زایمان طبیعی ومشکلات پس از زایمان

مشکلات پس از زایمان

مقدمه

اگر تا به حال زایمان  داشته اید، کاملا طبیعی است که با مشکلات پس از زایمان روبرو شده باشید 

مثلا احساس کنید واژن تان نسبت به گذشته گشادتر شده است، چرا که در زمان زایمان ماهیچه های کف لگن کشیده شده و شل می شود.

یکی از گله هایی که بسیاری از خانم ها پس از اولین زایمان می کنند این است که احساس می کنند واژن شان گشاد شده و در زمان رابطه جنسی نیز چیزی حس نمی کنند. به عبارتی پس از زایمان به دلیل کاهش قوام ماهیچه ها در دیواره واژن، مالش ها و تماس های لذت بخش در زمان رابطه جنسی نیز کاهش پیدا می کنند که بر روی برانگیختگی جنسی تاثیر می گذارند.

در این مقاله به بررسی مشکلات پس از زایمان طبیعی و راه درمان آنها میپردازیم

گشاد شدن واژن

گشاد شدن واژن بر روی اعتماد به نفس خانم ها تاثیر می گذارد و باعث می شود فرد احساس کند جذابیت جنسی زیادی ندارد و در نتیجه در رابطه جنسی موفق عمل نمی کند.

میزان کشش دیواره واژن که در زمان زایمان اتفاق می افتد، به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله:

         اندازه نوزاد

         ژنتیک

         میزان تمرینات کگل که در دوران بارداری انجام می دهید

         ( بر روی قوام ماهیچه ها و آمادگی برای زایمان تاثیر گذار هستند)

         تعداد بارداری ها و زایمان های قبل

         میزان زور زدن در زمان زایمان یا استفاده از دستگاه وکیوم در زمان زایمان

خبر خوب اینکه واژن نه تنها قابلیت گشاد شدن دارد، بلکه خاصیت انقباضی و جمع شدن نیز دارد.

خبر بد اینکه علاوه بر گشاد شدن واژن، بعد از زایمان مشکلات دیگری هم برای واژن بروز می کند که در ادامه به آنها اشاره می شود.

برای مشاهده مقاله **علت گشادی واژن و معرفی برترین روش درمان گشادی واژن** اینجا کلیک کنید

خونریزی پس از زایمان 

پس از زایمان به مدت 6 هفته دچار خونریزی می شوید که طی 10 روز اول خونریزی خیلی سنگینی را تجربه می کنید و در 3 روز اول پس از زایمان نیز لخته های خون را در خونریزی خود مشاهده می کنید. تمام این موارد طبیعی است و جای هیچ نگرانی وجود ندارد، چرا که در این دوران بدن در حال خارج کردن خون و بافت اضافه از رحم است (این فرایند لوشیا lochia نامیده می شود و به معنای ترشحات واژن پس از زایمان است). خونریزی پس از زایمان با عمل سزارین هم مشاهده می شود.

انقباض رحم

انقباضات رحم

پس از زایمان رحم سعی می کند به اندازه قبل خود برگردد، یعنی قبل از بارداری، به فرایند جمع شدن رحم involution گفته می شود و با گرفتگی عضلات همراه است. در بسیاری از خانم هایی که اولین زایمان را پشت سر گذاشته اند، درد جمع شدن رحم ناچیز است، اما اگر زایمان دوم یا چندم باشد درد شدیدتر خواهد بود چرا که جمع شدن ماهیچه ها خیلی سخت تر است.

به هر حال این دردها نگران کننده نیستند و با کمپرس گرم یا مصرف ایبوپروفن بهبود پیدا می کنند، به علاوه دردهای پس از زایمان طی 3 روز کم می شوند.

واژن دردناک

آنچه در مورد درد واژن مطرح است، شدت آن است. بیش از 53 درصد از زایمان ها منجر به پارگی اطراف واژن می شوند، بسته به شدت این پارگی اطراف واژن و ناحیه پرینیوم به مدت 4 تا 12 هفته دردناک خواهد بود. اگر پارگی بعد از زایمان زیاد باشد، بخیه زدن یا حتی جراحی ضروری می شود. حتی بدون جراحی هم ناحیه واژن و پرینیوم پس از زایمان کبود می شود.

پریود متفاوت خواهد شد

وقتی جمع شدن رحم دوباره شروع می شود، فرایند پریودی با قبل از بارداری متفاوت خواهد بود. به خاطر تمام تغییرات هورمونی مداوم، این دوران با پریود سبک تر یا سنگین تر به پایان می رسد.

گشادی واژن پس از زایمان

پس از زایمان اکثر خانم ها احساس شلی و گشادی در ناحیه واژن دارند که معمولا به مرور زمان کمتر می شود، اما اگر شما صاحب نوزاد درشتی شده باشید، واژن به حالت قبل برنمی گردد. تمرینات کگل به بهبود شرایط واژن تا حدی کمک می کنند اما درمان قطعی و کامل محسوب نمی شوند. روزانه 3 مرتبه و هر بار 5 دقیقه تمرینات کگل را انجام دهید. پزشکان توصیه می کنند این تمرین ها را به همین میزان حتی در دوران بارداری هم انجام دهید تا ماهیچه های کف لگن را قبل از زایمان تقویت کنید.

برای مشاهده **علت رابطه جنسی دردناک در خانم ها** اینجا کلیک کنید

بی اختیاری ادرار

بی اختیاری ادرار پس از زایمان

زایمان می تواند عضلات کف لگن را ضعیف کند و از طرفی این عضلات به کنترل مثانه کمک می کند. به عبارتی بی اختیاری ادرار بعد از زایمان یک مشکل نسبتا رایج است که نشت ادرار در زمان انجام برخی فعالیت ها مانند پریدن، دویدن یا حتی سرفه و خنده بیش از هر زمان دیگری رخ می دهد.

گرچه شیوع بی اختیاری ادرار با افزایش سن بیشتر می شود، اما پذیرفتن این مشکل به عنوان یک عارضه اجتناب ناپذیر در سنین بالا، کاملا اشتباه است. اگر بی اختیاری ادرار روی فعالیت های روزانه تان تاثیر می گذارد، حتما به پزشک مراجعه کنید. در اکثر موارد یک تغییر ساده در سبک زندگی یا استفاده از روش های کم تهاجمی و یا دستگاه هایی مانند هیگز، می تواند به درمان بی اختیاری ادرار و رفع ناراحتی های ناشی از آن کمک کند.

رابطه جنسی پس از زایمان

پس از زایمان حدود 6 هفته طول می کشد که واژن بهبود پیدا کند، در این مدت بهتر است از رابطه جنسی اجتناب کنید. لازم است که خانم ها بدانند بهبود این مشکل به زمان نیاز دارد، شاید همه چیز دقیقا مثل قبل نشود، اما زمان لازم است که به حالت طبیعی برگردد.

ارگاسم تا حدی دچار مشکل می شود

بعد از زایمان با از سر گرفتن فعالیت های جنسی، ارگاسم نسبت به قبل از بارداری ضعیف تر است. ضعیف شدن عضلات کف لگن، که منجر به بروز مشکلاتی مانند بی اختیاری ادرار هم می شد، عامل کاهش قدرت ارگاسم نیز می شود.

مشکلات پس از زایمان

در دوران شیردهی دچار خشکی واژن می شوید

شیردهی منجر به کاهش سطح استروژن می شود که کاهش سطح این هورمون خشکی واژن را در پی دارد. با این حال خشکی واژن ناشی از شیردهی همیشگی نیست و پس از اتمام دوره شیردهی برطرف می شود. در این دوران اگر خشکی واژن آزار دهنده است، می توانید به پزشک مراجعه کنید و داروهای تجویز شده را مصرف کنید.

تغییر رنگ لابیا

کانال و دهانه واژن قبل و بعد از زایمان ظاهری متفاوت خواهند داشت. بارداری باعث افزایش استروژن و پروژسترون می شود که افزایش گردش خون را نیز در پی خواهد داشت. افزایش گردش خون منجر به تیره شدن لابیا و حتی تغییر شکل آن می شود. تغییر شکل هم در نتیجه افزایش گردش خون اتفاق می افتد .

پس از زایمان لابیا ماژور منقبض می شود و انقباض آن باعث می شود لابیا مینور بزرگتر به نظر برسد. با تنظیم شدن هورمون ها شکل و رنگ این اندام ها تا حدی به حالت قبل از زایمان باز می گردد.

تغییر رنگ لابیا

هیگز درمانی و رفع بسیاری از مشکلات پس از زایمان

بسیاری از تغییرات واژن پس از زایمان با مصرف دارو یا ورزش و تمرینات کگل برطرف نمی شوند و درمان های دقیق تری نیاز دارند. دستگاه هیگز یکی از روش های نوین درمانی است که بسیاری از مشکلات و بیماری های ناحیه خصوصی بانوان را به طور موثر و بدون درد و بدون نیاز به مصرف دارو درمان می کند.

هیگز با انرژی منحصر به فرد خود، که ترکیبی از انرژی گرمایشی کششی است، روی ماهیچه های کانال واژن و همچنین کف لگن تاثیر می گذارد و فعالیت های زیستی را در این ناحیه تحریک می کند. انرژی هیگز به تقویت ماهیچه های واژن و کف لگن کمک می کند و تقویت این ماهیچه ها نیز به رفع گشادی واژن و درمان بی اختیاری ادرار کمک می