لابیاپلاستی ( زیبایی واژن )،با جراحی یا بدون جراحی

لابیاپلاستی چیست؟

لابیاپلاستی نوعی جراحی است که برای کاهش اندازه لابیامینور انجام می شود. این عمل نباید بر روی خانم های کمتر از 18 سال انجام شود چرا که لابیا پس از بلوغ و در اوایل دوره بزرگسالی نیز به رشد خود ادامه می دهد. برخی خانم ها اندازه و شکل ظاهری لابیاهای خود را دوست ندارند، بنابراین به انجام عمل لابیاپلاستی تمایل پیدا می کنند. البته لازم به ذکر است که وجود تا خوردگی و چین و چروک در اطراف واژن کاملا طبیعی است.

جراحی زیبایی واژن یا لابیاپلاستی در خانم ها در بین سایر جراحی های زیبایی در حال رشد است و شامل انواع مختلفی است که برای تقویت یا جوانسازی واژن خانم ها انجام می شوند. به علاوه پیش از این خانم ها به دنبال درمان مشکلاتی مانند بی اختیاری ادرار نبودند، اما با به روز شدن روش های درمانی این مشکلات نیز به راحتی درمان می شوند. انواع جراحی های زیبایی ناحیه واژن عبارتند از مونس پلاستی monsplasty، واژینوپلاستی vaginoplasty، هایمنوپلاستی hymenoplasty، لابیاپلاستی labiaplasty و تقویت نقطه جی.

محبوبیت فرایندهای زیبایی بر روی واژن در حال افزایش است، اما هنوز در مورد تکنیک ها و کاربرد این جراحی توافقی در بین پزشکان وجود ندارد .

انواع لابیا

لابیا به بافتی گفته می شود که اطراف واژن را فرا می گیرد. لابیا مینور labia minora به قسمت داخلی لابیا و لابیا ماژور labia majora به قسمت بیرونی لابیا گفته می شود. در ادامه به انواع لابیا اشاره می شود:

     لب های نامتقارن داخلی

     لب های بیرونی به صورت خمیده

     لب های برجسته داخلی

    لب های برجسته خارجی

    لب های داخلی بلند و کمی اویزان

     لب های خارجی بلند و کمی اویزان

     لب های خارجی کوچک و باز شده از هم

    لب های خارجی کوچک و نزدیک به هم

     لب های داخلی قابل مشاهده

جراحی و سایر فرایندهای زیبایی بر روی واژن با اهداف کاهش اندازه لبه کوچک واژن یا لابیا مینور  labia minora انجام می شود. اهداف دیگر عبارتند از: بهبود رنگ و حفظ بافت ناحیه و حفظ منابع عروقی و عصبی.

لابیاپلاستی علاوه بر جراحی به روش های دیگری هم انجام می گیرد که نیازی به جراحی و بیهوشی ندارند. در این مطلب دو روش جراحی لابیا پلاستی و پلکسر لابیاپلاستی را به طور مجزا معرفی می کنیم.

لابیاپلاستی

چه افردای عمل لابیاپلاستی انجام می­دهند؟

لابیا پلاستی با دو هدف زیبایی و درمانی انجام می شود. برخی خانم ها نسبت به شکل و ظاهر لابیاهای خود حس خوبی ندارند و در نتیجه تصمیم به تغییر شکل آنها می گیرند که این امر از طریق لابیاپلاستی امکانپذیر است. در این افراد لابیاپلاستی باعث افزایش اعتماد به نفس خانم می شود.

گاهی نیز لابیاپلاستی نه با هدف زیبایی که با هدف درمانی انجام می شود. با افزایش سن و زایمان تغییر شکل و بزرگ شدن لابیاها کاملا طبیعی است اما گاهی بزرگ شدن لابیا بر روی برخی فعالیت های معمول فرد تاثیر می گذارند، به عنوان مثال در زمان فعالیت هایی مانند دوچرخه سواری بزرگ بودن لابیا منجر به بروز درد می شود و یا در زمان برقراری رابطه جنسی بزرگی لابیا بر روی دخول تاثیر گذاشته و منجر به بروز درد می شود. در این شرایط انجام عمل لابیاپلاستی ضروری می شود.

تکنیکهای زیباسازی واژن

جراحی لابیاپلاستی

یکی از رایج ترین جراحی ها برای ناحیه واژن عمل لابیاپلاستی است. لابیاپلاستی نوعی جراحی پلاستیک است که بر روی لابیا (لبه های احاطه کننده واژن ) و پره پوس Prepuce (پوستی که از کلیتوریس آویزان است) انجام می شود. لابیاپلاستی هم به تنهایی انجام می شود و هم می توان آن را با یک عمل دیگر مانند واژینوپلاستی انجام داد.

عمل لابیاپلاستی شکل و اندازه لابیا را تغییر می دهد و معمولا اندازه  آنها کوچکتر می شود یا تقارن بین آنها برقرار می شود.

پلکسر لابیاپلاستی چیست؟

پلکسر لابیاپلاستی نوعی روش غیرتهاجمی و غیر جراحی است که بدون نیاز به بیهوشی و در نظر پزشک  انجام می شود. این روش یک جراحی نرم یا soft surgery به شمار می آید .جراحی نرم تکنیکی نوین است که می تواند جایگزین جراحی های پلاستیک شود، در این تکنیک پزشک با بکار گیری تکنولوژی های بسیار پیشرفته، بدون جراحی، اسکار و بیهوشی نتایج جراحی را برای بیمار به ارمغان می آورد. از این رو جراحی نرم طرفداران زیادی پیدا کرده است. جراحی نرم روشی است که به سرعت جایگزین جراحی های سنتی می شود و اثری  از چاقوی جراحی ، بیهوشی و خونریزی  در آن دیده نمی شود. در جراحی نرم،  تکنولوژی جای برش را گرفته است و هیچ خطری هم برای سلامت فرد وجود ندارد. دستگاه پلکسر پایه و اساس جراحی نرم است.

پلکسر لابیاپلاستی با استفاده از دستگاه پلکسر پلاس انجام می شود. دستگاه پلکسر پلاس دستگاه جدیدی است که توانایی تولید انرژی پلاسما ی خالص (حالت چهارم ماده) را دارد. پلاسمای خالص را در طبیعت فقط در ستاره هایی همچون خورشید می توان یافت.  پلکسر از طریق تفاوت ولتاژ موجود بین نوک هندپیس و پوست بیمار کار خود را انجام می دهد، تفاوت ولتاژ یک قوس مغناطیسی ایجاد می کند و این قوس مغناطیسی بدون انتقال گرما، پوست یا بافت مورد نظر را  به گاز تبدیل می کند ، این واکنش فرازش یا تصعید نام دارد و در آن هیچ گونه آسیب عمقی به بافت وارد نمی شود. به این ترتیب، بدون عوارض جراحی، همه ی لایه های پوست بازسازی  می شوند.

علت انجام جراحی چیست؟

یکی از مهم ترین علل جراحی لابیاپلاستی بزرگ شدن لابیا مینور است. افزایش حجم لابیا مینور مشکلاتی در پی دارد، از جمله:

• مقاربت دردناک

• عفونت های مزمن مجاری ادرار

• سوزش

• مشکلات بهداشتی

• بروز مشکل در زمان ورزش کردن

لابیاپلاستی با کوچک کردن لابیا مینور برای رفع این مشکلات بسیار موثر است.

علت دیگر انجام این نوع جراحی زیباسازی و بهبود ظاهر ناحیه واژن است. البته در نظر داشته باشید که جراحی زمانی انجام می شود که بزرگی لابیاها به اندازه ای است که روش های غیر جراحی موثر نخواهند بود.

و اما جراحی چه زمانی ضرورت پیدا می کند؟ انجام جراحی لابیاپلاستی زمانی از نظر پزشکان ضرورت پیدا می کند که لابیا مینور بر روی زندگی فرد تاثیر گذاشته باشد که در این شرایط ظاهر لابیا دیگر مد نظر نیست. اگر لابیا مینور در زمان رابطه جنسی وارد واژن شود، منجر به بروز درد در خانم می شود که شدت این درد بستگی به میزان بلندی لابیا مینور دارد.

همچنین بزرگ بودن لابیا مینور در زمان پوشیدن لباس زیر یا مایو باعث تحریک یا بروز ناراحتی در فرد می شود. گاهی حتی پیاده روی و انجام فعالیت های روزمره برای فرد با ناراحتی و درد همراه است.

اگر لابیا مینور به این صورت مشکل و ناراحتی برای خانم ها ایجاد نکند، متخصصین زنان و زایمان جراحی را توصیه نمی کنند، مگر اینکه یک زائده غیرطبیعی بر روی این بخش وجود داشته باشد، مانند ملانوما (سرطان پوست).

عمل لابیاپلاستی

علت انجام پلکسر لابیاپلاستی چیست؟

پلکسر لابیاپلاستی یک روش غیرتهاجمی  بدون نیاز به بیهوشی  است. از این روش برای ایجاد تقارن در واژن، کوچک کردن لابیا مینور و بهبود رنگ ناحیه واژینال استفاده می شود. از دستگاه پلکسر زمانی استفاده می شود که بزرگی لابیا مینور را می توان با روش های غیر جراحی برطرف کرد. برخلاف جراحی، دستگاه پلکسر را می شود برای موارد زیر هم استفاده کرد:

• پیشگیری از افتادگی لابیا مینور

• نوسازی و فرم دادن به لابیا مینور

• نوسازی و فرم دادن به لابیا ماژور

• جوانسازی هر دو لابیا ی بزرگ و کوچک

• جوانسازی کلیتوریس

فواید جراحی لابیاپلاستی

یکی از مهم ترین فواید لابیاپلاستی بهبود اعتماد به نفس فرد است. بالا رفتن اعتماد به نفس فرد نسبت به ظاهر اندام تناسلی خود باعث افزایش لذت رابطه جنسی نیز می شود.

عوارض جراحی لابیاپلاستی

عمل لابیاپلاستی مانند هر فرایند دیگر دارای عوارض جانبی است که این عوارض عبارتند از:

• آسیب رسیدن به عصب ها و از دست  دادن حس در ناحیه واژن

• عدم تقارن در ناحیه واژن

• تغییر رنگ دائمی

• پوسته پوسته شدن لبه های لابیا

• از بین رفت بافت به خاطر زخم های ایجاد شده

• ایجاد لخته های خون

• درد در هنگام رابطه جنسی

• تغییر در میزان برانگیختگی جنسی

• عدم رضایت از نتیجه جراحی

• آسیب دیدن سایر بخش های ناحیه واژن

• عفونت

• درد مداوم

• اسکار یا جای زخم

• التهاب

• خارش

پس از جراحی و در اوایل دوره نقاهت، دو عارضه رایجی که تجربه می کنید، التهاب و خارش هستند. به طور کل 2 تا 3 روز بعد از جراحی التهاب در بیشترین حد خود است و پس از آن به تدریج و طی چند هفته این التهاب برطرف می شود. خارش بعد از لابیاپلاستی در هفته اول بعد از جراحی، زمانی که همه چیز در حال بهبود هستند، طبیعی و شایع است.

در صورت تداوم خارش لازم است به پزشک مراجعه کنید، گاهی خارش می تواند نشانه قارچ یا عفونت باکتریایی باشد یا ممکن است نشانه واکنش حساسیتی به داروهای تجویز شده باشد. پس از گذشت یک هفته التهاب، درد اولیه ناشی از جراحی و خارش به میزان چشمگیری کاهش پیدا می کند.

در ادامه به چند نکته برای تسریع فرایند بهبود پس از جراحی اشاره می شود. به طور کل توصیه می شود فعالیت های جسمی را در روزهای اول پس از جراحی کمتر کنید. التهاب پس از جراحی با کمپرس سرد مدیریت می شود، خارش و ناراحتی نیز با پدهای خنک کننده درمان می شوند.

با این حال توصیه می کنیم قبل از به کار بردن هر یک از این موارد بر روی ناحیه جراحی شده، با پزشک خود مشورت کنید.

در زمان جراحی پزشک از بخیه های قابل جذب در محل استفاده می کند که معمولا 3 تا 4 هفته پس از جراحی جذب می شوند. اغلب اسکار به خوبی در بافت لابیا مینور ترکیب می شود، لابیا مینور نیز به طور طبیعی دارای چین خوردگی هایی هست که باعث می شوند اسکار به راحتی پنهان شود.

جراحی زیبایی واژن

عوارض جراحی زیبایی واژن با پلکسر

پلکسر لابیاپلاستی هیچ گونه  عارضه ی ماندگاری ندارد. التهاب و خارش از مهم ترین عوارض استفاده از پلکسر هستند که اغلب موقت هستند و طی مدت کوتاهی برطرف می شوند. گاهی برای رفع التهاب و سوزش های پس از استفاده از پلکسر توصیه می شود از پک های یخ استفاده شود.

التهاب ناشی از پلکسر حداکثر 5 روز طول می کشد و پوسته های آن نیز طی 7 روز می ریزد و ظاهر واژن به شکل طبیعی خود برمی گردد. پوست ناحیه تا چند روز پس از اتمام درمان صورتی رنگ است که به هیچ عنوان نگران کننده نیست.

پس از اتمام پلکسر لابیاپلاستی توصیه می شود حتما از لباس زیر نخی استفاده کنید و از مرطوب ماندن لباس خودداری کنید. به علاوه لباس زیر خود را با فاصله های زمانی کمتر عوض کنید.

چقدر طول می کشد تا پس از جراحی به زندگی عادی خود بازگردم؟

معمولا 2 تا 4 هفته پس از جراحی خانم ها می توانند به فعالیت های معمول روزمره و ورزش بپردازند. 6 تا 8 هفته طول می کشد تا اسکارها کاملا قوی شوند و فرد بتواند رابطه جنسی برقرار کند، اما باز هم قبل از هر اقدامی بهتر است فرد با پزشک خود مشورت کند.

چقدر طول می کشد تا پس از درمان با پلکسر به زندگی عادی خود بازگردم؟

پس از اتمام این فرایند فرد به دوره نقاهت و بستری شدن در بیمارستان نیاز ندارد. مراقبت های پس از اتمام درمان با پلکسر عبارتند از مصرف داروهای موضعی و پمادهایی که توسط پزشک تجویز شده اند. استفاده از پلکسر با بیهوشی همراه نیست و یک روش غیر تهاجمی یا جراحی نرم محسوب می شود، بنابراین مراقبت های پس از آن از پیچیدگی های کمتری برخوردارند.

فرد طی 24 ساعت پس از انجام درمان می تواند فعالیت های معمول خود را از سر بگیرد و یک هفته پس از درمان با پلکسر می تواند رابطه جنسی داشته باشد. با این حال توصیه همیشگی این است که قبل از انجام هر اقدامی با پزشک خود مشورت کنید.

برای اطلاع بیشتر از کاربردهای دستگاه پلکسر بر روی آیکون روبرو کلیک کنید

آیکون کلیک

مراقبت­های قبل از لابیاپلاستی

قبل از پلکسر لابیاپلاستی نیاز به مراقبت خاصی نخواهید داشت. لازم است ناحیه لابیا قبل از شروع لابیاپلاستی با پلکسر کاملا تمیز و خشک شده باشد. حدود یک ساعت قبل از شروع پلکسر لابیاپلاستی پزشک از بی حسی موضعی بر روی ناحیه لابیا استفاده می کند و پس از بی حس شدن ناحیه بی حسی از روی ناحیه واژن تمیز شده و فرایند درمان شروع خواهد شد.

قبل از انجام جراحی لابیاپلاستی پزشک معاینات لازم را انجام می دهد، اگر داروی خاصی مصرف می کنید یا مشکلی در ناحیه واژن خود دارید، لازم است به پزشک خود اطلاع دهید.

نکته دیگر اینکه آب کافی نوشیده باشید، آبرسانی به بدن در زمان انجام این عمل مسئله مهمی است.

مراقبت های بعد از لابیاپلاستی

بعد بعد از انجام لابیاپلاستی با پلکسر نیاز به مراقبت های خاصی نخواهید داشت. پزشک یک پماد موضعی تجویز خواهد کرد که لازم است طبق دستور وی مصرف شود. شای لازم باشد به مدت یک هفته و تا بهبود التهاب و قرمزی از برقراری رابطه جنسی اجتناب کنید.از انجام لابیاپلاستی با پلکسر نیاز به مراقبت های خاصی نخواهید داشت. پزشک یک پماد موضعی تجویز خواهد کرد که لازم است طبق دستور وی مصرف شود. شای لازم باشد به مدت یک هفته و تا بهبود التهاب و قرمزی از برقراری رابطه جنسی اجتناب کنید.

رابطه جنسی و عمل لابیاپلاستی

پس از جراحی لابیاپلاستی بین یک تا دو هفته طول می کشد تا فرد بتواند فعالیت های معمول خود را انجام دهد، اما به یاد داشته باشد که تا 6 هفته پس از انجام عمل لابیاپلاستی نباید رابطه جنسی داشته باشد. رابطه جنسی قبل از این مدت منجر به آسیب دیدن ناحیه لابیا خواهد شد.

تاثیر لابیاپلاستی بر میل جنسی

معمولا لابیاپلاستی بر روی میل جنسی تاثیری نمی گذارد و از حساسیت ناحیه لابیاها نمی کاهد. به علاوه لابیاپلاستی هیچ تاثیری بر روی ناحیه کلیتوریس نمی گذارد، به هرحال تا 6 هفته بعد از جراحی بافت لابیا حساس و متورم است و ممکن است فرد به لمس این ناحیه حساسیت زیادی نشان دهد اما میزان این حساسیت به مرور زمان کاهش پیدا می کند.

دقت داشته باشید که با توجه به حساسیت بالای ناحیه لابیا، عمل لایاپلاستی باید توسط فرد متخصص و مجرب انجام شود.

افزایش میل جنسی پس از عمل لابیاپلاستی

در بسیاری از خانم ها انجام عمل لابیاپلاستی باعث بهبود تمایلات جنسی می شود و فرد لذت بیشتری از  رابطه جنسی می برد. در واقع فرد پس از انجام عمل لابیاپلاستی حس بهتری نسبت به اندام تناسلی خود خواهد داشت. به علاوه زمانی که لابیا نامتقارن یا بزرگتر از حد معمول باشد، بر روی صمیمیت جنسی فرد با شریک جنسی خود تاثیر می گذارد. تمام این عوامل باعث بهبود ارگاسم در خانم می شوند

معمولا خانم هایی که نسبت به اندام خود حس بهتری دارند ارگاسمم بهتری را تجربه خواهند کرد.  

بارداری پس از لابیاپلاستی

عمل لابیاپلاستی بر روی قدرت باروری خانم ها تاثیری نمی گذارد و خانم ها پس از انجام عمل لابیاپلاستی نیز می توانند به راحتی باردار شوند. آنچه مطرح است این است که پس از بارداری و زایمان ممکن است لابیا مجددا کمی تغییر کند اما تغییر آن محسوس نیست و نیازی به جراحی دوباره نخواهد بود مگر اینکه خود فرد تمایل به جراحی مجدد داشته باشد که البته در صورت انجام جراحی کامل نخواهد بود و یک عمل کوچک با هدف مرتب کردن بافت این ناحیه است.

هزینه عمل لابیاپلاستی (زیباسازی واژن)

هزینه عمل لابیا پلاستی توسط پزشک معالج شما و کلینیکی که به آن مراجعه می کنید، مشخص می شود. به علاوه هزینه عمل لابیا پلاستی با پلکسر و هزینه جراحی لابیا پلاستی متفاوت است.

نکاتی برای پزشکان 

پلکسر Unwanted Tissue Removal یا حذف بافت اضافه را انجام می دهد. در این روش انرژی بسیار زیاد در زمان خیلی کوتاه به بافت وارد می شود و در نتیجه سوبلیمیشن sublimation اتفاق می افتد و هیچ آسیبی به بافت های زیرین وارد نمی شود.
30 دقیقه قبل از شروع لابیاپلاستی با پلکسر بی حسی موضعی استفاده کنید تا بیمار درد کمتری حس کند.
نکته: بی حس کردن لابیا مینور راحت تر از بی حس کردن لابیا ماژور است، لابیا ماژور پوستی است بنابراین کار بر روی آن دردناک تر خواهد بود و بی حسی آن زمان بیشتری نیاز دارد.
کار با پلکسر ساده است و بر خلاف لیزر، آسیبی به چشم ها وارد نمی کند. همچنین گرمای پلکسر کنترل شده است، بنابراین احتمال بروز PIH و هایپرپیگمنتیشن خیلی کم خواهد بود و هیچ آسیبی به بافت های زیرین نمی زند، در نتیجه بیمار دچار سوختگی نمی شود و بافت نکروز ایجاد نمی شود.
نتیجه لابیاپلاستی با پلکسر بلافاصله پس از درمان مشاهده می شود و بهبود آن همچنان ادامه پیدا می کند و طی دو هفته اول پس از درمان بیمار بهبود در ناحیه لابیاها را مشاهده خواهد کرد، بهبود ظاهر تا 12 هفته پس از درمان همچنان ادامه می یابد.
پس از اتمام درمان به بیماران خود توصیه کنید تا مدتی از ویتامین C به صورت موضعی استفاده کنند، چرا که ویتامین C عامل مهمی در تولید کلاژن است.
پس از اتمام جلسه درمان ممکن است بیمار در ناحیه تحت درمان احساس گرما داشته باشد که این ناراحتی معمولا تا یک روز پس از درمان برطرف می شود. پس از اتمام درمان برای بهبود سریعتر و پیشگیری از التهاب پماد زینک اکسید را به صورت موضعی برای بیمار استفاده کنید.
نکته: بلافاصله پس از درمان بر روی لابیا مینور و لابیا ماژور از کلوبتازول clobetasol موضعی استفاده کنید تا از بروز PIH پیشگیری شود.

سفید کردن لابیاها با پلکسر 

با افزایش سن لبه های لابیا مینور تیره می شوند که پلکسر برای رفع تیرگی و بهبود وضعیت این قسمت ها موثر است. برای روشن کردن لابیا مینور با پلکسر بهتر است از تکنیک اسپری استفاده شود، به این صورت که تمام بخش تحت درمان را با پلکسر تحت پوشش قرار یمی دهیم و درمان به صورت اسپات نخواهد بود. به این ترتیب پس از ریختن کراست ها تمام بخش تحت درمان روشن تر از قبل است.