علت رابطه جنسی دردناک در خانم ها چیست و چطور آن را درمان کنیم؟

مقاربت دردناک یا رابطه جنسی دردناک که دیسپارونیا dyspareunia نیز نامیده می شود، می تواند منجر به بروز مشکلات ارتباطی و عاطفی بین زن و شوهرها شود. علاوه بر اینکه رابطه جنسی دردناک که یک مشکل جسمی است، احتمال بروز مشکلات عاطفی برای افراد نیز وجود دارد. بنابراین مشکل درد در زمان رابطه جنسی هر چه زودتر باید برطرف شود.

چه عواملی باعث بروز درد در هنگام رابطه جنسی در خانم ها می شود؟

در بسیاری از موارد، عدم مرطوب شدن واژن باعث دردناک شدن رابطه می شود. در این شرایط عشق بازی بیشتر قبل از رابطه، آرامش ذهنی خانم و استفاده از لوبریکانت به رفع مشکل کمک زیادی می کند.

رابطه جنسی دردناک

مقاله مرتبط: جوانسازی واژن چیست

گاهی نیز برخی مشکلات و بیماری ها منجر به بروز درد در زمان رابطه می شوند که در ادامه به آنها اشاره می شود:

· واژینیسموس: این مشکل بین خانم ها شایع است و شامل اسپاسم غیر ارادی ماهیچه های واژن می شود که گاهی بر اثر ترس از آسیب دیدن و درد بروز می کند.

· عفونت واژن: این مشکل نیز در بین خانم ها بسیار رایج است و شامل عفونت های قارچی می شود.

· مشکلات مربوط به دهانه رحم (باز شدن دهانه رحم): در این شرایط آلت تناسلی مرد با بیشترین دخول به دهانه رحم می رسد. بنابراین مشکلات ایجاد شده در دهانه رحم (مانند عفونت) منجر به بروز درد در هنگام نزدیکی می شود.

· مشکلات و بیماری های رحم: بیماری هایی مانند فیبروم های رحم عواملی هستند که در صورت دخول عمیق منجر به بروز درد می شوند.

· آندومتریوز: در این شرایط بافتی مشابه بافت رحم در خارج از رحم رشد می کند.

· مشکلات و بیماری های مربوط به تخمدان ها: ممکن است کیست هایی در تخمدان ها وجود داشته باشد.

· بیماری التهابی لگن PID: در این شرایط بافت های عمقی به شدت ملتهب شده و فشار ناشی از مقاربت منجر به بروز درد می شود.

· حاملگی خارج از رحم: این مشکل زمانی رخ می دهد که یک تخم بارور شده در خارج از رحم رشد کند.

· یائسگی: با شروع یائسگی واژن رطوبت طبیعی خود را از دست داده و فرد دچار خشکی واژن می شود. یکی دیگر از مشکلات رایج در دوران یائسگی در بین خانم ها بی اختیاری ادرار است.

· نزدیکی و برقراری رابطه بلافاصله بعد از جراحی یا زایمان

· بیماری های مقاربتی : بیماری هایی مانند زگیل تناسلی، زخم تبخال یا سایر بیماری های مزمن مقاربتی منجر به بروز درد در زمان رابطه می شوند.

· صدمه دیدن واژن یا فرج: این آسیب می تواند ناشی از پارگی در زمان زایمان باشد که معمولا در ناحیه بین واژن و مقعد رخ می دهد.

· ولوودینیا Vulvodynia: ولووددینیا اشاره به دردی مزمن دارد که بر روی قسمت خارجی اندام جنسی خانم ها تاثیر می گذارد، از جمله لابیا، کلیتوریس و دهانه واژن. این درد ممکن است تنها در یک نقطه بروز کند و یا بخش های مختلفی از آلت تناسلی زن را در بر بگیرد. پزشکان علت ولوودینیا را هنوز نمی دانند و هیچ درمانی نیز برای آن وجود ندارد. اما خود درمانی همراه با مصرف دارو به بهبود درد کمک می کند.

· مشکلات روحی و عاطفی: عواطف به شکلی عمیق با فعالیت های جنسی در ارتباط هستند، بنابراین می توانند منجر به بروز درد در زمان برقراری رابطه جنسی شوند. عوامل روحی و عاطفی عبارتند از: مشکلات روانشناسی مانند اضطراب، افسردگی، نگرانی نسبت به ظاهر بدن و ترس از رابطه، استرس و سابقه سو استفاده جنسی.

· التهاب، عفونت یا مشکلات پوستی: عفونت در ناحیه واژن یا مجاری ادرار منجر به رابطه جنسی دردناک می شود. اگزما یا سایر مشکلات پوستی در ناحیه واژن عوامل دیگری هستند که منجر به درد در زمان رابطه جنسی می شود.

· مشکلات مادرزادی: گاهی ممکن است خانمی در زمان تولد دچار مشکلات مادرزادی باشد که در آینده باعث رابطه جنسی دردناک می شوند. به عنوان مثال واژن به طور کامل شکل نگرفته یا غشائی دهانه واژن را مسدود ساخته است.

درد عمیق

برخی بیماری ها و شرایط باعث بروز درد در قسمت های داخلی تر واژن در زمان دخول می شود. این بیماری ها عبارتند از: آندومتریوز، بیماری های التهابی لگن، افتادگی یا پرولاپس رحم، برگشتگی رحم به عقب یا رتروورس رحم retroverted uterus، فیبروم رحم، کیست، سندروم روده تحریک پذیر، اختلال در عضلات کف لگن، هموروئید، کیست تخمدان و آدنومیوز.

زخم ناشی از جراحی های لگن، مانند جراحی هیسترکتومی، منجر به رابطه جنسی دردناک می شود. برخی روش های درمانی برای سرطان، مانند شیمی درمانی و پرتو درمانی نیز عواملی هستند که منجر به بروز درد رابطه جنسی می شوند.

رابطه جنسی

درمان رابطه جنسی دردناک

گاهی رابطه جنسی دردناک نیاز به درمان ندارد و پس از مدتی به خودی خود برطرف می شود. به عنوان مثال رابطه جنسی دردناک پس از زایمان حداکثر 6 هفته پس از زایمان برطرف می شود. در مواردی که مشکل خشکی واژن است، بهتر است از لوبریکانت های بر پایه آب استفاده کنید.

گاهی در در زمان رابطه جنسی به علت خشکی واژن است. اگر خشکی واژن در نتیجه یائسگی باشد، مصرف کرم استروژن یا برخی داروها به بهبود شرایط کمک می کند.

دستگاه هیگز با انرژی منحصر به فرد خود به تحریک سلول های ناحیه واژن پرداخته و فعالیت های زیستی را در این ناحیه تحریک می کند و در نتیجه کلاژن سازی به میزان قابل توجهی افزایش پیدا می کند. این انرژی همزمان هم سلول ها و عضلات واژن را ورزش می دهد و هم این ناحیه را گرم کرده و گردش خون در این بخش افزایش پیدا می کند. تمام این تاثیرات به بهبود وضعیت سلول ها و عضلات می انجامد و واژن مرطوب می شود که یک مسئله مهم در زمان رابطه جنسی است و همچنین حساسیت این ناحیه کاهش پیدا می کند.

مرتبط