مقدمه
وجود موهای زائد در قسمت هایی از بدن مانند بالای لب ها، چانه، گونه ها، پشت، پاها، انگشت ها و غیره کاملا طبیعی است. زیاد یا کم بودن میزان این موهای زائد علل مختلفی دارد، از جمله ژنتیک، برخی داروها مانند داروهای استروئیدی و نوسانات هورمونی و سندروم تخمدان پلی کیستیک. روش های زیادی برای رفع موهای زائد وجود دارد که لیزر الکساندرایت و نیز یکی از انهاست در اکثر این روش ها در نهایت موی زائد مجدد رشد می کند.

این روش ها عبارتند از:

تراشیدن یا شیو کردن موهای زائد که مهم ترین عارضه ناشی از آن رشد موهای زیر پوستی است.

بند انداختن یا استفاده از نخ، این روش زمانی موثر است که میزان موهای زائد خیلی کم است و موها نازک هستند، اما روش مفیدی برای قسمت های بزرگ تر بدن نیست و همچنین یک روش دردناک و وقت گیر است. بند انداختن ممکن است منجر به بروز اسکار و همچنین رشد موهای زیر پوستی شود.

کرم های موبر به این صورت عمل می کنند که ماده شیمیایی موجود در این کرم ها، ساقه موهای زائد را در خود حل می کنند و باعث از بین رفتن آنها می شوند. استفاد نادرست از کرم ها منجر به سوختگی پوست می شود. به علاوه اگر سابقه واکنش های حساسیتی دارید، ابتدا باید مقدار کمی از کرم را روی پوست خود امتحان کنید و اگر به کرم مورد نظر حساسیت نداشتید، برای سایر بخش های بدن خود نیز مصرف کنید.

وکس روش دیگر برای رفع موهای زائد است. استفاده از وکس علاوه بر اینکه دردناک است، انجام آن نیز با کثیف شدن بدن و بی نظمی زیادی همراه است. به علاوه لازم است مدت زیادی صبر کنید تا موهای زائد شما به اندازه کافی رشد کرده و بلند شوند. این روش برای بخش های کوچکی مانند پشت لب روش زیاد موثری نیست.

رفع موهای زاید

تمام روش های نام برده با عوارضی که دارند، روش های دائمی نیستند و موهای زائد خیلی زود دوباره رشد می کنند. تنها روش دائم برای رفع موهای زائد استفاده از لیزر است. اگر روش انتخابی شما هم برای رفع موهای زائد استفاده از لیزر است، بهتر است تفاوت بین دستگاه های لیزر موجود در بازار را بشناسید.

در این مقاله ابتدا به اصول لیزر موهای زائد اشاره می کنیم و پس از آن چند دستگاه لیزر الکساندرایت و لیزر دیالکس را با یکدیگر مقایسه می کنیم.

ابتدا ویدیو زیر را جهت اشنایی با لیز دیالکس مشاهده کنید

لیزر موهای زائد چطور کار می کند؟

لیزر نوری را به رنگدانه های مو ارسال می کند، این نور در برخورد با رنگدانه ها به گرما تبدیل شده و فولیکول مو و پیاز مو را از بین می برد. این فرایند با سوزش ناگهانی همراه است که معمولا بر روی پوست های نازک کمی شدیدتر حس می شود. البته دستگاه های لیزر دارای مکانیسم خنک کننده ای هستند که به کاهش سوزش ناشی از گرمای لیزر  کمک می کند.

تعداد جلسات مورد نیاز برای لیزر موهای زائد

تعداد جلسات لیزر موهای زائد به بدن افراد بستگی دارد. میزان موهای زائد در بدن همه یکسان نیست و سرعت رشد موهای زائد نیز با یکدیگر متفاوت است. برای رهایی از موهای زائد با کمک لیزر لازم است جلسات بسته به دوره رشد موهای زائد برنامه ریزی شوند و این تعداد برای همه افراد یکسان نیست چرا که بدن ها با یکدیگر متفاوت هستند.

پس از اتمام دوره لیزر درمانی برخی افراد لازم است، برای تمدید درمان و پیشگیری از رشد موهای زائد، لیزر درمانی را یک یا دو بار در سال انجام دهند.

مزیت های لیزر موهای زائد

یکی از بزرگترین روش های استفاده از لیزر موهای زائد ماندگار بودن آن است. به علاوه این روش نه تنها تحریک پوست را در پی ندارد بلکه باعث نرمی و لطافت بیشتر پوست می شود. همچنین در روش لیزر درمانی نیازی نیست منتظر رشد موهای زائد خود بمانید بلکه قبل از مراجعه باید موهای زائد کاملا شیو شده باشند.

اقدامات لازم قبل از لیزر موهای زائد

در دوره لیزر موهای زائد از وکس کردن یا چیدن موها با نخ یا موچین اجتناب کنید. لیزر ریشه موها را هدف قرار می دهد، بنابراین 4 تا 6 هفته قبل از اولین جلسه لیزر درمانی نباید از روش های

نامبرده استفاده کنید و تنها روش مجاز برای رفع موهای زائد تا پایان دوره لیزر موهای زائد استفاده از تیغ یا ژیلت است. فاصله بین جلسات لیزر نیز بین 8 تا 10 جلسه است که در این فاصله نیز نباید از وکس یا نخ استفاده کنید.

از قرار گرفتن در معرض نور خورشید اجتناب کنید. دو هفته قبل از هر جلسه لیزر موهای زائد لازم است ناحیه مورد نظر در معرض نور خورشید قرار نگیرد و همچنین در این مدت از تخت سولاریوم به هیچ عنوان استفاده نشود. تحریک پوست با اشعه های خورشید و صندلی سولاریوم باعث تغییر رنگ پوست در زمان لیزر شده و همچنین فرایند لیزر درمانی بسیار دردناک تر خواهد بود. بنابراین قبل از لیزر درمانی به طور منظم از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.

قبل از لیزر از دکلره کردن یا روشن کردن موهای ناحیه مورد نظر اجتناب کنید. همانطور که پیش از این ذکر شد لیزر موهای زائد با هدف قرار دادن ریشه موها کار خود را انجام می دهد. رنگدانه های مو در ریشه موها وجود دارند و می توانند نور لیزر را به سمت خود جذب کنند و در نهایت بر اثر گرما موها به طور دائم از بین می روند. زمانی که موها را دکلره می کنید، رنگدانه های مو تغییر کرده و هدف قرار دادن ریشه مو با لیزر دشوار خواهد بود. 6 هفته قبل از شروع لیزر درمانی از دکلره کردن موها اجتناب کنید.

داروهای مصرفی خود را با پزشک در میان بگذارید. مصرف برخی داروها ممکن است با لیزر موهای زائد تداخل پیدا کند، بنابراین در مورد تمام داروهای مصرفی خود، اعم از خوراکی و موضعی، با پزشک خود صحبت کنید. به علاوه بعضی داروها باعث افزایش حساسیت در پوست شده و احتمال سوختگی و تاول را افزایش می دهند. اگر این داروها را مصرف می کنید، حتما به پزشک اطلاع دهید: آنتی بیوتیک، قرص ضد بارداری و  داروهای آکنه.

قبل از هر جلسه لیزر، محل درمان را کاملا تمیز کرده و هر گونه کرم و آرایش را از روی پوست پاک کنید. به علاوه از مصرف هر گونه پماد، لوسیون و دئودورانت در نواحی تحت درمان اجتناب کنید و برای پاک کردن ناحیه از آب و صابون استفاده کنید.

با رعایت تمام این نکات بروز هرگونه عارضه جانبی ناشی از لیزر به حداقل خواهد رسید.

عوارض لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد معمولا عارضه خاص و خطرناکی در پی ندارد. برخی عوارض احتمالی لیزر عبارتند از:

التهاب در اطراف فولیکول های مو

تغییر رنگدانه ها به ویژه در افرادی که دارای پوست تیره هستند (این تغییر معمولا موقت است)

قرمزی خفیف پوست

تحریک پذیری موقت پوست که منجر به بروز زخم یا تاول و یا سایر تغییرات در بافت پوست می شود.

نکته: افرادی که دارای پوست تیره هستند، بیشتر باید نکات احتیاطی را رعایت کنند. برای پیشگیری از آسیب دیدن لایه بیرونی پوست، لیزر با قدرت کمتر باید مورد استفاده قرار بگیرد.

بهترین دستگاه لیزر موهای زائد

اگر تصمیم گرفته اید برای رفع موهای زائد خود از روش لیزر استفاده کنید بهتر است ویژگی های بهترین دستگاه لیزر موهای زائد را بدانید. نکته اول اینکه در انتخاب دستگاه لیزر موهای زائد رنگ پوست خود را در نظر بگیرید. اگر دارای پوست تیره هستید، دقت و احتیاط بیشتری نیاز است چرا که پوست تیره در مقابل نور لیزر تحریک پذیرتر م باشد.
همچنین کلینیک مورد نظر باید با دقت مورد بررسی قرار بگیرد، انجام لیزر توسط یک اپراتور حرفه ای اهمیت زیادی دارد و احتمال بروز هرگونه عارضه جانبی به حداقل می رسد.
لیزر دیالکس سیستم پیشرفته ای برای رفع موهای زائد است که همزمان می تواند به جوانسازی پوست نیز کمک کند. آنچه لیزر دیالکس را از دستگاه های مشابه خود متمایز می سازد، تلفیق دو طول موج لیزر الکساندرایت و دایود است. استفاده از طول موج های مختلف در این دستگاه باعث شده کلیه تیپ های پوستی با انواع مختلف ضخامت در تمام فصول سال بتوانند بدون بروز هیچ مشکل و عارضه ای موهای زائد خود را لیزر کنند.

لیزر موهای زائد واژن

بسیاری از خانم ها در مورد لیزر موهای زائد واژن خود دچار تردید می شوند و نگران تاثیر امواج لیزر بر بافت این ناحیه هستند، اما در واقع لیزر برای تمام بخش های بدن مناسب بوده و جای نگرانی نیست، تنها بخش هایی که استفاده از لیزر در آنها توصیه نمی شود روی پلک و اطراف چشم می باشد. به علاوه استفاده از لیزر روی پوست تاتو شده ممنوع است.
لیزر ناحیه واژن یا بیکینی هم خطری در پی ندارد و به علت ضخامت بالای موها در این ناحیه اثربخشی آن بیشتر خواهد بود. نکته ای که باید مد نظر قرار دهید حساسیت بالای این ناحیه است و حتما باید قبل از لیزر درمانی از کرم های بی حسی موضعی برای این ناحیه استفاده کنید تا درد و سوزش ایجاد شده به حداقل برسد.

بیکینی

دستگاه الکساندرایت

لیزر الکساندرایت نوعی لیزر است که از طریق یک بلور الکساندرایت نور پر انرژی را منتشر می کند. با عبور نور از بلور الکساندرایت، پرتویی از نور به طول 755 نانومتر تولید می شود. طول پرتو نور تعیین می کند که لیزر تا چه حد به داخل پوست نفوذ می کند. رنگ نور لیزر قرمز است.
لیزر الکساندرایت می تواند روی حالت Q-switching تنظیم شود که باعث می شود لیزر در پالس های کوتاه پرتو نور با انرژی بالا تولید کند.
شرکت های سازنده دستگاه الکساندرایت
لیزر الکساندرایت متناسب با طول موج ها و کاربردهایی که دارد توسط شرکت های متفاوتی تولید میشوند که برخی از آنها عبارتند از:

لیزر آریون Arion

لیزر آلما Alma

 لیزر کوترا Cutera

معایب لیزر الکساندرایت

افرادی که دارای پوست تیره هستند نمی توانند از لیزر الکساندرایت استفاده کنند که این مسئله یکی از بزرگترین معایب لیزر الکساندرایت محسوب می شود. استفاده از لیزر الکساندرایت برای پوست تیره خطر بروز هیپوپیگمنتیشن (بروز لکه های روشن روی پوست) را در پی دارد.
حتی در افرادی که دارای پوست روشن هستند، خطر از بین رفتن رنگدانه ها از پوست وجود دارد. از طرفی ممکن است پوست در معرض نور شروع به تولید ملانین کند که منجر به بروز لکه های تیره روی پوست می شود.
در انتهای درمان نیز احتمال بروز کبودی روی پوست وجود دارد که البته این مسئله به ندرت بروز می کند.
دستگاه دیالکس با بهره گرفتن از دو طول موج لیزر الکساندرایت و دایود این معایب را برطرف کرده است. لیزر دایود برای انواع تیپ پوستی مناسب است و اثر بخشی خوبی بر روی جوانسازی پوست می گذارد.

قیمت دستگاه الکساندرایت

قیمت دستگاه لیزر الکساندرایت بسته به نوع و کاربردهای آن متفاوت است و این دستگاه با قیمت های مختلفی در بازار به فروش می رسد. دستگاه دیالکس با همان اثربخشی و قیمتی مناسب و ثابت توسط شرکت مداریا به فروش می رسد.

لیزر دیالکس

دیالکس تنها یک لیزر برای درمان پرمویی نیست، بلکه همکاری هوشمندانه کاراترین طول موج های لیزر برای جوانسازی صورت، بدن و ناحیه ژنیتال است.
سه برنامه پیشرفته جوانسازی ویژه و پیشرفته در لیزر دیالکس به شرح زیر می باشند:

جوانسازی صورت و گردن

جوانسازی بدن شامل بازو، دکلته و شکم

جوانسازی ژنیتال

لیزر دیالکس

تکنولوژی دیالکس

دستگاه دیالکس برای پاسخگویی به نیازهای گوناگون درمانی، دو لیزر الکساندرایت 755 نانومتر و دایود 808 نانومتر را به گونه لیزر ایستا Spot Action و همچنین به روش لیزر روان In Motion در یک دستگاه فراهم کرده است.
با به کار گیری این دو طول موج، این امکان فراهم می آید تا موهای نازک و ضخیم در همه تیپ های پوستی و در چهار فصل به راحتی درمان شود.

مزایای دیالکس نسبت به سایر دستگاهها

لیزر دیالکس دارای مزایای زیادی نسبت به نمونه های مشابه خود است که مهم ترین آنها عبارتند از:

شکل پالس ایده آل

کاربری ساده

خنک کننده ترکیبی بسیار قدرتمند

جدیدترین تکنولوژی لیزر