جوانسازی واژن با لیزر و مزایای این کار

جوانسازی واژن با لیزر

جوانسازی واژن با لیزر یکی از روش هایی است که محبوبیت زیادی پیدا کرده و کاربردهای درمانی و زیبایی زیادی دارد. برای کاهش پیامدهایی که در ادامه اشاره می کنیم و بهبود زندگی جنسی فرد روش های مختلفی وجود دارد، از جمله جوانسازی واژن با لیزر ، استفاده از روش های غیر جراحی و غیر تهاجمی و همچنین روش های جراحی. در اینجا با جزئیات بیشتر به بررسی لیزر جوانسازی واژن می پردازیم.

عوامل موثر در تغییر ظاهر واژن

افزایش سن عامل اجتناب ناپذیر است که بر ظاهر و زیبایی ناحیه تناسلی بانوان بسیار تاثیر گذار است. این ناحیه رابطه جنسی بسیار تحت تاثیر قرار می گیرد و در حین رابطه فشار هایی بر آن وارد می شود که می تواند منجر به تغییراتی در ظاهر آن شود.

عامل مهم دیگر هورمون ها هستند. ناحیه تناسلی بانوان همواره در معرض هورمون هاست و تاثیر پذیری و پاسخ به هورمون ها نیز در این ناحیه خیلی زیاد است؛ بنابراین در طول هر قاعدگی تغییرات هورمونی می توانند بر روی این ناحیه تاثیر بگذارند .

بارداری عاملی است که بیشترین تاثیر را بر روی ناحیه تناسلی بانوان دارد. بارداری به علت میزان زیاد تغییرات هورمونی و همچنین فشار و سنگینی ناشی از نوازاد می تواند می تواند اثر گذاری زیادی در منطقه داشته باشد، به ویژه در زایمان طبیعی باعث بیشترین میزان تغییر شکل در ناحیه تناسلی می شود.

عامل دیگری که باعث تغییرات ناحیه واژینال می شود ژنتیک خانم هاست. علاوه بر تمام موارد ذکر شده، ژنتیک یک خانم هم در این مساله تاثیر دارد. ممکن است دو خانم که در شرایط یکسانی هستند ژنتیک اثر بیشتری بگذارد و باعث شود بافت ناحیه تناسلی و داخل واژن زودتر شل و فرسوده شود.

با توجه به موارد بیان شده، ناحیه تناسلی بانوان و کانال واژینال نیاز به توجه و اقدامات مراقبتی و درمانی دارد چرا که تغییرات در ناحیه واژن علاوه بر تاثیری که بر روی اعتماد به نفس فرد می گذارند، می توانند زندگی جنسی وی را نیز تحت تاثیر قرار دهند و باعث کاهش رضایت جنسی شوند.

مقاله مرتبط : عفونت واژن

جوانسازی واژن چیست ؟

جوانسازی واژن به چه معناست؟

جوانسازی واژن عبارتی است که چندین مفهوم و روش اصلاحی واژن را در برمی گیرد. برخی از این روش ها با هدف زیبایی واصلاحی بر روی ناحیه واژن انجام می شوند و برخی دیگر دارای اهداف درمانی برای رفع مشکلات ناشی از زایمان و افزایش سن هستند. مشکلاتی که به کمک جوانسازی واژن تحت درمان قرار می گیرند، عبارتند از:

• بهبود ظاهر واژن
• شلی واژن
• بی اختیاری ادرار
• خشکی واژن

کانال داخلی واژن بخشی است که در آن رابطه جنسی اتفاق می افتد و در زایمان طبیعی نیز به شدت تحت تاثیر قرار می گیرد. زمانی که سر نوزاد از داخل کانال واژن خارج می شود باعث پارگی های عمیقی در بخش های زیر مخاط می شود و ممکن است حتی در ظاهر هیچ مشکلی وجود نداشته باشد ولی در لایه های زیرین باعث از دست رفتن بافت همبندی شده و منجر به گشادی و شلی کانال واژن شده باشد.

در برخی موارد این پارگی ها با چشم قابل مشاهده نیستند و امکان بخیه زدن و برگردان آن به حالت اولیه وجود ندارد. در موارد پارگی عمیق جوانسازی واژن با لیزر نمی تواند اثربخشی زیادی داشته باشد، اما اگر شلی و پارگی عمیق نباشد، می توان از این روش استفاده کرد.

جوانسازی واژن با لیزر چگونه است؟

لیزر یکی از جدیدترین دستاوردهای پزشکی در زمینه جوانسازی واژن و تنگ کردن واژن به شمار می‌رود، در فرایند جوانسازی واژن با لیزر، خونرسانی به مخاط واژن افزایش می یابد و باعث تحریک کلاژن سازی و همچنین تقویت عضلات واژن می گردد. لیزر همچنین با بهبود گردش خون در کانال واژن سبب لغزنده تر شدن واژن شده و خشکی واژن را بهبود می بخشد.

در جوانسازی با لیزر نکات مهمی را باید به خاطر داشته باشید. معمولا متخصصین زنان و زایمان بر روی تنگ کردن واژن با لیزر خیلی تمرکز نمی کنند چرا که اگر گشادی واژن بیش از اندازه باشد و بافت زیادی از واژن از بین رفته باشد، جوانسازی واژن با لیزر گزینه خوبی نخواهد بود و جراحی موثرتر است. در حالی که اگر واژن خیلی گشاد نشده باشد و بیمار درجات کمی از شلی واژن را احساس می کند با تشخیص پزشک، لیزر می تواند بسیار مفید باشد .

مقایسه جوانسازی واژن با لیزر نسبت به روش‌های جراحی

جوانسازی واژن به وسیله لیزر تفاوت های اساسی با روش جراحی دارد، از جمله اینکه:
• در روش جوانسازی با لیزر هیچ برشی ایجاد نمی شود و جوانسازی بدون خونریزی و بدون آسیب عصبی انجام می‌شود.
• جوانسازی واژن به کمک لیزر سریع تر است و همچنین درد و دوره نقاهت پس از لیزر کمتر از روش جراحی است.
• جوانسازی واژن با لیزر عمقی تر از روش جراحی است.
• هزینه جوانسازی واژن به وسیله لیزر بسیار کمتر از هزینه روش‌های جراحی مانند واژینوپلاستی است.

مراقبت های پس از لیزر

مراقبت های پس از لیزر جوانسازی

پس از انجام جوان سازی واژن با لیزر به توصیه های پزشک عمل کنید و نکات زیر را در نظر بگیرید:
• تا دو هفته از رابطه جنسی خودداری نمایید.
• تا دو هفته از انجام کارهای سنگین خودداری کنید.
• در صورت سوزش ناحیه واژن می توانید از کمپرس های یخ در محل استفاده کنید.

اقدامات قبل از لیزر جوانسازی واژن

جوانسازی واژن با لیزر نیز مانند هر فرایند درمانی دیگری نیاز به آمادگی دارد که در ادامه به آمادگی های قبل از لیزر جوانسازی اشاره می کنیم:
• قبل از انجام جوانسازی واژن با لیزر، نیاز به معاینه واژینال است.
• در صورت وجود عفونت واژن ابتدا باید عفونت درمان شود و سپس لیزر انجام شود.
• قبل از انجام لیزر بهتر است تست پاپ اسمیر انجام داد.
• بهترین زمان برای جوانسازی واژن با لیزر ۳ تا ۵ روز بعد پایان پریود است.
• تعداد جلسات و بازه زمانی میان هر جلسه را پزشک متخصص با توجه به شرایط بیمار تعیین می‌کند و ممکن است برای هر فرد متفاوت باشد.

مقاله مرتبط : سفید کردن واژن

ماندگاری لیزر جوانسازی واژن چقدر است؟

هیچ چیزی روی بدن ماندگاری صد درصد نخواهد داشت، حتی جراحی . مشکلاتی که باعث به وجود آمدن این مساله شده اند، مانند افزایش سن در آینده هم می توانند سبب بروز دوباره این مشکل شوند، بنابراین نمی توان روش درمانی با ماندگاری صد در صد پیدا کرد. مانند لیزر موهای زائد که پس از مدتی برای تمدید دوباره باید مراجعه کنید، جوانسازی واژن با لیزر نیز همینگونه است.

ماندگاری لیزر معمولا بسته به شرایط هر فردی متفاوت است. در افراد مختلف ماندگاری لیزر به شرایط جسمی و سن و سال فرد، هورمون ها، میزان روابط زناشویی، ورزش، ژنتیک و شرایط زندگی وی بستگی دارد و با توجه به موارد یاد شده ماندگاری لیزر متفاوت خواهد بود.

جوانسازی واژن با لیزر معمولا بین 6 ماه تا یکسال ماندگاری دارد. بعد از آن اگر بیمار احساس کرد علائم دوباره برمیگردد می تواند به متخصص زنان مراجعه کرده و یک تا دو جلسه مجدد درمان را انجام دهد.

چه کسانی کاندیدای لیزر جوانسازی نیستند؟

جوانسازی واژن با لیزر در برخی افراد به هیچ عنوان توصیه نمی شود و می تواند منجر به بروز عوارض و پیامدهای ناخوشایندی شود. در ادامه به افرادی که نباید از لیزر برای جوانسازی واژن استفاده کنند، اشاره می کنیم:

• فرد در ناحیه واژن، دهانه رحم یا سایر بخش های تحت درمان ضایعاتی دارد که تشخیص داده نشده اند.
• فرد دچار عفونت واژن یا بیماری قابل انتقال دیگری باشد (مانند تبخال تناسلی، کاندیدیاز و سایر بیماری های مقاربتی)
• خانم های باردار یا خانمی که تنها سه ماه از زایمانش گذشته است.
• خانم هایی که دچار پرولاپس واژن هستند.
• خانم هایی که سابقه پرتو درمانی در ناحیه واژن و مقعد خود دارند.
• سابقه مشکل در بهبود زخم
• سابقه تشکیل کلوئید
• درمان بیماری های ضد انعقادی یا شرایط ترومبوآمبولیک

نکته مهم در مورد استفاده از لیزر: اشعه های لیزر به چشم آسیب می رسانند، در زمان استفاده از لیزر از عینک محافظ استفاده شود. به علاوه دود تولید شده در زمان لیزر حاوی بافت زنده است، بنابراین در زمان استفاده از لیزر بر روی بدن باید از مکنده دود استفاده شود.

آیا لیزر سبب ناباروری میشود؟

خیر. در لیزر از طول موج های استاندارد استفاده می شود در نتیجه جوانسازی واژن با لیزر با هدف درمانی یا زیبایی منجر به ناباروری نمی شود.
آیا خانم هایی که رحم خود را برداشته اند، می توانند از لیزر برای جوانسازی واژینال استفاده کنند؟
بله. چون لیزر بر روی ناحیه واژن انجام می‌شود و نبود رحم در انجام لیزر مشکلی ایجاد نمی نماید.

سن مناسب جهت انجام لیزر واژینال

لیزر محدودیت سنی ندارد، اما با توجه به اینکه واژن تا زمان بلوغ تغییر شکل می دهد، توصیه می شود فرایندهای لیزر درمانی بر روی ناحیه واژن را پس از اتمام دوره بلوغ انجام دهید یا اگر قصد باردار شدن دارید، بهتر است جوانسازی واژن با لیزر را پس از زایمان انجام دهید.

لینکدین مداریا را دنبال کنید.