دستگاه لیزر اندولیفت و راهکارهای درمان پوست

دستگاه لیزر اندولیفت در بسیاری از کلینیک ها برای جوانسازی پوست یا تناسب اندام به کار گرفته می شود. اگر پزشک، درمانگر و یا دارنده کلینیک هستید و مراجعین شما در مورد لیزر اندولیفت و تفاوت آن با سایر تکنولوژی ها می پرسند، این مطلب را تا انتها مطالعه کنید.

جوانسازی شامل مجموعه ای از عملیات است که برای رفع چین و چروک و بهبود کیفیت پوست انجام می شود، اما اصولا هدف اصلی جوانسازی بهبود کیفیت پوست است. به این ترتیب نتیجه جوانسازی را اغلب دو یا سه ماه پس از درمان باید بررسی کرد.

روش های مختلفی برای جوانسازی در جهان وجود دارد، برخی دوره درمان کوتاهتری دارند و در عین حال ماندگاری کوتاهتری نیز خواهند داشت و برخی دیگر دوره درمان طولانی تری دارند که نتیجه مطلوب تر و با ماندگاری بیشتری ارائه خواهند داد.

در این مطلب دو روش جوانسازی پوست شامل وکرون و دستگاه لیزر اندولیفت مورد بررسی قرار گرفته و مقایسه می شوند.

مقاله مرتبط:  لیزر ژولیت

کاربرد دستگاه لیزر اندولیفت

دستگاه لیزر اندولیفت

لیزر اندولیفت Endolift یک لیزر غیر تهاجمی است که برای جوانسازی پوست با اثر بخشی بر روی بافت های بینابینی endo-tissutal کاربرد دارد. لیزر اندولیفت به تقویت ساختار پوست کمک می کند و باعث رفع شلی پوست می شود.
تکنولوژی به کار رفته در دستگاه لیزر اندولیفت به پزشکان این امکان را می دهد که درمان های سریع تر، کم هزینه تر و بدون درد را به طیف وسیعی از بیماران ارائه دهند.

در دستگاه لیزر اندولیفت از لیزر دایود با طول موج 1470 نانومتر استفاده می شود. درمان با دستگاه لیزر اندولیفت به کمک میکرو فیبرهای نوری یک بار مصرف انجام می شود. این فیبرها بسیار ظریف و به نازکی یک تار مو هستند و به راحتی به زیر پوست و تا سطح هیپودرم نفوذ می کنند.

فیبرهای به کار رفته در دستگاه لیزر اندولیفت برای صورت 200 تا 300 میکرون و برای بدن 400 تا 600 میکرون است. این فیبرها به راحتی و بدون ایجاد برش وارد پوست شده و به ناحیه هیپودرم پوست Hypoderm می رسند. این عمل باعث تحریک تولید کلاژن و ساخت عروق جدید در پوست می شود.

لیزر اندولیفت با باز سازی عروق پوست، به شادابی و بهبود ساخت و ساز سلولی کمک می کند. بنابراین در زمان استفاده از دستگاه لیزر اندولیفت، ضمن کانتورینگ صورت، کیفیت پوست نیز بهبود پیدا می کند.

هر جسم با توجه به ویژگی های فیزیکی خود، طیف خاصی از طول موج لیزر را جذب می کند. در لیزر اندولیفت نیز بافت چربی و بافت های پیوندی با توجه به نیاز و ویژگی های خود طول موج مناسبی از لیزر را جذب می کنند که به جوانسازی کمک می کند. این لیزر دارای طول موج هایی که در سلول های چربی جذب شده و باعث لیپولیز می شوند و به چربی سوزی موضعی کمک می کنند.

زمانی که دستگاه لیزر اندولیفت پرتوهای لیزر را به پوست می تاباند، پس از برخورد این پرتوها به پوست، گرما تولید می شود. با افزایش دما بدن بلافاصله خونرسانی را به منطقه تحت درمان افزایش می دهد تا دمای آن بخش را کاهش دهد. افزایش خونرسانی باعث افزایش رساندن مواد مغذی و اکسیژن به بافت ها می شود که جوانسازی و ترمیم پوست را به دنبال دارد.

دستگاه وکرون

دستگاه وکرون چیست؟

وکرون، ساخت شرکت GMV ایتالیا، یک دستگاه کاملا جدید است که در فرایند جوانسازی چند اتفاق را به طور همزمان رقم می زند. وکرون با اثربخشی فوق العاده و بهره گیری از تکنولوژی نوین، جایگزین مناسبی برای دستگاه لیزر اندولیفت است. این دستگاه طب سنتی را نیز در جوانسازی دخیل کرده و از سوزن های طب سوزنی استفاده می کند.

تکنولوژی به کار رفته در دستگاه وکرون نوعی تکنولوژی جامع است که قادر است تمام لایه های پوست، از جمله اپیدرم، درم و هیپودرم را تحت تاثیر قرار دهد، این در حالی است که لیزر تنها بر روی لایه درم تاثیر می گذارد.

وکرون یک دستگاه الکترومدیکال electromedical یا الکتریکی پزشکی است که از سه تکنولوژی جدید به نام های Needle shaping، Plexr و O.F.F بهره می گیرد، تاثیر این تکنولوژی ها به لایه های مختلف پوست به شرح زیر می باشند:

• Plexr

پلکسر لایه سطحی پوست را از بین می برد و بر روی اپیدرم تاثیر می گذارد، مطالعات بافت شناسی نشان داده اند گرمایی که به واسطه انتقال انرژی جنبشی یون های هوا بر روی پوست بدن بیمار اتفاق می افتد، دارای یک اثر جانبی است که این اثر عبارت است از تحریک فیبروبلاست ها در درم، بنابراین نقطه اثر پلکسر لایه اپیدرم و درم در پوست است. اما هنوز بخش هایی از پوست وجود دارد که تحت تاثیر قرار نگرفته اند.

در ناحیه درم رشته های پروتئینی یا کلاژن وجود دارد که در ابتدای تولد هنوز منظم هستند. فیبروبلاست ها تا حدود 25 سالگی کلاژن تولید می کنند. اما با افزایش سن رشته های کلاژن نیز کش آمده و نازک می شوند و به مرور نظم فیبرهای کلاژن بر هم می خورد. پلکسر با تاثیر بر روی درم و اپیدرم باعث تحریک کلاژن سازی توسط فیبروبلاست ها می شود اما نقشی در منظم کردن فیبرهای کلاژن ندارد. بنابراین پلکسر به تنهایی برای جوانسازی کافی نیست.

• Needle shaping

بهره گیری دستگاه وکرون از طب سوزنی کار پلکسر را در جوانسازی تکمیل می کند، این دستگاه به کمک طب سوزنی باعث منظم شدن و کنار هم قرار گرفتن فیبرهای کلاژن می شود. سوزن های طب سوزنی تا ناحیه درم وارد پوست می شوند، ورود سوزن به داخل پوست به صورت بالقوه باعث ایجاد جریانی به نام جریان پیزو الکتریک می شود.

با ورود سوزن به ناحیه درم کلاژن به یک جسم هادی conductive تبدیل می شود. پس از آن از سوزن جریان عبور می دهیم، حالا فیبرهای کلاژن دارای خاصیت conductivity هستند، بنابراین جذب سوزن می شوند. با جذب فیبر کلاژن به سوزن های وارد شده به داخل پوست، سوزن را پیچانده و از پوست بیرون می کشیم. پس از آن فیبرها در جهت قرار گرفتن سوزن ها منظم شده و در یک راستا قرار می گیرند. پس از عبور جریان از سوزن، به یک آهنربا تبدیل شده کلاژن را می کشد.

جریان دیگری هم که با ویبراسیون همراه است، از سوزن رد شده و بر روی سلول هایی اثر می گذارد که به طور بالقوه قابل تحریک شدن نیستند، مانند فیبروبلاست ها؛ تمام این فرایند Needle shaping یا collagen shaping نامیده می شود.

وکرون و تفاوت آن با دستگاه لیزر اندولیفت

دستگاه وکرون به دلیل تکنولوژی های به کار رفته در آن تفاوت های اساسی با دستگاه لیزر اندولیفت دارد، از جمله:

• جوانسازی با وکرون کاملا بدون درد و بدون نیاز به بی حسی موضعی انجام می شود، اما لیزرها فرایند درمان را با سوزاندن بافت انجام می دهند، بنابراین درمان با دستگاه لیزر اندولیفت با سوزش همراه است و درمان بدون استفاده از بی حسی موضعی دشوار خواهد بود.

• جوانسازی با وکرون با تحریک فعالیت های زیستی همراه است و به شکل طبیعی انجام می شود، روش های طبیعی اغلب ماندگاری بیشتری دارند.

• وکرون عمق نفوذ بیشتری داشته وتوانایی اثربخشی بر روی تمام لایه های پوست را دارد. در حالیکه لیزر دارای اثربخشی بسیار سطحی تر است و فقط بر روی سطح اپیدرم پوست تاثیر می گذارد،

• وکرون با کمترین هزینه مصرفی جوانسازی را انجام می دهد، مصرفی این دستگاه، سوزن های طب سوزنی هستند. همچنین نسبت به تکنولوژی لیزر ارزانتر است.

گاهی نتیجه جوانسازی پوست، رفع چین و چروک هاست ، اما جوانسازی، در مفهوم اصلی، به معنای بهبود کیفیت پوست است؛ بنابراین در جلسه مشاوره با بیمار خود این واقعیت را روشن کرده و از انتظارات وی در مورد نتیجه بپرسید.

پینترست مداریا را دنبال کنید.

مقاله مرتبط: لیفت صورت