لیزر فوتونا

اگر پزشک، درمانگر و یا دارنده کلینیک هستید و مراجعین شما در مورد تفاوت انواع لیزر، مانند لیزر فوتونا و یا لیزر CO2، و تمایز انرژی هیگز می پرسند، این مقاله را تا انتها مطالعه کنید. لیزر فوتونا یکی از انواع لیزرهاست که هم در جوانسازی پوست و هم جوانسازی واژن کاربرد دارد. در این مطلب چگونگی اثر لیزرها و تفاوت آنها با انرژی هیگز را مورد بررسی قرار می دهیم.

عملکرد لیزرها

عملکرد لیزرها چگونه است؟

لیزر یک نور تک رنگ است که دارای دقت و انرژی چند هزار برابر نور معمولی است. نور معمولی از انرژی های نورانی مرئی و نامرئی (اشعه ماورا بنفش با کمترین طول موج تا اشعه مادون قرمز با بیشترین طول موج)، تشکیل شده است. در حالیکه لیزر از یک نوع انرژی نورانی با طول موج مشخص، تشکیل شده است.

نور لیزر نسبت به نور معمولی متمرکزتر عمل می کند و پراکندگی ندارد،، به عبارتی پرتو لیزر در فاصله چند صد متری هم سیر مستقیم خود را سپری می کند. به دلیل وجود این ویژگی خاص، از لیزر در پزشکی به طور گسترده استفاده می شود.

دستگاه های لیزر در پزشکی دارای یک منبع انرژی یا منبع نور هستند، در این منبع، نور به کمک آینه های متعدد تولید می شود. نکته مهم این است که نور برای حرکت به محیطی با چگالی بسیار کم نیاز دارد، به همین دلیل در دستگاه های لیزر از فیبرهای نوری استفاده می شود که مقاومت بسیار کمی در مقابل نور دارند، در نتیجه نور به راحتی از این فیبرها عبور کرده و وارد محیط با چگالی بیشتر می شود.

زمانی که نور وارد محیط دیگری می شود، به دلیل تغییر چگالی و وجود مقاومت، گرمای زیادی تولید می کند. بنابراین وقتی نور لیزر به پوست برخورد می کند، گرمای تولید شده بافت را سوزانده و ابلیت می کند. اغلب هدف استفاده از لیزر از بین بردن بافت قدیمی و جایگزین کردن بافت جدید است.

از آنجایی که لیزر پس از رسیدن به بافت حرارت زیادی ایجاد می کند، امکان عمقی شدن تاثیر آن وجود ندارد. اگر قرار باشد عمق نفوذ لیزر افزایش پیدا کند، میزان از بین رفتن بافت ها هم به همان اندازه افزایش پیدا می کند. در نتیجه لیزر دارای اثربخشی بسیار سطحی است و با توجه به ویژگی حرارتی، نفوذ به عمق به وسیله این تکنولوژی امکانپذیر نیست.

همچنین در لیزر برای ادامه درمان لازم است بافت ابلیت شده کاملا ترمیم شود. بنابراین فاصله بین جلسات لیزر بسیار طولانی است (بین 4 تا 6 هفته)؛ به همین دلیل درمان های با لیزر همواره درمان های طولانی مدتی هستند.

لیزر فوتونا چیست؟

لیزر فوتونا نسبت به سایر لیزرها جدیدتر است، این فناوری علاوه برجوانسازی پوست، برای جوانسازی واژن نیز کاربرد دارد و یک روش درمانی کم تهاجمی محسوب می شود. درمان با لیزر فوتونا مبنی بر فناوری لیزرEr:YAG با طول موج 2940 نانومتری است که ارسال پالس های انرژی لیزر با ترکیبات خاص را به بافت های مخاطی واژن امکان پذیر می سازد.

پالس های انرژی لیزر فوتونا کنترل شده برای ایجاد اثرات حرارتی در بافت واژن و تحریک کلاژن سازی طراحی شده اند که در نهایت به نئوژنسیس، بازسازی کلاژن و سفت شدن کانال واژن کمک می کند.

عملکرد انرژی هیگز

انرژی هیگز تلفیقی از رادیوفرکانس گرمایشی (ایجاد گرما و افزایش خونرسانی به منطقه) و انقباض عضلانی Contraction است و با ایجاد همزمان انقباض عضلانی و گرم کردن موضعی محل درمان ، باعث شبیه سازی نوعی ورزش هوازی در آن منطقه می شود.

انرژی هیگز می تواند تمام ناحیه واژن، از جمله دهانه و انتهای کانال واژن، را تحت تاثیر قرار دهد. درمان با هیگز یک درمان غیر جراحی، غیر هورمونی، غیر تهاجمی، بدون نیاز به بی حسی، بدون نیاز به اتاق عمل، بدون دوره نقاهت، بدون درد، بدون محدودیت سنی و رنگ پوست است. دستگاه هیگز دارای کاربری ساده است، بدون دخالت اپراتور انجام می شود و پروتکل های دستگاه ایمن و پیشرفته هستند.

انرژی هیگز بر مبنای تحریک فعالیتهای زیستی بدن عمل می کند و در نتیجه ی تحریک فعالیت های زیستی، بافت ها خود را بازسازی می کنند. به علاوه تحریک فعالیتهای زیستی بلند مدت تر هست. نتایج هیگز هم دارای ماندگاری طولانی هستند.

ویژگی های هیگز

• بازتوانی ماهیچه های گلوتئال
• جوانسازی و نوسازی کانال واژن
• جوانسازی ناحیه ژنیتال
• درمان بی اختیاری ادرار

مقاله مرتبط:  قیمت لیزر ژولیت

تفاوت انرژی هیگز با لیزر فوتونا

تفاوت انرژی هیگز با لیزر فوتونا

انرژی هیگز و لیزر فوتونا تفاوت هایی دارند که این تفاوت ها بر روی نتیجه درمان هم تاثیر زیادی می گذارد. برخی از مهم ترین تفاوت های انرژی هیگز و لیزر فوتونا به شرح زیر می باشند:

• عمق نفوذ انرژی هیگز بسیار بالا است و علاوه بر تحت تاثیر قرار دادن مخاط، بر روی عضلات نیز تاثیر دارد و به همین دلیل امکان دسترسی به عضلاتی را فراهم می آورد که با لیزر (به دلیل عمق نفوذ کم) امکان پذیر نیست. انرژی لیزر به دلیل ایجاد حرارت بالا، تنها بر روی مخاط تاثیر دارد، این در حالیست که اغلب مشکلات بانوان، از جمله بی اختیاری ادرار یا لکسیتی واژن، مربوط به اختلالات به وجود آمده در عضلات کف لگن است.

• به دلیل نیاز به ترمیم بافت های ابلیت شده، دوره درمان با لیزر فوتونا طولانی است، در حالیکه هیگز هیچ زخمی ایجاد نمی کند و در نتیجه فاصله بین جلسات طبق تشخیص پزشک کوتاه خواهد بود (امکان انجام یک جلسه درمان در هر هفته وجود دارد).

• پس از هر جلسه درمان با لیزر فوتونا بیمار لازم است حداقل تا یک هفته (بسته به شرایط جسمی و تشخیص پزشک) از برقراری رابطه جنسی اجتناب کند، اما پس از درمان با هیگز هیچگونه محدودیتی در مورد رابطه جنسی فرد و سایر فعالیت های روزانه وی وجود نخواهد داشت.

سال هاست که لیزر در علم پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد، اما به نظر می رسد سایر تکنولوژی ها مانند انرژی هیگز، به دلیل عمق نفوذ بیشتر و عدم آسیب به بافت، درمان موثرتر خواهد بود.

پینترست مداریا را دنبال کنید.

مقاله مرتبط: هایفو واژینال