فوتونا برای جوانسازی پوست

اگر پزشک، درمانگر و یا دارنده مرکز درمانی هستید، حتما با مراجعینی مواجه شده اید که در مورد انواع لیزر برای جوانسازی پوست و تفاوت آنها با سایر تکنولوژی های جدید می پرسند. یکی از انواع لیزر که بسیار مورد پرسش قرار می گیرد، لیزر فوتونا برای جوانسازی پوست است، برای بررسی دستگاه لیزر فوتونا و بیان تفاوت آن با تکنولوژی های غیر تهاجمی نوین تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

اغلب بیماران درک اشتباهی از جوانسازی دارند، قبل از شروع درمان با هر روشی، بهتر است بیمار خود را متوجه این مسئله کنید که جوانسازی همیشه به معنای رفع کامل چین و چروک صورت نیست، بلکه جوانسازی پوست، به عنوان یک عبارت جامع، به مفهوم کاهش روند پیری پوست و بهبود کیفیت آن است. همچنین مشاهده نتیجه نهایی درمان به روش های غیر تهاجمی اغلب بین 2 تا 6 ماه زمان نیاز دارد.

لیزر فوتونا برای جوانسازی پوست یکی از تکنولوژی های غیر تهاجمی و جدید است که در این مطلب به معرفی آن می پردازیم. دستگاه مطرح دیگری در این زمینه، دستگاه ایگنایت ساخت شرکت مداریا است. دستگاه ایگنایت از چند تکنولوژی مختلف بهره گرفته است که در ادامه به طور کامل معرفی می کنیم.

مقاله مرتبط: قیمت لیزر اندولیفت

دستگاه لیزر فوتونا

فوتونا برای جوانسازی پوست

دستگاه لیزر فوتونا برای جوانسازی پوست از ترکیب لیزر ان دی یگ nd-yag و اربیوم یا لیزر CO2 تهیه شده است. روش فوتونا جوانسازی 4 بعدی پوست هم نامیده می شود که به صورت غیر تهاجمی است و بدون جراحی و بدون بیهوشی انجام می شود. این روش درمانی هم از طریق سطح خارجی پوست و هم از داخل مخاط دهان صورت می گیرد.

در روش لیزر فوتونا از ۲ طول موج مختلف لیزر استفاده شده است و این دو طول موج دارای اثرات ضد پیری و حجم دهی پوست هستند که در ۴ سطح مختلف شامل لایه‌های عمقی، میانی، مخاط دهان و سطح پوست انجام می شود.
به طور معمول میزان رضایتمندی از نتیجه و زمان لازم برای دستیابی به این نتایج، در افراد مختلف یکسان نیست.

اغلب بیماران ضمن احساس بهبودی نسبی ظرف مدت کوتاهی پس از درمان، نتایج نهایی جوانسازی پوست با لیزر فوتونا را در حدود ۲ تا ۳ ماه بعد مشاهده خواهند کرد.

فوتونا برای جوانسازی پوست یک تکنیک منحصر به فرد و غیر تهاجمی است، در این روش سه رنگ جداگانه از نور طبیعی (بدون اشعه ماورا بنفش) به پوست نفوذ کرده که هرکدام دارای ویژگی خاصی در جوانسازی پوست هستند.

ایگنایت برای جوانسازی

ایگنایت، ساخت شرکت مداریا، دستگاه جدیدی برای جوانسازی پوست است، در این دستگاه از ترکیب چند تکنولوژی متفاوت استفاده می شود؛ عملکرد ایگنایت بر مبنای اصل Combination Therapy برنامه ریزی شده است.

یکی از تکنولوژی های به کار رفته در دستگاه ایگنایت رادیوفرکانس حرارتی است، با استفاده از این تکنولوژی درجه حرارت بافت تحت درمان افزایش پیدا می کند. افزایش دما باعث واکنش سیستم دفاعی بدن می شود و برای کاهش دما خونرسانی را به آن منطقه افزایش می دهد.

افزایش خونرسانی باعث افزایش رساندن مواد مغذی و اکسیژن به بافت ها شده که امر مهمی در جوانسازی پوست است و سرعت پیری را در آن منطقه کاهش می دهد.

گرم شدن بافت ها باعث کوتاه شدن طول پیوندهای پروتئینی و در نتیجه ضخیم تر و سفت تر شدن رشته های کلاژن می شود. در نتیجه برای رشته های کلاژنی جدید، فضای بیشتری وجود خواهد داشت. علاوه بر این گرمای ناشی از رادیوفرکانس دستگاه ایگنایت سبب افزایش فعالیت های فیبروبلاست ها برای تولید کلاژن بیشتر می شود.

اتفاق دیگری که بر اثر گرمای ناشی از رادیوفرکانس حرارتی می افتد، ترشح سایتوکین ها و پروتئین های شوک حرارتی است که می توانند فیبروبلاست های بیشتری را به منطقه فرا بخوانند. وجود فیبرو بلاست بیشتر در بافت ها به معنای تولید کلاژن بیشتر در آنهاست.

تمام این فرایندها تحریک فعالیت های زیستی Bio-stimulation نامیده می شود که دارای ماندگاری طولانی مدت هستند.

آر اف فرکشنال

تکنولوژی مهم دیگری که در دستگاه ایگنایت به کار رفته، تکنولوژی آر اف فرکشنال است که به کمک میکرونایف های هایبرید بر بافت های عمقی اعمال می شوند. دستگاه ایگنایت یک دستگاه آر اف فرکشنال مجهز به میکرونایف های هایبرید است که بدون ورود به پوست، باعث ایجاد نقاط کواگولیشن Coagulation در درم Derm می شوند، در حالیکه به بافت سطحی هیچ آسیبی وارد نمی کنند.

نقاط کواگولیشن ایجاد شده در ناحیه درم، منجر به انقباض بافت و تحریک درم می شود و فعالسازی فیبروبلاست ها اتفاق می افتد.

نکته: دستگاه ایگنایت در ناحیه درم یک زخم کنترل شده ایجاد می کند که ترمیم آن به زمان نیاز دارد. بنابراین اگر بیمار شما به جلسه دوم درمان نیاز داشته باشد، بین جلسات درمانی حداقل 6 هفته فاصله لازم است.

دستگاه ایگنایت عوارض پس از درمان دستگاه های آر اف فرکشنال سنتی را در پی ندارد و در عین حال قادر است انرژی بیشتری را به عمق بافت وارد کند. میکرونایف های دستگاه ایگنایت وارد پوست نمی شوند، بنابراین آسیبی به هیپودرم وارد نمی کنند ولی نقاط کواگولیشن در ناحیه درم ایجاد می کنند که وجود این نقاط باعث تحریک فیبروبلاست ها و کلاژن سازی می شود.

کربوکسی تراپی تکنولوژی دیگری است که در دستگاه ایگنایت به کار رفته است. انتقال انرژی بالا در این دستگاه منجر به بروز درد در بیمار شده و فرایند درمان را برای پزشک و بیمار دشوار می سازد. کربوکسی تراپی به معنای پاشش هوای خنک CO2 است که به دلیل خنک بودن گاز، درد بیمار به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می کند، از طرفی بدن گاز CO2 را به عنوان یک عامل تهاجمی شناسایی کرده و برای دفع آن، گردش خون در محل افزایش پیدا می کند و خونرسانی به بافت زیاد شده که افزایش خونرسانی عامل مهمی در جوانسازی است.

ویبروپرکاشن

به کمک مکانیزم ویبروپرکاشن، هر شات با ویبریشن همراه است؛ از آنجایی که سیستم عصبی بدن نمی تواند همزمان به دو عامل تهاجمی پاسخ دهد، بنابراین عامل مکانیکی ویبریشن را حس می کند اما درد ناشی از انرژی بالا را حس نمی کند.
علاوه بر تمام سیستم های بیان شده، دستگاه ایگنایت مجهز به لیزر دایود 630 نانومتر است که پرتوهای این لیزر به سلول ها نفوذ کرده و جوانسازی را در سطح سلولی انجام می دهد.

مقاله مرتبط:  کاربرد آر اف فرکشنال

تفاوت فوتونا برای جوانسازی پوست و دستگاه ایگنایت

فرایند جوانسازی پوست با دستگاه ایگنایت و لیزر فوتونا دارای تفاوت های زیادی است که بر روی نتیجه درمان نیز تاثیر می گذارد، برخی از مهم ترین تفاوت ها به شرح زیر می باشند:

• لیزر فوتونا برای جوانسازی پوست مانند سایر لیزر بسیار سطحی عمل می کند و به عمق پوست نفوذ نمی کند، اما در دستگاه ایگنایت، بدون آسیب به سطح پوست، انتقال انرژی به عمق بافت اتفاق می افتد.

• استفاده از لیزر فوتونا برای جوانسازی پوست، در تمام فصول، به ویژه فصل تابستان، توصیه نمی شود در حالیکه استفاده از ایگنایت دارای محدودیت زمان و تیپ پوستی نیست.

• دستگاه ایگنایت ترکیبی از چند تکنولوژی مختلف است که هر یک دارای اثربخشی متفاوتی هستند و این ویژگی بر روی نتیجه درمان تاثیر می گذارد.

پینترست مداریا را دنبال کنید.

مقاله مرتبط: لیفت صورت