علت گشادی واژن چیست؟

علت گشادی واژن و معرفی برترین روش درمان گشادی واژن

ماهیچه های ناحیه واژن قابلیت ارتجاعی دارند اما آیا این ویژگی مانع گشادی واژن می شود؟ عوامل مختلفی باعث گشاد شدن واژن می شوند که مهم ترین آنها زایمان و افزایش سن است.
به هرحال گشادی واژن واقعیتی است که باعث آزردگی بسیاری از خانم ها می شود. در ادامه به بیان علت گشادی واژن پرداخته و در انتها روشی موثر برای درمان گشادی واژن معرفی می شود.

واژن خانم ها در طول عمرشان تغییرات زیادی می کند. واژن به گونه ای طراحی شده است که برقراری رابطه جنسی و تولد نوزاد را امکانپذیر می کند. هر دو رویداد (برقراری رابطه جنسی و زایمان) و همچنین افزایش سن تاثیراتی بر واژن می گذارند و یا منجر به گشادی واژن می شوند. درک این تغییرات به شما کمک می کند زمان بروز مشکلات و نوع آنها را تشخیص دهید.

علت گشادی واژن چیست؟

با افزایش سن و بعد از زایمان، ماهیچه های اطراف واژن قدرت خود را از دست می دهند. بر خلاف تفکرات اشتباه رایج، رابطه جنسی تاثیر طولانی مدت بر روی خاصیت ارتجاعی واژن نمی گذارند و از دلایل گشادی واژن محسوب نمی شود.
ماهیچه های کف لگن اطراف واژن را احاطه کرده اند. این ماهیچه ها به مرور زمان ضعیف می شوند که باعث می شوند فرد احساس شل شدن و گشادی واژن داشته باشد.
ضعیف شدن ماهیچه های کف لگن منجر به بروز مشکلات دیگری هم می شوند، مانند بی اختیاری و یا نشت ادرار. ورزش های کف لگن یا کگل می توانند به تقویت ماهیچه های واژن کمک کنند.

آیا رابطه جنسی باعث گشاد شدن واژن می شود؟

در هنگام برانگیختگی جنسی ماهیچه های واژن شل می شوند و در نتیجه دخول راحت تر انجام می شود. برای شل شدن این ماهیچه ها، نوازش های قبل از رابطه جنسی اهمیت زیادی دارند. پس از اتمام رابطه جنسی واژن به شکل قبل خود بازمی گردد.
شایعات زیادی در مورد تاثیر رابطه جنسی همراه با دخول بر روی اندام بانوان وجود دارد، اما هیچ شواهدی در مورد گشادی واژن به علت برقراری رابطه جنسی وجود ندارد. به هرحال در زمان نزدیکی و پس از آن واژن گشادتر از همیشه است، اما این حالت موقت است.
پرده بکارت یک لایه نازک در اطراف واژن است، داشتن رابطه جنسی با دخول باعث کشیدگی پرده بکارت شده و باعث می شود فرد احساس کند واژن کمی بازتر شده است.
به هرحال به یاد داشته باشید با افزایش سن، کاهش یا افزایش وزن و بیماری بدن دچار تغییراتی می شود.

جهت مطالعه مقاله درمان بی اختیاری ادرار بر رو کلمه درمان بی اختیاری ادرار کلیک کنید.

گشاد شدن واژن پس از زایمان
در زمان بارداری و پس از زایمان بدن تغییرات زیادی را تحمل می کند. این تغییرات عبارتند از:

· التهاب پاها
· کاهش یا افزایش وزن
· تغییر در شکل و اندازه پستان ها
· رشد طولی یا عرضی پاها
· بروز خط روی پوست

در زمان زایمان طبیعی ماهیچه های واژن کشیده می شوند تا نوزاد از کانال واژن عبور کرده و از آن خارج شود. این کشیدگی به تدریج کاهش پیدا می کند. پس از زایمان ماهیچه های واژن دیگر شبیه به قبل نیستند و سازگار شدن با این وضعیت کمی طول می کشد.

آسیب وارد شده به پوست، بافت یا ماهیچه ها در زمان زایمان باعث تغییراتی در واژن و فرج می شود. این آسیب ها نیز بر روی گشادی واژن تاثیر می گذارند.
در این شرایط به دلیل ضعیف شدن ماهیچه ها و گشاد شدن واژن حساسیت ناحیه تناسلی و در نتیجه رضایت از نزدیکی کمتر می شود که این امر مشکلات و ناراحتی هایی در پی دارد.
البته یادآور می شویم که گشادی واژن بعد از زایمان کاملا طبیعی است. چند روز پس از زایمان ماهیچه های واژن شروع به جمع شدن می کنند، اما به شکل اولیه خود بازنمی گردند.
بانوانی که چند زایمان طبیعی را تجربه می کنند، گشاد شدن واژن بعد از زایمان طبیعی را به شکل محسوس تری مشاهده خواهند کرد. اگر شما از این دسته خانم ها هستید و از این مسئله ناراحت هستید، روش های مختلف و بی خطری برای درمان گشادی واژن وجود دارد، مانند استفاده از دستگاه هیگز که به طور کاملا موثر و بی خطر ماهیچه های واژن را سفت کرده و به رفع گشادی واژن کمک می کند.

برای مطالعه مقاله درمان خشکی واژن بر روی کلمه خشکی واژن کلیک کنید.

تغییرات ناشی از زایمان در بدن بانوانی که بعد از 30 سالگی باردار می شوند، خیلی محسوس تر است. در خانم هایی که در سنین پایین تر باردار می شوند، بدن با سرعت بیشتری خود را ترمیم کرده و به حالت قبل از بارداری برمی گردد.

علت گشادی واژن

تاثیر افزایش سن بر گشاد شدن واژن

با افزایش سن بدن تغییر می کند. پوست و ماهیچه ها به تدریج سفتی و قدرت خود را از دست می دهند که این حقیقت می تواند توضیح قابل قبولی برای گشادی واژن باشد.
در زمان یائسگی سطح هورمون استروژن کاهش پیدا می کند. کاهش سطح استروژن در بدن باعث می شود لایه داخلی واژن خشک شده و قابلیت ارتجاعی آن کاهش پیدا کند.
پس از یائسگی واژن باریک تر یا کوتاه تر می شود، به علاوه به دلیل کاهش طبیعی رطوبت واژن، در زمان نزدیکی فرد دچار درد و ناراحتی می شود. در این شرایط استفاده از لوبریکانت می تواند از میزان درد بکاهد.

درمان گشادی واژن

روش های مختلفی برای درمان گشادی واژن وجود دارد مانند ورزش های کف لگن، روش های جراحی، لیزر و استفاده از دستگاه هیگز که این روش ها را به طور مجزا بررسی می کنیم.

ورزش های کف لگن اصولا به تمام خانم ها در تمام سنین توصیه می شود تا سفتی و قدرت ماهیچه های واژن حفظ شود. اما ورزش های کف لگن به رفع گشادی واژن در زمان یائسگی یا پس از زایمان طبیعی کمک زیادی نمی کنند.

برای انجام تمرینات کگل ابتدا باید عضلات کف لگن را شناسایی کنید. برای شناسایی این عضلات در زمان دفع ادرار جریان ادرار خود را متوقف کنید، عضلاتی که کار توقف ادرار را انجام می دهند، عضلات کف لگن هستند. برای انجام تمرینات کگل کافیست این عضلات را سفت کرده و به مدت 10 ثانیه به همین حالت نگهدارید و سپس آنها را به مدت 3 تا 5 ثانیه شل کنید. بهتر است این تمرینات را در 10 ست و به تعداد 2 تا 3 بار در روز انجام دهید.

درمان گشادی واژن با جراحی نیز یک روش کاملا تهاجمی و پر عارضه است و دوره نقاهت آن طولانیست که توصیه نمی شود.

درمان گشادی واژن

جهت مطالعه مقاله واژینیسموس بر روی کلمه واژینیسموس چیست کلیک کنید.

درمان گشادی واژن با لیزر نیز یک روش تهاجمی محسوب می شود که با زخم همراه است و احتمال عفونت در آن وجود دارد. به علاوه به دلیل ماهیت لیزر فاصله بین جلسات زیاد است که این امر دوره درمان را طولانی می کند.
و اما هیگز! این دستگاه با انرژی منحصر به فردی به نام انرژی هیگز کار خود را به خوبی انجام می دهد. انرژی هیگز ترکیبی از انرژی گرمایشی، رادیوفرکانسی و انرژی کشسانی است که گرم شدن و منقبض شدن ماهیچه ها به طور همزمان انجام می شود. لازم به ذکر است که هیگز کار خود را کاملا بدون درد و خیلی سریع انجام می دهد. انرژی هیگز درمان گشادی واژن را بدون نیاز به جراحی و بدون دوره نقاهت انجام می دهد.

برای بازدید از صفحه دستگاه هیگز بر روی عکس زیر کلیک کنید.

درمان بی اختیاری ادرار با هیگز

پس از اتمام جلسه درمانی با هیگز به راحتی و بدون نیاز به کمک دیگران فعالیت های مورد علاقه خود را انجام دهید و هچنین هیچ محدودیتی برای برقراری رابطه جنسی نخواهید داشت و نتیجه را بلافاصله پس از درمان مشاهده کنید.

لینک مرتبط

برای یافتن پزشکان دارنده دستگاه هیگز با کلیک بر عکس روبرو وارد صفحه پزشک یاب مداریا شوید.

جستجوی پزشکان