آب کردن چربی شکم با 5 متد آسان

آب کردن چربی شکم

آب کردن چربی شکم علاوه بر اینکه باعث خوش اندامی شما میشه، به بهبود سلامت عمومی بدن کمک کرده و باعث میشه عمر طولانی تری داشته باشید. بزرگ تر بودن دور کمر خطر بروز بیماری قلبی، دیابت و حتی سرطان را افزایش می دهد. کاهش وزن، به ویژه آب کردن چربی شکم و در نهایت لاغری شکم ، به بهبود عملکرد رگ های خونی و همچنین بهبود کیفیت خواب کمک می کند.

اگر قرار باشد رژیم بگیرید، مطمئنا چربی شکم را نادیده نخواهید گرفت، اما کاهش وزن کلی بدن به کاهش دور کمر و آب کردن چربی شکم نیز کمک می کند. مسئله مهم تر اینکه کاهش وزن و آب کردن چربی شکم به رفع لایه خطرناک چربی هایی احشایی (نوعی چربی در حفره شکمی که نمی توانید آن را ببینید اما برای سلامت خطرات زیادی دارد) کمک می کند. در ادامه به چند روش موثر برای آب کردن چربی شکم اشاره می کنیم.

 کربوهیدرات کمتر و چربی های مفید

محققین رژیم کم کربوهیدرات و رژیم کم چرب و تاثیرات آن بر قلب را به مدت 6 ماه با هم مقایسه کردند، در این دو رژیم میزان کالری مصرف شده برابر بود. نتیجه پژوش نشان داد افرادی که در گروه رژیم کم کربوهیدرات بودند، پس از این مدت 6.5 کیلوگرم بیشتر از افراد در رژیم کم چربی کاهش وزن داشتند. مزیت دیگر رژیم کم کربوهیدرات این است که کاهش وزن با بهبود سلامتی عمومی بدن همراه بود. واقعیت این است که در زمان رژیم گرفتن و کاهش وزن چربی بدن کاهش پیدا می کند، بنابراین اگر رژیم کم چرب را انتخاب کنید، کاهش بیش از حد چربی باعث از دست رفتن بافت عضله می شود که خوشایند نیست.

غذا برای آب کردن چربی شکم

برای آب کردن چربی شکم برنامه غذایی داشته باشید

متخصصین معتقدند برای کاهش وزن و آب کردن چربی شکم به جای رژیم گرفتن یک برنامه غذایی سالم انتخاب کنید که بتوانید به آن پایبند بمانید. مزیت دیگر رژیم کم کربوهیدرات این است که بدون نیاز به شمارش کالری، به سادگی می توانید غذاهای سالمتری انتخاب کنید. به طور کل یک غذای کم کربوهیدرات مصرف غذاهای غیر سالم را به میزان زیادی کاهش می دهد و همچنین مصرف قند کاهش پیدا کرده و به جای خوردن نان، شیرینی یا نوشابه های گاز دار بیشتر غذاهای پر فیبر و یا با پروتئین بالا، مانند سبزیجات، لوبیا و گوشت سالم را اتخاب می کنید.

فعالیت داشته باشید

فعالیت بدنی به سوزاندن چربی های اضافه و آب کردن چربی شکم کمک می کند. ورزش کردن علاوه بر کاهش چربی های اضافه به تناسب اندام نیز کمک زیادی می کند. ورزش کردن سطح گردش انسولین را کاهش می دهد که به بدن سیگنال می دهد که برای جبران چربی مصرف کند و باعث می شود کبد اسیدهای چرب، به ویژه چربی های احشایی که نزدیکتر هستند، را مصرف کند. به این ترتیب ورزش کردن به آب کردن چربی شکم کمک می کند. مقدار ورزش مورد نیاز برای کاهش وزن به هدف شما بستگی دارد.

غذاهایی برای آب کردن چربی شکم

برای آب کردن چربی شکم توصیه می کنیم مصرف برخی غذاها را در رژیم غذایی خود کاهش داده و برخی دیگر را بیشتر مصرف کنید.

برخی غذاها که برای آب کردن چربی دور شکم موثر هستند به شرح زیر می باشند:
• لوبیا: انواع لوبیا سرشار از فیبر محلول در آب هستند که التهاب دستگاه گوارش را برطرف می کنند. ابتلا به التاب مزمن باعث افزایش وزن می شود.
• گوشت ماهی را جایگزین گوشت قرمز کنید: اشتباه رایجی که در زمان کاهش وزن وجود دارد این است که اغلب تصور می کنند برای آب کردن چربی شکم و کاهش وزن لازم است چربی ها را کاملا از رژیم غذایی خود حذف کنند، اما این اقدام نه تنها موثر نیست بلکه تاثیر معکوس داشته و به سلامت عمومی بدن آسیب می زند. بهتر است به جای حذف کامل چربی ها، چربی های سالم را انتخاب کنید. چربی های اشباع شده موجود در گوشت قرمز و لبنیات چربی های مفیدی نیستند و به کاهش وزن کمک نمی کنند. جایگزین کردن آنها با چربی های غیر اشباع مانند گوشت ماهی، انتخاب بهتری است.
• ماست: بررسی هایی که در زمینه مصرف ماست انجام شد نشان داد افرادی که در طول روز سه بار ماست بدون چربی می خورند (البته کالری روزانه را نیز کاهش داده باشند) در مقایسه با کسانی که در رژیم کم کالری خود، ماست نمی خوردند، به میزان قابل توجهی شاهد کاهش چربی و وزن خود بودند.
• فلفل دلمه قرمز: می دانستید که یک فنجان فلفل دلمه قرمز 3 برابر ویتامین C مورد نیاز روزانه بدن را تامین می کند؟ خبر خوب اینکه ویتامین C کمک زیادی به آب کردن چربی شکم می کند.
• کلم بروکلی: مانند فلفل دلمه ای قرمز، کلم بروکلی هم منبع مهمی از ویتامین C است که به کاهش وزن و رفع چربی شکم کمک می کند.

در هنگام خرید هر نوع ماده غذایی بسته بندی شده حتما برچسب اطلاعات آن شامل میزان کالری، چربی و قند موجود در آن را مطالعه کنید. در نظر داشه باشید برخی مواد غذایی کم چرب ممکن است حاوی کربوهیدرات ها و قندای افزوده بیشتری باشند. انواع سس های سالاد، مانند سس مایونز حاوی مقادیر زیادی چربی و کالری هستند. از غذاهای فرآوری شده اجتناب کنید. غذاهای آماده و فرآوری شده اغلب حاوی مقدار زیادی چربی های ترانس، قند افزوده و نمک هستند، تمام مواردی که کاهش وزن و آب کردن چربی شکم را با مشکل روبه رو می کنند.

ورزش برای آب کردن شکم

ورزش های مناسب برای آب کردن چربی شکم

ورزش های زیادی می تواید انجام دهید، اما همه آنها برای از بین بردن چربی های شکم مناسب نیستند. با این حال داشتن تحرک داشتن و فعالیت بدنی به کاهش وزن و آب کردن چربی شکم کمک می کند. در ادامه ورزش هایی معرفی می شوند که به آب کردن چربی شکم کمک می کنند.

ورزش هوازی یا کاردیو

همانطور که پیش از این هم گفتیم یکی از اقدامات مهم در آب کردن جربی شکم انجام حداقل 30 دقیقه ورزش هوازی در طول روز است. بررسی ها نشان داده اند که تمرینات هوازی به کاهش چربی شکم و همچنین چربی کبد کمک می کنند. برخی از بهترین تمرینات هوازی برای آب کردن چربی شکم عبارتند از:
• پیاده روی به خصوص با سرعت بالا
• دویدن
• دوچرخه سواری
• شنا کردن
• انجام حرکات بدنسازی
ورزشی را انتخاب کنید که از انجام آن لذت می برید، به این ترتیب انگیزه بیشتری برای ورزش کردن خواهید داشت و احتمال ترک آن نیز کمتر خواهد بود.
تمرینات تناوبی با شدت بالا تمرینات دیگری هستند که به آب کردن چربی شکم کمک می کنند. این تمرینات با شدت بالا و در بازه زمانی کوتاه انجام می شوند و زمان استراحت بین این تمرینات نیز کوتاه است. تفاوت بین ورزش های تناوبی با شدت بالا و تمرینات کاردیو این است که تمرینات کاردیو در دسته اریوبیک یا هوازی قرار می گیرند در حالیکه تمرینات تناوبی در دسته آناروبیک anaerobic می باشند.

تمرینات شکم

از آنجایی که چربی شکم به خط کمر و ناحیه شکم چسبیده، بنابراین انجام برخی تمرینات شکمی برای آب کردن چربی شکم بسیار موثر خواهند بود و همچنین می توانند باعث تقویت عضلات شکم و صافی آن شوند. این تمرینات برای خانم ها و آقایان در هر سنی مناسب هستند. برخی از موثرترین ورزش هایی که برای صاف کردن شکم و در خانه می توانید انجام دهید، عبارتند از:
• 60 ثانیه حرکت پلانک
• کرانچ دوچرخه
• کرانچ شکم
• بلند کردن پا یا Leg lifts
• تمرین با وزنه و تمرینات مقاومتی
بلند کردن وزنه یکی از حرکات مهم برای آب کردن چربی شکم است. ماهیچه ها در زمان استراحت کالری بیشتری نسبت به چربی می سوزانند. بررسی های انجام شده نیز نشان داده اند انجام تمرینات مقاومتی که شامل تمرینات وزنه برداری می شود، می تواند وزن بدون چربی را افزایش و در عین حال چربی بدن را کاهش می دهند و همچنین باعث افزایش سوخت و ساز می شوند.

مقاله مرتبط: بهترین چربی سوز شکم

نوشیدنی برای آب کردن چربی شکم

نوشیدنی هایی برای آب کردن چربی شکم

• چای سبز

یکی از نوشیدنی هایی که همیشه برای کاهش وزن توصیه می شود، چای سبز است. چای سبز یکی از نوشیدنی های فوق العاده است که به کاهش چربی شکم کمک می کند و همچنین فواید دیگری نیز برای سلامت بدن دارد، از جمله اینکه به بهبود عملکرد مغز کمک می کند، بعث تنفس بهتر می شود، افزایش انرژی و شادابی ذهن را در بر دارد، به دلیل وجود آنتی اکسیدان بالایی که دارد خطر ابتلا به سرطان را کاهش می دهد.

• کافئین

همانطور که می دانید کافئین به افزایش انرژی ناگهانی بدن کمک می کند و علاوه باعث بهبود سوخت و ساز بدن می شود. توصیه می شود کافئین بدون قند را قبل از انجام تمرینات ورزشی بنوشید تا بتوانید کالری بیشتری بسوزانید و همچنین انرژی بیشتری برای ورزش کردن داشته باشید. در زمان نوشیدن قهوه از افزودن هر گونه شکر و یا شیرین کننده دیگر به قهوه خود اجتناب کنید، زیرا قند افزوده شده بر روی میزان کالری مصرفی روزانه تاثیر می گذارد.

• دمنوش زیره

زیره یکی دیگر از ادویه های هندی است که به کنترل اشتها و چربی سوزی کمک می کند. زیره دارای خواص گوارشی است و نوشیدن مقداری آب زیره می تواند به کاهش وزن و آب کردن چربی شکم کمک زیادی کند.

• آب رازیانه

یک قاشق غذا خوری آب رازیانه را یک شب در آب خیس کنید و صبح روز بعد، نوشیدنی مورد نظر را صاف کرده و آب رازیانه را بنوشید. این نوشیدنی برای کسانی که تلاش می کنند وزن خود را کم کنند، نوشیدنی مفیدی است و به سم زدایی بدن و افزایش متابولیسم کمک می کند. همچنین رازیانه برای مقابله با نفخ و سو هاضمه مفید است.

• سرکه سیب

سرکه سیب به دلیل داشتن اسید استیک می تواند سطح انسولین را کاهش داده و متابولیسم را بهبود می بخشد و اشتها را نیز سرکوب می کند که تمام مواد عوامل موثری برای کاهش چربی هستند. می توانید سرک سیب را به همراه سالاد مصرف کنید و یا به شکل های دیگر به غذا اضافه کنید.

• چای زنجبیل

اگر نیاز به کاهش مصرف کافئین دارید و تصمیم به آب کردن چربی شکم دارید، می توانید چای زنجبیل را امتحان کنید. چای زنجبیل به کاهش اشتها و افزایش مصرف کالری کمک زیادی می کند (البته از افزودن شکر به چای زنجبیل اجتناب کنید).

• آب سبزیجات خام

آب سبزیجات خام حاوی کربوهیدرات کم و فیبر بالایی است که گرسنگی را کاهش داده و از پرخوری پیشگیری می کند. همیشه توصیه می شود که در طول روز سبزیجات بیشتری مصرف کنید چرا که می توانند در چربی سوزی به شما کمک کنند و آب کردن چربی شکم را ساده تر کنند.

اینستاگرام مداریا را دنبال کنید .