بهترین چربی سوز شکم چیست ؟ 10 خوراکی برتر چربی سوز شکم

بهترین چربی سوز شکم

همه ما اغلب به دنبال روشی برای سوزاندن چربی های شکم و پهلو هستیم و معمولا شکم و پهلو اولین قسمتی است که برای لاغری آن تلاش می کنیم. در بین تمام اقداماتی که برای لاغری شکم و پهلو انجام می دهیم، بهتر است بهترین چربی سوز شکم و پهلو را نیز بشناسیم و بدانیم برای موفقیت بیشتر چه غذاهایی را بخوریم و از چه غذاهایی اجتناب کنیم، آیا می دانید بهترین چربی سوز شکم چیست؟

در اینجا قصد داریم  به 10 ماده غذایی چربی سوز شکم و راهکار های آن اشاره کنیم همچنین در مقاله ی دیگری نیز به انواع  نوشیدنی های چربی سوز پرداخته ایم.

در ادامه چند ماده خوراکی را معرفی می کنیم که همگی بهترین چربی سوز شکم و پهلو محسوب می شوند و خوردن آنها برای لاغری و کاهش وزن توصیه می شود.

ماهی سالمون

ماهی سالمون نه تنها یک وعده غذایی سالم محسوب می شود، بلکه بهترین چربی سوز شکم و پهلو محسوب می شود و به کاهش وزن کمک می کند. این ماده غذایی حاوی مقدار زیادی پروتئین و امگا 3 است.

برخی متخصصین تغذیه معتقدند که ماهی سالمون منبع پروتئین با کیفیت است که هم برای کاهش وزن و هم چربی سوزی مناسب است چرا که بدن برای هضم این ماده غذایی تلاش زیادی می کند. همچنین ماهی سالمون منبع خوبی از اسیدهای چرب امگا 3 است که به کاهش التهاب و بهبود چربی سوزی کمک می کنند. بررسی ها نشان داده اند که مکمل های روغن ماهی می توانند به کاهش وزن و همچنین کاهش کورتیزول، هورمون استرس، کمک کنند؛ کورتیزول یکی از عوامل اصلی ذخیره چربی در بدن محسوب می شود.

اسیدهای چرب امگا 3 چربی های مفیدی هستند که به کاهش چربی شکم کمک می کنند که ماهی سالمون نسبت به انواع دیگر ماهی بیشترین مقدار از این چربی های مفید را در خود دارد.

بهترین چربی سوز شکم و پهلو: ماست یونانی

ماست یونانی نه تنها خوشمزه و برای بدن مفید است، بلکه بهترین چربی سوز شکم و پهلو است و به چربی سوزی در بدن کمک می کند. ماست یونانی در چربی سوزی موثر است و مزیت های دیگری نیز برای بدن دارد.

به علاوه ماست یونانی حاوی اسید لینولئیک است که به افزایش چربی سوزی کمک می کند؛ همچنین پروبیوتیک هایی که به طور طبیعی در ماست یونانی وجود دارند، از باکتری های مفید روده حمایت می کنند که یکی از عوامل موثر در کاهش وزن است.

افزایش تعداد باکتری های مفید روده مهم هستند، زیرا هر چه اضافه وزن بیشتر است، باکتری های روده نامتعادل تر خواهند بود و این عدم تعادل کاهش چربی را سخت می کند.

به علاوه وجود اسیدهای آمینه، ویتامین D و کلسیم در ماست یونانی چربی سوزی را تسریع می کنند. در پژوهشی که در زمینه تاثیر ماست یونانی انجام شد، مشخص شد افرادی که میزان کالری روزانه خود را کاهش دادند و در عوض روزی 500 گرم ماست یونانی مصرف کردند، 81 درصد بیشتر از سایر شرکت کننده ها چربی شکمی سوزاندند. به دلیل وجود همین ویژگی ها ماست یونانی به عنوان قوی ترین چربی سوز شکم مطرح می شود.

مقاله مرتبط: انواع رژیم لاغری

شکلات تلخ

شکلات تلخ

ماده خوراکی دیگری که به عنوان بهترین چربی سوز شکم و پهلو مطرح می شود، شکلات تلخ است. شکلات تلخ هم برای سلامت عمومی بدن خوب است و هم به کاهش دور کمر کمک می کند. به نظر متخصصین تغذیه شکلات تلخ می تواند هوس به قند و شیرینی را کاهش دهد، احساس سیری بیشتری در شما ایجاد کند و متابولیسم بدن را نیز افزایش دهد.

همچنین شکلات تلخ مملو از اسیدهای چرب تک غیر اشباع است که به افزایش متابولیسم بدن کمک می کنند در نتیجه پس از خوردن شکلات تلخ کالری زیادی می سوزانید. توصیه می شود قبل از خرید شکلات تلخ ترکیبات آن را مطالعه بفرمایید چرا که انواعی از شکلات تلخ حاوی مقدار کمی شکر هستند.

پژوهشی در این زمینه در سال 2021 انجام شد و محققان دریافتند خانم هایی که خانم هایی که در شب شکلات تلخ می خوردند، در مقایسه با خانم هایی که در طول روز شکلات تلخ مصرف می کردند، متابولیسم بهتری داشتند و پس از دو هفته از ناحیه میانی بدن (دور شکم و کمر) وزن بیشتری از دست دادند. اما مراقب کالری شکلات تلخ باشید، زیاده روی در مصرف شکلات تلخ باعث مصرف کالری زیاد می شود.

بهترین چربی سوز شکم و پهلو: کلم بروکلی

مخصصین تغذیه کلم بروکلی را به عنوان بهترین چربی سوز شکم و پهلو و گزینه مناسبی برای کاهش وزن در نظر می گیرند.

کلم بروکلی و سبزیجات همتای آن – مانند گل کلم و کلم بروکسل – سرشار از فیبر و مواد مغذی هستند که باعث چربی سوزی در بدن می شوند.

به گفته محققان کلم بروکلی حاوی کلسیم است که هم برای سلامت استخوان ها و مفاصل مفید است و هم به کاهش وزن کمک می کند. کلسیم نحوه پردازش و ذخیره سازی چربی در بدن را کنترل می کند و هر چه کلسیم در یک سلول بیشتر باشد، میزان چربی آن سلول کمتر خواهد بود.

همچنین دانشمندان در دانشگاه کانازاوا در ژاپن دریافتند که وجود ماده شیمیایی به نام سولفورافان Sulforaphane در کلم بروکلی یک عامل کلیدی برای مبارزه با چربی های سطح محسوب می شود. این ماده شیمیایی نه تنها سلول های چربی قهوه ای را تشویق می کند تا متابولیسم بدن را تسریع کنند، بلکه به رفع نفخ بعد از یک وعده غذایی، به ویژه غذای نمکی، کمک می کند.

بخار پز کردن کلم بروکلی بهترین روش برای مصرف کردن این ماده مغذی است و خاصیت چربی سوزی آن را بیشتر می کند، بخار پز کردن بروکلی در حقیقت شانس جذب مواد مغذی آن را افزایش می دهد. سرخ کردن کلم بروکلی هم اگر با روغن زیتون انجام شود و به آن چاشنی اضافه شود، بد نیست اما کالری بیشتری خواهد داشت.

انواع آجیل

خوردن آجیل به طور منظم فواید تغذیه ای زیادی برای بدن دارد و انواع آجیل در گروه بهترین چربی سوز شکم و پهلو قرار می گیرند. آجیل ها، به ویژه بادام، منبع بسیار خوبی از منیزیم و چربی های سالم هستند. این چربی های سالم حاوی آنتی اکسیدان هایی هستند که هم با آسیب های ناشی از التهاب مبارزه می کنند و هم آسیب های به وجود آمده را ترمیم می کنند.

محققان بادام را در بین تمام مواد غذایی و انواع آجیل، به عنوان بهترین چربی سوز شکم و پهلو معرفی می کنند؛ در پژوهشی که در این زمینه انجام شد افرادی که بادام را به عنوان بخشی از رژیم غذایی کم کالری خود انتخاب کردند، در مقایسه با سایر شرکت کننده ها، از وزن کلی بدن و همچنین اطراف کمر و شکم خود، 50 درصد چربی بیشتری سوزاندند.

آجیل ها و به ویژه بادام، منبع خوبی از پروتئین هستند، به همین دلیل بدن را مجبور می کنند در طول فرایند گوارش انرژی بیشتری مصرف کند که این امر متابولیسم را نیز افزایش داده و باعث کالری سوزی بیشتری خواهد شد. به همین دلیل انواع آجیل در دسته چربی سوز برتر شکم قرار می گیرند و متخصصین تغذیه معتقدند افرادی که آجیل ها را در رژیم غذایی خود وارد می کنند، نسبت به دیگران کمتر در معرض خطر چاقی و اضافه وزن هستند .

تا به اینجا از مزایای خوردن آجیل ها گفتیم، اما در مصرف آنها دقت کنید چرا که زیاده روی در مصرف آجیل ها خطر افزایش مصرف کالری را به دنبال دارد. همچنین به یاد داشته باشید که بادام زمینی در بین آجیل های چربی سوز قرار نمی گیرد.

مقاله مرتبط: برداشتن چربی شکم

چای سبز

چای سبز نیز به عنوان بهترین چربی سوز شکم و پهلو مطرح می شود. چای سبز در بین متخصصین تغذیه به عنوان یک نوشیدنی گرمازا یا چربی سوز مطرح است. این نوشیدنی سرشار از آنتی اکسیدانی به نام اپی گالوکاتچین گالات epigallocatechin gallate یا EGCG است که به افزایش متابولیسم بدن کمک می کند. همچنین چای سبز حاوی مقدار کمی کافئین است و تحقیقات نشان داده اند که نوشیدن مقداری چای سبز قبل از ورزش، می تواند سرعت چربی سوزی و متابولیسم را افزایش دهد.

آنتی اکسیدان های موجود در چای سبز باعث تجزیه چربی می شوند. همچنین بررسی ها نشان داده اند مردانی که قبل از تمرین چای سبز می نوشند، 17 درصد بیش از دیگران چربی می سوزانند، بنابراین نوشیدن مقداری چای سبز قبل از ورزش ایده خوبی هم برای آبرسانی به بدن و هم چربی سوزی بیشتر است.

تخم مرغ

تخم مرغ ماده غذایی دیگری است که به عنوان بهترین چربی سوز شکم و پهلو شناخته می شود. شروع روز با خوردن تخم مرغ – به عنوان صبحانه سرشار از پروتئین – گزینه فوق العاده ای باری کاهش وزن است. تحقیقی در همین زمینه روی دو گروه از مردان انجام شد، در این تحقیق گروه اول صبحانه تخم مرغ می خوردند و گروه دوم از مواد غذایی حاوی قند برای صبحانه استفاده کردند، قابل به ذکر است که کالری صبحانه برای هر دو گروه یکسان بود. محققان دریافتند گروهی که تخم مرغ را به عنوان صبحانه خود انتخاب کردند، در طول روز غذای کمتری خوردند که این امر در فرایند کاهش وزن اتفاق خیلی خوبی است و به چربی سوزی نیز کمک می کند.

این پژوهش در نهایت نشان داد گروهی که تخم مرغ را به عنوان صبحانه خود انتخاب کردند، نسبت به گروه دیگر در کاهش وزن و کاهش چربی دور کمر 30 درصد موفق تر بودند و همچنین چربی کلی بدن این افراد نیز کاهش پیدا کرد.

علت موفقیت تخم مرغ در کاهش وزن و چربی سوزی میزان پروتئین بالای آن است. پروتئین با کیفیت می تواند سرعت متابولیسم بدن را افزایش دهد، همچنین پروتئین برای عضله سازی و حفظ توده عضلانی ضروریست که عضله بیشتر نیز به معنای کالری سوزی بیشتر است. به همین دلیل تخم مرغ ماده غذایی دیگری است که به عنوان بهترین چربی سوز شکم و پهلو مطرح می شود.

آووکادو

هر میوه آووکادو حاوی 234 کالری و 20 گرم چربی است به همین زمان چربی سوزی و کاهش وزن نمی توان آووکادو را نادیده گرفت. به گفته محققان خوردن روزانه یک عدد آووکادو، به عنوان بخشی از رژیم غذایی کنترل شده با کالری، به کاهش وزن کمک زیادی می کند.

فواید آووکادو به همین جا ختم نمی شود، به همین دلیل آووکادو در بین سایر میوه ها به عنوان بهترین میوه چربی سوز شکم و پهلو مطرح می شود. کسانی که در هنگام صبح و همراه با صبحانه آووکادو می خورند، در طول روز کمتر پرخوری می کنند.

همچنین بررسی ها نشان داده اند که آووکادو به تحریک لپتین – هورمون سرکوب کننده اشتها – کمک می کند که باعث احساس سیری طولانی مدت می شود. متخصصین تغذیه هشدار می دهند که آووکادو را با سایر غذاهای پرچرب ترکیب نکنید. اگر آووکادو را به طور منظم در رژیم غذایی خود مصرف می کنید و چربی و کالری از سایر غذاهای رژیم خود نیز دریافت می کنید، ممکن است سطح انرژی شما تغییر کند که این مسئله مشکل ساز خواهد بود.

لوبیا

می دانستید لوبیاها، به ویژه لوبیا سفید، بهترین چربی سوز شکم و پهلو محسوب می شوند. در تحقیقی که در این زمینه انجام شد، مشخص شد افرادی که یک رژیم غذایی کم کالری را انتخاب می کنند و دو بار در روز نیز مقداری لوبیا مصرف می کنند، طی 8 هفته وزن بیشتری از دست می دهند و کنترل بهتری به سطح قند خون خود دارند.

انواع لوبیا، به ویژه لوبیا سفید، مانند یک مهار کننده آلفا آمیلاز عمل می کنند، به این معنی که می توانند با مسدود کردن آنزیم های مورد نیاز برای هضم، جذب کربوهیدرات را کاهش دهند. به این ترتیب پس از خوردن آنها دچار افزایش قند خون نمی شوید که می تواند منجر به تجمع چربی بیشتر در اطراف بدن شود.

دانه چیا

متخصصین تغذیه دانه های چیا را بین دانه ها به عنوان بهترین چربی سوز شکم و پهلو معرفی می کنند. دانه های چیا سرشار از پروتئین و فیبر هستند. این دانه ها باعث غلظت بیشتر مایعات و سوپ ها می شوند، می توانید دانه چیا را به پودینگ خود اضافه کنید و یا همراه با جو دوسر مصرف کنید. به علاوه دانه های چیا حاوی ویتامین ها و مواد معدنی هم هستند.

تحقیقی در همین زمینه نشان داد محتوای بالای فیبر و کربوهیدرات کم در دانه چیا باعث می شود مدت طولانی احساس سیری کنید. به گفته محققان افرادی که روزانه 30 گرم دانه چیا مصرف می کنند، در مدت 6 ماه در کاهش وزن به ویژه در ناحیه میانی بدن موفق تر بودند.

مرتبط