لاغری شکم با معرفی برترین روش ها

لاغری شکم با معرفی 28 روش ساده

از بین بردن چربی بخش میانی بدن کار ساده ای نیست. چربی شکم، علاوه بر اینکه یکی از عوامل بروز بسیاری از بیماری هاست، منجر به بروز نفخ و همچنین بروز حس ناخوشایند نسبت به اندام خود در فرد می شود. خوشبختانه استراتژی های زیادی برای کاهش اندازه دور کمر و لاغری شکم و تناسب اندام وجود دارد.

اگر شما هم به دنبال روشی برای لاغری شکم هستید، حتما این مقاله را تا انتها مطالعه کنید. در این مطلب مهم ترین و موثرترین راههای لاغری سریع شکم و پهلو را معرفی می کنیم.
برای لاغری شکم و پهلو کالری دریافتی را کاهش دهید، اما مراقب باشید!

تقریبا همه ما می دانیم که برای کاهش وزن و لاغر شدن شکم لازم است میزان کالری دریافتی را کاهش دهیم. گفته می شود برای کاهش 0.5 تا 1 کیلوگرم در هفته، لازم است کالری دریافتی روزانه خود را به میزان 500 تا 1000 کالری کاهش دهید. اما این نکته را به یاد داشته باشید که کاهش بیش از حد کالری روزانه نه تنها به لاغری شکم کمک نکرده، بلکه می تواند نتیجه معکوس داشته باشد. کاهش شدید کالری دریافتی باعث کاهش میزان متابولیسم و یا کاهش میزان کالری سوزی در طول روز شود.

در پژوهشی که در این زمینه انجام شد، مشخص شد افرادی که در طول 4 روز مداوم، هر روز 1100 کالری دریافت می کنند، نسبت به افرادی که 1500 کالری در روز دریافت می کنند، دارای سرعت سوخت و ساز کمتری هستند.
بنابراین توصیه می شود برای موفقیت در لاغری شکم، میزان کالری دریافتی خود را به میزان زیاد و یا به مدت طولانی کاهش ندهید.

مقاله مرتبط لاغری: رژیم میوه

لاغری شکم با چند متد ساده

فیبر زیاد مصرف کنید، به ویژه فیبر محلول در آب

فیبر محلول در آب مقدار زیادی آب را جذب می کند و باعث کند شدن حرکت غذا در سیستم گوارش می شود، در نتیجه معده دیرتر خالی می شود و مدت بیشتری احساس سیری می کنید. همچنین فیبر محلول میزان کالری جذب شده از غذا توسط بدن را کاهش می دهد.

با مصرف فیبر محلول احتمال تجمع چربی در اطراف اندام ها نیز کاهش پیدا کرده و به آب کردن سریع شکم کمک می کند و خطر بروز بیماری های مختلف را نیز کاهش می دهد.

بررسی ها نشان داده اند که به ازای افزایش مصرف هر 10 گرم فیبر محلول در روز، چربی قسمت میانی بدن طی 5 سال به میزان 3.7 درصد کاهش پیدا می کند. بهترین منابع فیبر محلول برای لاغری شکم عبارتند از: جو دو سر، بذر کتان، حبوبات، شاه توت و کلم بروکسل.

لاغری سریع شکم با مصرف پروبیوتیک

پروبیوتیک ها باکتری های زنده ای هستند که در کاهش وزن و لاغری شکم نقش مهمی دارند. افراد چاق و دارای اضافه وزن نسبت به سایر افراد دارای باکتری های متفاوتی در روده خود هستند که بر روی افزایش وزن و توزیع چربی در بدن تاثیر می گذارند.

مصرف منظم پروبیوتیک تعادل را به سمت فلور مفید روده تغییر می دهد و خطر افزایش وزن و تجمع چربی در حفره شکم را کاهش می دهد.

برخی پروبیوتیک هایی که در لاغری شکم موثر بوده اند، عبارتند از:

• لاکتوباسیلوس فرمنتوم
• لاکتوباسیلوس آمیلووروس
• لاکتوباسیلوس گاسری

غذاهای حاوی پروبیوتیک عبارتند از: ماست، کفیر، کیمچی و ترشی.

مکمل های پروبیوتیک نیز به شکل گسترده و متنوع وجود دارند، این مکمل ها معمولا حاوی چند گونه باکتری هستند، بنابراین در نوع مکمل انتخابی دقت کنید.

تمرینات کاردیو انجام دهید

انجام تمرینات کاردیو یا تمرینات ایروبیک، روش موثری برای سوزاندن کالری و بهبود سلامت عمومی بدن است و همچنین یکی از راه های لاغری شکم و پهلو محسوب می شود. همچنین بررسی ها نشان داده اند که این تمرینات برای تقویت ناحیه میانی بدن، کاهش دور کمر و لاغری شکم موثر هستند.

پزشکان معمولا توصیه می کنند که این تمرینات را با شدت متوسط و به مدت 150 تا 300 دقیقه در هفته انجام دهید (تقریبا معادل 20 تا 40 دقیقه در روز است).
نمونه هایی از تمرینات کاردیو برای لاغری شکم عبارتند از دویدن، پیاده روی سریع و دوچرخه سواری.

شیک پروتئین بنوشید

مصرف شیک پروتئین روش موثری است تا بتوانید پروتئین بیشتری به رژیم غذایی خود اضافه کنید. مصرف پروتئین به اندازه کافی به بهبود متابولیسم بدن کمک می کند، اشتها را کاهش می دهد و به کاهش چربی کمک می کند، به ویژه چربی های بخش میانی بدن و به این ترتیب فرایند لاغری شکم را سرعت می بخشد.

غذاهای سرشار از اسیدهای چرب تک غیر اشباع بخورید

اسیدهای چرب تک غیر اشباع Monounsaturated Fatty Acids چربی هایی هستند که در دمای اتاق مایع هستند و معمولا در دسته چربی های خوب قرار می گیرند.

بررسی ها نشان داده اند که مصرف این نوع اسیدهای چرب از تجمع چربی در اطراف شکم، که خطرناک ترین نوع چربی است، پیشگیری می کند.

رژیم غذایی مدیترانه ای حاوی اسیدهای چرب تک غیر اشباع است و فواید زیادی برای سلامت دارد، از جمله اینکه خطر بروز چاقی در شکم و ناحیه میانی را کاهش می دهد. غذاهایی که حاوی این نوع اسید چرب هستند، عبارتند از: روغن زیتون، آووکادو، مغزی جات و دانه ها.

برای لاغری شکم مصرف کربوهیدرات های تصفیه شده، را کاهش دهید

کاهش مصرف کربوهیدرات مزیت های زیادی برای سلامت دارد و همچنین برای کاهش وزن هم مفید است. رژیم کم کربوهیدرات، چربی های واقع در اطراف اندام های شما و به ویژه چربی های عامل بزرگ شدن دور کمر را هدف قرار می دهند.

برخی بررسی ها نشان داده اند که اگر به جای کربوهیدرات های تصفیه شده، کربوهیدرات های فرآوری نشده و کامل مصرف کنید، می توانید سلامت متابولیک خود را به میزان قابل توجهی بهبود بخشید و همچنین اندازه دور کمر خود را کاهش دهید.

مشاهدات نیز نشان داده اند افرادی که غلات کامل بیشتر مصرف می کنند، 17 درصد کمتر از مصرف کنندگان کربوهیدرات تصفیه شده، دارای چربی شکمی هستند.

تمرینات مقاومتی انجام دهید

یکی از مهم ترین عواذض رژیم گرفتن از دست دادن توده عضلانی است. این مسئله برای سرعت متابولیسم شما نیز مضر خواهد بود زیرا کاهش توده عضلانی باعث می شود میزان کالری که روزانه می سوزانید نیز کاهش پیدا کند.
انجام منظم تمرینات مقاومتی می تواند از کاهش توده عضلانی پیشگیری کند و به بدن کمک می کند تا میزان متابولیسم خود را حفظ کرده و یا آن را بهبود بخشد.
همچنین انجام تمرینات مقاومتی برای سفت کردن بخش میانی بدن و کاهش اندازه دور کمر موثر است. در واقع ترکیب تمرینات مقاومتی با ورزش های هوازی برای لاغری شکم و دور کمر موثر است.

ورزش های ایستاده انجام دهید

انجام ورزش ها به صورت ایستاده فایده بیشتری برای سلامت دارد. زمانی که ایستاده ورزش ها را انجام می دهید، عضلات بیشتری فعال می شوند تا تعادل برقرار شود و وزن را تحمل کند، بنابراین در این حالت انرژی بیشتری مصرف می کنید.

در مقایسه ای که در مورد ورزش های نشسته و ایستاده انجام شد، مشخص شد که تمرینات ایستاده فعالیت عضلات را بین 7 تا 25 درصد افزایش می دهند. پژوهشی دیگر نشان داد که ورزش های ایستاده در مقایسه با ورزش های نشسته به بهبود تنفس کمک می کنند. به علاوه ورزش های ایستاده بیش از سایر تمرینات به تقویت بخش میانی بدن کمک می کنند.

سرکه سیب به رژیم غذایی خود اضافه کنید!

سرکه سیب فواید زیادی برای سلامت بدن دارد که بخش اعظم این فواید مربوط به محتوای اسید استیک در این سرکه می شود. پژوهش هایی که بر روی نمونه های حیوانی انجام شده اند نشان می دهند که اسید استیک به کاهش تجمع چربی بدن کمک می کند.

تاثیر سرکه سیب بر روی انسان نیاز به بررسی های بیشتری دارد، اما در پژوهشی که در این باره انجام شد، مشخص شد که مصرف یک قاشق غذا خوری سرکه سیب در روز و به مدت 12 هفته، دور کمر افراد را به میزان 1.5 سانتیمتر کاهش داد.

برای لاغری شکم از خوردن نمک اجتناب کنید

نمک باعث احتباس آب در بدن می شود، برای به حداقل رساندن این مشکل از مصرف نمک اجتناب کنید، به جای آن می توانید غذای خود را با گیاهان و سایر ادویه ها طعم دار کنید.

حساسیت های غذایی خود را بشناسید

حساسیت های غذایی منجر به بروز انواع مشکلات گوارشی، از جمله نفخ، یبوست و گاز می شود. غذاهایی که اغلب افراد به آنها حساسیت دارند، عبارتند از: لبنیات، تخم مرغ و گلوتن. حساسیت غذایی یکی از عواملی است که لاغری شکم را مختل می سازد. اگر بعد از خوردن نوع خاصی از غذا احساس نفخ می کنید و یا دچار مشکلات گوارشی می شوید، بهتر است با پزشک یا متخصص تغذیه مشورت کنید.

به رژیم غذایی خود زنجبیل اضافه کنید

زنجبیل دارای خواص زیادی برای سلامت است، این گیاه نه تنها سرشار از آنتی اکسیدان و دارای خواص ضد التهابی است، بلکه یک ادرار آور طبیعی نیز محسوب می شود. همچنین زنحبیل با حرکت دادن سریع تر غذا در روده و کاهش نفخ، به بهبود عملکرد دستگاه گوارش کمک می کند. مصرف چای زنجبیل بهترین و سریع ترین روش افزودن زنجبیل به رژیم غذایی است.

هر روز حداقل 30 دقیقه پیاده روی کنید

ترکیبی از رژیم غذایی و ورزش موثرترین روش برای کاهش وزن و بهبود سلامت عمومی بدن است. بررسی ها نشان داده اند که برای لاغری شکم یا بهبود سلامت جسمی، نیاز نیست سخت ورزش کنید.

پیاده روی منظم و سریع به شکل موثر چربی واقع در ناحیه میانی بدن را کاهش داده و به لاغری شکم کمک می کند. آنچه شواهد نشان می دهند، پیاده روی سریع به مدت 30 تا 40 دقیقه در روز (معادل حدود 7500 قدم) به میزان قابل توجهی به کاهش چربی خطرناک شکم و دور کمر کمک می کند و باعث لاغر شدن کمر و شکم می شود.

عضلات شکم را تمرین دهید

اگر برای از بین بردن چربی و لاغری شکم عجله دارید، کار بر روی عضلات شکم را در اولویت خود قرار دهید و سه بار در هفته تمرینات مربوط به این عضلات را انجام دهید. حرکت کرانچ و بالا بردن پاها در سه ست 20 تایی برای شروع خوب است، این دو حرکت را هر روز به طور منظم انجام دهید. همچنین می توانید پلانک را با نگه داشتن بدن در حالت فشار بر روی آرنج به مدت 30 تا 60 ثانیه و برای چهار ست انجام دهید. تمام این حرکات روی عضلات شکم تاثیر زیادی دارند.

یوگا را فراموش نکنید

تمرینات یوگا در دسته تمرینات کاردیو شدید قرار نمی گیرند، اما به لاغری شکم کمک زیادی می کنند. پژوهشی که در این زمینه انجام شد، نشان داد خانم هایی که در هفته دو جلسه 90 دقیقه ای یوگا انجام می دهند و این تمرینات را به مدت 12 هفته ادامه می دهند، بیش از دیگران در کاهش دور کمر و لاغری شکم موفق بوده اند.

از هولاهوپ استفاده کنید

هولاهوپ یک اسباب بازی بچه گانه نیست! بررسی ها نشان داده اند که استفاده از هولا هوپ برای 6 دقیقه در روز (که پس از هر هفته دو دقیقه به زمان آن اضافه کنید) بیش از دیگران در کاهش چربی شکمی و افزایش توده عضلانی موفق بوده اند.

از نوشیدن مایعات پر کالری اجتناب کنید!

نوشابه های حاوی قند، آبمیوه ها و نوشابه های انرژی زا حاوی مقدار زیادی قند هستند و نوشیدنی های پرکالری محسوب می شوند. همچنین ممکن است در زمان کوتاه مقدار زیادی از این نوشیدنی ها مصرف کرده و کالری زیادی دریافت کنید.

مشکل دیگر نوشیدنی های پرکالری این است که مغز این نوشیدنی ها را به عنوان ماده غذایی ثبت نمی کند، در حالیکه پس از مصرف ماده غذایی جامد، مغز آن را ثبت می کند.

بررسی ها نشان داده اند که مصرف نوشیدنی های قندی خطر چاقی را تا 60 درصد در کودکان افزایش می دهد. همچنین این نوشیدنی ها سرشار از فروکتوز هستند که ارتباط مستقیم با افزایش چربی شکم دارد.

غذاهای کامل و تک ماده ای بخورید

توصیه می شود که رژیم غذایی خود را براساس غذاهای کامل و تک ماده ای انتخاب کنید. غذاهای کامل سرشار از مواد مغذی، فیبر، آب، ویتامین ها و مواد معدنی هستند. این امر مانع مصرف بیش از حد ماده غذایی می گردد و از افزایش وزن پیشگیری می کند.

بنابراین برای لاغری شکم سعی کنید مقدار زیادی غلات کامل، آجیل، حبوبات، میوه ها، سبزیجات و لبنیات، ماهی و گوشت فرآوری نشده مصرف کنید.

آب زیاد بنوشید

نوشیدن آب دست کم به سه طریق به لاغری شکم کمک می کند. ابتدا اینکه با افزایش سوخت و ساز بدن به طور موقت باعث کاهش وزن می شود.

در حقیقت نوشیدن آب می تواند کل انرژی مصرفی شما را تا 100 کالری در روز افزایش دهد. به علاوه نوشیدن آب قبل از غذا می تواند احساس سیری بیشتری در شما ایجاد کند، بنابراین غذای کمتری خواهید خورد. و مهم تر اینکه نوشیدن آب به رفع یبوست و کاهش نفخ شکم کمک زیادی می کند.

بنابراین قبل از هر وعده غذایی سعی کنید یک لیوان آب بزرگ بنوشید که به شما در رسیدن به هدفتان ( لاغر شدن شکم ) کمک می کند.

خوردن با ذهن آگاهی رو تمرین کنید

خوردن همراه با ذهن آگاهی تکنیکی است که به شما کمک می کند تا با حس گرسنگی و میل به خوردن غذا در خود مقابله کنید.

خوردن با ذهن آگاهی را می توان به این شکل تعریف کرد: کاهش سرعت غذا خوردن، خوردن بدون حواس پرتی، تمرکز بر روی نشانه های جسمی گرسنگی و خوردن را تنها تا زمانی ادامه دهید که احساس سیری می کنید.
مطالعات انجام شده در این زمینه نشان داده ادن که خوردن با ذهن آگاهی از طریق تغییر عادت های خوردن و کاهش استرس های رفتاری، به کاهش وزن و لاغری شکم کمک می کند. همچنین این روش در طولانی مدت به حفظ وزن نیز کمک می کند.

مقاله مرتبط لاغری: رژیم کتوژنیک

مانع بلع هوا شوید!

بزرگترین منبع گاز در رژیم غذایی نوشابه های گاز دار می باشند. حباب های موجود در نوشابه های گاز دار حاوی دی اکسید کربن هستند که در معده آزاد می شوند که منجر به بزرگ شدن و نفخ معده می شوند. عوامل دیگری که باعث بلع هوا می شوند، عبارتند از جویدن آدامس، نوشیدن مایعات با نی و صحبت کردن در زمان غذا خوردن.

خوردن در سکوت، نوشیدن مایعات در لیوان و اجتناب از نوشیدن مایعات گاز دار به کاهش نفخ و لاغری شکم کمک می کنند.
تمرینات با شدت بالا انجام دهید

یکی از روش های معمول برای انجام تمرینات با شدت بالا، انجام فعالیت های شدید مانند دوی سرعت یا پرش است که بین این فعالیت ها به مدت خیلی کوتاه می توانید استراحت کنید.

اینگونه ورزش کردن باعث چربی سوزی بیشتر بدن شده و متابولیسم را (حتی تا مدت ها پس از تمرین) نیز افزایش می دهد. همچنین این نوع ورزش نسبت به سایر ورزش ها زمان کمتری از شما می گیرد، این تمرینات را می توانید طی 10 تا 20 دقیقه انجام دهید.

استرس خود را کاهش دهید

استرس مشکل رایج دنیای امروز است و بیشتر افراد در مقطعی از زندگی خود آن را تجربه می کنند. استرس عامل بروز بسیاری از بیماری هاست و عامل پرخوری در بسیاری از افراد است.

همچنین استرس باعث تولید هورمون کورتیزول، هورمون استرس، در بدن می شود. هورمون کورتیزول باعث افزایش اشتها می شود و منجر به تجمع چربی در اطراف شکم می شود. این مسئله در خانم هایی که داری دور کمر بزرگی هستند، خطرناک تر است چرا که در زمان استرس کورتیزول بیشتری در بدن آنها ترشح می شود و باعث افزایش دور کمر می شود. در فرایند لاغری شکم اولین اقدام کاهش استرس است و برای کاهش استرس بهتر است مدیتیشن و یوگا را امتحان کنید.

لاغری سریع شکم

پروتئین بیشتر بخورید

پروتئین مهم ترین ماده غذایی برای کاهش وزن است. بدن در زمان هضم پروتئین (نسبت به هضم چربی و کربوهیدرات) کالری بیشتری می سوزاند. بنابراین رژیم غذایی حاوی پروتئین بالا برای سوزاندن 80 تا 100 کالری در روز موثر است.

به علاوه رژیم غذایی حاوی پروتئین بالا باعث می شود احساس سیری بیشتری داشته باشید و همچنین بتوانید در زمان کاهش وزن توده عضلانی خود را حفظ کنید.

همچنین طبق مشاهدات به عمل آمده افرادی که بیشتر پروتئین مصرف می کنند نسبت به افرادی که پروتئین کمتر مصرف می کنند، در لاغری شکم موفق ترند. میزان پروتئین مورد نیاز شما به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله به سن و سال، جنسیت و سطح فعالیت.

به طور کل انتظار می رود 20 تا 30 درصد کالری روزانه خود را با مصرف پروتئین دریافت کنید، به این ترتیب لازم است در هر وعده غذایی خود مقداری پروتئین مصرف کنید.

میزان غذای مصرفی خود را بررسی کنید

زمانی که به منظور لاغری شکم، سعی در کاهش وزن دارید، باید میزان غذایی را که روزانه می خورید، بررسی کنید. راه های مختلفی برای انجام این کار وجود دارد، اما موثرترین آنها شمردن کالری مصرفی است. اگر این کار را تا چند هفته انجام دهید، پس از مدتی میزان کالری دریافتی شما مشخص می شود.

بررسی ها نشان داده اند افرادی که مراقب میزان کالری مصرفی خود هستند و غذایی را که می خورند یادداشت می کنند، زودتر به وزن مورد نظر می رسند و در لاغری شکم موفق تر هستند.

تخم مرغ بخورید

تخم مرغ یک غذای سالم و سرشار از پروتئین است و دارای ویژگی های منحصر به فردی برای کاهش وزن است. یک تخم مرغ مواد مغذی زیادی دارد در حالیکه حاوی تنها 77 کالری است.

بررسی ها نشان داده اند خوردن تخم مرغ برای صبحانه بخشی از یک رژیم غذایی کم کالری محسوب می شود و در مقایسه با سایر مواد غذایی، طی 8 هفته بیش از 65 درصد به کاهش وزن کمک می کند.

به علاوه خوردن تخم مرغ برای صبحانه باعث سیری طولانی مدت در طول روز شده و تا 24 ساعت بعد کالری کمتری مصرف می کنید. همچنین در فرایند لاغری شکم و کاهش دور کمر تخم مرغ موثرتر از سایر مواد غذایی عمل می کند.

به اندازه کافی بخوابید

خواب و استراحت کافی برای کاهش وزن ضروریست. بررسی ها نشان می دهند که کمتر از 5 ساعت خواب شب برای بزرگسالان و کمتر از 10 ساعت خواب برای کودکان خطر بالا رفتن وزن را افزایش می دهد.
در خانم ها کم خوابی مداوم و افزایش دور کمر ارتباط مستقیم با هم دارند. همچنین افرادی که دچار کم خوابی هستند، 55 درصد بیش از دیگران در معرض چاق شدن هستند.

خوشبختانه با تغییر سبک زندگی و خوابیدن به اندازه کافی و در زمان درست می توان تاثیرات منفی کم خوابی را از بین برد.

هر هفته ماهی چرب بخورید یا روغن ماهی مصرف کنید

در حالت کلی توصیه می شود یک یا دو بار در هفته ماهی چرب مصرف کنید. ماهی چرب بسیار سالم و غنی از اسیدهای چرب امگا 3 و پروتئین با کیفیت است. همانطور که پیش از این هم ذکر شد پروتئین نقش موثری در کاهش وزن دارد و اسیدهای چرب امگا 3 نیز به کاهش تجمع چربی در کبد و حفره شکمی کمک می کند.

اگر علاقه ای به خوردن ماهی های چرب ندارید، توصیه می شود روغن ماهی یا مکمل های روغن ماهی مصرف کنید.
روغن نارگیل را جایگزین برخی روغن ها کنید

روغن نارگیل ترکیبی منحصر به فرد از اسیدهای چرب است و همچنین از معدود غذاهای سرشار از تری گلیسرید است. بررسی ها نشان داده اند که مصرف روغن نارگیل به جای سایر روغن ها می تواند به افزایش مصرف انرژی کمک کرده و احساس سیری بیشتری داشته باشد.

از همه مهم تر اینکه روغن نارگیل در کاهش اندازه دور کمر و لاغری شکم نسبت به سایر روغن ها موثرتر عمل می کند. هر گرم روغن نارگیل حاوی 9 کالری است، بنابراین توصیه می شود نه تنها روغن نارگیل به رژیم غذایی خود اضافه کنید، بلکه آن را جایگزین برخی روغن های دیگر کنید.

قسمت مرکزی بدن خود را تقویت کنید

حرکات شکمی مانند کرانچ برای سلامت عمومی بدن مفید هستنذ و همچنین به تناسب اندام و لاغری شکم کمک می کند. با انجام منظم تمرینات شکم، عضلات این بخش را تقویت کنید و حجم آنها را افزایش دهید؛ تقویت و افزایش حجم عضلات شکم می تواند از کمر دردهای ناشی از وضعیت بد بدن پیشگیری کند، همچنین باعث بهبود وضعیت بدن شده و ستون فقرات را تقویت می کند و حتی شما را قد بلندتر نشان می دهد و به افزایش اعتماد به نفس شما کمک می کند.

قهوه تلخ یا چای سبز بنوشید

قهوه تلخ و چای سبز جز سالم ترین نوشیدنی ها در جهان هستند. نوشیدن قهوه می تواند کالری سوزی را بین 3 تا 11 درصد افزایش دهد. همچنین نوشیدن چای یا مکمل های چای سبز می توانند چربی سوزی را تا 17 درصد و مصرف کالری را تا 4 درصد افزایش دهند. پژوهش هایی که در این زمینه انجام شده نشان داده اند که نوشیدن قهوه و چای خطر تجمع چربی در اطراف شکم را کاهش داده و به لاغری شکم کمک می کند.

فعالیت های روزانه خود را افزایش دهید

برای لاغری شکم تنها به ورزش و پیاده روی اکتفا نکنید، توصیه می کنیم برخی فعالیت های غیر ورزشی خود را در طول روز افزایش دهید، به عنوان مثال در طول روز بین کارهای خود کمی راه بروید، از نشستن طولانی مدت اجتناب کنید و در جای خود بایستید. ایستادن یا راه رفتن به میزان 5 تا 6 برابر نشستن کالری می سوزاند.