آب کردن شکم با چند دستورالعمل ساده

بهترین روش های آب کردن شکم

چربی شکم علاوه بر اینکه بر روی فرم و شکل اندام تاثیر می گذارد، یکی از چربی های بسیار خطرناک در بدن محسوب می شود. با آب کردن چربی شکم علاوه بر رسیدن به تناسب اندام، می توانید به حفظ سلامت خود نیز کمک کنید.

نوعی چربی شکم که چربی احشایی نامیده می شود، عامل اصلی دیابت نوع 2 و بیماری قلبی است. این خطر حتی برای افرادی که لاغر هستند اما دارای چربی شکم می باشند، نیز وجود دارد. واقعیت این است که آب کردن شکم کمی دشوار است، اما غیر ممکن نیست و روش های مختلفی برای کاهش چربی شکم وجود دارد.

آیا روشی برای آب کردن شکم می دانید؟ کدام روش را تاکنون امتحان کرده اید؟ در ادامه به ساده ترین روش های خرد کردن شکم اشاره می کنیم، با ما همراه باشید تا مناسب ترین روش خود را انتخاب کنید.

روش های آب کردن شکم

برای آب کردن شکم فیبر فراوان بخورید

فیبر محلول در آب می تواند آب را جذب کرده و ژله ای تشکیل می دهد که باعث حرکت آهسته غذا در سیستم گوارش می شود. بررسی ها نشان داده اند این نوع فیبر باعث می شود مدت بیشتری احساس سیری کنید و در نتیجه غذای کمتری می خورید، به این ترتیب خرد کردن شکم با سرعت بیشتری انجام می شود.

نکته مهم دیگر اینکه مصرف زیاد فیبر محلول در آب باعث دریافت کالری کمتر در طول روز می شود. پژوهشی که بر روی 1100 بزرگسال انجام شد، نشان د اد به ازای هر 10 گرم افزایش مصرف فیبر محلول در آب، چربی شکم در مدت 5 سال به میزان 3.7 درصد کاهش پیدا م کند.

برای آب کردن شکم توصیه می کنیم روزانه غذاهای حاوی فیبر مصرف کنید، بهترین منابع فیبر محلول در آب عبارتند از:
• دانه های کتان
• کلم بروکسل
• آووکادو
• حبوبات
• تمشک

از خوردن غذاهای حاوی چربی های ترانس اجتناب کنید

چربی های ترانس با پمپاژ کردن هیدروژن به چربی های غیر اشباع، مانند روغن سویا، به دست می آیند. این چربی ها مهم ترین عامل بروز التهاب، بیماری قلبی، مقاومت در برابر انسولین و افزایش چربی شکم هستند.

پژوهشی که به مدت 6 سال بر روی نمونه های حیوانی انجام شد، نشان داد میمون هایی که بیشتر در رژیم غذایی خود از روغن های اشباع شده مصرف می کنند، 33 درصد بیشتر از میمون هایی که از چربی های تک غیر اشباع مصرف می کنند، در معرض افزایش چربی شکم هستند. اگر به فکر آب کردن شکم هستید، ابتدا روغن ها و چربی های موجود در رژیم غذایی خود را مورد بررسی قرار داده و در صورت نیاز تغییر دهید.

برای خرد کردن شکم از نوشیدن الکل زیاد اجتناب کنید

اگر در نوشیدن الکل زیاده روی کنید، خطر جدی سلامت شما را تهدید می کند. الکل علاوه بر آسیبی که به کبد می زند، باعث تجمع چربی در ناحیه میانی بدن و شکم شده و بزرگ شدن شکم را در پی دارد. اجتناب از نوشیدن الکل می تواند به آب کردن شکم کمک زیادی کند.

استرس خود را مدیریت کنید

استرس با تحریک غده آدرنال برای تولید هورمون کورتیزول یا هورمون استرس، باعث افزایش چربی شکم می شود. سطح بالای هورمون کورتیزول در بدن باعث افزایش اشتها شده و تجمع چربی در ناحیه شکم را به دنبال دارد. در خانم ها مسئله بدتر است، زیرا بدن خانم هایی که دارای چربی شکم هستند، در برابر استرس کورتیزول بیشتری تولید می کند و افزایش کورتیزول باعث افزایش چربی شکم می شود.

برای خرد کردن شکم لازم است استرس خود را مدیریت کرده و تا حد امکان کاهش دهید. توصیه می کنیم یوگا را امتحان کنید و در فعالیت های شاد شرکت کنید.

مصرف پروتئین برای آب کردن شکم

رژیم سرشار از پروتئین انتخاب کنید

در خرد کردن شکم و کنترل وزن پروتئین یک ماده غذایی بسیار مهم محسوب می شود. مصرف زیاد پروتئین باعث افزایش هورمون سیری PYY شده و اشتها را کاهش می دهد، در نتیجه فرد مدت زمان زیادی احساس گرسنگی نخواهد کرد. پروتئین سرعت سوخت و ساز بدن را نیز افزایش می دهد و به حفظ توده عضلانی در طول دوره کاهش وزن کمک می کند.

بررسی ها نشان داده اند افرادی که پروتئین زیادی مصرف می کنند، چربی شکمی کمتری دارند.  بنابراین برای خرد کردن شکم منابع پروتئین را در رژیم غذایی خود فراموش نکنید.

بهترین منابع پروتئین عبارتند از:
• گوشت قرمز بدون چربی
• ماهی
• تخم مرغ
• لبنیات
• پودر پروتئین
• انواع لوبیا

مصرف غذاهای قندی را در رژیم خود محدود کنید

قند حاوی فروکتوز است که اگر به میزان زیاد مصرف شود، باعث بروز بسیاری از بیماری های مزمن می شود، بیماری هایی مانند دیابت نوع 2، کبد چرب، بیماری قلبی و اضافه وزن. بررسی ها نوعی ارتباط بین مصرف زیاد قند و افزایش چربی شکم نشان داده اند.

به یاد داشته باشید که قندهای طبیعی، مانند عسل را نیز باید به میزان متعادل مصرف کنید و زیاده روی در این نوع قند نیز باعث افزایش چربی شکم می شود. انواع بیسکوئیت، کیک و نان سفید و هر ماده غذایی شیرین دیگر را از رژیم غذایی خود حذف کنید و یا به حداقل برسانید تا در آب کردن شکم موفق شوید.

تمرینات هوازی انجام دهید

انجام تمرینات هوازی یا همان تمرینات ایروبیک روش موثری برای بهبود سلامت و همچنین سوزاندن کالری هستند. بررسی ها نشان داده اند که انجام تمرینات هوازی یکی از موثرترین روش ها برای آب کردن شکم هستند. با این حال این مسئله که آیا انجام این تمرینات با شدت متوسط یا زیاد موثرتر است، همچنان مورد بحث است، اما آنچه مشخص است، تعداد دفعات و مدت زمان انجام تمرین مهم تر از شدت آن است.

پژوهشی در همین زمینه بر روی خانم هایی که وارد یائسگی شده اند، انجام شد و نشان داد خانم هایی که 300 دقیقه در هفته تمرینات ایروبیک انجام می دهند در مقایسه با خانم هایی که فقط 150 دقیقه در هفته تمرینات ایروبیک انجام می دهند، در تمام قسمت های بدن کاهش چربی بیشتری را مشاهده می کنند.

بنابراین برای خرد کردن شکم در طول هفته زمانی هایی را به انجام تمرینات هوازی انجام دهید، این تمرینات علاوه بر آب کردن شکم، به بهبود سلامت عمومی بدن و همچنین بهبود خلق و خو کمک می کنند.

مصرف کربوهیدرات را کاهش دهید (به ویژه کربوهیدرات تصفیه شده)

کاهش مصرف کربوهیدرات برای کاهش چربی بدن، از جمله کاهش چربی شکمی و آب کردن شکم ، بسیار موثر خواهد بود. رژیم های غذایی که حاوی کمتر از 50 گرم کربوهیدرات در روز هستند، به آب کردن شکم کمک زیادی می کنند، به ویژه در افرادی که دچار اضافه وزن هستند و همچنین خانم های مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک و افرادی که در معرض ابتلا به دیابت نوع 2 می باشند.

برای کاهش کربوهیدرات از رژیم غذایی خود لازم نیست رژیم سختی را دنبال کنید، برخی بررسی ها نشان داده اند کافیست کربوهیدرات تصفیه شده را از رژیم خود حذف کرده و به جای آن کربوهیدرات فرآوری نشده مصرف کنید؛ کربوهیدرات فرآوری نشده یا تصفیه نشده به بهبود سوخت و ساز بدن کمک کرده و باعث آب کردن شکم می شود.

از نوشیدن نوشابه های قندی اجتناب کنید

نوشابه های قندی حاوی مقدار زیادی فروکتوز مایع هستند که باعث افزایش تجمع چربی در ناحیه شکم می شود. نوشیدنی های قندی باعث افزایش چربی در کبد نیز می شوند. لازم به ذکر است که نوشابه های قندی حتی از غذاهای حاوی قند بدتر هستند؛ مغز کالری مایعات را پردازش نمی کند.

بنابراین باعث می شود در مصرف مایعات قندی زیاده روی کرده و در مدت کوتاه کالری زیادی از طریق مایعات قندی دریافت کنید که بخش عمده ای از آن به شکل چربی در ناحیه شکم تجمع پیدا می کنند. برای آب کردن شکم بهتر است از مصرف نوشابه های قندی به طور کامل اجتناب کنید. علاوه بر آب نوشیدنی هایی مانند چای بدون قند و قهوه بدون شکر نوشیدنی های سالم محسوب می شوند.

مقاله مرتبط: بهترین چربی سوز شکم

برای آب کردن شکم به اندازه کافی بخوابید

برای آب کردن شکم به اندازه کافی بخوابید

خواب کافی برای سلامت عمومی بدن و همچنین برای کاهش وزن ضروری است. بررسی ها نشان داده اند افرادی که به اندازه کافی نمی خوابند، بیش از دیگران دچار اضافه وزن می شوند و این وزن اضافه اغلب در ناحیه شکم و دور کمر ذخیره می شود.

پژوهشی که طی 16 سال بر روی خانم ها انجام شد نشان داد خانم هایی که کمتر از 5 ساعت در شب می خوابند، به طور قابل توجهی دچار اضافه وزن هستند، در حالیکه خانم هایی که 7 ساعت در طول شب می خوابند کمتر دچار اضافه وزن می شوند.

گاهی برخی اختلالات خواب، مانند آپنه خواب، بر روی کیفیت و مدت خواب شبانه تاثیر می گذارند. بنابراین اگر دچار هر نوع اختلال خواب هستید برای رفع آن به پزشک مراجعه کنید. یکی دیگر از اقدامات ساده اما مهم در آب کردن شکم، خواب کافی و با کیفیت است.

نوشیدن آبمیوه را متوقف کنید

گرچه آبمیوه ها حاوی انواع ویتامین و مواد معدنی است، اما میزان قند آبمیوه ها نیز بالاست و تقریبا با نوشابه های قندی برابری می کند و نوشیدن مقدار زیاد آبمیوه خطر بزرگ شدن شکم را افزایش می دهد. به جای نوشیدن آبمیوه توصیه می شود میوه را به صورت کامل مصرف کنید تا از مزایای فیبر موجود در میوه نیز بهره مند شوید. مصرف فیبر به آب کردن شکم کمک زیادی می کند.

به رژیم غذایی خود سرکه سیب اضافه کنید

نوشیدن سرکه سیب فواید زیادی برای سلامت دارد، از جمله کاهش قند خون. سرکه سیب حاوی اسید استیک است که به کاهش چربی اطراف شکم و پهلو و آب کردن شکم کمک می کند. نوشیدن یک تا دو قاشق غذا خوری سرکه سیب در روز برای حفظ سلامت عمومی بدن لازم است، سرکه سیب را حتما در آب حل کنید، نوشیدن سرکه سیب به تنها به دندان ها آسیب زیادی می رساند.

تمام مواردی که در این مطلب برای آب کردن شکم معرفی شدند، برای سلامت عمومی بدن هم ضروری هستند. علاوه بر موارد ذکر شده، ورزش های مختلف، رژیم های غذایی و دستگاه های غیر تهاجمی وجود دارند که در خرد شدن شکم به شما کمک می کنند. شما در این مورد تجربه ای دارید؟ لطفا نظرات و تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

اگر برای آب کردن شکم به دنبال پزشکی هستید و یا استفاده از دستگاه لاغری مد نظر شماست، حتما به صفحه پزشک یاب ما مراجعه کنید.

اینستاگرام مداریا را دنبال کنید .