داروهای گیاهی برای لاغری و تاثیر آنها در کاهش وزن

بدون شک غذایی که می خوریم بر روی وزن ما تاثیر زیادی می گذارد. اما علاوه بر وعده های غذایی، ادویه ها و داروهای گیاهی نیز بر روی آب کردن چربی شکم و کاهش وزن شما تاثیر گذار هستند. یکی از عوامل تاثیر گذار مصرف برخی داروهای گیاهی برای لاغری شکم و پهلو می باشد.

برخی داروهای گیاهی می توانند اشتها را کاهش داده و چربی سوزی را افزایش دهند و به این ترتیب به کاهش وزن کمک زیادی می کنند. اگر همراه با رژیم گرفتن و ورزش کردن، تمایل به مصرف برخی داروهای گیاهی برای لاغری شکم و پهلو دارید، این نوشتار را تا انتها مطالعه کنید. در این مطلب چند داروی گیاهی برای لاغری شکم و پهلو معرفی می شوند.

شنبلیله Fenugreek

شنبلیله یک ادویه خانگی است و در دسته حبوبات قرار می گیرد. بررسی های انجام شده در مورد شنبلیله نشان می دهند که این گیاه می تواند اشتها را به خوبی کنتل کرده و به کاهش وزن کمک کند.

شنبلیله حاوی فیبر است و مصرف روزانه 8 گرم از آن می تواند باعث افزایش احساس سیری و کاهش میزان گرسنگی شود. پژوهش دیگری نیز نشان داد مصرف عصاره شنبلیله می تواند مصرف روزانه چربی را تا 17 درصد کاهش دهد که این امر باعث کاهش میزان کالری مصرفی در طول روز می شود.

شنبلیله با توجه به کاهش اشتها و کاهش میزان کالری دریافتی یکی از داروهای گیاهی برای لاغری شکم و پهلو محسوب می شود، چرا که در فرایند لاغری کاهش اشتها فاکتور مهمی محسوب می شود.

فلفل کاین Cayenne Pepper

یکی دیگر از داروهای گیاهی برای لاغری شکم و پهلو فلفل کاین است که باز هم در دسته ادویه ها قرار می گیرد. فلفل کاین نوعی فلفل تند است که برای طعم دار کردن غذاها مورد استفاده قرار می گیرد. این فلفل حاوی کپسایسین است، ماده ای که باعث تند و تیزی فلفل شده و خواص زیادی دارد.

تحقیقات انجام شده نشان داده اند که کپسایسین می تواند به میزان قابل توجهی سوخت و ساز بدن را بهبود بخشیده و میزان کالری سوزی در طول روز را افزایش دهد. کپسایسین به کاهش اشتها نیز کمک می کند که نقش مهمی در کاهش وزن دارد. پژوهشی که در همین زمینه انجام شد، نشان داد مصرف کپسول کپسایسین باعث ایجاد احساس سیری شده و کالری دریافتی روزانه کاهش پیدا می کند. همچنین خوردن فلفل باعث کاهش سطح هورمون ghrelin می شود، این هورمون تحریک کننده حس گرسنگی است.

مقاله مرتبط : لاغری بدون ورزش

زنجبیل

زنجبیل

زنجبیل علاوه بر اینکه ادویه خوش عطر و خوش طعمی است، همواره به عنوان یک داروی گیاهی با اهداف مختلف مورد استفاده قرار گرفته است. با توجه به خواص زنجبیل می توان آن را به عنوان یکی از داروهای گیاهی برای لاغری شکم و پهلو نیز در نظر گرفت.

بررسی ها نشان داده اند زنجبیل در کنار خواص دارویی خود، به کاهش وزن هم کمک می کند. این داروی گیاهی می تواند به میزان قابل توجهی به کاهش وزن بدن و چربی شکم کمک کند. زنجبیل با افزایش متابولیسم و چربی سوزی به کاهش وزن کمک می کند، این ادویه همزمان می تواند جذب چربی در بدن و اشتها را کاهش دهد.

پونه کوهی Oregano

پونه کوهی در خانواده گیاهانی مانند نعناع، ریحان، آویشن، رزماری و مریم گلی قرار می گیرد. این گیاه که نوعی گیاه دارویی محسوب می شود و می توان آن زا یکی دیگر از داروهای گیاهی برای لاغری شکم و پهلو در نظر گرفت.

پونه کوهی حاوی ترکیبی به نام کارواکرول carvacrol است که به کاهش وزن کمک زیادی می کند. بررسی ها نشان داده اند که مکمل های کارواکرول بر روی برخی ژن ها و پروتئین های خاص که کنترل کننده سنتز چربی ها در بدن هستند، تاثیر می گذارند. با این حال اثر بخشی پونه کوهی بر روی کاهش وزن نیاز به تحقیقات بیشتری دارد.

جینسینگ Ginseng

جینسینگ گیاهی با خواص فراوان که همواره در طب سنتی چین مورد توجه قرار گرفته است. امروز قصد داریم جینسینگ را به عنوان یکی دیگر از داروهای گیاهی برای لاغری شکم و پهلو معرفی کنیم. جینسینگ را می توان به انواع کره ای، چینی و امریکایی طبق بندی کرد که همگی دارای خواص مشابه هستند. تحقیقات زیادی اثربخشی این گیاه در کاهش وزن را تایید کرده اند.

مصرف جینسینگ کروه ای، دو بار در هفته و به مدت هشت هفته پیاپی به میزان قابل توجهی به کاهش وزن کمک می کند و همچنین به بهبود سلامت باکتری های روده کمک می کند. جینسینگ با تغییر در شکل گیری چربی و به تعویق انداختن جذب چربی در روده، با چاقی مبارزه می کند.

زردچوبه

زردچوبه Turmeric

زردچوبه ادویه ای است که به دلیل طعم و رنگ آن و همچنین خواص دارویی فوق العاده ای که دارد، محبوبیت زیادی پیدا کرده است. زردچوبه علاوه بر اینکه ادویه محبوبی است، می توان آن را به عنوان یکی از داروهای گیاهی برای لاغری شکم و پهلو نیز در نظر گرفت.

بیشتر خواص زردچوبه مربوط به ماده ای به نام کورکومین curcumin است، کورکومین ماده شیمیایی است که دارای اثرات گسترده ای از کاهش التهاب گرفته تا کاهش وزن می باشد. مصرف منظم کورکومین به مدت یک ماه (هر روز دو بار) به افزایش چربی سوزی، کاهش چربی شکم و افزایش میزان کاهش وزن تا 5 درصد کمک می کند.

بررسی ها نشان داده اند که مصرف مکمل کورکومین به مدت 12 هفته از طریق مسدود کردن سنتز چربی در شکم، به کاهش وزن و چربی بدن کمک می کند. البته تاثیرات مصرف کورکومین به میزان زیاد، نیاز به تحقیقات بیشتری دارد.

فلفل سیاه Black Pepper

فلفل سیاه که یک ادویه بومی هند است، همواره به عنوان یک ادویه معمولی و پر مصرف در خانه در نظر گرفته شده است. این فلفل حاوی ترکیب قدرتمندی به نام پیپرین piperine است که هم دارای طعم تند و هم اثرات کاهش دهنده وزن است.

پژوهشی که در این زمینه بر روی نمونه های حیوانی انجام شد، نشان داد مصرف پیپرین به کاهش وزن موش ها کمک می کند، بدون اینکه تغییری در رژیم غذایی خود ایجاد کنند. بررسی ها نشان داده اند که پیپرین به طور موثر از تشکیل سلول های چربی پیشگیری می کند. نکته دیگر در مورد فلفل سیاه اینکه تندی این ادویه باعث می شود غذای خود را با سرعت کمتری بخورید و در نتیجه کالری کمتری دریافت می کنید.

دارچین

دارچین ادویه معطری است که سرشار از آنتی اکسیدان می باشد و خواص زیادی برای سلامت دارد. برخی بررسی ها نشان داده اند که دارچین به کاهش وزن هم کمک زیادی می کند.

دارچین نقش مهمی در تثبیت قند خون دارد که عامل مهمی در کاهش اشتها و پیشگیری از گرسنگی است. متخصصین معتقدند ترکیب خاصی در دارچین وجود دارد که دارای اثراتی مشابه انسولین است و به انتقال قند به داخل سلول ها کمک می کند تا به عنوان سوخت مورد استفاده قرار گیرند.

دارچین همچنین می تواند سطح آنزیم های گوارشی خاصی را کاهش دهد تا سرعت تجزیه کربوهیدرات ها کاهش پیدا کند. تمام ویژگی های بیان شده به کاهش اشتها و در نهایت کاهش وزن کمک می کنند و به این ترتیب دارچین را در گروه داروهای گیاهی برای لاغری شکم و پهلو قرار می دهند.

مقاله مرتبط:  ورزش خانگی برای لاغری

زیره

زیره Cumin

زیره در درجه اول یک داروی گیاهی است که اغلب به عنوان ادویه هم مورد استفاده قرار می گیرد. زیره علاوه بر طعم خوشایند و متمایزی که دارد، دارای خواص زیادی است که به تسریع کاهش وزن و چربی سوزی کمک می کند.

محققان دریافتند خانم هایی که به مدت 3 ماه، دو بار در روز مقدار 3 گرم زیره با ماست مصرف کردند، چربی سوزی بیشتری داشتند و موفق به کاهش مقدار وزن بیشتری شدند. زیره به چربی سوزی کمک زیادی می کند و با توجه به خواص دارویی که دارد یکی از داروهای گیاهی برای لاغری شکم و پهلو محسوب می شود.

هل Cardamom

هل یک ادویه با ارزش است که در خانواده گیاهانی مانند زنجبیل قرار می گیرد. هل در آشپزی یک ادویه محبوب و پر استفاده است اما به کاهش وزن نیز کمک می کند.

پودر هل به کاهش چربی شکم و کل بدن و همچنین کاهش کربوهیدرات در بدن کمک می کند. همچنین هل به داشتن خوابی راحت کمک می کند، داشتن خواب راحت و کافی در فرایند کاهش وزن مسئله مهمی است. با توجه به خواص چربی سوزی هل و تاثرات مثبتی که بر کاهش وزن دارد، می توان هل را نیز یکی از داروهای گیاهی برای لاغری شکم و پهلو در نظر گرفت.

تمام گیاهان یاد شده به شما در فرایند کاهش وزن و لاغری کمک می کنند، اما به یاد داشته باشید که برای لاغری موضعی زیاد موثر نیستند. بنابراین با توجه به خواص این گیاهان دارویی برای سلامت، توصیه می کنیم به میزان کافی از آنها مصرف کنید، اما انتظار نداشته باشید تنها با مصرف آنها بتوانید شکم و پهلوی خود را لاغر کنید.

لینکدین مداریا را دنبال کنید .