چای سبز برای لاغری ( بایدها و نبایدهای چای سبز )

لاغری با چای سبز

چای سبز یکی از سالم ترین نوشیدنی ها می باشد  و گاهی به عنوان یک داروی گیاهی برای لاغری محسوب می شود. این نوشیدنی سرشار از آنتی اکسیدان و ترکیبات گیاهی ست که کمک زیادی به سلامت عمومی بدن می کنند.

برخی معتقدند که چای سبز به افزایش چربی سوزی کمک کرده و باعث کاهش وزن می شود. در این مقاله به اهمیت چای سبز برای لاغری اشاره می کنیم و در مورد فواید و عوارض این نوشیدنی می نویسیم. اگر می خواهید در مورد چای سبز بیشتر بدانید، این مقاله را حتما تا انتها مطالعه کنید.

مقاله مرتبط : لاغری سریع

چای سبز به چربی سوزی کمک می کند

چای سبز به چربی سوزی کمک می کند

چای سبز برای لاغری محبوبیت زیادی دارد که به دلیل خاصیت چربی سوزی آن می باشد. برگ های چای سبز حاوی ترکیبات مفید زیادی است، یکی از ترکیبات آن کافئین است. گرچه یک فنجان چای سبز کافئین کمتری نسبت به یک فنجان قهوه دارد، اما به هرحال میزان کافئین موجود در آن اثربخشی لازم را دارد.

کافئین یک محرک شناخته شده است که به چربی سوزی و بهبود عملکرد ورزشی کمک می کند. با این حال چای سبز منبع آنتی اکسیدان است و نوشیدن یک فنجان از این چای میزان آنتی اکسیدان خون را افزایش می دهد. آنتی اکسیدان های موجود در چای سبز کاتچین catechins و اپی گالوکاتچین گالات epigallocatechin gallate یا EGCG نامیده می شود. EGCG می تواند سوخت و ساز بدن را افزایش دهد.

حرکت چربی از سلول های چربی  با چای سبز

برای سوزاندن چربی بدن باید ابتدا چربی را در سلول چربی تجزیه کرده و سپس آن را وارد جریان خود کند. اهمیت چای سبز برای لاغری به ترکیبات فعال این نوشیدنی مربوط می شود. بررسی ها نشان داده اند که ترکیبات فعال موجود در چای سبز می توانند با افزایش اثرات برخی هورمون های چربی سوز، مانند نوراپی نفرین، به این فرایند کمک کنند.

ترکیب EGCG موجود در چای سبز می تواند هورمونی که باعث تجزیه شدن نوراپی نفرین می شود را سرکوب کند. در حقیقت کافئین و ECGC که هر دو در چای سبز موجود هستند که ممکن است اثر هم افزایی داشته باشند. در نتیجه سلول های چربی می توانند چربی بیشتری تجزیه کنند که وارد جریان خون شده و به عنوان انرژی مورد استفاده قرار می گیرند.

 افزایش چربی سوزی به ویژه در حین ورزش

در بین تمام تبلیغات نوشیدنی ها و مکمل ها برای لاغری، همواره چای سبز مشاهده می شود. چای سبز برای لاغری همواره به دلیل خواص چربی سوزی آن مطرح می شود، خاصیت چربی سوزی این نوشیدنی در زمان ورزش بیش از هر زمان دیگری است.

در پژوهشی که در همین زمینه انجام شد، مردانی که قبل از ورزش چای سبز نوشیدند، نسبت به مردانی که مکمل مصرف کردند، 17 درصد بیشتر چربی سوزاندند. این مطالعه نشان داد که چای سبز می تواند اثرات چربی سوزی ورزش را افزایش دهد.

در واقع EGCG موجود در چای سبز می تواند چربی سوزی را افزایش دهد که در دراز مدت باعث کاهش چربی کل بدن می شود.

افزایش متابولیسم با چای سبز

بدن ما به طور مداوم در حال سوزاندن کالری است، حتی در زمان خواب یا حالت نشسته سلول های بدن در حال انجام میلیون ها عملکرد هستند که نیاز به انرژی دارند. بررسی ها نشان داده اند نوشیدن چای سبز به کالری سوزی کلی بدن کمک می کند، حتی در زمان استراحت.

چربی سوزی در بدن افرادی که چای سبز می نوشند، تقریبا 3 تا 4 درصد افزایش پیدا می کند و این چربی سوزی در طولانی مدت ادامه پیدا می کند.

در پژوهشی که بر روی 60 فرد دچار اضافه وزن انجام شد، محققان دریافتند افرادی که چای سبز می نوشند، در مقایسه با کسانی که تمایلی به چای سبز ندارند، پس از 3 ماه حدود 3.5 کیلوگرم بیشتر وزن کم کرده اند و 183 کالری بیشتر در روز سوزانده اند. بنابراین چای سبز برای لاغری نوشیدنی مناسبی است، البته اگر بدون قند و مواد قندی نوشیده شود.

مصرف کالری کمتر با چای سبز

یکی از ویژگی های چای سبز برای لاغری لاغری این است که نوشیدن چای سبز باعث کاهش اشتها می شود. البته تاثیر چای سبز بر روی اشتها نیاز به مطالعات بیشتری دارد.

اهمیت چای سبز برای سلامت

خاصیت چربی سوزی باعث محبوبیت و اهمیت چای سبز برای لاغری شده است، اما به خاطر داشته باشید که همه چربی ها یکسان نیستند. چربی احشایی که به آن چربی شکم نیز گفته می شود، از خطرناک ترین نوع چربی است.

مقادیر بالای چربی احشایی با التهاب و مقاومت به انسولین در ارتباط است که منجر به دیابت نوع 2 و بیماری قلبی می گردند. بررسی ها نشان داده اند که نه تنها چای سبز برای لاغری موثر است، بلکه به سوزاندن چربی های احشایی نیز کمک می کند.

بخش زیادی از چربی های سوزانده شده توسط چای سبز، چربی های احشایی هستند. بنابراین چای سبز خطر ابتلا به برخی بیماری های مهم را کاهش می دهد و به داشتن عمر طولانی کمک می کند.

مقاله مرتبط:  رژیم اصولی لاغری

بهترین زمان مصرف چای سبز

بهترین زمان مصرف چای سبز برای لاغری

گاهی برای اثربخشی بیشتر چای سبز، لازم است زمان بندی مناسبی برای نوشیدن چای سبز داشته باشید.

تا به اینجا با خواص چای سبز برای لاغری آشنا شدیم، اما برخی افراد چای سبز را برای افزایش تمرکز می نوشند. بنابراین اگر می خواهید علاوه بر کاهش وزن، به بهبود تمرکز و توجه خود نیز کمک کنید، بهتر است چای سبز را در هنگام صبح بنوشید. وجود کافئین در چای سبز باعث افزایش هوشیاری و تمرکز بیشتر در شما می گردد.

علاوه بر کافئین، چای سبز حاوی ال – تئانین L-theanine است، اسید آمینه ای که دارای اثرات آرام بخشی هم هست. ال تئانین همراه با کافئین به بهبود خلق و خو و عملکرد مغز کمک می کنند و عارضه جانبی خاصی نیز ندارند.
یکی دیگر از زمان های مفید برای نوشیدن چای سبز قبل از انجام تمرینات ورزشی است. نوشیدن چای سبز قبل از ورزش علاوه بر انرژی بخشی و ورزش بیشتر، باعث افزایش چربی سوزی نیز می شود.

همچنین پس از انجام تمرینات شدید ورزشی، نوشیدن چای سبز دوره ریکاوری ناشی از ورزش را تسریع می بخشد و همچنین آسیب های عضلانی ناشی از ورزش را کاهش می دهد.

عوارض نوشیدن چای سبز

گرچه چای سبز برای لاغری موثر است و همچنین فواید زیادی برای سلامت دارد، اما ممکن است مضراتی نیز به همراه داشته باشد.

نوشیدن چای سبز قبل از غذا ممکن است باعث مختل شدن جذب مواد مغذی شود. ترکیباتی موجود در چای سبز به مواد معدنی موجود در بدن متصل شده و جذب آنها را مسدود می کنند. به عنوان مثال ترکیبی با نام تانن tannins در چای سبز وجود دارد که جذب آهن را کاهش می دهد.

همچنین ECGC موجود در چای سبز می تواند به برخی مواد معدنی لازم برای بدن، مانند آهن، مس و کروم، متصل شده و جذب آنها را مختل کند. بنابراین توصیه می کنیم چای سبز را با فاصله از وعده های غذایی بنوشید، به خصوص اگر دچار کمبود آهن هستید.

در نظر داشته باشید که چای سبز حاوی کافئین است، به همین دلیل ممکن است باعث اختلال در خواب شود. یک فنجان چای سبز، معادل 237 میلی لیتر، حاوی حدود 35 میلی گرم کافئین است. دیگر عوارض مربوط به مصرف زیاد کافئین عبارتند از: اضطراب، فشار خون بالا، بی قراری و عصبی شدن. بنابراین اگر به کافئین حساس هستید، برای پیشگیری از اختلال در خواب حداقل 6 ساعت قبل از خواب چای سبز بنوشید.

تا اینجا دانستیم که چای سبز برای لاغری مفید است، اما به یاد داشته باشید که این نوشیدنی به تنهایی باعث لاغری نمی شود، همچنین لاغری های موضعی با چای سبز اتفاق نمی افتد. اگر برای کاهش وزن تلاش می کنید، چای سبز را به میزان متعادل در کنار رژیم مناسب گرفتن و ورزش کردن فراموش نکنید.

روش های دیگری نیز برای لاغری و کاهش وزن وجود دارند. دستگاه های لاغری شرکت مداریا در کوتاه ترین مدت و به موثرترین شکل به شما کمک می کنند به اندام ایده آل خود برسید. لاغری با دستگاه های مداریا بدون جراحی، بدون نیاز به مصرف دارو و بدون عارضه جانبی اتفاق می افتد.

نکته مهم در مورد دستگاه های لاغری مداریا این است که این دستگاه ها به تنهایی پکیج کامل تناسب اندام محسوب می شوند، جرا که همزمان با سوزاندن چربی و کاهش سایز، به عضل سازی و لیفت پوست نیز کمک می کنند، در نتیجه پس از کار با این دستگاه ها نیازی به لیفت پوست نیست.این دستگاه ها همزمان لیفت و جوانسازی پوست را نیز انجام می دهند.

برای اطلاع از پزشک های دارنده دستگاه های لاغری مداریا لطفا صفحه پزشک یاب را مطالعه نمایید.

لینکدین مداریا را دنبال کنید .