رژیم آسان لاغری با چند دستورالعمل طلایی

تعریف رژیم آسان لاغری

رژیم آسان لاغری همان رژیم اصولی است که باعث اذیت شدن فرد نشده و همچنین وی را پس از مدتی به هدف خود می رساند.  کم و بیش همه ما دارای یک تصور مشترک در مورد رژیم گرفتن هستیم، اغلب تصور می کنیم رژیم گرفتن برای لاغری به معنای محدود شدن و محروم کردن خود از برخی انواع غذاهاست.

همان طور که خوردن بیش از اندازه غذاها باعث افزایش وزن می شود، محروم کردن خود از انواع مواد غذایی پیامدهای جبران ناپذیری دارد.

رژیم اصولی لاغری  و درست برمبنای قوانین درست طراحی شده که آسیبی به سلامت بدن نیز نمی زند. همچنین رژیم های خیلی سخت به هیچ عنوان توصیه نمی شوند، رژیم آسان لاغری اثربخشی و ماندگاری بیشتری دارد. گرفتن رژیم های سخت اغلب باعث می شود فرد از ادامه دادن منصرف شود و همچنین ماندگاری آنها نیز خیلی کوتاه خواهد بود، با ترک رژیم فرد بلافاصله به وزن قبل خود برمی گردد.

مقاله مرتبط : لاغری بدون ورزش

رژیم لاغری مانند شخصیت آنها متفاوت است

رژیم افراد مانند شخصیت آنها متفاوت است

به یاد داشته باشید رژیم هیچ کس شبیه رژیم شخص دیگری نیست. اصولی که در درجه اول در انتخاب یک رژیم در نظر گرفته می شوند، عبارتند از سن فرد، جنسیت ، قد و وزن فرد و میزان فعالیت جسمی. در نظر گرفتن تمام این ویژگی ها باعث می شوند فرد در زمان رژیم گرفتن دچار مشکل نشود و یه به اصطلاح به رژیم آسان لاغری مورد نظر خود دست پیدا کند.

به عنوان مثال در یک رژیم آسان لاغری برای اینکه آسیبی به فرد نرسد، میزان کالری دریافتی برای خانم و آقا متفاوت است و یا حتی دو فرد با اندازه قد متفاوت نیاز به دریافت کالری متفاوت خواهند داشت.

رژیم آسان لاغری شامل همه گروه های غذایی می شود

یک رژیم اصولی هیچ گروه غذایی را حذف نمی کند، برخی رژیم های غیر اصولی برخی گروه های غذایی را حذف می کنند و یا بر روی خوردن یک یا دو گروه خاص تمرکز می کنند، به عنوان مثال برخی ازانواع رژیم مصرف مواد پروتئینی را مجار می دانند و خوردن کربوهیدرات را توصیه نمی کنند. در حالیکه بدن برای انجام فعالیت های خود به انواع مواد غذایی نیاز دارد.

حذف برخی مواد غذایی علاوه بر اینکه به سلامت بدن آسیب می زند، ممکن است ادامه مسیر برای رژیم گرفتن را دشوار سازد. بنابراین رژیم آسان لاغری رژیمی است که با مشکلات تغذیه و گرسنگی های شدید همراه نباشد.
در رژیم لاغری آسان هیچ وعده غذایی حذف نمی شود.

در رژیم های سخت و غیر اصولی اغلب یک یا حتی دو وعده غذایی حذف می شود، به عنوان مثال در برخی رژیم ها خوردن شام ممنوع است و یا در برخی دیگر فرد اجازه خوردن میان وعده نخواهد داشت. در رژیم اصولی هیچ وعده غذایی حذف نمی شود، چرا که حذف وعده غذایی باعث می شود ادامه دادن مسیر کاهش وزن دشوار شود.

در رژیم آسان لاغری هیچ وعده غذایی حذف نمی شود، بلکه در هر وعده مواد غذایی سالم انتخاب می شوند و حجم مواد غذایی نیز عاقلانه انتخاب می شوند، بنابراین فرد نه دچار گرسنگی خواهد شد و نه پرخوری.
رژیم اصولی پرهزینه نیست

در برخی از رژیم ها فرد هزینه زیادی متحمل می شود، در این نوع رژیم ها داروها و قرص های لاغری تجویز می شود و یا لازم است غذاهای خاصی مصرف شود و یا هر روز انوع نوشیدنی ها یا دمنوش های لاغری در برنامه غذایی قرار دارد.

در رژیم آسان لاغری وعده های غذایی به شکل اصولی انتخاب شده اند و نیاز به خوردن غذای خاص و گران و یا نوشیدن دمنوش های مختلف و مصرف انواع قرص های لاغری نیست.

مقاله مرتبط:  لاغری در یک ماه

رژیم اصولی عجله ندارد

یکی از وعده هایی که بسیاری از رژیم ها می دهند، لاغری در مدت زمان خیلی کوتاه است؛ به یاد داشته باشید که اضافه وزن در یک شب اتفاق نیفتاده و تجمع این چربی ها در بخش های مختلف بدن طی یک دوره طولانی و به تدریج شکل گرفته اند، بنابراین در یک شب هم از بین نمی روند.

برخی رژیم های خیلی سخت هستند که باعث کاهش وزن سریع می شوند، اما همانطور که پیش از این هم گفتیم، فرد پس از اتمام دوره رژیم دوباره و به سرعت به وزن ابتدای خود بازمی گردد، در واقع در این مدت آب و ماهیچه در بدن از دست رفته و چربی ها همچنان در جای خود باقی هستند.

مشکل دیگر کاهش وزن سریع این است که لاغری سریع اغلب با مشکلات و پیامدهای زیر همراه است:
• باعث شل شدن و افتادگی پوست می شود
• باعث ریزش مو می شود.
• سوء هاضمه در پی دارد
• منجر به تیره شدن رنگ پوست می شود.
• اغلب باعث یبوست می شود.
• کمبود برخی ویتامین ها و مواد معدنی را در پی دارد.

در ادامه سعی داریم چند رژیم را معرفی کنیم که به نظر می رسد هر کدام می تواند یک رژیم آسان برای لاغری باشد.

رژیم فلکسترین Flexitarian Diet

در رژیم فلکسترین فرد به خوردن غذای گیاهی تشویق می شود، در حالیکه اجازه خوردن گوشت و سایر محصولات حیوانی را به مقدار متعادل دارد.
این رژیم منعطف تر از رژیم گیاهخواری یا وگان است. رژیم فلکسترین یک رژیم آسان لاغری است و برای افرادی مناسب است که به سعی دارند غذاهای گیاهی بیشتری در رژیم خود داشته باشند و در عین حال گوشت و فرآورده های حیوانی را به طور کامل از رژیم خود حذف نکنند.

اصول رژیم فلکسترین به شرح زیر می باشد:

• میوه، سبزیجات، حبوبات و غلات سبوس دار را به میزان زیاد مصرف کنید.
• پروتئین زیاد مصرف کنید و سعی کنید بیشتر پروتئین های گیاهی انتخاب کنید و نه حیوانی
• منعطف باشید و گاهی گوشت و سایر محصولات حیوانی مصرف کنید.
• غذاهای فراوری شده را به حداقل برسانید
• مصرف قند و محصولات قندی را به حداقل برسانید.

این رژیم علاوه بر اینکه یک رژیم آسان لاغری محسوب می شود، یک رژیم اصولی بوده و شما را دچار مشکل نمی کند.

رژیم ذهن mind diet

رژیم غذایی ذهن یک رژیم سالم برای مغز است که ترکیبی از رژیم مدیترانه ای و رژیم Dash می باشد. این رژیم بر روی غذاهایی تمرکز دارد که به تقویت مغز کمک می کند و از بروز مشکلات مغزی مرتبط با افزایش سن، مانند آلزایمر، پیشگیری می کند.

اینستاگرام مداریا را دنبال کنید .