قهوه برای لاغری و بررسی عملکرد آن

قهوه یکی از محبوب ترین نوشیدنی ها در سراسر جهان است و بسیاری از افراد روز خود را با نوشیدن یک فنجان قهوه آغاز می کنند تا انرژی بیشتری داشته باشند.

قهوه علاوه بر اینکه به افزایش انرژی کمک کرده و خواص زیادی برای سلامت بدن دارد، به آب کردن شکم ، لاغری و کاهش وزن نیز کمک زیادی می کند. اگر از طرفداران قهوه هستید و قصد کاهش وزن دارید، این مقاله را تا انتها مطالعه کنید تا در مورد خواص قهوه برای لاغری بیشتر بدانید.

متخصصین معتقدند قهوه به اندازه کافی و بدون افزودن مواد قندی و شیرین کننده ها به کاهش وزن کمک زیادی کرده و برای سلامت عمومی بدن فوق العاده است. در ادامه به آنچه لازم است در مورد لاغری با قهوه بدانید، اشاره می کنیم.

قهوه برای لاغری

قهوه برای لاغری

قهوه حاوی مواد مغذی زیادی است، از جمله نیاسین، پتاسیم، منیزیم و آنتی اکسیدان که به بهبود عملکرد سیستم گوارش کمک می کنند، از عملکرد عضلات محافظت می کنند و باعث سلامت قلب می شوند. همچنین قهوه سرشار از کافئین است که باعث افزایش سوخت و ساز بدن شده، سطح انرژی را افزایش می دهد و تمام این ویژگی های در کنار هم باعث شده اند قهوه برای لاغری موثر باشد.

قهوه تلخ، یک نوشیدنی کم کالری

کاهش کالری دریافتی نسبت به کالری مصرفی یکی از مهم ترین فاکتورهای کاهش وزن است، اما دریافت کالری کم و سوزاندن کالری بیشتر کار آسانی نیست. قهوه بدون قند تنها 5 کالری دارد، نوشیدن آن باعث افزایش سوخت و ساز و در عین حال هیدراته کردن بدن می شود، بنابراین قهوه برای لاغری معمولا توصیه می شود.

تذکر: افزودن هر گونه ماده قندی به قهوه آن را از یک نوشیدنی کم کالری به یک نوشیدنی با کالری بالا تبدیل می کند.

کافئین و بهبود سوخت و ساز بدن

سوخت و ساز یا متابولیسم بدن فرایندی است که در آن بدن مواد مغذی را تجزیه کرده و از کالری غذاها در طول روز استفاده می کند. کافئین محرکی است که در قهوه یافت می شود و یکی از معدود موادی است که می تواند میزان متابولیسم پایه basal metabolic rate یا BMR را افزایش دهد.

پژوهشی که در مورد اثر قهوه برای لاغری انجام شد، نشان داد بدن افرادی که طی دو ماه قهوه مصرف کرده اند، سوخت و ساز بیشتری داشته است. سوخت و ساز بیشتر به شما این امکان را می دهد که در زمان استراحت یا در حین فعالیت بدنی کالری بیشتری بسوزانید که می تواند به کاهش وزن کمک بیشتری کند.

کاهش حس گرسنگی با کافئین

کافئین می تواند احساس گرسنگی را کاهش دهد. اشتها تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار می گیرد، از جمله نوع غذایی که می خورید، سطح فعالیت بدنی و همچنین هورمون ها. در مورد اینکه چطور کافئین باعث کاهش اشتها می شود، تحقیقات بیشتری نیاز است. متخصصین معتقدند کافئین هورمون گرلین ghrelin، هورمونی که باعث ایجاد احساس گرسنگی می شود، را کاهش می دهد.

بررسی های انجام شده نشان داد افرادی که طی 4 هفته قهوه مصرف می کردند، میزان غذا خوردن روزانه خود را براساس سطح هورمون گرلین کاهش دادند. همچنین کافئین هورمون پپتید یا هورمون سیری را تحریک می کند و باعث می شود زودتر احساس سیری کنید.

بهترین زمان نوشیدن قهوه برای لاغری

بهترین زمان نوشیدن قهوه برای لاغری

بهترین زمان برای نوشیدن قهوه صبح هاست. اگر قهوه را در ساعت های پایانی روز و یا بعد از ظهر بنوشیم، دچار بی خوابی خواهیم شد. اما نوشیدن قهوه در هنگام صبح علاوه بر اینکه بر روی خواب شب تاثیری نمی گذارد، باعث افزایش انرژی شما در طول روز نیز خواهد شد.

بهتر است قهوه تلخ را همراه با صبحانه ای سرشار از پروتئین و میوه بنوشید. در هنگام صبح سلول های بدن آماده حمایت از بدن شما هستند، اما به غذایی نیاز دارند تا بتوانند انرژی مورد نیاز بدن را تولید کنند. بنابراین پروتئین گزینه خوبی است.

اگر صبحانه حذف شود، سلول های بدن برای تامین انرژی خود از چربی ها و ماهیچه ها استفاده می کنند و در نتیجه پس از مدتی عضلات خود را از دست می دهید.

در نهایت اینکه برای اثربخشی بیشتر قهوه برای لاغری بهتر است قهوه را بدون قند، صبح ها و همراه با یک صبحانه سرشار از پروتئین بنوشید. در صورتی که رژیم روزه داری متناوب گرفته اید و طبق رژیم خود باید اولین وعده غذایی را حذف کنید، می توانید قهوه را بدون صبحانه بنوشید.

به قهوه خود چه چیزی اضافه کنیم؟

مراقب آنچه همراه با قهوه خود می خورید، باشید. به هیچ عنوان خامه و شکر زیادی داخل قهوه خود نریزید، افزودن شکر به قهوه می تواند خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی قهوه را خنثی کند و اثربخشی قهوه برای لاغری را کاهش دهد.

به طور کل توصیه می شود قهوه را تلخ و بدون هیچ ماده قندی بنوشید، اما در صورت تمایل می توانید از شربت های طبیعی بدون قند همراه با قهوه استفاده کنید و یا برای خوش طعم شدن آن کمی دارچین به قهوه خود اضافه کنید.

مقاله مرتبط:  آب کردن چربی شکم

عوارض نوشیدن قهوه زیاد

قهوه در کنار خواص زیادی که دارد، می تواند عوارضی هم به همراه داشته باشد. بنابراین اگر قهوه را برای لاغری می نوشید و یا طرفدار این نوشیدنی هستید، چند نکته را در نظر بگیرید:

• مراقب قهوه های آماده باشید، این قهوه ها حاوی قند و کالری زیادی هستند و نه تنها به کاهش وزن کمک نمی کنند، بلکه باعث افزایش وزن نیز می شوند.
• زمان و میزان نوشیدن قهوه بسیار مهم است. نوشیدن بیش از حد قهوه و یا نوشیدن شب هنگام آن باعث بی خوابی شبانه می شود. بی خوابی یکی از مهم ترین علل افزایش وزن است.

نوشیدن قهوه برای لاغری توصیه می شود، اما مراقب باشید قهوه را بدون افزودن شکر میل کنید. همچنین قهوه و نوشیدنی های دارای خواص مشابه به کاهش وزن کمک می کنند اما تاثیری بر روی لاغری های موضعی ندارند.

اگر به فکر لاغری های موضعی و کوچک کردن شکم و پهلو هستید، می توانید از دستگاه های شرکت مداریا استفاده کنید. دستگاه های لاغری شرکت مداریا پکیج کامل تناسب اندام محسوب می شوند، پس از استفاده از این دستگاه ها نیازی به لیفت پوست و عضله سازی ندارید.

برای اطلاع از این دستگاه ها و پزشک های دارنده دستگاه های لاغری لطفا صفحه پزشک یاب را مطالعه نمایید.

لینکدین مداریا را دنبال کنید.