سریع ترین روش جوانسازی پوست چیست؟

 روش های  سریع جوانسازی پوست

آغاز فرایند پیری و چین و چروک های پوست، یکی از دغدغه های بزرگ در بین افراد در سنین بالا و حتی در سنین میانسالی است. برخی افراد، به ویژه خانم ها، به دنبال سریع ترین روش جوانسازی پوست خود هستند، اما توصیه می شود قبل از اینکه به دنبال روشی برای جوانسازی پوست باشید، به فکر پیشگیری از بروز چین و چروک ها باشید و پیری پوست را به تعویق بیندازید.

آیا سریع ترین روش جوانسازی پوست را می شناسید؟ و یا با روش های پیشگیری از پیری پوست آشنا هستید؟ در ادامه این مطلب ابتدا به چند روش جوانسازی اشاره می کنیم که در دسته سریع ترین روش جوانسازی پوست قرار می گیرند و پس از آن راه حل های ساده خانگی برای جواسازی و پیشگیری از پیری پوست را معرفی می کنیم.

جوانسازی پوست با لیزر

لیزر سریع ترین روش جوانسازی پوست

لیزر که اغلب به عنوان سریع ترین روش جوانسازی پوست معرفی می شود، انواع مختلفی دارد. انوع این لیزرها عبارتند از:

جوانسازی پوست با رادیوفرکانس

جوانسازی و پوست با استفاذه از آر‌اف فرکشنال یکی از روش‌های جدید محسوب می شود که در آن از امواج رادیو فرکانس برای جوانسازی پوست صورت و بدن در لایه‌ی اپیدرم و لایه‌ی میانی، یعنی لایه درم استفاده می‌شود.
در این روش از امواج نوری استفاده نمی‌شود، بلکه امواج مورد استفاده، امواج آر‌اف فرکشنال هستند که توسط دستگاه دو قطبی رادیوفرکانس تولید شده و غیر تهاجمی هستند. امواج آر اف فرکشنال با هدف قرار دادن لایه خارجی و میانی پوست، باعث تحریک پوست برای آغاز فرایندهای طبیعی جوانسازی و بازسازی پوست می شوند، پس از آن لایه جدیدی روی پوست تشکیل شده و میزان کلاژن سازی در پوست افزایش پیدا کرده و قوام و الاستین پوست بهبود پیدا می کند و در نهایت پوست ظاهری جوان تر و شاداب تر به خود خواهد گرفت.

نحوه عمل لیزر فرکشنال نیز به این صورت است که گرمای تولید شده در این روش باعث افزایش کلاژن سازی شده و از طرف دیگر فرم دهی کلاژن را به دنبال دارد. این روش برای بهبود ناهمواری های روی پوست، رفع چین و چروک پوست، رفع جای جوش و بهبود آفتاب سوختگی موثر است. به علاوه این روش عارضه جانبی ندارد و دوره نقاهت آن بسیار کوتاه است، به همین دلیل سریع ترین روش جوانسازی پوست محسوب می شود.

لیزر فرکشنال CO2

لیزرهای CO2 لیزرهای قوی هستند و چین و چروک های عمقی تر را درمان می کنند. لیزر CO2 فرکشنال سال های زیادی است که در بین متخصصین پوست به عنوان سریع ترین روش جوانسازی پوست شناخته شده است. در این روش پرتوهای نور به صورت پیوسته و با پالس های کوتاه به بافت مورد نظر می رسند. این لیزر یک روش موثر و دقیق برای جوانسازی لایه های نازک پوست محسوب می شود، اما یکی از معایب ای لیزر دوره نقاهت طولانی آن است. مکانیزم عمل این لیزر به این صورت است که ستون هایی از نور و با شعاع بسیار باریک بر روی پوست تابیده می شوند و در نتیجه سایر مناطق پوست کاملا سالم می مانند.

لیزر CO2 در واقع بافت را سوزانده و این امر باعث می شود بافت خود را ترمیم کرده و بافت جدید جایگزین آن شود. به همین دلیل دارای دوره نقاهت طولانی است، فرد حداقل تا 10 روز نباید در معرض نور خورشید قرار بگیرد و پس از آن نیز لازم است به طور مرتب از ضد آفتاب استفاده کند. نکته دیگر اینکه از روش لیزر CO2 اغلب در فصل های گرم سال استفاده نمی شود .

سریع ترین روش جوانسازی پوست با هایفوتراپی

هایفوتراپی یکی دیگر از روش های موثر برای جوانسازی پوست است که به دلیل اثربخشی بالا و دوره نقاهت کم سریع ترین روش جوانسازی پوست محسوب می شود. در ای روش از انرژی متمرکز فراصوت با شدت بالا استفاده می شود. بسیاری از متخصصین پوست هایفوتراپی را روشی موثر برای جوانسازی پوست با علائم خفیف می د انند و طی چند جلسه انجام می شود. در هایفوتراپی امواج فراصوت عمق پوست را گرم کرده و باعث تحریب سلول های هدف می شوند. پس از تخریب بافت ها، بدن تلاش می کند با تولید کلاژن به رشد مجدد سلول ها کمک کند. لازم به ذکر است که روش هایفوتراپی در لیفت ابرو دارای تاییدیه FDA است.

جوانسازی پوست صورت به روش های خانگی

در ادامه به چند روش خانگی برای جوانسازی پوست اشاره می کنیم. استفاده از ماسک صورت و مصرف برخی میوه ها و یا مکمل ها به بهبود شادابی پوست کمک کرده و پیری پوست را به تعویق می اندازند. استفاده از روش های طبیعی همواره بهترین و سریع ترین روش جوانسازی پوست محسوب می شود.

جوانسازی پوست با هندوانه و خیار

پکیج هندوانه و خیار برای پوست

تاکنون در مورد خواص هندوانه زیاد شنیده اید، اما شاید در مورد اثرات آن بر روی پوست کمتر شنیده باشید. هندوانه سرشار از لیکوپن lycopene است که به رفع علائم پیری، از جمله چین و چروک های ریز صورت کمک می کند. برای تهیه این ماسک مقداری خیار رنده شده را با مقداری هندوانه رنده شده ترکیب کنید و چند قطره آب لیموی تازه به آن اضافه کنید. این ترکیب را به صورت خود بمالید و پس از حدود 15 دقیقه صورت خود را با آب ولرم بشویید. این روش نیز در بین روش های خانگی سریع ترین روش جوانسازی پوست محسوب می شود.

زرد آلو

زردآلو سرشار از ویتامین C و ویتامین E است که هر دو فواید زیادی برای پوست دارند. به ویژه ویتامین C با خنثی کردن رادیکال های آزاد مانند یک محافظ در برابر آسیب های امواج ماورا بنفش و آلودگی عمل می کند. برای استفاده از زردآلو بهتر است 4 یا 5 زردآلو را در آب بخیسانید و بگذارید چند ساعت بمانند.

سپس زردآلوی خیس خورده را به حالت خمیر درآورید و با 2 قاشق چایخوری عسل ترکیب کنید و به آن نصف قاشق چایخوری روغن بادام و آب لیمو اضافه کنید. پس از آن ترکیب به دست آمده را روی صورت خود بمالید و حدود 20 دقیقه منتظر بمانید، پس از آن صورت خود را با آب سرد بشویید. استفاده از این ماسک سریع ترین روش جوانسازی پوست در خانه محسوب می شود.

جوانسازی صورت با پوست پرتقال

پوست پرتقال را رنده کرده و آن را در آفتاب خشک کنید. پس از اینکه پوست پرتقال خشک شد، آن را با یک قاشق غذا خوری آرد و یک قاشق غذا خوری شیر ترکیب کرده و ترکیب به دست آمده را روی صورت خود بمالید و پس از 15 دقیقه با آب ولرم بشویید. به دلیل وجود اسید سیتریک و ویتامین C در پوست پرتقال این روش نیز سریع ترین روش جوانسازی پوست در منزل به شمار می رود و این ترکیبات به تشکیل کلاژن کمک کرده و باعث سفت شدن پوست می شود و همچنین لکه های پوستی را بهبود می بخشد.

جولنسازی پوست با موز

موز سرشار از آنتی اکسیدان است و به حذف رادیکال های آزاد از بدن کمک می کند. یک عدد موز با اندازه متوسط را رنده کرده و به شکل خمیر در آورید، سپس به آن دو قاشق چایخوری عسل و چند قطره روغن زیتون اضافه کنید؛ سپس این ترکیب را به صورت خود بمالید و پس از 20 دقیقه صورت خود را با آب سرد بشویید. پس از شستن صورت بلافاصله لطافت و درخشندگی پوست خود را حس می کنید، به همین این روش خانگی نیز به عنوان سریع ترین روش جوانسازی پوست در نظر گرفته می شود.

گوجه فرنگی

با استفاده از گوجه فرنگی به پوست خود آنتی اکسیدان برسانید، به این منظور 3 قاشق غذا خوری آب گوجه فرنگی را با یک قاشق غذا خوری آب لیموی تازه ترکیب کنید و مقداری خامه شیر به این ترکیب اضافه کنید. پس از ترکیب تمام موارد یک خمیر نرم حاصل می شود که می توانید روی پوست خود بمالید و به مدت 15 دقیقه منتظر مانده و سپس بشویید. گوجه فرنگی حاوی لیکوپن است که به جوانسازی و سفت شدن پوست کمک می کند. استفاده از ماسک گوجه فرنگی نیز به عنوان سریع ترین روش جوانسازی پوست مطرح می شود.

لایه برداری پوست به کمک جو دو سر

طبق بررسی های انجام شده جو دو سر سرشار از خواص ضد التهابی است که می تواند به بهبود خشکی پوست، پوسته پوسته شدن و زبری پوست کمک کند. همچنین جو دو سر باعث کاهش خارش پوست هم می شود. به منظور تهیه ماسک جو دو سر کافیست یک قاشق غذا خوری جو دو سر را با مقداری آب ترکیب کرده و خمیر حاصل را با مقداری عسل ترکیب کرده و خمیر حاصل را به صورت خود بمالید و 20 دقیقه منتظر بمانید. ساپونین موجود در جو دو سر به لایه برداری پوست کمک کرده و می توان از آن به عنوان سریع ترین روش جوانسازی پوست استفاده کرد.

آبرسانی به پوست با ماست

ماست خانگی می تواند برای پوست معجزه کند. اسید لاکتیک موجود در ماست مانند یک لایه بردار و روشن کننده برای پوست عمل می کند؛ ماست می تواند به بهبود رطوبت، روشنایی و خاصیت ارتجاعی پوست کمک کند. برای تهیه ماسک آبرسان با ماست، 2 قاشق غذا خوری ماست، یک چهارم قاشق غذا خوری پودر زردچوبه و یک دوم قاشق غذا خوری آرد را با هم ترکیب کنید. این ماسک را به صورت خود بمالید و به مدت 15 دقیقه صبر کنید و سپس با آب سرد بشویید. این ترکیب صورت را تمیز کرده و به سفت شدن پوست، جوانی و شادابی آن کمک می کند. این روش نیز سریع ترین روش جوانسازی پوست محسوب می شود.

اینستاگرام مداریا را دنبال کنید.

مقاله مرتبط: جوانسازی پوست صورت