جوانسازی پوست با چند راهکار نوین

جوانسازی پوست

افزایش سن یکی از مهم ترین علل تغییرات پوستی است، علاوه بر آن  ، بیماری ها و شرایط جسمی نیز باعث پیری پوست می شوند؛ به هرحال تغییر پوست هر چه که باشد، روش های درمانی مختلفی از جمله  جوانسازی به کمک آر اف  که به آن نیز پرداخته بوده ایم ، برای جوانسازی پوست وجود دارد. در ادامه به رایج ترین روش های جوانسازی پوست اشاره می کنیم.

جوانسازی پوست چیست و چگونه پوستی جوان داشته باشیم؟

جوانسازی پوست شامل روش های درمانی مختلفی است که هدف همه آنها رفع هرگونه آسیب و بهبود وضعیت پوست می باشد. برخی عواملی که به پوست آسیب می رسانند، عبارتند از: قرار گرفتن در معرض نور خورشید، برخی بیماری های زمنیه ای و افزایش سن.
برخی روش های جوانسازی پوست ملایم تر از لیفت کامل صورت هستند و همچنین می توانند به صورت انتخابی بر روی بخش های خاصی از صورت استفاده شوند. در ادامه به انواع روش جوانسازی پوست اشاره می کنیم.

مقاله مرتبط: لیزر الکساندرایت 

لایه یرداری پوست با لیزر

راه های جوانسازی پوست

لایه برداری پوست با لیزر

لایه برداری پوست که لیزر ابریژن lasabrasion نیز نامیده می شود، روشی است که جاهای زخم روی پوست، لکه ها و چین و چروک های پوستی را برطرف می کند.
به طور کل این روش می تواند رنگ چهره، آسیب دیدگی ناشی از آفتاب، اسکار آکنه، زگیل، خطوط ریز و چین و چروک های اطراف پیشانی یا زیر چشم را بهبود بخشد.

برای جوانسازی پوست دو نوع لیزر وجود دارد که عبارتند از:

• لیزر ابلیتیو Ablative lasers: در ای روش نور شدیدی به پوست تابانده می شود که شبیه به یک طول موج است. به کمک این نوع لیزر لایه های بیرونی پوست که آسیب دیده یا پیر شده اند یا در مقابل نور آفتاب دچار سوختگی شده اند، برداشته می شوند. این لیزر همزمان لایه های زیرین پوست را تحریک به کلاژن سازی می کند و به این ترتیب به رفع چین چروک پوست و تشکیل پوست سفت تر و صاف تر کمک می کند.

• لیزر Non-ablative: این نوع لیزر بدون آسیب رساندن به سطح پوست به بهبود و جوانسازی پوست کمک می کند.

میکرودرم ابریژن و درم ابریژن

میکرودرم ابریژن و درم ابریژن دو روش دیگر برای جوانسزی پوست هستند که از تکنیک های مشابهی استفاده می کنند اما با درجات و شدت های متفاوت که در ادامه به بررسی هر دو می پردازیم.

میکرودرم ابریژن

این روش قابل استفاده برای گردن، دست ها، صورت یا بدن است. در میکرودرم ابریژن ذرات ساینده به شکل غبار بر روی پوست پاشیده می شوند و باعث لایه برداری پوست می شوند. پس از آن پوست لایه برداری شده با کمک وکیوم پاکسازی می شود. این روش برای انواع پوست مناسب است و عارضه جانبی ندارد.
میکرودرم ابریژن می تواند چین و چروک و خطوط ریز پوست را به حداقل برساند. همچنین این روش لکه های پیری و اسکارهای خفیف ناشی از آکنه ها را از بین برده و باعث شفافیت پوست می شود. میکرودرم ابریژن را می توان در یک جلسه یا برای رسیدن به نتیجه بهتر در چند جلسه انجام داد.

درم ابریژن

این روش لایه زبر و ضخیم پوست را از بین می برد و به رشد سلول های جدید کمک می کند. در روش درم ابریژن از ابزاری برای برداشتن پوست ناحیه تحت درمان استفاده می شود. این روش به عمق پوست نیز نفوذ می کند.

از آنجا که درم ابریژن رنگدانه های پوست را نیز تحت تاثیر قرار می دهد، به همین دلیل برای هر نوع پوستی توصیه نمی شود. در زمان انجام این روش درمانی بهتر است از بی حسی موضعی استفاده شود. درم ابریژن روش خوبی برای جوانسازی پوست، کم کردن چین و چروک ها، رفع اسکار و لکه های پوستی و روشن شدن رنگ پوست می باشد.

مقاله مرتبط: جوانسازی سینه

جوانسازی پوست با میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ

جوانسازی پوست به روش میکرونیدلینگ روشی است که به تحریک کلاژن سازی و قوام پوست کمک می کند. در زمان انجام میکرونیدلینگ برخی مواد مقوی نیز وارد پوست می شوند، از جمله هیالورونیک اسید یا اسید اسکوربیک. این مواد قبل یا بعد از درمان به پوست اعمال می شوند تا نفوذ عمیق تری به پوست داشته باشند. در این روش از ابزاری با سوزن های کوچک و نازکی روی پوست استفاده می شود و بدون درد است.

IPL یا نور پالسی شدید

روش IPL به جوانسازی پوست کمک می کند و مشکلات مربوط به رنگدانه های پوست را برطرف می کند. روش IPL از طیف گسترده ای از طول موج های نوری استفاده می کند و به پوست تابیده می شود و رنگدانه های اضافه پوست را جذب می کند تا یکنواختی را در رنگ پوست ایجاد کند. این روش همچنین کلاژن سازی را تحریک می کند و به بهبود قوام پوست کمک می کند. در روش IPL هیچ بخشی از پوست برداشته نمی شود.

پرکننده ها یا فیلرهای پوستی

فیلرهای پوستی به پر شدن و بهبود حجم پوست صورت کمک می کنند و به رفع چین و چروک پوست کمک می کنند. این روش بدون نیاز به جراحی به لیفت صورت، ابرو و شچم کمک می کند و علائم پیری را از بین می برد. نتایج فیلرهای پوستی عبارتند از:

  • صاف شدن و رفع چین و چروک ها
  • بهبود اسکار پوست
  • رفع یا کاهش سیاهی پلک های تحتانی

بوتاکس

بوتاکس روش دیگری برای جوانسازی پوست است. در این روش با مسدود کردن اعصاب، برخی عضلات تضعیف می شوند. در فرایند جوانسازی پوست، بوتاکس به رفع چین و چروک و صاف شدن پوست کمک می کند. بسته به محل درمان، اثربخشی بوتاکس بین 3 تا 12 ماه ماندگاری دارد. برخی عوارض جانبی بوتاکس عبارتند از:

  • کبودی
  • درد
  • تورم در محل تزریق

نکته: خانم های باردار و همچنین خانم هایی که به نوزاد شیر می دهند، نباید از روش بوتاکس استفاده کنند.

مزوتراپی Meso Therapy: در این روش از مواد روشن کننده مانند گلوتاتیون glutathione، ترانگزامیک اسید tranexamic acid، عوامل آبرسان، ویتامین ها، مواد معدنی و تکنیک های میکروپانکچر استفاده می شود. روش مزوتراپی در ترکیب با روش های دیگر به بازگرداندن درخشندگی پوست کمک زیادی می کند. این روش اگر توسط فرد متخصص انجام شود، بدون عارضه جانبی خواهد بود، در فرایند مزوتراپی از بیحسی استفاده می شود. از مزوتراپی برای اختلالات رنگدانه ای یا جوانسازی پوست نمی توان به تنهایی استفاده کرد. این روش در ترکیب با روش های دیگر نتیجه بهتری را به دنبال خواهد داشت.

پلاسمای غنی از پلاکت PRP: خون ما سرشار از فاکتورهای رشد و درمانی است، بنابراین می توان از آن برای درمان خطوط و چین و چروک های صورت استفاده کرد. برای اطمینان از اثربخشی کامل، این روش را می توان با روش های دیگری مانند لیزر یا میکرونیدلینگ ترکیب کرد و به این ترتیب کلاژن سازی باعث سفت تر شدن و قوام پوست می شود.

چند قانون برای جوانسازی پوست

چند قانون برای جوانسازی پوست

استفاده از روش های مدرن و مراجعه به پزشک به تنهایی در جوانسازی پوست موثر نیستند. برای جوانسازی بهتر پوست و همچنین حفظ این جوانی لازم است چند قانون را رعایت کنید. در ادامه به این قوانین اشاره می کنیم.

 خواب کافی و استرس کم

جوانسازی پوست در حین خواب نیز اتفاق می افتد، زمانی که می خوابید عضلات شل می شوند و گردش خون راحت تر انجام می شود. همچنین در زمان خواب پوست در معرض نور خورشید، آلودگی، باد و رادیکال ای آزاد که پیری را تسریع می کنند، قرار نمی گیرد یا حداقل خیلی کمتر از زمان بیداری است.
شام باید سبک باشد و همچنین تهویه اتاق روشن باشد تا اکسیژن کافی وارد فشای خواب شود.

از مرطوب کننده استفاده کنید

گرما و خشکی محیط به پوست آسیب می رسانند و باعث خشکی آن می شوند. سعی کنید هر شب در یک ساعت مشخص بخوابید و اتاق خوابتان کاملا تاریک و ساکت باشد و از کرم های مرطوب کننده مناسب پوست خود استفاده کنید. زمانی که استراحت نمی کنید، اولین تاثیر آ ن را روی پوست خود مشاهده خواهید کرد؛ به علاوه فراموش نکنید وضعیت روحی و رژیم غذایی شما نیز بر روی پوست شما تاثیر زیادی می گذارد.

برخی عادت ها بازسازی سلول های جدید پوست را مختل می کنند، این عادت ها را شناسایی کرده و کنار بگذارید. برخی از رایج ترین آنها عبارتند از: سیگار کشیدن و مصرف بیش از حد الکل. با ترک این عادت ها بدن شروع به بازسازی و ترمیم خود می کند. سم زدایی از بدن روشی مناسب برای جوانسازی پوست است. برای سم زدایی بهتر است کمی ورزش کنید.

منافذ پوست خود را باز کنید

قبل از خواب صورت خود را به خوبی شویید تا هر گونه چربی، گرد و غبار، سلول های مرده، میکروب ها، مواد آرایشی و یا هر عامل مسدود کننده منافذ پوست را از روی پوست خود بردارید و منافذ پوستی خود را باز کنید.

یک برنامه پاکسازی منظم برای پوست خود داشته باشید

بهتر است شستشو و پاکسازی صورت را با آب معدنی انجام دهید زیرا آب معمولی حاوی کلر زیادی است که پوست را خشک می کند. سعی کنید در زمان شستشو پوست خود را مالش ندهید. بعد از شستن پوست خود از لوسیون استفاده کنید، شب ها از یک مرطوب کننده سبک استفاده کنید و اجازه دهید پوست تغذیه شود و با گردش خون بازسازی شود.

برای جوانسازی پوست از آلوئه ورا برای پوست استفاده کنید که احیا کننده پوست است و تولید کلاژن را تحریک می کند. آلوئه ورا حاوی اسیدهای چرب غیر اشباع ضروریست که در رشد سلولی و کلاژن سازی نقش بالایی دارند. در فرایند جوانسازی پوست خشکی پوست مشکل آفرین خواهد بود. برای رفع خشکی پوست روغن زیتون را امتحان کنید و اگر پوست شما خیلی چرب است می توانید از مقداری آبلیمو استفاده کنید.

برای رفع لکه های ناشی از آفتاب سوختگی و جلوگیری از شل شدن پوست ویتامین C مصرف کنید. ویتامین C یک آنتی اکسیدان قوی است و نقش احیا کننده ثانویه را دارد. استفاده از ویتامین C موضعی به سفت شدن، مرطوب شدن و تغذیه پوست موثر است.

چگونه پوست جوانی داشته باشیم؟

یکی دیگر از بهترین روش ها برای جوانسازی پوست انتخاب یک رژیم غذایی مناسب است. از شروع تولد تا سن 27 سالگی فعالیت آنتی اکسیدان ها در بدن بیشتر از رادیکال های آزاد است و آسیب کمتری به پوست می رسد. از 27 سالگی به بعد مقاومت آنتی اکسیدان ها به مرور کاهش پیدا کرده و فعالیت آنها کمتر از فعالیت رادیکال های آزاد می شود و به تدریج به پوست آسیب می رسد.

بررسی ها نشان داده اند که تا سن 82 سالگی روند آسیب رادیکال های آزاد 60 برابر 22 سالگی است. به هر حال ترمیم با افزایش سن همچنان انجام می شود اما مانند بسیاری از فرایندهای دیگر با سرعت کمتر اتفاق می افتد. زمانی که حجم آسیب رادیکال های آزاد از سرعت ترمیم بیشتر می شود، پیری با سرعت پیش می رود.

بنابراین توصیه می شود برای جوانسازی پوست و کاهش روند پیری، رژیم غذایی سرشار از آنتی اکسیدان انتخاب کنید. میوه ها و سبزیجات رنگارنگ غذاهایی هستند که سرشار از آنتی اکسیدان هستند و مصرف آنها برای جوانسازی پوست مناسب خواهد بود. غذاهای حاوی قند باعث التهاب و پیری زودرس می شوند، بنابراین اولین گام برای انتخاب رژیم مناسب در فرایند جوانسازی پوست این است که قند و شکر را از رژیم خود حذف کنید.

اینستاگرام مداریا را دنبال کنید.