جوانسازی پوست صورت با 9 روش شگفت انگیز

جوانسازی پوست صورت

آیا پوست شما درخشندگی خود را از دست داده است؟ اگر پوست شما کدر به نظر می رسد یا لکه هایی روی آن مشاهده می کنید و یا چین و چروک های آن بیشتر شده، به دنبال راهی برای بهبود این مشکلات هستید. در اینجا به مهم ترین علل آسیب دیدن پوست اشاره می کنیم و راه های جوانسازی پوست صورت و بهبود این مشکلات را معرفی می کنیم.

چه عواملی باعث خراب شدن پوست می شوند؟

برای جوانسازی پوست صورت ابتدا باید علت بروز مشکل در پوست صورت را تشخیص دهید. اغلب در مقابل نور خورشید و شرایط مختلف آب و هوایی قرار می گیرد و طبیعی است که گاهی خسته به نظر برسد و در معرض انواع آسیب ها باشد. مهم ترین علل آسیب دیدن پوست عبارتند از:

کم آب شدن پوست صورت

نوشیدن آب کافی بر روی سلامت پوست تاثیر می گذارد. محققان در پژوهش هایی که در این زمینه انجام داده اند نوعی ارتباط بین نوشیدن آب و سلامت پوست یافته اند. نوشیدن آب کافی به بهبود گردش خون در زیر سطح پوست کمک می کند. به علاوه استفاده از سروم آبرسان برای پوست صورت می تواند لایه بیرونی پوست را مرطوب کند. بنابراین در جوانسازی پوست صورت اولین گام آبرسانی به پوست و نوشیدن آب کافیست.

استفاده نکردن از مرطوب کننده

عدم استفاده از مرطوب کننده، به ویژه اگر پوست خشکی دارید، منجر به آسیب دیدن پوست می شود. استفاده از مرطوب کننده، دو بار در روز، به پوست آبرسانی کرده و از لایه بیرونی پوست محافظت می کند. بنابراین برای جوانسازی پوست صورت استفاده از مرطوب کننده را فراموش نکنید.

تجمع سلول های مرده روی پوست

پوست به طور طبیعی و به شکل منظم سلول های مرده را می ریزد تا جا برای سلول های جدید باز شود. اما گاهی سلول های مرده آنطور که باید نمی ریزند و روی سطح پوست جمع می شوند. این مسئله منجر به خشکی و خستگی پوست می شود. یکی از اقدامات برای جوانسازی پوست صورت رفع سلول های مرده از روی پوست است.

خشکی پوست

خشکی پوست

خشکی پوست یکی از عواملی است که باعث خستگی و لکه های پوستی می شود، به ویژه در طول زمستان که هوا سرد و خشک است، یا اگر در آب و هوای خشک زندگی می کنید میزان خشکی پوست بیشتر خواهد بود.

مصرف تنباکو

سیگار کشیدن مهم ترین عامل در پیری زودرس پوست است. بررسی ها نشان داده اند که سیگار می تواند تولید کلاژن را مختل کند و بافت های قابل انعطاف و بافت های همبند پوست را تخریب کند. همچنین استرس اکسیداتیو را در سلول های پوست افزایش می دهد. تمام این عوامل می توانند پیری پوست را تسریع کنند و باعث کدر شدن پوست می شوند. اگر تصمیم به جوانسازی پوست صورت دارید، بهتر است سیگار را ترک کنید.

افزایش سن

افزایش سن بخش اجتناب ناپذیر زندگی است که با افزایش سن پوست صورت نیز پیر می شود. شما نمی توانید فرایند افزایش سن را کنترل کنید، اما برای جوانسازی پوست صورت می توانید یک روال مراقبت از پوست را انتخاب کنید تا بتوانید مواد مغذی به پوست برسانید و به پوست آبرسانی کنید تا پوست سالم و شاداب بماند.

برای جوانسازی پوست صورت چه کنیم؟

تا اینجا به علل خستگی و پیری پوست اشاره شد، حالا احتمالا به این فکر هستید که چه روش هایی برای جوانسازی پوست صورت مناسب است. در ادامه به روش های شگفت انگیز خانگی برای جوانسازی پوست صورت اشاره می کنیم.

 برای جوانسازی صورت با ملایمت با پوست خود رفتار کنید

برای جوانسازی پوست صورت بسیار مهم است که آرایش و آلودگی های روی صورت خود را پاک کنید و منافذ بسته پوست صورت خود را کاملا باز کنید، اما این کار را با ملایمت انجام دهید و از وارد شدن هرگونه آسیب به پوست پیشگیری کنید.
از مالیدن ها و استفاده از اسکراب های خشن اجتناب کنید و صابون های خشک کننده پوست را کنار بگذارید، چرا که این موارد باعث تحریک پوست، زخم های ریز، قرمزی، سفت شدن و پوسته پوسته شدن صورت می شوند.
توصیه می شود ابتدا برای پاک کردن آرایش و ضدآفتاب خود از یک پاک کننده روغنی استفاده کنید و بدون آسیب زدن به لایه بیرونی، پوست خود را تمیز کنید. سپس از یک پاک کننده ملایم برای پاک کردن چربی پوست استفاده کنید.

 برای شستن صورت از آب داغ استفاده نکنید

برای جوانسازی پوست صورت، علاوه بر اینکه باید با پوست خود با ملایمت رفتار کنید، بهتر است از شستن صورت با آب داغ نیز اجتناب کنید. آب داغ چربی طبیعی پوست را از بین می برد و باعث خشکی و تحریک پوست می شود. همچنین آب داغ باعث گشاد شدن عروق سطحی می شود و در نتیجه پوست قرمز به نظر می رسد.
توصیه می شود برای پاک کردن صورت خود از آب ولرم استفاده کنید و برای حفظ رطوبت صورت از مرطوب کننده های طبیعی مانند روغن نارگیل یا روغن بادام برای صورت خود استفاده کنید.

 لایه برداری از پوست را منظم انجام دهید

یک عامل مهم در جوانسازی پوست صورت لایه برداری منظم پوست است، زمانی که سلول های مرده پوست در لایه های بیرونی پوست جمع می شوند، باعث می شوند پوست تیره، خشک، خسته و پوسته پوسته به نظر برسد و همچنین می تواند منافذ پوست را مسدود کند. لایه برداری منظم می تواند از بروز این اتفاقات پیشگیری کرده و به جوانسازی پوست صورت کمک کند.
لایه برداری باعث می شود لایه شفاف و تمیز پوست نمایان شود؛ نکته مهم این است که پس از لایه برداری حتما از مرطوب کننده استفاده کنید تا رطوبت پوست حفظ شود.
لایه برداری منظم از پوست به مرور زمان باعث افزایش گردش سلولی شده و تولید کلاژن را تحریک می کند. برای پیشگیری از هر گونه آسیب به پوست لایه برداری منظم را به تدریج آغاز کنید، به عنوان مثال در ابتدا دو بار در هفته لایه برداری انجام دهید و تعداد دفعات را متناسب با تحمل پوست خود افزایش دهید. اگر پوست تان خشک یا تحریک پذیر است خیلی مراقب لایه برداری ها باشید.
لایه برداری به روش های مختلف قابل انجام است، از جمله:
• لایه برداری فیزیکی که شامل استفاده از اسفنج، دستکش یا اسکراب می شود.
• لایه برداری شیمیایی شامل استفاده از اسیدهای آلفا هیدروکسی مانند اسیدهای گلیکولیک، لاکتیک، اسید سیتریک و اسید سالیسیلیک.
بلافاصله پس از لایه برداری از مرطوب کننده استفاده کنید تا رطوبت پوست حفظ شود و از سلول های جدید پوست محافظت شود.

از ماسک صورت استفاده کنید

برای جوان سازی صورت از ماسک استفاده کنید

یکی دیگر از روش های فوق العاده برای جوانسازی پوست صورت استفاده از ماسک های صورت است. بهتر است از ماسک هایی استفاده کنید که حاوی ترکیبات زیر باشند:

  • آنتی اکسیدان
  • هیالورونیک اسید
  • ترکیبات آبرسان و روشن کننده

به طور کل می توانید 1 تا 3 بار در هفته از ماسک صورت استفاده کنید، البته این تعداد نیز به نوع محصول و نوع پوست شما بستگی دارد، توصیه می شود قبل از استفاده از هر ماسک ترکیبات آن را با دقت مطالعه کنید.

برای جوانسازی پوست صورت از یک سرم استفاده کنید

سرم های پوست حاوی میزان بالا از موادی هستند که به روشن شدن پوست کمک می کنند، پوست را هیدراته کرده و علائم پیری را کاهش می دهند. از آنجایی که سرم ها به سرعت جذب پوست می شوند، می توانید از آنها یک یا دو بار در روز و پس از پاکسازی استفاده کنید.
برای جوانسازی پوست صورت سرمی را برای پوست خود انتخاب کنید که حاوی ترکیبات زیر باشد:
• ویتامین C
• ویتامین B3 (نیاسین آمید niacinamide)
• اسید فرولیک ferulic acid
• رزوراترول resveratrol
این مواد دارای اثر آنتی اکسیدانی قوی هستند که می توانند مانع تخریب کلاژن ها به وسیله رادیکال های آزاد شوند. ویتامین C نیز به رفع لکه های تیره روی پوست کمک می کند و به مرور زمان ظاهری صاف تر و شفاف تر به پوست می بخشد.
عنصر کلیدی دیگر هیالورونیک اسید است که به پوست آبرسانی می کند و به حفظ آب در لایه های زیرین پوست کمک می کند.

مرطوب کننده ها را در بیشترین میزان استفاده کنید

برای جوانسازی پوست صورت دو بار در روز از مرطوب کننده مناسب استفاده کنید، مرطوب کننده خوب می تواند به حفظ سلامت پوست کمک کند و درمان مشکلات پوستی را تسریع بخشد.

مهم ترین مزیت های استفاده منظم از مرطوب کننده شامل موارد زیر است:

  • مرطوب کننده مناسب می تواند پوست را ترمیم کرده و از پوست محافظت کند، در مرطوب کننده ها به دنبال سرامید باشید.
  • مرطوب کننده مناسب می تواند آب را به داخل اپیدرم بکشد و به حجیم شدن پوست کمک می کند. اسید هیالورونیک و گلیسرین در مرطوب کننده دارای این خاصیت هستند.
  • مرطوب کننده ها از خشک شدن پوست جلوگیری می کنند، به این منظور به دنبال دایمتیکون و پترولاتوم در مرطوب کننده ها باشید.

مقاله مرتبط: آر اف چیست 

از ضد افتاب استفاده کنید

روزانه از ضد آفتاب استفاده کنید

یکی دیگر از مهم ترین اقداماتی که می توانید برای جوانسازی پوست صورت انجام دهید، استفاده منظم از ضد آفتاب است. ضد آفتاب از آسیب های ناشی از اشعه ماورا بنفش آفتاب و بروز لکه های قهوه ای روی پوست پیشگیری می کند. در کنار تمام این اقدامات که می توانید برای پوست خود انجام دهید، روش های دیگری نیز برای جوانسازی پوست صورت وجود دارد که در مطب پزشک انجام می شوند مانند لیزر، استفاده از امواج رادیوفرکانس، میکروابریژن و غیره که نمی توان هیچیک را به عنوان جدیدترین روش جوانسازی صورت در نظر گرفت چرا که هر یک برای یک نوع پوست مناسب است.

در جوانسازی پوست صورت کلاژن سازی را با رتینوئید تحریک کنید

رتینوئیدها مشتقات ویتامین A هستند که از نظر علمی ثابت شده می توانند کلاژن سازی را تحریک و گردش سلولی پوست را تنظیم کنند. رتینوئیدها به لایه برداری سلول های قدیمی پوست کمک می کنند و سلول های جدید به سطح پوست می آورند. همچنین رتینوئیدها لایه بیرونی پوست را صاف می کنند و باعث درخشش طبیعی این بخش می شوند.
برای شروع توصیه می شود 2 بار در هفته از رتینوئید استفاده کنید و پس از اینکه پوست به این محصول عادت کرد، دفعات مصرف را افزایش دهید.

زمانی را به مشورت با متصص پوست اختصاص دهید

متخصصین پوست بهترین روش برای مراقبت از پوست و جوانسازی پوست صورت را آموزش می دهند و همچنین از فرایندهایی استفاده می کنند که به بهبود ظاهر پوست کمک می کنند. به عنوان مثال استفاده از لیزر در مطب پزشک به رفع چین و چرک و لکه های پوستی کمک می کنند.

اینستاگرام مداریا را دنبال کنید .