هزینه عمل آب مروارید سال 1401

هزینه عمل آب مروارید

یکی از شایع ترین بیماری های چشمی، به ویژه در سنین بالا، آب مروارید است که با یک عمل درمان می شود. عمل آب مروارید یک عمل نسبتا ساده در چشم پزشکی محسوب می شود که در اکثر موارد با موفقیت همراه بوده و به بهبود بینایی فرد کمک می کند.

آب مروارید چیست؟

آب مروارید چیست؟

آب مروارید یک لایه تیره و کدر در داخل عدسی چشم است که بر روی بینایی فرد تاثیر می گذارد و اغلب باعث کاهش بینایی می شود. مشکل بینایی ناشی از آب مروارید با عینک یا لنز برطرف نمی شود و نیاز به جراحی دارد. عمل آب مروارید مشکل بینایی را حل کرده و همچنین نیاز فرد به عینک را نیز کاهش می دهد.

بسیاری از بیماران مبتلا به آب مروارید قبل از انجام عمل تمایل دارند اطلاعاتی در مورد هزینه عمل آب مروارید، نحوه انجام عمل و عوارض آن داشته باشند. در ادامه این مقاله به بررسی آب مروارید، نحوه انجام عمل و هزینه عمل آب مروارید می پردازیم.

جراحی آب مروارید یک عمل سرپایی و بدون عارضه محسوب می شود که اغلب حدود 15 دقیقه طول می کشد و پس از پایان عمل لازم است بیمار حداقل یک ساعت در مطب یا مرکز جراحی بماند، در این مدت ارزیابی های کوتاه مدت لازم بعد از عمل انجام می شود و همچنین دستورالعمل های لازم برای مراقبت بعد از عمل آب مروارید به بیمار داده می شود.

بیمار حتما باید یک نفر همراه با خود داشته باشد، چرا که بعد از عمل رانندگی برای بیمار ممنوع است، رانندگی توسط بیمار بعد از معاینه و تایید پزشک امکان پذیر خواهد بود. با توجه به شرایط بیمار داروها و قطره های چشم تجویز خواهد شد. همچنین برای پیشگیری از بروز هر گونه آسیب به چشم یک سپر محافظ بر روی چشم قرار می گیرد که لازم است تا چند روز یم بک هفته روی چشم بماند.

همچنین برای محافظت از چشم در مقابل نور آفتاب و گرد و غبار بهتر است بیمار تا مدت ها از عینک آفتابی استفاده کند. وجود قرمزی و تاری دید و گاهی درد چشم تا چند روز بعد از عمل آب مروارید طبیعی است. اگر این عوارض بیشتر از یک هفته طول کشید یا غیر قابل تحمل شدند، لازم است حتما به پزشک مراجعه کنید.

طی هف اول بهبودی توصیه هایی توسط پزشک می شود و لازم است فرد از انجام برخی کارها اجتناب کند، از جمله:
• انجام فعالیت شدید و بلند کردن اجسام سنگین
• خم شدن، ورزش کردن و فعالیت های دیگری که ممکن است بهبودی چشم را تحت تاثیر قرار دهند.
• از تماس آب با چشم پیشگیری کنید، زیرا تماس آب با چشم ممکن است منجر به عفونت شود. بهتر است تا چند روز بعد از عمل از دوش گرفتن اجتناب کنید و در صورت دوش گرفتن چشم خود را بسته نگه دارید، همچنین شنا کردن و حمام داغ تا دو هفته به هیچ عنوان توصیه نمی شود.
• از قرار گرفتن در معرض آلودگی و گرد و غبار و یا هر گونه آلوده کننده عفونی اجتناب کنید.
اگر هر دو چشم شما نیاز به جراحی آب مروارید داشته باشید، پزشک بین یک تا سه هفته (بهبودی کامل چشمی که تحت جراحی قرار گرفته) صبر می کند و سپس چشم دوم را عمل می کند.

هزینه عمل آب مروارید و عوامل اثیر گذار بر آن

هزینه عمل آب مروارید برای افرادی که تحت پوشش بیمه درمانی نباشند، کمی بیشتر از سایر افراد خواهد بود. اولین عاملی که بر روی هزینه عمل آب مروارید تاثیر می گذارد، تست هایی است که قبل از عمل انجام می شوند. تست هایی که قبل از عمل آب مروارید انجام می شوند شامل تست های ساده و تست های انکساری هستند که هر یک دارای هزینه مجزاست و در حالت کل هزینه عمل آب مروارید محسوب می شود.

به طور کل هزینه عمل آب مروارید به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله:
• نوع لنز داخل چشمی (IOL) که جایگزین عدسی چشم می شود.
• نوع درمان و فن آوری به کار رفته برای عمل آب مروارید و همچنین تجربه پزشک
• نوع بیمارستان یا مرکز جراحی که در آن تحت درمان و عمل قرار می گیرید.

پس از انجام عمل نیز برخی بررسی هایی که انجام می شوند و همچنین داروها و قطره های چشمی که برای بیمار تجویز می شوند، جز هزینه های عمل آب مروارید در نظر گرفته می شوند.

عمل آب مروارید به دو روش انجام می شود که هزینه هر کدام متفاوت خواهد بود:
• روشی که به تازگی برای عمل آب مروارید محبوبیت پیدا کرده و مورد استفاده قرار می گیرد، استفاده از لیزر است. در این روش هیچ برشی روی سطح چشم ایجاد نمی شود و نیاز به بیهوشی و بخیه نیست. عمل با یک بی حسی موضعی انجام می شود.
• اگر استفاده از لیزر کارساز و مناسب نباشد، نیاز به عمل خواهد بود. در این روش برشی روی سطح قرنیه ایجاد می شود و عدسی که ضخیم و کدر شده از چشم خارج می شود و لنز داخلی جایگزین آن می شود. این روش اغلب با بیهوشی انجام می شود و همراه با بخیه روی سطح چشم خواهد بود.

نکته: روش جراحی نیز بسته به اندازه برش متفاوت است.

روش انتخابی برای عمل نیز یکی از مهم ترین عوامل تعیین کننده هزینه عمل آب مروارید است. خبر خوب اینکه در عمل آب مروارید نیازی به بستری شدن نیست و همانطور که پیش از این هم ذکر شد بیمار بیشتر از چند ساعت نیاز به ماندن در بیمارستان ندارد، بنابراین هزینه عمل آب مروارید شامل هزینه بستری نخواهد بود و فرد با انجام دقیق مراقبت های بعد از عمل و استفاده مرتب داروها عارضه جانبی نخواهد داشت و حداکثر پس از یک هفته می تواند به انجام فعالیت های معمول خود بپردازد.

اینستاگرام  مداریا را دنبال کنید.