درد چشم بعد از عمل آب مروارید و پیشگیری های لازم

درد چشم پس از عمل آب مروارید

درد چشم بعد از عمل آب مروارید در برخی بیماران که تحت این عمل جراحی قرار می گیرند، بلافاصله پس از عمل دچار آن می شوند.  با پیشرفت دانش پزشکی عمل آب مروارید یکی از ایمن ترین و سریع ترین عمل ها در چشم پزشکی محسوب می شود و اگر بیمار هم مراقبت های قبل و بعد از جراحی را به خوبی و با دقت انجام دهد، دوره نقاهت عمل کاهش پیدا می کند و ریسک بروز هر گونه عارضه به کمترین میزان می رسد.

برخی دیگر مدتی پس از عمل (به عنوان مثال یک ماه پس از آن) دچار التهاب و حساسیت و یا درد چشم پس از عمل آب مروارید می شوند. در ادامه به بررسی علت بروز درد چشم بعد از آب مروارید و روش های پیشگیری و یا بهبود آن می پردازیم.

مقاله مرتبط: آب مروارید 

علت درد چشم بعد ار عمل آب مروارید

علت درد چشم پس از عمل آب مروارید چیست؟

مهم ترین عواملی که باعث درد چشم بعد از عمل آب مروارید می شوند به شرح زیر می باشند:
• گاهی اعصاب قرنیه قطع می شود و منجر به بروز درد و ناراحتی در چشم می شود.
• برخی افراد پیش از انجام عمل دچار خشکی چشم هستند، بنابراین پس از عمل خشکی چشم تشدید شده و منجر به حساسیت و گاهی درد چشم می شود.
• برخی داروهایی که برای پس از جراحی تجویز می شوند گاهی ممکن است منجر به درد چشم پس از عمل آب مروارید شوند.
• وجود برخی بیماری های چشمی که فرد از ابتلا به آنها مبتلاست منجر به درد چشم پس از عمل آب مروارید می شوند.
• نوع شخصیت افراد نیز در میزان بروز درد چشم پس از عمل آب مروارید تاثیر گذار است، برخی افراد دارای آستانه درد کمتری هستند بنابراین بیش از دیگران مورد درد و حساسیت ناشی از عمل قرار می گیرند.

همانطور که پیش از این نیز ذکر شد عمل آب مروارید یک عمل رایج است که میزان موفقیت بسیار بالایی دارد و نتایج آن نیز برای بیماران و پزشکان خوشایند است، با این حال برخی بیماران ممکن است از ناراحتی جزئی یا درد چشم بعد از عمل آب مروارید شکایت داشته باشند.

عمل آب مروارید یک عمل غیر تهاجمی محسوب می شود، بخشی از این عمل با برش روی قرنیه (قسمت شفاف جلوی چشم) همراه است که یک مرحله مهم محسوب شده و برای ورود به داخل چشم و دسترسی به عدسی انجام می شود، عدسی چشم قرار است با یک لنز داخلی جایگزین شود. این برش اتصالات متعدد بین نورون ها و یا اعصاب آن قسمت از قرنیه را قطع می کند. ناراحتی و درد چشم بعد از عمل به دلیل ایجاد این برش اتفاق می افتد.

فرایند بهبود این بخش به خودی خود باعث ایجاد حس ناخوشایند و غیر طبیعی در چشم می شود و گاهی چشم درد بعد از عمل آب مروارید را در پی دارد. بهبود سطحی این بخش ظرف 5 تا 7 روز اتفاق می افتد و بهبود کامل نهایی حدود سه ماه در سطح سلولی ادامه می یابد.

این مسئله بر روی ترشح اشک نیز تاثیر می گذارد، بنابراین اگر بیمار قبل از این هم دچار خشکی چشم باشد، جراحی آب مروارید خشکی چشم را شدیدتر کرده و باعث بروز درد چشم بعد از عمل  و سایر ناراحتی ها می شود. پس از هر نوع جراحی در داخل چشم، از جمله عمل آب مروارید، چشم دچار التهاب و ناراحتی می شود که طبیعی است. البته امروزه و با ظهور روش های جدید درمانی میزان التهاب ها بسیار کمتر از قبل شده است.

با این حال التهاب ایجاد شده می تواند عامل ایجاد ناراحتی و حتی گاهی درد چشم بعد از عمل باشد. همچنین وجود برخی بیماری ها در چشم، مانند گلوکوم و یوئیت قدامی anterior uveitis و خشکی چشم منجر به تشدید این التهابات شده و به چشم درد بعد از عمل آب مروارید می افزاید.

افرادی که دچار بیماری های چشمی هستند، پس از جراحی آب مروارید نیاز است قطره های چشمی بیشتری استفاده کنند. البته گاهی این قطره های چشمی نیز منجر به حساسیت و ناراحتی چشم می شود. بیماران مبتلا به بیماری های خاص مانند دیابت، زخم راجعه قرنیه Recurrent corneal erosion syndrome، دیستروفی فوچ Fuch’s dystrophy و سایر بیماری ها پس از جراحی آب مروارید، به دلیل ساختار ضعیف قرنیه، عصب غیر طبیعی قرنیه و تغییر فرایند بهبودی، تحریک و ناراحتی بیشتری در چشم بروز کرده و درد چشم بعد از عمل آب مروارید بیشتر بروز خواهد کرد.

یکی دیگر از عوامل مهم در ایجاد ناراحتی و درد بعد از عمل آب مروارید، ذهنیت، شخصیت و حساسیت بیمار است. بررسی ها نشان داده اند که برخی بیمارها نسبت به درد حساسیت بیشتری نشان می دهد و حتی در شرایط طبیعی هم ناراحتی بیشتری را تجربه می کنند. افراد مضطرب بیش از دیگران دچار خشکی چشم بعد از عمل آب مروارید می شوند.

پیشگیری از درد چشم بعد ار عمل اب مروارید

پیشگیری از چشم درد پس از عمل آب مروارید

برای جلوگیری از درد چشم بعد از عمل آب مروارید ، داروها و قطره هایی تجویز می شوند که تا مدتی باید مصرف شوند. این داروها باعث رطوبت چشم شده و قرمزی و التهاب را به حداقل می رسانند؛ این امر به کاهش درر چشم بعد از عمل آب مروارید کمک می کند. برای اینکه قطره های روان کننده اثربخشی بهتری داشته باشند، لازم است 3 تا 6 ماه بیشتر مصرف شوند. در برخی موارد ابتدا باید بیماری چشمی درمان شود و سپس جراحی آب مروارید انجام شود، به این ترتیب از بروز التهاب، ناراحتی و درد چشم بعد از عمل  پیشگیری می شود.

بروز درد چشم بعد از عمل به ندرت بروز می کند، اما در صورت بروز هر گونه ناراحتی می توانید از قرص های ضد درد بدون نسخه استفاه کنید. همچنین در صورتی ادامه پیدا کردن درد چشم بعد از عمل آب مروارید حتما به پزشک خود توصیه کنید. به یاد داشته باشید عمل آب مروارید یک جراحی درمانی است که برای بهبود بینایی انجام می شود و بروز ناراحتی و حساسیت پس از آن تا حدی طبیعی است که معمولا طی چند روز تا یک هفته برطرف می شود.

اینستاگرام  مداریا را دنبال کنید.