برداشتن چربی شکم | باید ها و نبایدها

برای کشف بهترین روش برای برداشتن چربی شکم بدون جراحی این است که ابتدا علت ایجاد این چربی ها را تشخیص داده و با توجه به علت بروز آنها روش مناسبی را انتخاب کنیم.

در مطالب دیگر به نکاتی مثل ورزش برای لاغری شکم و … پرداخته ایم، در ادامه به مهم ترین علل ایجاد چربی شکم اشاره می کنیم.

مقاله مرتبط: رژیم لاغری شکم

برداشتن چربی شکم

علت ایجاد چربی دور شکم چیست؟

چربی شکم شاید یکی از سخت ترین چربی ها در بدن باشد و برخی تصور می کنند برداشتن چربی شکم بدون جراحی غیر ممکن است. این نوع چربی به طور کل در برابر ورزش کردن و رژیم غذایی مقاوم است. به گفته متخصصین تغذیه سبک زندگی تنها دلیل چربی شکم نیست، بلکه عوامل بیولوژیکی متعددی بر چربی شکم تاثیر می گذارند، از جمله عوامل زیر:

هورمون ها

هورمون ها نقش مهمی در تعیین محل ذخیره چربی در بدن دارند، به عنوان مثال در زنان استروژن در بدن خانم ها جربی را به سمت ران ها و باسن هدایت می کند و چربی در بدن خانم ها بیشتر در این بخش ها جمع می شود (دلیل آن آمادگی بدن برای بارداری است).

جنسیت

مردان سطح استروژن پایینی دارند. هورمون های آنها سلول های چربی را به بخش بالاتری از بدن هدایت می کنند، احتمالا علت افزایش وزن مردان در ناحیه مرکز بدن همین مسئله است.

سن و سال

با افزایش سن احتمال ذخیره چربی در ناحیه شکم هم در مردان و هم در زنان افزایش پیدا می کند. با افزایش سن میزان هورمون ها در بدن کاهش پیدا می کند. در خانم ها با کاهش استروژن، بدن به جای هدایت چربی ها به ناحیه ران ها و باسن، آنها ار به سمت پایین معده و سمت شکم هدایت می کند و در نتیجه چربی زیر شکم ایجاد می شوند.

در مردان نیز افزایش سن و کاهش سطح تستوسترون (هورمونی که تصور می شود مانع گسترش سلول های چربی می شود) سرعت افزایش وزن و چربی در اطراف معده را افزایش می دهد.
همچنین با افزایش سن بدن توده عضلانی بدون چربی را از دست می دهد و سرعت متابولیسم کاهش پیدا کرده و چربی کلی بدن افزایش پیدا می کند. با افزایش سن نه تنها چربی شکم افزایش پیدا می کند، بلکه چربی پهلوها و غبغب نیز به وجود می آید.

ژنتیک

ژنتیک یکی از عوامل موثر بر چربی شکم است، شاید تاثیر آن بیشتر از هر عامل بیولوژیک دیگری باشد. اگر شما بدن سیبی شکل به ارث برده باشید، احتمال تجمع چربی در ناحیه شکم تان بیشتر خواهد بود. همچنین این نوع چربی شکم که به شما به ارث رسیده، در برابر رژیم غذایی و ورزش نیز مقاوم است.

چرا برداشتن چربی شکم بدون جراحی سخت است؟

همه چربی ها یکسان نیستند، انواع چربی عبارتند از: چربی زیر پوستی، چربی احشایی (چربی خطرناکی که در حفره شکم رسوب می کند و در اطراف اندام ها جمع می شود). علاوه بر این همه سلول های چربی یکسان نیستند. سلول های چربی با گیرنده های آلفا 2 برای ذخیره سازی طولانی مدت چربی برنامه ریزی شده اند. این چربی سرسخت است، سلول های چربی با گیرنده های بتا 2 طوری برنامه ریزی شده اند تا زمانی که بدن به انرژی نیاز دارد، تجزیه شوند.

در بسیاری افراد، بزرگی شکم عمدتا از سلول های چربی با گیرنده های آلفا 2 تشکیل شده است؛ بنابراین بدن این چربی را در خود ذخیره می کند و در مقابل رژیم غذایی و ورزش مقاومت می کند. در این شرایط رژیم غذایی و ورزش موثر نخواهد بود.

به هرحال برداشتن چربی شکم بدون جراحی سخت هست، اما غیرممکن نیست.

روش هایی برای برداشتن چربی شکم بدون جراحی

برداشتن چربی شکم بدون جراحی و داشتن شکمی صاف هم به بهبود ظاهر و تناسب اندام کمک می کند و هم خطر ابتلا به برخی بیماری های مرتبط به چاقی، از جمله کلسترول بالا، فشار خون بالا، بیماری قلبی و برخی سرطان ها را کاهش می دهد. شکل ایده آل کاهش وزن این است که هر هفته بین نیم تا یک کیلو کم کنید، کاهش وزن تدریجی در مقایسه با کاهش وزن سریع، راحت تر است و همچنین حفظ آن ساده تر است و آسیبی به بدن نمی رسد. برای دستیابی به کاهش وزن تدریجی ابتدا باید کالری روزانه خود را کاهش دهید. در ادامه به روش های ساده و موثر برای برداشتن چربی شکم بدون جراحی اشاره می کنیم.

برداشتن چربی شکم بدون جراحی

تمرکز بر روی ورزش های شکم را متوقف کنید

اگر روزانه صدها دراز نشست و کرانچ انجام می دهید و انتظار دارید شکمی صاف داشته باشید، پس از مدتی ناامید خواهید شد. ورزش ای شکمی چربی شکم را کاهش نمی دهند، این ورزش ها ماهیچه های زیر چربی ها را تقویت کرده و قوام می بخشند. بیان این مسئله به این معنا نیست که انجام ورزش های شکمی را متوقف کنید، بلکه منظور این است که انجام این ورزش ها نباید تنها تمرکز اصلی شما باشد. زمانی که چربی شکم شما کاهش پیدا کند، این ورزش ها کمک می کنند خط کمر شما را مشخص کنند.

با تمرینات کاردیو یا ورزش های هوازی کالری سوزی کنید

متخصصین کاهش وزن انجام 30 تا 60 دقیقه ورزش های قلبی و عروقی یا تمرینات cardiovascular را در روزهای هفته توصیه می کنند. انجام این تمرینات با فواصل منظم و شدت بالا به برداشتن چربی شکم کمک می کند.
بافت عضلانی بدون چربی را حفظ کنید

انجام تمرینات کاردیو به تنهایی پس از مدتی منجر به از بین رفتن بافت عضلانی می شود. حفظ عضلات بدون چربی ضروری است زیرا عضلات کالری بیشتری می سوزانند، حتی زمانی که در حالت استراحت هستید. حداقل دو روز در هفته تمرینات قدرتی را با هدف قرار دادن عضلات اصلی انجام دهید.

غذاهای سالم برای حذف چربی شکم

کالری غذاهای خود را کاهش دهید

تغییر کوچک در رژیم غذایی می تواند کالری مصرفی تان را کاهش دهد، به عنوان مثال در بشقاب کوچک غذا بخورید، میان وعده های کم کالری انتخاب کنید، میوه ها و سبزیجات میان وعده های مناسبی هستند و از خوردن چیپس و کلوچه و شیرینی و … به عنوان میان وعده اجتناب کنید، از مصرف چربی های اشباع، قند، نمک و کلسترول اجتناب کنید. سعی کنید سبک غذا خوردن خود را تغییر داده و تغذیه سالم را انتخاب کنید.

سعی کنید به جای چربی، مصرف کربوهیدرات را کاهش دهید

برای برداشتن چربی شکم بدون جراحی و کاهش وزن، بهتر است به جای کاهش میزان چربی مصرف کربوهیدرات را کاهش دهید، محققان به مدت 6 ماه، تاثیرات کاهش وزن رژیم کم کربوهیدرات را با رژیم کم چرب با هم مقایسه کردند. هر دو رژیم حاوی میزان کالری برابر بودند. نتیجه این پژوهش نشان داد افرادی که رژیم کم کربوهیدرات را انتحاب کردند، به طور متوسط چهار و نیم کیلوگرم بیشتر از افرادی که رژیم کم چرب را انتخاب کرده بودند، وزن کم کردند.

یکی دیگر از فواید رژیم کم کربوهیدرات این است که باعث کاهش وزن با کیفیت بهتری می شود.

در زمان کاهش وزن چربی کاهش پیدا می کند، اما اغلب بافت عضله هم اتفاق می افتد که باید از آن پیشگیری شود. در رژیم کم کربوهیدرات میزان کاهش چربی نسبت به بافت عضله بیشتر است.

به جای رژیم گرفتن برنامه غذایی درست انتخاب کنید

برای برداشتن چربی شکم بدون جراحی، به جای گرفتن رژیم های متفاوت، بهتر است برنامه غذایی مناسبی انتخاب کنید. انتخاب یک برنامه غذایی سالم کم کربوهیدرات این است که راحت تر می توانید به آن پایبند بمانید. همچنین در این نوع رژیم غذایی می توانید بدون نیاز به شمارش کالری، انتخاب های غذایی بهتری داشته باشید. به طور کل یک برنامه غذایی کم کربوهیدرات میزان مصرف غذاهای ناسالم را کاهش می دهد – به عنوان مثال غذاهای کم فیبر که کربوهیدرات و قند بالایی دارند، مانند نان، شیرینی ها و نوشابه – و در عوض مصرف غذاهای پرفیبر و پروتئین بالا مانند سبزیجات، لوبیا و گوشت افزایش پیدا می کند.

تحرک داشته باشید

فعالیت بدنی یکی از روش های موثر برای برداشتن چربی شکم بدون جراحی است. یکی از بزرگترین مزیت های ورزش کردن و فعالیت بدنی این است که در ازای هزینه کم علاوه بر کاهش وزن و برداشتن چربی شکم، به اندامی متناسب خواهید رسید.

به نظر می رسد ورزش سطح گردش انسولین را کاهش می دهد – و باعث می شود کبد از اسیدهای چرب، به ویژه آنهایی که در نزدیکی ذخایر چربی احشایی هستند، استفاده کند – و به این ترتیب برای کاهش چربی شکم موثر است.

میزان ورزش مورد نیاز برای کاهش وزن به اهداف شما بستگی دارد، اما برای اغلب مردم این میزان بین 30 تا 60 دقیقه در روز کافیست.
وزنه بلند کنید

بلند کردن وزنه و انجام ورزش های قدرتی یک روش دیگر برای برداشتن چربی شکم بدون جراحی است. انجام ورزش های قدرتی سبک به عضله سازی کمک می کند و باعث کالری سوزی بیشتری در طول روز می شود، با عضله سازی حتی در زمان استراحت هم کالری می سوزانید، بنابراین به برداشتن چربی شکم بدون جراحی کمک می کند.

همیشه برچسب های روی بسته بندی ها را بخوانید

برچسب روی مواد غذایی را قبل از خرید حتما مطالعه کنید، برخی مواد غذایی به عنوان کم چرب معرفی می شوند اما ممکن است میزان قند و کربوهیدرات آنها بیش از حد معمول باشد.

از غذاهای فرآوری شده دوری کنید

غذاهای آماده و بسته بندی شده اغلب حاوی چربی های فرآوری شده، قند و نمک هستند، سه عامل مهم که باعث افزایش وزن و چربی شکم می شوند، بنابراین در مسیر برداشتن چربی شکم بدون جراحی لازم است میزان مصرف این مواد غذایی را کاهش دهید.

دور کمر شما اگر خانم هستید، باید کمتر از 89 و اگر مرد هستید، کمتر از 101.5 باشد.

حذف چربی شکم بدون جراحی شاید کمی چالش برانگیز به نظر برسد، اما با وجود پیشرفت تکنولوژی روش های به روز و غیرتهاجمی برای وجود دارد که در فرایند از بین بردن چربی شکم بدون جراحی بسیار موثر عمل می کنند.

مرتبط