نوشیدنی های چربی سوز کدامند؟ با این نوشیدنی ها لاغر شوید

تقریبا همه ما می دانیم که با کنار گذاشتن نوشابه می توانیم پیشرفت زیادی در جهت کاهش وزن داشته باشیم. نوشیدنی های شیرین شده، مانند نوشابه ها، انواع آبمیوه و نوشیدنی های ورزشی کالری زیادی به رژیم غذایی ما اضافه می کنند و منجر به افزایش وزن می شوند.

برخی نوشیدنی های کم کالری می توانند به کاهش وزن کمک کنند، به عنوان مثال متابولیسم را افزایش می دهند، قند خون را تثبیت می کنند و هوس خوردن غذا را کنترل می کنند. به هرحال این نوشیدنی ها معجزه نمی کنند اما اگر قصد کاهش وزن دارید، همراه با سایر تغییرات در سبک زندگی خود، ( مانند انواع رژیم لاغری )  می توانید این نوشیدنی های چربی سوز را مصرف کنید تا کاهش وزن شما با سرعت بیشتری انجام شود.

در ادامه انواع نوشیدنی های چربی سوز معرفی می شوند که نوشیدن آنها به چربی سوزی شکم و پهلو کمک زیادی می کند.

مقاله مرتبط: رژیم لاغری شکم

نوشیدئنی های چربی سوز

نوشیدنی های چربی سوز: آب لیمو

هنوز به اثبات نرسیده که آیا آب لیمو باعث افزایش متابولیسم بدن می شود یا خیر! اما آبلیمو برای افزودن به آب نوشیدنی یک گزینه کم کالری بسیار خوب محسوب می شود که به خوش طعم شدن آب نیز کمک می کند. بنابراین اگر در نوشیدن آب کافی در طول روز مشکل دارید، می توانید از آبلیمو در آب نوشیدنی خود استفاده کنید. همچنین آبلیمو حاوی مقدار زیادی ویتامین C است که می تواند به بهبود سیستم ایمنی و افزایش جذب آهن کمک کرده و خطر بروز برخی سرطان ها را کاهش دهد.

آب

ممکن است تصور شود آب هیچ تاثیری بر روی وزن ندارد، اما بهتر است بدانید آب بهتر از هر نوشیدنی دیگری به کاهش وزن کمک می کند. پژوهش های انجام شده نشان داده اند که مصرف انرژی در حالت استراحت (یا میزان کالری سوزانده شده در حالت ساکن) طی 10 دقیقه پس از نوشیدن آب بین 24 تا 30 درصد افزایش می یابد.

همچنین نوشیدن آب به اندازه کافی به کلیه ها و کبد کمک می کند کار خود را به خوبی انجام دهند و همچنین هیدراته ماندن بدن به تنظیم اشتها کمک می کند. در حقیقت بسیاری از افراد تشنگی را با گرسنگی اشتباه می گیرند. بنابراین قبل اینکه تصمیم به خوردن میان وعده بگیرید، ابتدا مقداری آب بنوشید.

چای سبز

چای سبز نیز یکی دیگر از نوشیدنی های چربی سوز محسوب می شود. چای سبز دارای دو ماده اصلی است که به کاهش وزن کمک می کنند: کافئین و آنتی اکسیدان. کافئین یک محرک شناخته شده برای افزایش مصرف کالری و بهبود عملکرد در زمان ورزش است. یک فنجان چای سبز حاوی 24 تا 40 میلی گرم کافئین است. همچنین چای سبز سرشار از آنتی اکسیدانی قوی به نام اپی گالوکاتچین گالات epigallocatechin gallate یا EGCG است که یک تقویت کننده متابولیسم است و می تواند به تجزیه جربی اضافه در بدن کمک کند.

آب رازیانه

آب رازیانه شاید در بین نوشیدنی های چربی سوز قرار نگیرد، اما به کاهش وزن کمک می کند، چرا که آب رازیانه به کاهش سو هاضمه کمک می کند؛ سو هاضمه به خودی خود یکی از عوامل افزایش وزن است. خواص ضد باکتریایی در دانه های رازیانه به سلامت روده ها کمک کرده و باعث سهولت هضم غذا می شود. با این حال اینکه آیا رازیانه واقعا به کاهش اشتها کمک می کند یا خیر، مسئله ای است که تحت بررسی است.

نوشیدنی برای چربی سوزی

نوشیدنی های چربی سوز: سرکه سیب

سرکه سیب را می توان یکی از موثرترین نوشیدنی های چربی سوز در نظر گرفت و خاصیت چربی سوزی آن به دلیل وجود اسید استیک است. اسید استیک همچنین می تواند به بهبود متابولیسم بدن کمک کند، سطح انسولین را کاهش دهد و گرسنگی را فروکش کند.

پژوهشی بر روی افراد مبتلا به دیابت نوع 1 انجام شد و نشان داد که سرکه سیب سرعت تخلیه غذا از معده را کاهش می دهد، به این ترتیب افزودن چند قاشق سرکه سیب به غذا یا نوشیدنی به شما کمک می کند مدت طولانی تری احساس سیری داشته باشید.

نکته مهم: مصرف نوشیدنی های ترش و حاوی اسید زیاد می تواند به دندان ها آسیب برساند و همچنین سوزش سر دل را تشدید می کند.

چای معمولی

چای معمولی هم مانند چای سبز حاوی کافئین است، کافئین تحریک کننده ای است که سرعت متابولیسم را افزایش می دهد. اما چای معمولی دارای یک ویژگی منحصر به فرد است، این نوشیدنی سرشار از پلی فنول است. این ترکیبات می توانند کالری دریافتی را کاهش داده و باکتری های سالم روده را افزایش می دهد و می تواند چربی سوزی را بهبود بخشد. اگر چای را بدون قند بنوشید یکی از نوشیدنی های چربی سوز را در دست دارید.

نوشیدنی های چربی سوز: شیک های پروتئین

اگر تصمیم دارید وزن کم کنید، بهتر است به شیک های صبحگاهی خود پروتئین اضافه کنید. پروتئین باعث می شود مدت بیشتری احساس سیری کنید، هورمون هایی مانند GLP-1 را فعال می کند که احساس گرسنگی را کاهش می دهد و هورمون گرلین را نیز کتهش می دهد، هورمونی که اشتها را کنترل می کند. لازم است پروتئینی را انتخاب کنید که با نیازهای سیستم گوارشی شما سازگاری دارد، همچنین دقت کنید شیک انتخابی شما حاوی قند زیاد یا سایر ترکیبات مضر نباشد.

آب سبزیجات

آبمیوه ها معمولا حاوی قند زیادی هستند، اما آب سبزیجات تازه یک نوشیدنی کم کربوهیدرات فوق العاده و یکی از نوشیدنی های چربی سوز موثر محسوب می شود. همه ما می دانیم که آب سبزیجات سرشار از ویتامین ها و مواد مغذی هستند که برای سلامت عمومی بدن ضروری هستند. بررسی ها نشان داده اند افرادی که آب سبزیجات به مقدار زیاد می نوشند، در واقع مصرف سبزیجات خود را افزایش داده اند که می تواند به کاهش وزن کمک کند – به ویژه با توجه به این واقعیت که سبزیجات حاوی مقدار زیادی فیبر هستند و می توانند گرسنگی را کاهش دهند.

نوشیدنی های چربی سوز: چای زیره

زیره به دلیل وجود ماده ای به نام تیموکینون دارای خواص آنتی اکسیدانی و ضدالتهابی است و به عنوان یک چربی سوز موثر شناخته می شود. بنابراین اگر احساس سنگینی و نفخ دارید، چای زیره گزینه مناسبی برای شما خواهد بود. زیره همچنین می تواند قند خون و کلسترول بد خون LDL را کاهش دهد که هر دو بر روی سلامت انسان تاثیر چشمگیری می گذارند. گرچه برخی بررسی ها زیره را به عنوان یک مکمل برای کاهش وزن معرفی کرده اند اما برای تایید این ادعا نیاز به تحقیقات بیشتری است. به هرحال چای زیره را به عنوان یک نوشیدنی چربی سوز مصرف کنید.

قهوه

در مقایسه با چای سبز و چای سیاه، قهوه دارای بیشتری مقدار کافئین است، حدود 95 میلی گرم در هر فنجان قهوه. همانطور که پیش از این نیز ذکر شد، کافئین محرکی است که می تواند میزان کالری سوزی شما را افزایش دهد.

همچنین قهوه حاوی ترکیباتی با نام های تئوبرومین theobromine، تئوفیلین theophylline و اسید کلروژنیک chlorogenic acid است. متاسفانه ویژگی های کالری سوزی مربوط به قهوه همیشگی نیستند و افرادی که قهوه زیاد می نوشند، پس از مدتی نسبت به این ویژگی قهوه مقاوم می شوند. بنابراین وقتی صحبت از کاهش وزن در دراز مدت است، نمی توان قهوه را به عنوان یکی از نوشیدنی های چربی سوز موثر در نظر گرفت، اما اگر هر از گاهی قهوه می نوشید، به کاهش وزن شما کمک می کند.

آب نارگیل

بعد از یک تمرین سخت، هیچ چیز بهتر از یک بطری نوشیدنی طعم دار و با طراوت حالمان را خوب نمی کند. بسیاری از نوشیدنی های ورزشی طوری آماده شده اند که به بدن ورزشکار سوخت رسانی کنند تا فرد بتواند یک ساعت یا بیشتر به ورزش های سنگین خود ادامه دهد. این نوشیدنی ها معمولا حاوی مقداری قند هستند که برای بزرگسالان که در حال کاهش وزن هستند، مناسب نیست.

بنابراین اگر ورزشکار حرفه ای نیستید، می توانید آب نارگیل را امتحان کنید، آب نارگیل حاوی قند کمتری است و حاوی پنج الکترولیت کلیدی برای بدن است: سدیم، کلسیم، پتاسیم، منیزیم و فسفر و نوشیدنی چربی سوز شکم و پهلو محسوب می شود.

نوشیدنی دارچین و عسل

دارچین دارای طعم خوشایندی است که به بهبود متابولیسم بدن کمک کرده و باعث کاهش وزن می شود. پژوهش هایی که در این باره انجام شده اند، نشان می دهند دارچین می تواند سطح قند خون را تنظیم کرده و عملکرد انسولین را در بدن بهبود بخشد که هر دو باعث کاهش چربی در بدن می شوند.

مواد مورد نیاز برای تهیه چای دارچین و عسل عبارتند از:

  • دو قاشق غذا خوری دارچین
  • یک قاشق غذاخوری عسل
  • یک فنجان (250 میلی لیتر) آب گرم

برای تهیه این چای ابتدا آب را گرم کرده و به آن دارچین اضافه کنید. قبل از افزودن عسل به آب حتما به مدت نیم ساعت اجازه دهید آب خنک شود، گرما باعث می شود آنزیم های قدرتمند عسل غیر فعال شوند. پس از سرد شدن آب تمام مواد را با هم ترکیب کرده و آن را بنوشید.

می توانید نوشیدنی دارچین و عسل را در یخچال نگه دارید و 30 دقیقه قبل از صبحانه بنوشید.

آب کرفس

آب کرفس یک نوشیدنی فوق العاده برای چربی سوزی است، این نوشیدنی کالری بسیار کمی دارد اما حاوی مواد مغذی مانند پتاسیم و ویتامین C است که هر دو به کاهش وزن کمک می کنند. همچنین نوشیدن آب کرفس قبل از خواب به کاهش نفخ و پیشگیری از احتباس آب در بدن کمک زیادی می کند.

شیر و زردچوبه

شیر و زردچوبه یک نوشیدنی آرام بخش و خوشمزه است که محققان دریافته اند در هنگام خواب چربی می سوزاند. کورکومین یکی از ترکیبات فعال زردچوبه است که به افزایش متابولیسم و کاهش وزن کمک زیادی می کند. به علاوه دارای خواص ضد التهاب است که به بهبود کیفیت خواب نیز کمک می کند.

آب آلوئه ورا

آب آلوئه ورا نوشیدنی فوق العاده ای برای کاهش وزن است. این نوشیدنی حاوی مقدار زیادی آنتی اکسیدان و پلی ساکارید polysaccharides است که به حفظ سلامت دستگاه گوارش کمک کرده و دارای تعداد زیادی الکترولیت است که می تواند به تنظیم آب بدن و بهبود کیفیت خواب کمک کند.

مقاله مرتبط: ورزش برای لاغری شکم

نوشیدنی برای لاغری

نوشیدنی های چربی سوز : چای زنجبیل

زنجبیل یکی از آن مواد مغذی است که نمی توان نقش آن در چربی سوزی را نادیده گرفت. به عنوان مثال زنجبیل دارای آنتی اکسیدان و خواص ضد التهابی است که به از بیماری های قلبی و عروقی پیشگیری می کند. به لطف وجود ترکیبی به نام جینجرول gingerol، زنجبیل به بهبود سطح قند خون و کاهش کلسترول بد کمک می کند. برخی بررسی ها نیز نشان داده اند نوشیدن آب زنجبیل قبل از خوردن غذا می تواند در شما احساس سیری ایجاد کند. بنابراین چای زنجبیل ار به عنوان یکی دیگر از نوشیدنی های چربی سوز به شما معرفی می کنیم.

نوشیدنی های چربی سوز : آب آلبالو

آب آلبالو، این نوشیدنی ترش، ممکن است حاوی مقدار کمی قند باشد – 25 گرم در هر 225 گرم نوشیدنی – اما مقداری از آن به کاهش التهاب و درد عضلات بعد از ورزش کمک می کند. اگر با هدف کاهش وزن ورزش می کنید، این نوشیدنی برای شما مفید خواهد بود.

در انتها یادآور می شویم که هیچ نوشیدنی معجزه آسایی وجود ندارد که به باعث چربی سوزی یا کاهش وزن شود، اما تمام نوشیدنی های نام برده باعث افزایش سوخت و ساز بدن می شوند که یکی از فاکتورهای مهم در کاهش وزن است.