آر اف چیست ؟ جوانسازی به کمک ار اف

آر اف یا امواج رادیو فرکانس یکی از روش های جوانسازی پوست هست که اخیرا  محبوبیت خاصی پیدا کرده است  که در این مقاله به طور کامل به معرفی این انرژی و کاربردهای آن در عمل های زیبایی می پردازیم.

افزایش سن یک فرایند پیچیده است که در نتیجه برخی عوامل درونی و بیرونی بروز می کند. در طول دوره پیر شدن پوست، عملکرد پوست و ظاهر آن هر دو تحت تاثیر پیری قرار می گیرند. تغییرات ایجاد شده در ظاهر پوست از بارزترین نشانه های پیری هستند که شامل چین و چروک، تغییر رنگ های غیر طبیعی، افتادگی و شلی پوست، آتروفی، الاستوز و تلانژکتازی می باشند.

اخیرا تعداد فرایندهای جوانسازی پوست به میزان چشمگیری افزایش یافته اند، به ویژه با لیزر، نور و سایر سیستم های مبنی بر انرژی. با افزایش تقاضا برای جوانسازی پوست، انتخاب یک روش درمانی مناسب برای رسیدن به نتیجه مطلوب اهمیت بالایی دارد. 

ار اف راز قالی های کرمان

آر اف چیست؟

رادیو فرکانس Radio frequency یا آر اف نوعی انرژی است که بر اساس طول موج بر ثانیه اندازه گیری می شود. انواع انرژی از امواج صوتی گرفته تا نور خورشید و یا گرمای خارج شده از بدن تان بر اساس فرکانس خود در طیف الکترومغناطیس طبقه بندی می شوند.

رادیوفرکانس یا آر اف نیز یکی از دسته های این طیف است و شامل انواع زیادی از انرژی متداول است که هر روز از آن استفاده می کنیم، شامل: سیگنال های WiFi، امواج رادیو، تلویزیون و اجاق های مایکروویو. انرژی آر اف در فرایند لیفت و سفت کردن پوست با قدرت حدودی 450 کیلوهرتز استفاده می شود که در مقایسه با سایر انرژی ها باید گفت آر اف پوست 100 میلیون بار آهسته تر از نور و یک میلیارد بار آهسته تر از اشعه X است.

آر اف چطور به سفت شدن و لیف پوست کمک می کند؟

در دهه اخیر سیستم های انرژی رادیوفرکانسی RF در درمان چین و چروک و شلی پوست محبوبیت زیادی پیدا کرده اند. امروزه طیف گسترده ای از سیستم های RF در دسترس هستند، از دستگاه های تک قطبی و دو قطبی گرفته تا دستگاه های جدید چند قطبی، فرکشنال، پالسی و کنترل فاز. درمان با رادیوفرکانس بر مبنای استفاده از انرژی الکترومغناطیس است که با ایجاد گرما همراه است و می تواند به طور خاص روی پوست تمرکز کند. به دلیل انقباض فیبرهای کلاژن در بافت پوست و همچنین تولید کلاژن در گام بعدی عملکرد خود، نتیجه کار آر اف با سفت شدن پوست همراه است.

یکی از مزیت های آر اف در گرم کردن بافت ها نسبت به لیزرها (که از امواج با فرکانس بالاتر استفاده می کنند) این است که امواج آر اف با فرکانس پایین خود می توانند به صورت کاملا ایمن به اعماق بیشتری نفوذ کنند و به بهبود قوام و ساختار پوست کمک می کنند و حتی باعث لیفت پوست می شود. اثرگذاری لیزرها تنها بر روی سطح پوست است. به علاوه آر اف برای انواع تیپ های پوستی موثر است بدون اینکه ریسک تغییر رنگ پوست وجود داشته باشد.

 

دستگاه آر اف

تکنولوژی ار اف

آیا رادیوفرکانس ایمن است؟

همه ما هر روز در معرض سطوح مختلفی از انرژی آر اف ساخت انسان قرار  می گیریم، از جمله تلفن های همراه، تلویزیون، امواج مودم وایرلس و غیره. تنها مشکل با انرژی آر اف احتمال بروز سوختگی است که تنها در صورت قرار گرفتن در معرض سطح بالای انرژی آر اف بروز می کند.

درمان های غیر تهاجمی با آر اف

انرژی آر اف استفاده شده در روش های درمانی غیر تهاجمی با انرژی ساطع شده از مایکرویو یا تلفن همراه و یا تجهیزات رادار متفاوت است. آر اف استفاده شده بر روی پوست کاملا کنترل شده است. دستگاه های آر اف که بر روی پوست استفاده می شوند دارای تجهیزاتی هستند که می توانند انرژی منتقل شده به پوست را کنترل کنند تا تولید کلاژن و جوانسازی سلول ها بدون گرمای بیش از حد و سوختگی رخ دهد.

عوارض آر اف

علاوه بر اینکه آر اف می تواند بدون نیاز به جراحی و بدون اتلاف وقت، لیفت پوست را انجام دهد، یکی از بزرگترین مزیت های آر اف (اگر به درستی و توسط درمانگر با تجربه انجام شود) به سایر روش ها دوره نقاهت کوتاه آن است، ریکاوری درمان پس از استفاده از آر اف بسیار کوتاه است. عوارض احتمالی درمان با آر اف بسیار کم و کوتاه مدت هستند که عبارتند از: التهاب و قرمزی خفیف و کوتاه مدت و خارش موقت. درمان با آر اف قابل ترکیب با سایر روش های درمانی مانند میکرونیدلینگ یا روش های غیرتهاجمی دیگر است.

آر اف فرکشنال

دستگاه های فرکشنال رادیوفرکانسی fractional radiofrequency دارای تکنولوژی جدیدی هستند که برای جوانسازی پوست معرفی شده اند. این تکنولوژی دارای اثر بخشی بیشتر، بهبود سریعتر و کمترین عارضه جانبی است و هیچ اتلاف وقتی در این روش وجود ندارد.
در آر اف فرکشنال امواج به لایه‌ی میانی پوست نفوذ می‌کنند و باعث تحریک کلاژن سازی و دیگر تغییرات در ساختمان پوست می‌شوند.

پیش از درمان با آر اف

اگر تصمیم گرفته اید از آراف برای جوانسازی استفاده کنید، لازم است پیش از شروع درمان با پزشک مشورت کنید. اگرهر یک از شرایط زیر را دارید، استفاده از آر اف برای شما ممنوع است:

 •         اگر از ضربان ساز، دفیبریلاتور داخلی یا هر نوع دستگاه ایمپلنت فعال دیگری استفاده می کنید.
 •         2 هفته قبل از شروع درمان با آر اف از هر گونه لیزر پوست یا روش لایه برداری پوست استفاده نکنید.
 •         در روز انجام درمان روی ناحیه تحت درمان کاملا تمیز باشد و از مصرف هرگونه ماده آرایشی، کرم یا لوسیون اجتناب کنید.
 •         اگر سابقه تبخال دارید، حتما به پزشک خود اطلاع دهید.
 •         به پوست و بدن خود روز قبل از آبرسانی کنید، نوشیدن آب کافی و همچنین آبرسانی به پوست اثربخشی درمان را افزایش می دهد.

پس از درمان با آر اف

 • پس از اتمام درمان نیز به اندازه کافی آب بنوشید و همچنین بافت ها را هیدراته کنید، این امر باعث ارائه نتیجه مطلوبی خواهد شد.
 • از مالیدن یا خاراندن پوست نواحی تحت درمان اجتناب کنید و صورت و پوست خود را به آرامی بشویید.
 • بین 3 تا 4 هفته پس از درمان لایه برداری، استفاده از وکس، لیزر یا میکرودرم ابریژن توصیه نمی شود.
 • بروز کمی حساسیت، التهاب، قرمزی و گرما بر روی پوست ناحیه درمان شده طبیعی است و طی چند روز برطرف می شود.
 • برای به حداقل رساندن التهاب، طی 24 تا 48 ساعت اولیه از دو بالشت برای زیر سر خود استفاده کنید.
 • در صورت تجویز داروی ضد ویروس، دوره مصرف دارو را کامل کنید.
 • فاصله بین جلسات درمانی حداکثر 2 هفته است.

کاربردهای آر اف

مهم ترین و رایج ترین کاربردهای درمانی آر اف به شرح زیر می باشند:

 • بادی کانتورینگ یا فرم دهی به بدن
 • فیس کانتورینگ یا فرم دهی به صورت
 • از بین بردن لکه های ناشی از آفتاب سوختگی
 • رفع خطوط و چین و چروک های ریز صورت
 • لیفت و قوام دادن به پوست

مزایای آر اف چیست؟

آر اف یک روش غیر تهاجمی و غیر جراحی است که به کاهش چین و چروک های پوستی و افزایش تولید کلاژن کمک می کند. این روش با تحریک فعالیت های زیستی و بهبود گردش خون به جوانسازی پوست کمک می کند.

عوارض آر اف

آر اف به عنوان یک روش غیر تهاجمی و بدون عارضه شناخته می شود اما ممکن است گاهی بر روی برخی افراد عوارضی را نشان دهد که اغلب این عوارض موقت هستند. همچنین بروز این وعوارض در همه افراد یکسان نیستند. برخی از رایج ترین عوارض مربوط به آر اف عبارتند از:

 • التهاب و قرمزی پوست
 • حساسیت پوست در محل درمان
 • فرورفتگی محل درمان
 • سوزش پوست
 • خشکی پوست
 • کبودی

نکته: درمان با آر اف بهتر است در چند جلسه انجام شود تا اثر بخشی بهتری داشته باشد.

استفاده از آر اف برای چه کسانی توصیه نمی شود؟

روش درمانی آر اف برای همه افراد، چه مرد و چه زن، و در هر سنی مناسب است و به رفع چین ‌و چروک و شیارهای پوست کمک می کند. افرادی که دارای چین و چروک های خفیف و یا شلی پوست خیلی شدید نیستند، کاندیدای مناسبی برای روش جوانسازی با آر اف هستند. همچنین کسانی که تمایلی به انجام روش های تهاجمی و جراحی ندارند می توانند از آر اف استفاده کنند.

اما آر اف با تمام مزایایی که دارد، استفاده از آن برای برخی افراد به هیچ عنوان توصیه نمی شود، از جمله:

 • افرادی که در قلب خود باطری دارند.
 • افرادی که در محل درمان دارای فلز یا ایمپلنت یا پین هستند.
 • افراد مبتلا به بیماری های حاد قلبی و بیماری های بافت همبند
 • خانم ها در دوران بارداری و شیردهی نباید از آر اف استفاده کنند.

توصیه هایی به بیماران

با وجود اینکه آر اف یک روش غیر تهاجمی و ایمن محسوب می شود اما توصیه می شود در انتخاب مرکز درمانی خود برای استفاده از انرژی آر اف دقت کنید. لازم است پزشک شما فردی با تجربه و متخصص باشد که آشنایی کامل با آر اف دارد.

جوانسازی با ار اف

5 واقعیت که باید در مورد آر اف بدانید

آر اف پوست شل شده را هدف قرار می دهد

بسیاری از متخصصین معتقدند علت محبوبیت آر اف غیر تهاجمی بودن آن در لیفت پوست است.  آر اف در سال های اخیر به محبوبیت زیادی به دست آورده و از این انرژی در گرم کردن پوست بدون آسیب زدن به آن استفاده می شود. البته همه دستگاه های رادیو فرکانس با یک روش مشابه کار نمی کنند اما اساس کار همه آنها استفاده از انرژی رادیوفرکانس برای سفت کردن ساختار زیرین پوست و قوام دادن به پوست است  که نتیجه آن پوستی جوان بدون انجام جراحی است.

این ویژگی منحصر به فرد آر اف در سفت کردن پوست و تحریک کلاژن سازی باعث شده از این تکنولوژی برای هدف قرار دادن پوست شل شده گردن و چانه و چین و چروک های بین دهان و بینی استفاده شود.

درمان با آر اف خیلی سریع انجام می شود

درمان با آر اف هر چه که باشد بین 20 تا 45 دقیقه زمان نیاز دارد و هیچ اتلاف وقتی به همراه ندارد. پس از اتمام درمان با آر اف ممکن است تا حدود 24 ساعت کمی قرمزی را روی پوست خود مشاهده کنید که کاملا طبیعی و موقت است. در زمان درمان دستگاهی پوست را بین 38 تا 40 درجه سانتیگراد که دمای قابل تحملی است، گرم می کند و این گرما باعث افزایش گردش خون به زیر پوست شده و باعث قرمزی موقت پوست می شود.

آر اف بر روی بدن نیز استفاده می شود

متخصصین پوست معتقدند انرژی آر اف بر روی بدن هم مورد استفاده قرار می گیرد و برای رفع استرچ مارک یا ترک های پوستی و سفت کردن پوست نواحی شل شده مناسب است.

در مقایسه با سایر روش های مورد استفاده برای کاهش چربی، استفاده از آر اف کاملا بدون درد بوده و دوره درمان به سرعت انجام می شود، همچنین نتایج حاصل از آر اف قابل قبول بوده و بدون جای اسکار یا جای زخم می باشند.

مکانیزم عمل رادیوفرکانس در از بین بردن سلول های چربی اینگونه است که پس از اتمام درمان با آر اف سلول های چربی طی فرایندی به نام  آپوپتوز apoptosis شروع به خودکشی می کنند. آر اف برای رفع سلولیت نتایج فوق العاده ای دارد.

در زمان کار با آر اف دمای ایجاد شده باید به اندازه ای باشد که فرایند درمان به درستی انجام شود و نتایج مطلوب حاصل شود و در عین حال سوختگی حاصل نشود.

آر اف به عنوان یک روش غیر تهاجمی در یک جلسه کامل نمی شود

نتیجه روش درمانی آر اف به سرعت حاصل نمی شود و برای رسیدن به نتیجه مطلوب لازم است درمان در چند جلسه انجام شود. درمان مطلوب هر هفته یک بار انجام می شود و نتیجه معمولا پس از یک ماه قابل مشاهده است.

آر اف برای مبتلایان به روزاسه rosacea توصیه نمی شود

روزاسه یک بیماری پوستی شایع است که منجر به قرمزی و بروز رگ های قرمز خونی بر روی پوست می شود. روش آر اف بر مبنای گرم کردن بافت و پوست انجام می شود و در نتیجه منجر به بروز قرمزی و التهاب می شود. استفاده از آر اف برای مبتلایان به روزاسه باعث تشدید قرمزی و التهاب خواهد شد.

آیا خانم دچار مشکلات روحی، افسردگی و یا استرس است؟ نگرانی و استرس در زن یکی از مهم ترین عوامل بروز درد در زمان رابطه جنسی است. برای داشتن رابطه ای لذت بخش و بدون درد در درجه اول از لحاظ روحی و روانی آماده شوید و تمام استرس ها و نگرانی ها را کنار بگذارید.

ار اف فرکشنال مداریا