مراقبت بعد از عمل آب مروارید چگونه است؟

مراقبت بعد از عمل آب مروارید

مراقبت بعد از عمل آب مروارید را  چنانچه در دوره نقاهت بعد از عمل آب مروارید  به درستی انجام دهید ، اگر به تمام توصیه های پزشک خود عمل کنید و همچنین مراجعات و معاینات بعدی خود را به موقع انجام دهید، کوتاه و بدون دردسر خواهد بود. عمل آب مروارید معمولا بیشتر از 10 دقیقه طول نمی کشد و بلافاصله پس از عمل فرد بیمار تا زمان از بین رفتن آثار داروهای آرام بخش یا بیهوشی در اتاق ریکاوری می ماند. ماندن فرد در اتاق ریکاوری اغلب 30 دقیقه تا یک ساعت طول می کشد.

مقاله مرتبط: آب مروارید 

عینک آفتابی بزنید

عینک آفتابی بزنید

در زمان عمل آب مروارید بهتر است یکی از دوستان یا نزدیکان را همراه داشته باشید و بعد از عمل به هیچ عنوان رانندگی نکنید. مهم ترین و اولین مراقبت بعد از عمل آب مروارید استفاده از عینک آفتابی است، لازم است پس از عمل و در زمان مراجعه به منزل برای محافظت از چشم خود حتما از عینک آفتابی استفاده کنید. تا چند روز پس از عمل آب مروارید نباید شیلد محافظ را از روی چشم خود بردارید.

روش های مراقبت بعد از عمل آب مروارید

زمانی که محافظ چشم خود را برای اولین بار پس از عمل آب مروارید برداشتید و دیدتان تار یا مخدوش بود، نگران نباشید. مدتی طول می کشد تا سیستم بینایی شما با رفع آب مروارید سازگار شود و همچنین چشم شما لنز داخلی چشم را که جایگزین عدسی طبیعی چشم شده، قبول کند.

در طول این دوره سازگاری و حین انجام مراقبت بعد از عمل آب مروارید، برخی بیماران ممکن است دچار دید موج دار شوند که این حالت بینایی طی یک ساعت پس از برداشتن شیلد برطرف خواهد شد. بعد از عمل آب مروارید به دلیل آسیب هایی که به رگ های خونی در چشم وارد شده، چشم قرمز خواهد بود و با بهبود کلی چشم و انجام مراقبت بعد از عمل آب مروارید لکه قرمز نیز به تدریج بهبود پیدا می کند.

اگر قبل از عمل به زیر چشم بیمار بی حسی تزریق شده باشد، بعد از عمل ممکن است در زیر چشم لک های سیاه یا کبودی مشاهده شود که این مشکل نیز ظرف چند روز برطرف می شود. در رابطه با مراقبت بعد از عمل و رفع سریع تر این کبودی با پزشک خود مشورت کنید.

بسیاری از بیماران طی چند ساعت پس از عمل آب مروارید دید واضح و شفاف خود را به دست می آورند اما دوره درمان و نقاهت برای همه افراد یکسان نیست و برخی بیماران ممکن است به یک یا دو هفته زمان نیاز داشته باشند تا تصاویر را به واضح ترین شکل ممکن ببینند.

معمولا یک روز بعد از عمل آب مروارید یک قرار ملاقات با پزشک جراح خود خواهید داشت، این قرار ملاقات بخش مهمی از مراقبت بعد از عمل آب مروارید محسوب می شود و برای پیشگیری از بروز هر گونه عارضه جانبی انجام می شود. چنانچه در روزهایی بعد از مراجعه به پزشک و با وجود مراقبت بعد از عمل آب مروارید، هیچ بهبودی در تاری دید مشاهده نکردید و یا ناراحتی قابل توجهی در چشم خود احساس کردید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

گاهی برخی بیماران پس از جراحی دچار خشکی چشم می شوند یا احساس خراشیدگی در چشم خود می کنند، این مشکلات با بهبودی چشم و انجام مراقبت بعد از عمل آب مروارید برطرف می شود مگر اینکه قبل از جراحی آب مروارید مبتلا به خشکی چشم بوده باشید.

دوره نقاهت جراحی آب مروارید و بهبود کامل چشم پس از این عمل، اگر مراقبت بعد از عمل آب مروارید را به درستی انجام دهید، یک ماه طول خواهد کشید.

اقدامات احتیاطی پس از جراحی آب مروارید

برای اکثر بیماران بهبود پس از جراحی آب مروارید و از سرگیری فعالیت های معمول روزانه خیلی سریع اتفاق می افتد که باعث شگفتی آنها می شود، بسیاری از این این بیماران حتی روز بعد از عمل به راحتی به فعالیت های عادی خود می پردازند. به هرحال لازم است در طول هفته اول پس از عمل برخی اصول را رعایت کنید و مراقبت بعد از عمل را با دقت زیادی انجام دهید تا از بروز هر گونه عارضه جانبی پیشگیری کنید.

چشم پزشک برای پیشگیری از هر گونه عفونت چشمی قطره های آنتی بیوتیک تجویز می کند و همچنین برای کاهش هر گونه التهاب داخلی و خارجی، قطره های ضد التهاب تجویز می شود. در هفته اول بعد از عمل باید روزانه چندین بار قطره های چشمی استفاده کنید.

استفاده از قطره های چشمی تجویز شده ممکن است چند هفته یا چند ماه ادامه داشته باشد، مدت استفاده از این قطره ها به میزان التهاب پس از عمل و میزان دقت شما در انجام مراقبت بعد ز عمل آب مروارید بستگی دارد، با این حال لازم است قطره ها را دقیق و طبق دستور پزشک مصرف کنید. در صورت نیاز پزشک ضد دردهای خوراکی مانند استفامینوفن نیز تجویز خواهد کرد، اما اغلب پس از این عمل دچار احساس درد غیر قابل تحمل نخواهید شد و احساس اراحتی و آزردگی جزئی در چشم وجود دارد.

برای بهبود بهتر و سریع تر جراحی آب مروارید به چند مراقبت بعد از عمل آب مروارید اشار می کنیم، این نکات را با دقت دنبال کنید:
• در روز اول بعد از عمل از رانندگی کردن اجتناب کنید
• به مدت چند هفته از بلند کردن اجسام سنگین یا انجام فعالیت های سنگین اجتناب کنید.
• به مدت یک هفته پس از جراحی از آرایش کردن چشم ها یا کرم زدن به صورت خوداجتناب کنید.
• بلافاصله پس از عمل از خم شدن اجتناب کنید تا از وارد شدن فشار اضافه به چشم جلوگیری کنید.
• در صورت امکان بلافاصله پس از جراحی عطسه یا استفراغ نکنید.
• در هنگام راه رفتن مراقب برخورد با در و دیوار یا هر گونه جسم به چشم خود باشید
• برای کاهش خطر بروز عفونت در چشم، در هفته اول از شنا کردن یا استفاده از وان آب گرم خودداری کنید.
• سعی کنید در هفته اول پس از عمل از قرار گرفتن در معرض عوامل محرک مانند گرد و غبار و خاک و باد خود داری کنید.
• پس از جراحی چشم خود را نمالید.

در حالت کلی طی چند ساعت پس از اتمام جراحی باید قادر به انجام فعالیت های زیر باشید:
• کار با کامپیوتر
• تماشای تلویزیون
• دوش گرفتن

نتایج جراحی آب مروارید

عمل آب مروارید یکی از رایج ترین عمل هایی است که تاکنون بر روی افراد زیادی انجام شده است و 90 درصد عمل های انجام شده، نتیجه عمل رضایت بخش و بدون عارضه بوده است. در کمتر از 2 درصد موارد، عوارض تهدید کننده پس از عمل در چشم مشاهده شده است. افرادی که دچار عارضه جانبی شده اند، اغلب مبتلا به سایر بیماری ها مانند دیابت یا فشار خون نیز بوده اند. توجه داشته باشید که در صورت دقت در مراقبت بعد از عمل آب مروارید، احتمال بروز هر گونه عارضه به میزان زیادی کاهش پیدا می کند.

اینستاگرام  مداریا را دنبال کنید.