جوانسازی پوست دست با چند متد آسان

جوانسازی پوست دست

اگر لکه های پیری روی دست ها، پوست چروک شده یا سایر علائم افزایش سن بر روی دست هایتان برایتان آزار دهنده است، این نوید را به شما می دهیم که روش های مختلفی برای جوانسازی پوست دست وجود دارد که به شما کمک می کنند این نشانه ها را برطرف کنید. در ادامه عواملی را معرفی می کنیم که باعث تغییر پوست دست ها می شوند و برای هر یک از آنها یک روش برای جوانسازی پوست دست معرفی می شود.

لکه های پیری

با افزایش سن روی دست بسیاری از بزرگسالان لکه های قهوه ای رنگ ایجاد می شود که طبیعی هستند. تعداد این لکه ها با افزایش سن و به مرور با قرار گرفتن در معرض نور خورشید، بیشتر می شود و یا پر رنگ تر می شوند. برای جوانسازی پوست دست و رفع این لکه ها باید به متخصص پوست مراجعه کنید.

روش هایی که برای رفع این لکه ها استفاده می شوند، عبارتند از:

• سرما درمانی یا کرایو تراپی
• لیزر درمانی
• لایه برداری شیمیایی
• استفاده از میکرو درم ابریژن
• تجویز کرم ها و لوسیون های روشن کننده پوست (برای رسیدن به نتیجه مطلوب با کرم ها و لوسیون ها نیاز به زمان زیادی است).

کراتوز آکتینیک actinic keratoses یا AK

کراتوز آکتینیک که کراتوز خورشیدی نیز نامیده می شود، یک مشکل پوستی است پیش سرطانی است و در اثر قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید بروز می کند. اگر دارای پوست روشن هستید و زمان زیادی را در زیر نور خورشید سپری می کنید، بیشتر در معرض کراتوز آکتینیک هستید.

در این مشکل پوستی لکه های زبر و ناهموار روی پوست ایجاد می شود و معمولا در سنین بالای 40 سال بروز می کند. برای جوانسازی پوست دست و درمان این مشکل لازم است حتما به متخصص پوست مراجعه کنید زیرا کراتوز آکتینیک یک بیماری پیش سرطان است و اغلب به سرطان پوست منتج می شود.

لاغر شدن دستها

زمانی که دست ها به دلیل افزایش سن لاغر می شوند و شادابی اولیه خود را از دست می دهند، پوست دست شل می شود و بافتی شبیه کاغذ نازک به خود می گیرد. نازک شدن پوست دست ها باعث می شود رگ ها نیز نمایان شوند. این مشکل نیز از طریق جوانسازی پوست دست رفع خواهد شد. برای جوانسازی پوست دست در این شرایط برخی پزشکان از فیلر استفاده می کنند و یا چربی قسمت دیگری از بدن را برداشته و به دست ها تزریق می کنند.
دستگاه ولکینو ساخت شرکت مداریا نیز به روش غیر تهاجمی و به طور موثر جوانسازی پوست دست ها را انجام می دهد.

نمایان شدن رگ دست ها

گاهی رگ های پشت دست ها آنقدر درشت و بزرگ هستند که با وجود فرایندهای جوانسازی پوست دست ها و استفاده از فیلر یا تزریق چربی، همچنان این رگ ها مشخص هستند. اگر وجود این رگ ها شما را آزار می دهند، به پرشک متخصص پوست مراجعه کنید تا با روش مناسب جوانسازی پوست دست انجام شود.

پوست چروکیده (مانند کاغذ کرپ)

استفاده روزانه از کرم ضد آفتاب روی دست ها از چروک شدن پوست دست ها پیشگیری می کند، اگر از کرم ضد آفتاب برای محافظت از دست های خود استفاده نکرده اید، باید به دنبال روشی برای جوانسازی پوست دست خود باشید. برای جوانسازی پوست دست می توانید از روش های زیر استفاده کنید:

• استفاده از لوسیون های حاوی رتینول یا گلیکولیک اسید (بهتر است قبل از خواب استفاده شود)
• لایه برداری شیمیایی سبک هر 1 تا 3 ماه
• لیزر درمانی

شل شدن پوست دست

با افزایش سن پوست کلاژن و الاستین از دست می دهد و تمام عواملی که قوام پوست را حفظ می کنند کاهش پیدا می کنند. رادیوفرکانسی گرما را به عمق پوست ارسال می کند، این گرما کلاژن سازی را تحریک کرده و به جوانسازی پوست دست کمک می کند.

خشک و زبر شدن پوست

با افزایش سن پوست آب کمتری در خود نگه می دارد، بنابراین پوست خشک تر می شود و در نتیجه پوست زبر و خشن خواهد شد. توصیه می شود به طور منظم از کرم مرطوب کننده برای پوست دستان خود استفاده کنید. به هرحال در موارد شدید جوانسازی پوست دست نیاز است.

ناخن های شکننده

حدد 20 درصد از ما دارای ناخن های شکننده هستیم. خانم ها در سنین بالای 60 سال بیش از دیگران دچار شکنندگی ناخن می شوند. ناخن های شکننده به این شکل هستند که خطوط و برآمدگی هایی را روی ناخن می بینید که به شکل طولی روی ناخن ها بروز می کنند. همچنین در این شرایط ناخن ها به راحتی پوسته پوسته می شوند.
درمان ناخن های شکننده با جوانسازی پوست دست ها متفاوت است، راهکارهایی که برای رفع شکنندگی ناخن ها وجود دارد عبارتند از:

• از انجام هر کاری که به ناخن ها آسیب می زند، اجتناب کنید
• زمانی که تصمیم دارید از آب و مواد شیمیایی استفاده کنید، حتما دستکش بپوشید
• از کرم های مخصوص ناخن برای مرطوب نگه داشتن ناخن ها استفاده کنید
• پس از مرطوب کردن دست ها دستکش نخی بپوشید تا مرطوب کننده بهتر جذب پوست و ناخن شود
در صورتی که تمام اقدامات را انجام دادید ولی بهبود حاصل نشد، لازم است به متخصص پوست مراجعه کنید.

مقاله مرتبط: جوانسازی پوست صورت

برای جوانسازی پوست دست چه کنیم؟

با توجه به اینکه دستان ما اغلب در معرض نور خورشید و آب و مواد شیمیایی هستند، زودتر از هر ناحیه دیگری در بدن علائم افزایش سن را نشان می دهند و نیاز به جوانسازی دارند. در ادامه به چند روش خانگی برای جوانسازی پوست دست ها اشاره می کنیم.

پوشیدن دستکش را فراموش نکنید

در زمان انجام کارهای روزمره از جمله شستن ظرف ها، گردگیری یا تمیز کردن وسایل با پوشیدن دستکش از دستان خود محافظت کنید. پوشیدن دستکش بهترین و ساده ترین روش برای حفظ لطافت دست هاست، در صورت بروز حساسیت در دست ها بهتر است دستکش خود را تعویض کنید و دستکش مناسب پوست خود را انتخاب کنید.

مایع یا صابون دستشویی خود را با دقت انتخاب کنید

از مایع دستشویی یا صابون ملایم استفاده کنید که دارای خواص مرطوب کنندگی هم باشند، استفاده از صابون مناسب عامل مهمی برای جوانسازی پوست دست است. برخی صابون ها خشن هستند و پوست را زبر و خشک می کنند. بنابراین صابونی که دارای یک عامل مرطوب کننده (به عنوان مثال روغن نارگیل) باشد مناسب تر است.

جویدن ناخن ها یا چیدن کوتیکول ها ممنوع

جویدن ناخن ها یا چیدن کوتیکول ها باعث می شود دست های شما خشن به نظر برسند. نرم و مرطوب نگه داشتن دست ها و ناخن ها علاوه بر اینکه به جوانسازی پوست دست ها کمک می کند، وسوسه جویدن ناخن ها را نیز از بین می برد. بنابراین به طور منظم از مرطوب کننده مناسب برای دستهای خود استفاده کنید.

از دستان خود لایه برداری کنید

لایه برداری از دست ها به از بین بردن سلول های مرده و پوست قدیمی کمک می کند و همچنین گردش خون را بهبود می بخشد و به جوانسازی پوست دست کمک می کند. بهتر است اسکراب مناسب پوست دست خود را پیدا کرده و آماده کنید، به این ترتیب پوست دستان شما هم تمیز و هم مرطوب می شود.

از ضد آفتاب استفاده کنید

استفاده از ضد آفتاب علاوه بر صورت برای دستان هم مهم است، نور خورشید یکی از مهم ترین عوامل آسیب رسان به پوست و باعث پیری زودرس است، دستانی که زیاد در معرض نور خورشید قرار گرفته نیاز به جوانسازی پوست دست ها دارند. ضد آفتابی با SPF حداقل 30 انتخاب کنید و به طور منظم از آن استفاده کنید.

از روش های طبیعی برای رفع لکه های پیری استفاده کنید

با استفاده از روش های طبیعی می توانید لکه های ناشی از افزایش سن را از بین ببرید یا به حداقل برسانید. یک ماده طبیعی برای جوانسازی پوست دست ها در خانه استفاده از جو دو سر است که یک مرطوب کننده موثر است؛ جو دو سر را با آب لیمو و زردچوبه ترکیب کنید که هر دو دارای خاصیت لایه برداری و روشن کنندگی هستند.

از روغن شمعدانی یا روغن گرانیوم استفاده کنید

روغن شمعدانی دارای اثرات ضد التهابی و ضد باکتریایی است، به همین دلیل به جوانسازی پوست دست کمک زیادی می کند. 5 قطره روغن شمعدانی را به یک قاشق چایخوری روغن گل رز اضافه کنید و این محلول را یک یا دو بار در روز روی دستان خود ماساژ دهید (این روغن را می توانید قبل از خواب به دستان خود مالیده و دستکش بپوشید تا هم روغن به خوبی جذب شود و هم لباس و پتوی شما چرب نشود).

یک رژیم غذایی مناسب انتخاب کنید

انتخاب یک رژیم غذایی سرشار از ویتامین ها، آنتی اکسیدان ها و اسیدهای چرب به تغذیه پوست و رشد سالم ناخن ها کمک می کند. اگر رژیم غذایی شما پروتئین و ویتامین های ضروری را در خود نداشته باشد، ناخن های شما شکننده خواهد شد و پوست دستانتان نیز خشک می شود. بنابراین برای جوانسازی پوست دست و صورت خود در انتخاب رژیم غذایی خود دقت کنید و مولتی ویتامین مصرف کنید.

اینستاگرام مداریا را دنبال کنید.