رژیم سیب چیست؟

رژیم سیب چیست؟

رژیم سیب یک برنامه غذایی بسیار کم کالری است که فرد برای صبحانه، ناهار و شام ملزم به خوردن سیب است. طرفداران این رژیم که نوعی دیگر از رژیم میوه میباشد معتقدند این برنامه غذایی به شما کمک می کند طی 7 روز وزن خود را به سرعت کاهش دهید. برخی بررسی های انجام شده نشان می دهند که در طول یک هفته می توانید بین 1 تا 5 کیلو وزن کم کنید.

طرفداران  بر این باور هستند که سیب می تواند با ایجاد احساس سیری و کاهش گرسنگی به کاهش وزن کمک کند و در نهایت باعث می شود کمتر غذا بخورید. علاوه بر این پیروی از این نوع رژیم به مدت 7 روز فواید زیادی برای سلامت دارد، از جمله اینکه خطر ابتلا به دیابت نوع 2، بیماری های قلبی و سرطان را کاهش داده و سیستم ایمنی را قوی تر می کند.

خواص سیب

قبل از اینکه به معرفی رژیم سیب بپردازیم، به برخی خواص سیب اشاره می کنیم که تمام این خواص در کنار هم باعث محبوبیت سیب در بین میوه ها و مصرف ان به عنوان یک میوه لاغری شده است.

سیب یک میوه کم کالری

سیب حاوی مقدار زیادی آب است، در حقیقت 86 درصد سیب را آب تشکیل می دهد. مواد غذایی که حاوی مقدار زیادی آب هستند، اغلب سیر کننده هستند و دریافت میزان کالری روزانه را کاهش می دهند. سیب نیز به دلیل همین ویژگی به عنوان یک میوه کم کالری در نظر گرفته می شود. یک سیب متوسط تنها 95 کالری دارد در حالیکه سرشار از آب و فیبر است.

بررسی های انجام شده نشان داده اند که غذاهای کم کالری باعث سیری طولانی مدت شده، کالری دریافتی را کاهش می دهند و به کاهش وزن کمک زیادی می کنند.

علاوه بر آب، سیب سرشار از فیبر است که نقش مهمی در کاهش وزن دارد. یک سیب متوسط حاوی 4 گرم فیبر است، این مقدار معادل 16 درصد از فیبر مورد نیاز خانم ها و 11 درصد از فیبر مورد نیاز آقایان در طول روز را تامین می کند. بررسی ها نشان داده اند مصرف فیبر زیاد به کاهش وزن کمک زیادی می کند و احتمال چاقی را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

خوردن فیبر سرعت هضم غذا را آهسته کرده و باعث می شود در عین دریافت کالری کمتر، بیش از پیش احساس سیری کنید. همچنین فیبر به سلامت دستگاه گوارش کمک کرده و باعث تقویت باکتری های مفید روده می شود که تمام این موارد در کنار هم نیز باعث بهبود سوخت و ساز بدن و کنترل وزن می شوند.

ترکیب آب و فیبر در سیب باعث شده این میوه خاصیت سیر کننده فوق العاده ای داشته باشد. همچنین متخصصین تغذیه معتقدند سیب را به صورت کامل مصرف کنید و از خوردن آن به صورت آبمیوه اجتناب کنید. آب سیب فیبر خود را از دست داده است و دارای خاصیت سیر کنندگی نخواهد بود. همچنین خوردن یک سیب کامل نسبت به آب سیب، مدت زمان بیشتری نیاز دارد که مدت خوردن یک ماده غذایی نیز نقش مهمی در سیر ماندن شما دارد.

مقاله مرتبط: رژیم لیمومی

رژیم سیب چیست؟

رژیم سیب همچنین می تواند بدن را سم زدایی کند. اما این سوال مطرح می شود که آیا رژیمی مانند این رژیم در این مدت کوتاه می تواند اینقدر مفید باشد؟ مهم تر اینکه آیا چنین رژیمی خطرناک نیست؟

همانطور که از نام  آن پیداست، این رژیم یک رژیم کم کالری است که شامل خوردن مقدار زیادی سیب در طول روز می شود، کالری دریافتی در روز 1200 کالری خواهد بود. این نوع رژیم میوه به دو نوع است، در یک نوع آن فرد فقط باید در طول روز سیب بخورد، و در نوع دیگر علاوه بر سیب می تواند پروتئین بدون چربی، غلات کامل و سبزیجات هم مصرف کند.

در ادامه یک برنامه غذایی 7 روزه از رژیم سیب را ارائه می دهیم. همانطور که مشاهده خواهید کرد این رژیم بسیار کم کالری است. اگر قصد دارید رژیم سیب بگیرید به یاد داشته باشید مقدار زیادی سیب در خانه داشته باشید و هر جا که می روید نیز سیب همراه خود داشته باشید.

در روز اول شروع رژیم، فقط سیب و مایعات بخورید و در روزهای بعد علاوه بر سیب و مایعات مواد مغذی دیگری هم می توانید میل کنید که برای هر روز تعیین شده اند. نکته دیگر اینکه طی دو روز نخست رژیم بهتر است زیاد ورزش نکنید و یا ورزش های خیلی سبک انجام دهید، پس از اینکه بدن به دریافت کالری کمتر عادت کرد می توانید به تدریج ورزش های معمول خود را آغاز کنید.

روز اول رژیم سیب

روز اول رژیم را با مقدار کمی سیب شروع کنید، برنامه غذایی روز اول شامل موارد زیر است:
• صبحانه دو عدد سیب
• ناهار یک عدد سیب
• شام سه عدد سیب
در کنار خوردن سیب نوشیدن آب و مایعات بدون قند را نیز فراموش نکنید.

روز دوم

• صبحانه: یک عدد سیب به همراه یک لیوان شیر بدون چرب یا شیر بادام یا شیر سویا
• ناهار: یک عدد سیب به همراه سالاد که حاوی آجیل ها و دانه های مختلف است.
• شام: سه عدد سیب

روز سوم

• صبحانه: یک عدد سیب، یک برش از نان سبوس دار و یک تکه گوشت بوقلمون کم چرب
• ناهار: یک عدد سیب به همراه سالاد سبزیجات
• شام: سه عدد سیب

روز چهارم

• صبحانه: یک عدد سیب
• نهار: یک عدد سیب، حدودا 100 گرم گوشت مرغ بدون چربی و سبزیجات خام
• شام دو یا سه عدد سیب

روز پنجم

• صبحانه: یک عدد سیب و یک کاسه غلات سبوس دار و شیر آجیل
• نهار یک عدد سیب، ماهی سالمون پخته و سالاد سبزیجات با سس سرکه سیب و لیمو
• شام دو عدد سیب

روز ششم

• صبحانه یک عدد سیب و تخم مرغ آب پز به همراه یک تکه نان سبوس دار
• نهار یک عدد سیب و سوپ کلم با سینه مرغ
• شام دو عدد سیب

روز هفتم

• صبحانه دو عدد سیب
• نهار یک عدد سیب، مرغ بدون چربی و سالاد سبزیجات با سس لیمو و سرکه سیب
• شام سه عدد سیب

حقایقی در مورد رژیم سیب

حقایقی در مورد رژیم سیب

یک واقعیت ناراحت کننده در مورد رژیم سیب این است که خوردن زیاد سیب طی این چند روز ممکن است باعث ایجاد حس بد یا بیماری در شما شود. این رژیم در برخی افراد باعث ناراحتی معده می شود. همچنین چند روز اول رژیم  برایتان سخت خواهد بود چرا که غذاهای معمول خود را حذف می کنید.

در برخی افراد ادامه دادن رژیم  باعث ضعف، خستگی و بدخلقی می شود، اما نگران نباشید این رژیم 7 روزه یک رژیم متعادل است. اگر به دنبال کاهش وزن چند کیلویی طی چند روز هستید، این رژیم  می تواند موثر باشد. غذاهای انتخاب شده در رژیم سیب کاملا سالم هستند و بررسی ها نشان داده اند افرادی که رژیم میوه سیب را به مدت 7 روز دنبال می کنند، شاهد کاهش کلسترول خود خواهند بود.

مزیت های رژیم سیب

یکی از مهم ترین فواید این نوع رژیم  این است که در زمان انتخاب این رژیم واقعا تغذیه مناسبی دارید. توصیه می شود در طول این 7 روز آبرسانی به بدن خود را فراموش نکرده و جدی بگیرید. نوشیدن به اندازه مایعات نه تنها از بروز یبوست جلوگیری می کند، بلکه تاثیر رژیم  را چند برابر می کند و به کاهش وزن کمک بیشتری می کند. این رژیم 7 روزه شامل ترکیبات ضروری است که مقدار آن براساس نیاز شما قابل تغییر خواهد بود.

مقاله مرتبط: رژیم پروتئین

معایب رژیم لاغری سیب

مانند سایر رژیم های غذایی رژیم سیب نیز ممکن است معایبی به همراه داشته باشد. کم آبی یکی از مهم ترین معایب این رژیم  محسوب می شود که برای پیشگیری از این مشکل لازم است به طور منظم به بدن خود آبرسانی کنید.

علاوه براین رژیم سیب یک رژیم کم کالری است و دریافت کالری کم عوارضی را به دنبال دارد از جمله اینکه باعث سردرد، سرگیجه و بدخلقی می شود. افزایش مصرف سیب نیز ممکن است باعث افزایش اسیدیته معده شود.
برخی افراد نیز پس از اتمام دوره 7 روزه رژیم ممکن است دچار پرخوری شوند و این امر باعث بازگشت سریع وزن کاهش یافته است.

نکاتی مهم در مورد رژیم سیب

قبل از شروع رژیم  باید موارد زیر را در نظر بگیرید:

قبل از شروع هر رژیمی از جمله رژیم سیب بهتر است با پزشک خود مشورت کنید و مطمئن شوید که این رژیم برای شما خطری به همراه ندارد.
خانم های باردار یا شیرده نباید از این رژیم پیروی کنند.
افرادی که دچار بیماری های کلیوی، کبدی یا قلبی هستند، نباید این نوع رژیم بگیرند زیرا این رژیم خطراتی برای سلامت این افراد به همراه خواهد داشت.
آبرسانی به بدن در این رژیم یک مسئله بسیار مهم است، بنابراین سعی کنید روزانه حداقل دو لیتر آب بنوشید.
در زمان پیروی از رژیم سیب سم زدایی در بدن اتفاق می افتد، به همین دلیل ممکن است دچار آکنه های پوستی شوید.
پس از اتمام دوره رژیم  یک رژیم سالم و متعادل را انتخاب کنید تا از بازگشت وزن پیشگیری کرده و وضعیت بدنی خود را حفظ کنید.
ورزش منظم را نادیده نگیرید و برای بهبود متابولیسم بدن خود به اندازه کافی بخوابید.

پرسش های متداول در مورد رژیم سیب

1. آیا ممکن است بعد از اتمام دوره رژیم  وزن اضافه کنم؟
اگر پس از اتمام دوره این رژیم، رژیم غذایی سالم همراه با ورزش منظم نداشته باشید، طی 7 روز دوباره وزن اضافه خواهید کرد.
2. با رژیم سیب چقدر وزن کم می کنم؟
بررسی ها نشان داده اند میزان وزن کم شده با کمک این رژیم به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله سن فرد، جنسیت و میزان فعالیت وی. به هرحال به طور متوسط تا حدود 3 کیلوگرم را کم خواهید کرد.
3. آیا رژیم سیب برای کاهش وزن واقعا موثر است؟
بله، با این رژیم  می توانید لاغر شوید و چون قبل از وعده های غذایی اصلی سیب می خورید، احساس سیری خواهید کرد و در نتیجه غذای کمتری می خورید.
4. اثر بخشی رژیم سیب چقدر است؟
شرکت کنندگان و طرفداران رژیم سیب می گویند با کمک این رژیم نتایج شگفت انگیزی به دست آورده اند و آن را یک رژیم ساده و قابل اعتماد می دانند.
5. آیا رژیم برای مدت طولانی تر هم توصیه می شود؟
خیر، رژیم سیب 5 روزه یا 7 روزه بهترین حالت این رژیم است، طولانی تر از این مدت، به عنوان مثال این رژیم یک ماهه عوارض زیادی به دنبال داشته و توصیه نمی شود.

توصیه می شود این رژیم را زمانی بگیرید که در تعطیلات سپری می کنید، به عنوان مثال تعطیلات آخر هفته، زیرا سم زدایی بدن نیاز به انرژی زیادی دارد و ممکن است در محل کار یا بیرون از خانه دچار مشکل شوید.

پینترست مداریا را دنبال کنید.