ems چیست ؟ همه چیز درباره ems از شایعه تا واقعیت

EMS چیست؟

تحریک الکتریکی عضله یا Electrical Muscle Stimulation که به اختصار EMS نامیده می شود، پروتکلی است که با استفاده از تکانه های الکتریکی که به طور مستقیم نورون های حرکتی را تحریک می کنند، باعث انقباض عضلانی می شوند.
این تحریک انقباضات عضلانی ایجاد می کند که سریع و مداوم و یا سریع و با توقف های طولانی انجام می شوند و یا انقباضاتی هستند که چند ثانیه یا چند دقیقه در یک زمان نگه داشته می شوند.

تکنولوژی EMS چیست؟

به طور طبیعی بدن با ارسال پالس های الکتریکی از مغز به سیستم عصبی مرکزی عضلات را می سوزاند. دستگاه EMS در بدن این امکان را فراهم می سازد تا انقباضات عضلانی عمیق، شدید و کاملی داشته باشد، بدون اینکه سیستم عصبی مرکزی فعال شود یا فشاری به آن وارد شود.

جالب است بدانید که بدن تفاوت بین انقباض ارادی و انقباض تحریک شده به وسیله الکتریسته را تشخیص نمی دهد. بدن ما قادر است فقط انقباض ایجاد شده را تشخیص دهد و طبق اصول همیشگی خود در برابر این انقباض واکنش نشان می دهد.

کاربرد EMS  چیست؟

دستگاه های EMS در بدنسازی و برای تناسب اندام مورد استفاده قرار می گیرند. این دستگاه ها مناسب ورزشکاران حرفه ای است و همانطور که پیش از این ذکر شد استفاده از دستگاه های EMS نیازمند مهارت بالایی است و استفاده نادرست از این دستگاه ها خطرات زیادی در پی دارد.
روش EMS در فیزیوتراپی نیز مورد استفاده قرار می گیرد، در صورت آسیب عضلانی و آسیب به استخوان ها از روش EMS برای تسکین درد و بهبود وضعیت عضلات استفاده می شود.

برای آشنایی با دستگاه اسلیم فیت ویدویو زیر را مشاهده نمایید 

آیا EMS باعث لاغری می شود؟

کاربرد دیگر EMS در لاغری و کاهش وزن است. این روش باعث کالری سوزی شده؛ در این روش چندین عضله، قلب و سیستم تنفسی به طور همزمان فعالیت می کنند و کالری سوزی را در پی دارند.

در روش EMS انقباضات عضلانی بیشتر از انقباضاتی است که در زمان ورزش کردن اتفاق می افتد که این امر منجر کاهش بافت چربی را در پی دارد. 

استفاده از EMS برای چه کسانی ممنوع است؟

برخی افراد تحت شرایط خاص گزینه مناسبی برای استفاده از دستگاه های EMS نیستند که در ادامه به افرادی اشاره می کنیم که مجاز به استفاده از دستگاه های EMS نیستند.

افرادی که دارای ضربان ساز قلب هستند

میدان مغناطیسی و تغییر جریان بر روی عملکرد دستگاه ضربان ساز تاثیر می گذارند و منجر به تداخل در جریان الکتریکی و انقباض قلب می شوند و ممکن است باعث تحریک قلب شوند.

افراد مبتلا به صرع

امواج الکتریکی استفاده شده در EMS ممکن است منجر به بروز حمله تشنجی در افراد مبتلا به صرع شوند. بنابراین استفاده از دستگاه های EMS و حتی انجام برخی حرکات ورزشی به این افراد توصیه نمی شود.

بارداری

استفاده از تحریک کننده های الکتریکی در ناحیه شکم خانم های باردار، به ویژه در نیمه دوم بارداری به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

افرادی که دچار فلبیت Phlebitis یا التهاب رگ های خونی هستند

تحریک الکتریکی عضلات منجر به پارگی و ناپدید شدن لخته شده و یا حتی می تواند مرگ بیمار را در پی داشته باشد.

وجود بیماری های عفونی جدی

هر گونه فعالیت جسمی برای شخص مبتلا به تب ممنوع است. پاتوژن هایی که به قلب می رسند، می توانند منجر به بروز بیماری های قلبی جدی در فرد شوند.

فتق شکمی اینگوینال Inguinal

استفاده از تحریک کننده های عضلانی فشار وارد شده به ناحیه شکم را افزایش می دهند و در نتیجه خطر بدتر شدن فتق هم بیشتر خواهد شد.

اختلالات شریانی جدی

اگر در آزمایشات خون بیماری در فرد تشخیص داده شود که نشان دهد خطر بروز هر گونه ترومبوز در فرد وجود دارد، استفاده از EMS برای فرد ممنوع است.

معایب EMS

از آنجایی که در روش EMS فرد استفاده کننده باید فعالیت داشته باشد، بنابراین روش EMS برای سالمندان، افرادی که دارای مشکلات حرکتی هستند و یا دچار آسیب های جدی شده اند، روش مناسبی نیست. این یکی از اولین معایب دستگاه های EMS است که در ادامه به سایر معایب این روش ها می پردازیم. 

EMS منجر به آسیب کلیوی می شود

مشکلی که در مورد EMS وجود دارد این است که این روش می تواند ب ماهیچه ها آسیب بزند. زمانی که این اتفاق می افتد، ذرات کوچک ماهیچه ها آزاد شده و وارد گردش خود می شوند و منجر به آسیب کلیوی هم می شوند.

زمانی به عضلات آسیب می رسد که تکانه های الکتریکی با شدت بالا سطح کراتین کیناز یا CK (آنزیمی که انرژی ماهیچه ها را تامین می کند) را افزایش می دهند. افرادی که پس از استفاده از روش EMS دچار درد، تپش قلب یا ضعف می شوند، لازم است بلافاصله به پزشک مراجعه کنند.

استفاده از EMS نیازمند نظارت پزشکی است

پزشکان و فیزیوتراپیست ها آموزش های خاص برای نظارت بر جلسات آموزشی EMS را دیده اند، اما مربیان باشگاه ها ممکن است این آموزش ها را ندیده باشند و از آنجایی که اخیرا روش EMS به طور گسترده ای در باشگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد، عدم آموزش کافی می تواند برای استفاده کنندگان مشکل ساز باشد.

عدم ارزیابی صحیح برای حداکثر تکانه الکتریکی مورد استفاده، می تواند باعث آسیب شدید به عضلات و کلیه ها شود. همچنین قبل از شروع جلسات EMS لازم است عملکرد خود را چک کنید و مطمئن شوید که از اختلالات عضلانی رنج نمی برید. در صورت عدم نظارت پزشکی باید از روش EMS با شدت بالا خودداری کرد.

تفاوت EMS با اسلیم فیت 

همانطور که پیش از این هم بیان شد در روش EMS انقباضات شدید و پیاپی عضلانی اتفاق می افتد که این انقباضات با کالری سوزی و کاهش بافت چربی همراه است. در دستگاه اسلیم فیت علاوه بر انقباضات عضلانی، دستگاه دارای اثر گرمایشی یا  thermal است که باعث افزایش گردش خون می شود که بالا رفتن گردش خون مانع افزایش اسید لاکتیک می شود و میزان اسید لاکتیک در حد نرمال خواهد بود. به دلیل اثر گرمایشی در روش اسلیم فیت، نیازی به تحرک فرد تحت درمان نیست چرا که گرمای ایجاد شده نقش حرکت دادن عضلات را ایفا می کند و به افزایش گردش خون کمک می کند. 

برتری های اسلیم فیت به EMS 

تناسب اندام یک استراتژی چند بعدی است که ابعاد مختلف آن شامل پوست، عضله و ماهیچه است. در حوزه تناسب اندام چندین مدل دستگاه وجود دارد که تمام دستگاه های تناسب اندام به بافت پوست و چربی دسترسی دارند، اما بسیاری از آنها بر روی عضلات کار نمی کنند، در حالیکه بخش مهمی از تناسب اندام به عضله مربوط می شود. تنها دستگاهی که علاوه بر دسترسی به بافت پوست و چربی، بر روی عضله نیز تاثیر می گذارد، دستگاه اسلیم فیت است. 

دستگاه های EMS نیز دسترسی کامل به عضله دارند اما به پوست و چربی دسترسی ندارند. مشکلی که در مورد دستگاه های EMS وجود دارد این است که فقط روی عضله کار می شود و فرد کالری زیادی می سوزاند، در نتیجه لاغر می شود که پس از اتمام دوره ی درمان فرد دچار شل شدن پوست و حتی شلی عضلات می شود.

در اسلیم فیت دستگاه علاوه بر اینکه بر روی عضلات تاثیر می گذارد، پوست و چربی را نیز تحت تاثیر قرار داده که در نتیجه شلی و افتادگی پوست پس از اتمام درمان مشاهده نمی شود.

نکته مهم دیگر ترشح اسید لاکتیک در زمان فعالیت عضله است، به عبارت ساده تر عضلات به طور طبیعی در زمان فعالیت اسید لاکتیک ترشح می کنند که باعث رشد عضله می شود و در عین حال ترشح اسید لاکتیک منجر به بروز خستگی در فرد می شود، به همین دلیل است که در هنگام انجام تمرینات ورزشی در باشگاه پس از مدتی احساس خستگی می کنید. 

در کار با دستگاه های  EMS انقباضات عضلانی منجر به افزایش ترشح اسید لاکتیک می شود که خستگی را در پی دارد؛ این دستگاه ها باعث افزایش کراتین کیناز creatine kinase می شوند؛ کراتین کیناز یا CK آنزیمی است که درون عضلات یافت می شود و افزایش آن منجر به تخریب عضلانی می شود، در نتیجه در روش استفاده از دستگاه های EMS شاهد آسیب عضلانی خواهیم بود. 

اما در روش کار با اسلیم فیت هیچ یک از این مشکلات رخ نمی دهد، چرا که در این روش اثر باعث افزایش گردش خون می شود که بالا رفتن گردش خون مانع افزایش اسید لاکتیک می شود. 

همانطور که پیش از این نیز بیان شد در روش اسلیم فیت دسترسی به پوست، چربی و عضلات به طور همزمان امکانپذیر است، بنابراین پس از اتمام درمان با اسلیم فیت صرفا شاهد لاغر شدن فرد نیستیم بلکه تناسب اندام همراه با لیفت پوست بدون افتادگی عضلات را شاهد خواهیم بود. به علاوه اسلیم فیت یک روش موثر برای لاغری موضعی محسوب می شود.

برای مشاهده ویژگی های دستگاه اسلیم فیت روی عکس زیر کلیک نمایید 

اسلیم فیت