بلفاروپلاستی بدون عمل جراحی امکان پذیر است؟

بلفاروپلاستی نوعی درمان است که جهت رفع افتادگی پلک انجام می شود. این روش درمانی به دو شکل جراحی بلفاروپلاستی و پلکسر بلفاروپلاستی ( لیفت پلک با استفاده از دستگاه پلکسر ) انجام می شود.
جراحی بلفاروپلاستی یک روش تهاجمی است و برای افتادگی های حاد انجام می شود، به عنوان مثال برای خانم هایی که سن بالایی دارند یا به خاطر عدم مراقبت از پوست اطراف چشم دچار افتادگی های شدید شده اند.
روش پلکسر بلفاروپلاستی نوعی جراحی نرم soft surgery و غیر تهاجمی است که برای رفع افتادگی های خفیف و افراد کم سن و سال کاربرد دارد.
در ادامه به طور کامل و به صورت جداگانه به معرفی این دو روش می پردازیم.

جراحی بلفاروپلاستی

در روش جراحی پوست، ماهیچه و چربی اضافه اطراف چشم برش خورده و برداشته می شود. با بالا رفتن سن، پلک ها کشیده می شوند و ماهیچه های محافظ آنها ضعیف می شوند. در نتیجه ممکن است در قسمت بالا و زیر پلک ها چربی اضافه جمع شود و پلک حالت افتاده می گیرد و زیر چشم پف دار می شود.
افتادگی پوست در اطراف چشم ها علاوه بر اینکه باعث می شود ظاهر پیرتری پیدا کنید، کاهش بینایی چشم به اطراف، به ویژه کاهش بینایی به سمت بالا و بیرون از زاویه دید، را نیز به همراه دارد. لیفت پلک و بلفاروپلاستی این مشکلات را کاهش داده یا کاملا برطرف می کند و کمک می کند چشم ها جوان تر و گیراتر به نظر برسند.

جراحی پلکسر

پلکسر بلفاروپلاستی 

پلکسر بدون اینکه با پوست تماس داشته باشد، از طریق فرازش یا تصعید کردن پوست (سوبلیمیشن sublimation) کار خود را انجام می دهد. در روش پلکسربلفاروپلاستی برش و جراحی انجام نمی شود و چین و چروک های پوست به کمک نوک دستگاه برطرف می شوند، توجه داشته باشید که هدف آن لایه بیرونی پوست یا اپیدرم Epiderm است.
دستگاه پلکسر از طریق تصعید پوست نقاط ریزی بر روی سطح پوست ایجاد می کند که خونریزی و آسیب دیگری به همراه ندارد. نقاط ایجاد شده باعث می شوند بافت مورد نظر سفت و جمع شود که در نتیجه بالا کشیدن و لیفت پلک یا بافت مورد نظر را در پی دارد. به علاوه زائده های کوچک روی پلک، از طریق سوبلیمیشن سطحی پوست برطرف می شوند.

جراحی پلک چه زمانی انجام می شود؟

ممکن است زمانی بلفاروپلاستی را انجام دهید که پلک های افتاده مانع باز شدن کامل چشم ها می شود یا پلک پایین به سمت پایین کشیده شده است. برداشتن بافت اضافه از پلک های بالا به بهبود بینایی کمک می کند. جراحی پلک بالا و پایین باعث می شوند چشم های تان جوان تر به نظر برسند.

اگر دچار مشکلات زیر هستید، روش جراحی یک گزینه مناسب برای شما محسوب می شود:

·         افتادگی شدید پلک ها

·         پوست اضافه در پلک بالایی که بینایی محیطی شما را دچار اختلال کرده

·         پوست اضافه بر روی پلک پایین

·         التهاب زیر چشم

گاهی اوقات ممکن است همزمان با بلفاروپلاستی، مجبور به انجام یک فرایند زیبایی دیگر هم باشید، مانند لیفت ابرو، لیفت صورت یا جوانسازی پوست.

پلکسر بلفاروپلاستی چرا انجام می شود؟

از پلکسر زمانی استفاده می شود که افتادگی پلک خیلی شدید نیست یا بیمار تمایلی به بیهوشی یا روش های تهاجمی ندارد. به علاوه از دستگاه پلکسر برای رفع خطوط پیری اطراف چشم و زائده های روی پلک نیز استفاده می شود.

شاید بهتر باشد اینطور توضیح دهیم که جراحی پلک زمانی توصیه می شود که افتادگی یا آسیب های وارد شده به پلک آنقدر شدید است که پلکسر موثر نخواهد بود. در غیر اینصورت پلکسر بلفاروپلاستی جایگزین غیرتهاجمی مناسبی برای جراحی محسوب می شود. 

عوارض جراحی بلفاروپلاستی

بالا کشیدن پلک به روش جراحی، مانند تمام جراحی های تهاجمی، عوارضی به همراه دارد که عبارتند از:

·         عفونت و خونریزی

·         تحریک پذیری و خشکی چشم ها

·         مشکل در بستن چشم ها یا سایر مشکلات مربوط به پلک

·         اسکارهای واضح و قابل مشاهده

·         آسیب دیدن ماهیچه های چشم

·         تغییر رنگ پوست

·         نیاز به جراحی های دوباره

·         تاری دید یا در موارد نادر نابینایی

·         واکنش و حساسیت به بیهوشی (که عارضه کلی اکثر جراحی ها محسوب می شود)

اگر قرار است روی پلک خود جراحی انجام دهید، حتما در مورد خطرات احتمالی این جراحی با پزشک مشورت کنید. درک کامل بلفاروپلاستی یا لیف پلک و ارزیابی مزایا و خطرات آن در تصمیم گیری بهتر به شما کمک می کند.

عوارض پلکسر بلفاروپلاستی

استفاده از پلکسر به ندرت باعث بروز عوارضی می شود، از جمله:

·        عفونت

·        تغییر رنگدانه ها

·        التهاب

·        ایجاد اسکار

البته لازم به ذکر است که می توان با رعایت توصیه های مراقبتی پس از درمان از بروز این عوارض پیشگیری کرد. به علاوه التهاب ناشی از پلکسر حداکثر 5 روز طول می کشد و پوسته های ایجاد شده نیز حداکثر تا 7 روز می ریزند. پوست محل درمان ممکن است تا چند روز کمی صورتی روشن به نظر برسد که این مسئله نیز برطرف می شود. توصیه می شود از لمس کردن ناحیه تحت درمان حداقل تا 24 ساعت پس از آن اجتناب کنید.

عوارض بلفاروپلاستی

آمادگی برای جراحی لیفت پلک

قبل از تعیین زمان عمل بلفاروپلاستی، یک جراح پلاستیک و یک متخصص چشم پزشک را ملاقات خواهید کرد و در مورد مسائل زیر صحبت می کنید:

·         سابقه پزشکی : جراح در مورد جراحی هایی که قبلا انجام داده اید و شرایط جسمی گذشته و حال حاضر شما سوالاتی می پرسد (شرایطی مانند خشکی چشم، آب سیاه، حساسیت، مشکلات دوره ای، مشکلات تیروئید و دیابت). به علاوه در مورد داروها، مکمل ها و ویتامین هایی که در حال مصرف آنها هستید، پرسش هایی مطرح می شود. اگر الکل، تنباکو یا ماده مخدر مصرف می کنید ، به پزشک خود اطلاع دهید.

·         انتظارات بیمار: صحبت در مورد انتظاراتی که از جراحی دارید و نتایج احتمالی صادقانه و صریح با پزشک خود صحبت کنید. در این شرایط بهتر می توانید نسبت به انتخاب بلفاروپلاستی به عنوان یک گزینه مناسب اطمینان حاصل کنید.

قبل از جراحی پلک، معاینات زیر را انجام می دهید:

معاینه کامل

جراح معایناتی شامل بررسی تولید اشک در چشم و همچنین اندازه گیری بخش های مختلف پلک چشم را انجام خواهد داد.

معاینه بینایی

چشم پزشک چشم های شما را معاینه کرده و بینایی تان را تست می کند، از جمله بینایی محیطی.

عکس گرفتن از پلک

از زوایای مختلف از پلک ها عکس گرفته می شود.  این عکس ها ساختار و برنامه جراحی را مشخص می کند و همچنین تاثیرات کوتاه مدت و بلند مدت جراحی را ارزیابی می کند.

از آنجایی که جراحی با بیهوشی همراه است، قبل از انجام عمل توصیه هایی به شما می شود که عبارتند از:

·         مصرف برخی داروها قبل از عمل متوقف شود،  داروهایی مانند وارفارین، آسپیرین، ایبوپروفن، سدیم ناپروکسن و هر دارو یا مکملی که احتمال خونریزی را افزایش می دهد. در مورد اینکه چند وقت قبل از جراحی مصرف این داروها متوقف شود، با پزشک مشورت کنید. در این دوره تنها داروهایی را مصرف کنید که توسط جراح تایید شده اند.

 چند هفته قبل از جراحی سیگار را ترک کنید. سیگار کشیدن روند بهبود پس از جراحی را آهسته می کند

آمادگی برای لیفت پلک با پلکسر

آمادگی برای این روش درمانی پیچیدگی های زیادی ندارد. قبل از شروع درمان، پوست پشت چشم کاملا تمیز شده و هیچ آرایشی نداشته باشد و از بی حسی موضعی برای این بخش استفاده شود.

قبل از پلکسر بلفاروپلاستی هم برخی مشورت ها و معاینات قبل از جراحی انجام می شوند، از جمله عکس گرفتن از پلک و تعیین ساختار و برنامه درمانی.

پس از جراحی بلفاروپلاستی

پس از اتمام جراحی یک روز را در اتاق ریکاوری سپری خواهید کرد، در این اتاق شرایط جسمی و پیامدهای احتمالی جراحی کنترل می شوند.

پس از جراحی ممکن است موارد زیر را تجربه کنید:

·         تاری دید ناشی از پمادهای نرم کننده ای که روی چشم استفاده شده اند.

·         اشک آمدن از چشم ها

·         حساسیت به نور

·         دو بینی

·         پلک های پف کرده و بی حس

·         التهاب و کبودی چشم

·         درد و ناراحتی

پس از جراحی توصیه هایی به بیمار می شود:

·         شب بعد از عمل هر یک ساعت به مدت 10 دقیقه از پک یخ روی چشم های خود استفاده کنید. روز بعد از عمل نیز 4 تا 5 بار در روز از این پک ها استفاده کنید.

·         پلک های خود را به آرامی پاک کنید و از قطره و پماد تجویز شده استفاده کنید.

·         به مدت یک هفته از زور زدن، بلند کردن اجسام سنگین و شنا کردن اجتناب کنید.

·         از انجام فعالیت های پرفشار و شدید، مانند حرکات ایروبیک و پیاده روی سریع، به مدت یک هفته اجتناب کنید.

·         از سیگار کشیدن اجتناب کنید.

·         از مالیدن چشم ها اجتناب کنید.

·         اگر از لنز استفاده می کنید، تا دو هفته پس از جراحی استفاده از لنز ممنوع است

·         برای محافظت از پوست پلک در مقابل آفتاب و باد، عینک آفتابی تیره بزنید.

·         تا چند روز طوری بخوابید که سرتان بالاتر از سطح قفسه سینه قرار گرفته باشد.

·         برای کاهش التهاب از کمپرس یخ استفاده کنید.

·         در صورت نیاز چند روز پس از جراحی برای کشیدن بخیه ها به مطب پزشک مراجعه کنید.

·         تا یک هفته پس از جراحی از مصرف داروهایی مانند آسپرین، ایبوپروفن، ناپروکسن، سدیم ناپروکسن و سایر داروها و مکمل های رقیق کننده خون اجتناب کنید. در صورت نیاز برای کنترل درد، استامینوفن مصرف کنید.

پس از جراحی بلفاروپلاستی در صورت مشاهده هر یک از علائم زیر بلافاصله به پزشک مراجعه کنید:

·         تنگی نفس

جستجوی پزشکان

جستجوی پزشکان دارنده دستگاه پلکسر

·         درد قفسه سینه

·         ضربان غیر عادی قلب

·         درد شدید در چشم

پس از درمان با پلکسر

پس از اتمام پلکسر بلفاروپلاستی بیمار تا چند ساعت احساس سوزش و التهاب روی پلک های خود خواهد داشت که این احساس سوزش و التهاب به مرور بهبود پیدا می کند. گاهی توصیه می شود از پک های یخ برای کاهش التهاب و سوزش استفاده شود.

پس از این روش درمان نیاز به ماندن در بیمارستان نیست و می توانید به خانه برگردید، البته توصیه می شود فردی را به همراه خود ببرید تا در برگشت به خانه دچار مشکل نشوید. همچنین بلافاصله پس از اتمام درمان با دستگاه پلکسر به هیچ عنوان رانندگی نکنید.

نتایج جراحی 

نتیجه این نوع جراحی در برخی افراد دائمی است و در برخی دیگر افتادگی پلک دوباره رخ می دهد. التهاب و کبودی تا 10 الی 14 روز پس از جراحی ماندگار خواهد بود. رفع اسکار ناشی از جراحی چند ماه طول خواهد کشید. از قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید اجتناب کرده و سایر توصیه های پزشک را بدون کم و کاست انجام دهید.

نتایج روش غیر جراحی 

روش غیر جراحی پلکسر یک روش سریع و ماندگار برای لیفت پلک محسوب می شود که نتیجه آن نیز فوق العاده چشمگیر است . مراقبت های پس از درمان بهتر است 2 الی 3 هفته ادامه پیدا کند، این مراقبت ها ماندگاری نتیجه را بیشتر خواهند کرد. در این روش نیز به بیمار توصیه می شود تا مدتی از قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید اجتناب کند.

جهت بازدید از صفحه محصول پلکسر بر روی عکس زیر کلیک کنید.

بلفاروپلاستی با پلیکسر

مقاله مرتبط خارجی: mayoclinice