دستگاه آنجلا چقدر در تنگی واژن موثر است و تفاوت آن با هیگز چیست؟

دستگاه آنجلا یکی از دستگاه های لیزر است که در ایران در رفع بیماری های بانوان، به ویژه جوانسازی و رفع لکسیتی واژن، کاربرد دارد. نکته مهم در مورد دستگاه آنجلا این که مطابق پروتکل وزارت بهداشت استفاده از این دستگاه در کشور ممنوع است و اگر پزشکی از این دستگاه استفاده کند، بیماران می توانند از وی شکایت کنند.
بنابراین اگر پزشک، درمانگر و یا دارنده کلینیک هستید و مراجعین شما در مورد انواع لیزر مانند لیزر آنجلا یا لیزر CO2، لیزر فوتونا و تمایز انرژی هیگز می پرسند، این مقاله را تا انتها مطالعه فرمایید. در این مطلب چگونگی اثر لیزر آنجلا و تفاوت آن با انرژی هیگز را مورد بررسی قرار می دهیم.

لیزر آنجلا

دستگاه آنجلا چیست و چگونه کار می کند؟

نوع لیزر به کار رفته در دستگاه آنجلا لیزر CO2 فرکشنال دارای طول موج 10600 نانومتر است. لیزر CO2 نوعی لیزر گازی است که در آن الکتریسیته از طریق لوله پر از گاز عبور کرده و نور تولید می کند. در انتهای لوله آینه هایی قرار گرفته اند که یکی از این آینه ها کاملا بازتابنده نور است و دیگری مقداری نور را از خود عبور می دهد. گاز درون لوله عموما ترکیبی از دی اکسید کربن، نیتروژن، هیدروژن و هلیوم است.

لیزر CO2 در دستگاه آنجلا از طریق لایه برداری نقطه ای و تحریک حرارتی، فیبروبلاست ها را برای سنتز و ترشح کلاژن و الیاف الاستیک تحریک می کند.
پرتوهای لیزر در دستگاه آنجلا به لایه های بالایی پوست نفوذ می کنند و به درم می رسند. این پرتوها نواحی میکروسکوپی و نقاط ریز حرارتی ایجاد می کند و از طریق آسیب ایجاد شده، باعث تحریک کلاژن سازی و جایگزینی سلول های جدید به جای سلول های قدیمی می شوند. تولید سلول های جدید به مرور باعث سفت شدن دیواره واژن می شود.
لیزر آنجلا به گونه ای طراحی شده که 4489 نقطه حرارتی را به طور یکنواخت در ناحیه 20 میلی متر در 20 میلی متر ایجاد می کند.

استفاده از دستگاه آنجلا برای چه کسانی مناسب نیست؟

تقریبا تمام خانم هایی که نیاز به جوانسازی واژن یا درمان بیماری های زنانه هستند، می توانند از دستگاه آنجلا استفاده کنند. استفاده از لیزر CO2 برای ناحیه تناسلی در سنین خیلی پایین توصیه نمی شود. استفاده از لیزر آنجلا (و به طور کل انواع دیگر لیزر) در برخی افراد به هیچ عنوان توصیه نمی شود چرا که عوارض و پیامدهای ناخوشایندی را در پی خواهد داشت.
برخی خانم هایی که نباید از لیزر آنجلا استفاده کنند، عبارتند از:

 • خانم هایی که بدنی مستعد برای تولید کلوئید و اسکار دارند.
 • خانم هایی که طی 6 ماه قبل از استفاده از لیزر، ایزوترتینوئین isotretinoin مصرف می کرده اند.
 • خانم هایی که در ناحیه اندام تناسلی یا بخش تحت درمان دچار عفونت های باکتریایی فعال پوستی یا هرپس (زخم سرد) هستند.
 • مبتلایان به بیماری های بافت همبند.
 • افرادی که پیشتر از پرتوهای یونساز ionising radiation در ناحیه تحت درمان استفاده کرده اند.
 • انجام لایه برداری های عمیق شیمیایی یا درم ابریژن قبل از استفاده از لیزر
 • افرادی که در نمودار فیتزپاتریک دارای تیپ پوستی شماره 5 یا 6 هستند.
 • مبتلایان به ویروس HIV یا عفونت هپاتیت C
 • خانم های باردار
 • خانمی که فقط سه ماه از زایمانش گذشته است
 • خانم هایی که به پرولاپس واژن مبتلا هستند
 • سابقه پرتو درمانی در ناحیه واژن و مقعد
 • افرادی که تحت درمان بیماری های ضد انعقادی یا شرایط ترومبوآمبولیک هستند
عمق نفوذ دستگاه هیگز

عملکرد دستگاه هیگز چگونه است؟

قبل از بیان چگونگی اثربخشی انرژی higgs در جوانسازی و رفع شلی واژن، بیان این نکته ضروریست که درمان لکسیتی یا شلی واژن یک درمان چند وجهی است که شامل ورودی کانال واژن، مخاط واژن و عضلات است.
لیزر آنجلا و سایر لیزرها تنها بر روی مخاط اثر می گذارند و تاثیری بر روی عضلات ندارند، اما تفاوت هیگز با لیزرها در اثربخشی همزمان بر روی مخاط، عضلات و ورودی واژن است.
هیگز چینشی از امواج الکترومغناطیس است که باعث می شود نتایج بسیار خوشایندی برای بیمار حاصل شود. بخش اول تکنولژی به کار رفته در هیگز رادیوفرکانس گرمایشی است. دستگاه هیگز به وسیله این تکنولوژی گرمایی به صورت درونزاد درون بافت بدن بیمار تولید می کند که این گرما عامل افزایش خونرسانی، biostimulation، کلاژن سازی، سازمان یافتن الاستین ها و اثرات جوانسازی دیگری را در پی دارد.
اما این تنها کار انرژی higgs نیست، دستگاه higgs مجهز به عضله سازی هم هست که در این بخش نوعی ورزش هوازی در عضلات کف لگن شبیه سازی می شود. انرژی Higgs قادر است مستقیما بر روی عضلات تاثیر بگذارد و به بهبود قوام عضلات کمک می کند.
بخش دوم تکنولوژی هیگز باعث انقباضات پیاپی عضلانی می شود و عمقی ترین عضلات را ورزش می دهد، اما نه در محیطی لاکتیکی که منجر به آسیب عضلات می شود، بلکه با افزایش خونرسانی و اکسیژن رسانی در سطح بافت، ورزش دادن عضلات در محیطی هوازی اتفاق می افتد.
در نتیجه دستگاه هیگز مجهز به تکنولوژی Total Tissue Rejuvenation یا جوانسازی در تمام قسمت های بافت است که شامل موارد زیر می شوند:

 • تمام عضلات کف لگن که باعث افزایش توان عضلات و بهبود واکنش آنها نسبت به حسگرها می شود.
 • در بخش مخاط، با تحریک فیبروبلاست ها، افزایش کلاژن سازی و تحریک فعالیت های زیستی و منظم کردن الاستین ها
 • در بخش خونرسانی، وازودیلیشن Vasodilation، آنژیوژنسیس Angiogenesis و نوروژنسیس Neurogenesis رخ می دهد و باعث افزایش خونرسانی به صورت موضعی می گردد.
 • در بخش سلولی افزایش فعالیت پمپ سدیم پتاسیم، کاهش درد به علت کاهش حساسیت پایانه های محیطی و ریلکس شدن عضلات رخ می دهد.

هیگز برای چه کسانی توصیه نمی شود؟

هیگز یک درمان بی خطر و بدون عارضه است که تمام خانم ها در هر سنی و با هر تیپ پوستی می توانند تحت درمان این دستگاه قرار بگیرند، اما برخی خانم ها تحت شرایط خاص نمی توانند از درمان با هیگز استفاده کنند، از جمله این افراد و شرایط خاص عبارتند از:

 • خانم هایی که اختلالات صرع شدید دارند
 • مبتلا به اختلالات سیستم ایمنی یا اختلالات بافت همبند هستند
 • افرادی که pace maker در قلب خود دارند
 • وجود پروتز در ناحیه تحت درمان
 • خانم هایی که از IUD فلزی برای پیشگیری از بارداری استفاده می کنند
 • وجود توده های بدخیم در ناحیه واژن
تفاوت دستگاه آنجلا با هیگز

تفاوت دستگاه آنجلا با هیگز چیست؟

اساس کار لیزرها، از جمله لیزر آنجلا از بین بردن بافت است، به این صورت که ابتدا لیزر قسمتی از بافت را از بین می برد تا پس از آن بدن شروع به ترمیم بافت آسیب دیده کرده و بافت جدیدی جایگزین آن کند.
به علاوه لیزر در عمق بافت ها نفوذ نمی کند و بافت های سطحی را تحت تاثیر قرار می دهد. اگر قرار باشد لیزر به عمق بیشتری نفوذ کند، یعنی لازم است بخش وسیعتری از بافت ها را از بین ببرد. بنابراین لیزر کاملا سطحی عمل می کند. در حالیکه عمق نفوذ انرژی هیگز بسیار بالاست و بر روی عضلاتی تاثیر می گذارد که دسترسی به آنها با لیزر غیر ممکن است.
اما در کار با higgs که ترکیبی از انرژی رادیوفرکانس گرمایشی و کششی است، هیچ بافتی آسیب نمی بیند. و به علاوه این انرژی توانایی نفوذ به بافت های عمقی را دارد.
نکته دیگر در رابطه با درمان با دستگاه آنجلا، طول دوره درمان است. در روش لیزر درمانی، بهبود بافت آسیب نیاز به زمان است. روش های درمانی مبنی بر لیزر پروسه های طولانی هستند. اما در روش استفاده از هیگز هیچ بافتی آسیب ندیده و در نتیجه زمانی برای بهبود نیاز نیست.
پس از هر جلسه درمان با لیزر آنجلا بیمار لازم است حداقل تا یک هفته (بسته به شرایط جسمی و تشخیص پزشک) از برقراری رابطه جنسی اجتناب کند، در مورد برخی بیماران انجام فعالیت های ورزشی نیز تا مدتی ممنوع خواهد بود. اما پس از درمان با هیگز هیچگونه محدودیتی در مورد رابطه جنسی فرد و سایر فعالیت های روزانه وی وجود نخواهد داشت.
در نهایت اینکه لیزر تکنولوژی گران قیمتی محسوب می شود، خرید دستگاه آنجلا و مراقبت از ان در مطب هزینه های زیادی را برای پزشک در پی دارد.

تفاوت ماندگاری درمان با دستگاه آنجلا و هیگز

طبق مطالعات انجام شده لیزرها با داشتن ریسک بالا، تاثیر محسوسی در تنگ تر شدن ماهیچه های واژینال نداشته اند در حالی که انرژی گرمایشی کششی هیگز درمان قطعی شلی ماهیچه های لگنی و واژینال است.
در مورد میزان ماندگاری درمان نیز حقیقت این است که هیچ درمان ماندگاری که ماهیت کاملا دایمی داشته باشد، وجود ندارد. در واقع میزان ماندگاری درمان با higgs به شدت بیماری، شرایط جسمی فرد، ژنتیک و همچنین مراقبت های بعد از درمان بستگی دارد.
با این حال هیگز فعالیت های زیستی را در بدن تحریک می کند، بنابراین هیگز نسبت هب سایر روش های درمانی از ماندگاری بیشتری برخوردار است.
برخی از مهم ترین مراقبت های بعد از درمان با higgs برای افزایش ماندگاری عبارتند از: کاهش وزن، تغییر در سبک زندگی (افزایش تحرک جسمی و انتخاب تغذیه سالم) و انجام حرکات کگل.

کلام آخر

قبل از خرید دستگاه آنجلا یا هر دستگاه دیگری برای کلینیک خود، حتما با کارشناسان ما تماس گرفته و سوالات خود را در مورد دستگاه هیگز بپرسید.