واژینیسموس چیست ؟ درمان واژینیسموس به طور کاملا موثر

در این مقاله به توضیح اینکه واژینیسموس چیست و چگونگی درمان آن پرداخته می شود. واژینیسموس یک مشکل بالینی است که با گرفتگی و انقباض شدید ماهیچه های کف لگن همراه است و باعث رابطه جنسی سخت و دردناک می شود، یا حتی رابطه جنسی را غیرممکن می کند. به علاوه خانم های مبتلا به این مشکل بالینی در انجام معاینات زنان و زایمان و استفاده از تامپون دچار مشکل می شوند. متاسفانه آمار دقیقی در مورد میزان ابتلا به واژینیسموس به دلیل تابوهای موجود در جامعه، در ایران در دست نیست.

واژینیسموس به این شکل است که ورود هر گونه جسم خارجی به داخل واژن، از جمله تامپون، آلت مردانه یا سپکولوم معاینه، باعث انقباض و سفت شدن دهانه واژن می شود که این حالت به دلیل انقباض غیر ارادی ماهیچه های کف لگن بروز می کند. این حالت نیز منجر به درد و توقف موقتی تنفس فرد می شود.

ماریون سیمنز در سال 1862 برای اولین بار واژینیسموس را به عنوان انقباضات عضلات واژن که مانع برقراری رابطه جنسی می شوند، تعریف کرد. به تازگی متخصصین تعریف دیگری از آن ارائه داده اند: واژینیسموس عبارت است از اسپاسم غیر ارادی عضلات کف لگن و عضلات پرینه که یک سوم خارج واژن را احاطه کرده و رابطه را ناخوشایند یا غیر ممکن می سازد.
نکاتی با پزشکان
یکی از مهم ترین علل سختی درمان واژینیسموس عدم گریدبندی درست برای این بیماری است؛ علاوه بر این بسیاری از خانم ها به واژینیسموس مبتلا هستند، اما اطلاعی در مورد بیماری خود ندارند و درد در زمان رابطه را طبیعی تلقی می کنند. برخی نیز با عنوان ابتلا به اختلال ارگاسم به پزشک مراجعه می کنند، در حالیکه به واژینیسموس مبتلا هستند.
نکته دیگر اینکه اختلال واژینیسموس دارای دو مولفه جسمی و روحی است که اغلب به مولفه روحی و روانی آن توجه نمی شود. واژینیسموس به عنوان نوعی رفلکس طبیعی از طرف بدن بیمار است، مانند بستن چشم در زمان نزدیک شدن انگشت به چشم.
برای درمان واژینیسموس در مرحله اول باید عضلات درگیر در این اختلال را شناسایی کنید. معمولا عضلات قسمت خروجی دستگاه تناسلی و یک سوم عضلات داخلی واژن درگیر این اختلال می شوند، مهم ترین آنها، عضلات لواتور levator هستند که کف لگن و خود لگن را درگیر می کنند.
مهم ترین عضله درگیر در واژینیسموس عضله ایسکیوکاورنوس Ischiocavernosus است، عضله ای که اجازه دخول نمی دهد نیز عضله بولبوکاورنوس Bulbocavernosus می باشد؛ این عضله دهانه واژن را احاطه کرده است و پس از آن یک سوم نهایی واژن درگیر خواهند شد که دچار اسپاسم های غیر ارادی می شوند. در موارد پیشرفته حتی عضلات لگن، شکم و گلوتئال نیز نیز تحت تاثیر اسپاسم قرار می گیرند.
به یاد داشته باشید که گرید بندی واژینیسموس هر چه که باشد، در طول درمان علاوه بر درمان ها و معاینات جسمی، سکستراپی و مشاوره نیز ضروری است.
آموزش عضلات کف لگن یکی دیگر از نکات مهم و ضروری برای درمان واژینیسموس است. بیمار باید عضلات کف لگن خود را به درستی بشناسد تا بتواند کنترل آنها را به دست بگیرد. در موارد شدید ممکن است به کمک فیزیوتراپیست احتیاج پیدا کنید.
مهم ترین عامل دیگر در درمان فرد مبتلا به واژینیسموس، همکاری همسر وی در طول درمان است، چرا که اختلال واژینیسموس یک مشکل فردی نیست و هر دو نفر درگیر این مشکل شده اند.

مهم ترین ماهیچه هایی که به شکل گسترده ای با این مشکل درگیر می شوند، ماهیچه های شرمگاهی دنبالچه ای pubococcygeus یا PC هستند. این ماهیچه ها مسئول دفع ادرار، برقراری رابطه جنسی، ارگاسم، حرکات روده و زایمان هستند.
درمان نشدن این مشکل باعث سرخوردگی در رابطه جنسی شده و ممکن است شرایط بیماری وخیم تر شود. اما به یاد داشته باشید این بیماری کاملا قابل درمان است.

واژینیسموس چیست ؟

با پیشرفت تکنولوژی هر روز روش های جدیدتر و موثرتری به کمک پزشکان می آیند. هیگز یک روش کاملا جدید و موثر است که با انرژی خود با نام انرژی هیگز به درمان واژینیسموس کمک می کند. انرژی هیگز با منقبض کردن و گرم کردن همزمان ماهیچه ها، به فرد کمک می کند تا کنترل بیشتری نسبت به ماهیچه های ناحیه واژن داشته باشد. در ادامه درباره چگونگی عملکرد هیگز برای درمان واژینیسموس با RF خاص آن را بیشتر توضیح خواهیم داد.
حقایقی درباره بیماری
· انواع مختلفی از واژینیسموس وجود دارد و نشانه های آن در افراد مختلف یکسان نیست.
· درد این عارضه از خفیف تا شدید متغیر است و منجر به بروز احساسات مختلف در فرد می شود.
· فاکتورهای عاطفی و پزشکی و یا هردو باعث بروز این مشکل می شوند.

جهت مطالعه مقاله درمان بی اختیاری ادرار بر رو کلمه درمان بی اختیاری ادرار کلیک کنید.

انواع واژینیسموس

این بیماری انواع مختلفی دارد که ممکن است در هر سنی خانم ها به آن دچار شوند. در ادامه انواع آن معرفی می شوند.

نوع اولیه Primary vaginismus

در این بیماری درد همیشه با فرد همراه است به همین دلیل استفاده از تامپون و انجام معاینات مربوط به زنان و زایمان برای فرد سخت خواهد بود.
نوع اولیه معمولا در اولین تجربه رابطه جنسی بروز می کند. در این شرایط مرد نمی تواند دخول را انجام دهد، برخی آقایان این حالت را به وجود یک دیوار در ورودی واژن تشبیه می کنند.
این شرایط با درد و شروع گرفتگی عضلات همراه است و همچنین ممکن است تنفس خانم برای مدت کوتاهی متوقف شود. زمانی که تلاش برای دخول به واژن متوقف می شود، این علائم نیز برطرف می شوند.

نوع ثانویه Secondary vaginismus

نوع ثانویه این بیماری زمانی رخ می دهد که خانم یک رابطه جنسی معمول و طبیعی را تجربه کرده است ولی باز هم واژینیسموس را تجربه می کند، حتی ممکن است فرد در اولین تجربه برقراری رابطه جنسی دچار این مشکل نبوده باشد. در نتیجه این عارضه در هر مرحله از زندگی ممکن است اتفاق بیفتد.
واژینیسموس ثانویه معمولا در نتیجه برخی رویدادهای خاص بروز می کند، رویدادهایی مانند عفونت، یائسگی، یک تروما یا تجربه ناخوشایند، بروز برخی شرایط پزشکی، مشکلات ارتباطی و عاطفی، جراحی یا زایمان.
حتی اگر علت های زمینه ای واژینیسموس برطرف شوند، اگر بدن نسبت به این وضعیت شرطی شده باشد، درد ناشی از آن همچنان ادامه خواهد داشت.

نوع کلی Global vaginismus

این عارضه همیشه وجود دارد و هر عاملی ممکن است باعث شروع آن شود.

نوع موقعیتی Situational vaginismus

این حالت در برخی موقعیت های خاص بروز می کند، به عنوان مثال ممکن است در زمان برقراری رابطه جنسی این حالت رخ دهد، اما در زمان معاینات زنان و زایمان یا استفاده از تامپون فرد مشکلی نداشته باشد.

درمان واژینیسموس

جهت مطالعه مقاله علت گشادی واژن بر روی کلمه گشادی واژن کلیک کنید.

نشانه ها

نشانه های واژینیسموس در افراد مختلف یکسان نیستند. این نشانه ها عبارتند از:

· نزدیکی دردناک dyspareunia که با سفتی واژن، سوزش و سوزن سوزن شدن همراه است.
· دخول مشکل یا غیر ممکن می شود.
· رابطه جنسی دردناک در بلند مدت که علت آن گاهی شناخته شده و گاهی شناخته نشده است.
· درد در هنگام استفاده از تامپون
· درد در هنگام انجام معاینات زنان و زایمان
· گرفتگی ماهیچه ها یا توقف تنفس در زمان تلاش برای دخول

واژینیسموس مانع برانگیختگی جنسی در بانوان نمی شود به علاوه بروز این عارضه به معنای پایین بودن میل جنسی فرد نیست، اما در واقع باعث بروز استرس در هنگام نزدیکی می شود، بنابراین فرد از برقراری رابطه جنسی یا دخول اجتناب می کند.

علت واژینیسموس

عوامل استرس زای عاطفی و جسمی و یا هر دو باعث بروز این مشکل می شوند. واژینیسموس برای فرد قابل پیش بینی می شود، به همین دلیل فرد منتظر بروز مشکلات و دردهای ناشی از آن است.

عوامل عاطفی

برخی فاکتورهای روحی و عاطفی که باعث بروز این مشکل می شوند، عبارتند از:

· ترس، به عنوان مثال ترس از درد یا بارداری
· اضطراب نسبت به چگونگی عملکرد در حین رابطه یا اضطراب ناشی از گناه
· مشکلات ارتباطی، به عنوان مثال شریک جنسی خشن یا اینکه فرد احساس کند مورد تجاوز قرار گرفته است.
· رویدادهای ناخوشایند در زندگی، مانند زمانی که فرد مورد تجاوز جنسی یا سوء استفاده جنسی قرار گرفته است.
· تجربیات دوران کودکی، به عنوان مثال رویارویی با صحنه های جنسی در زمان رشد.

عوامل جسمی

برخی فاکتورهای جسمی که باعث بروز واژینیسموس می شوند، عبارتند از:

· عفونت، مانند عفونت مجاری ادرار یا عفونت قارچی
· برخی شرایط و بیماری ها، مانند سرطان یا بیماری لیکن پلان lichen sclerosis (نوعی بیماری خودایمنی است که خزه پوستی نیز نامیده می شود و با التهاب پوست و مخاط همراه است).
· نقص مادرزادی: مشکلی که در زمان تولد بروز می کند، از جمله عدم تکامل واژن یا رشد غشائی که ورودی واژن را مسدود کرده است.
· زایمان
· یائسگی
· جراحی لگن
· عدم عشق بازی کافی قبل از نزدیکی
· رطوبت کم واژن یا خشکی واژن
· عوارض جانبی برخی داروها
· برخی بیماری های پوستی مانند اگزما در ناحیه واژن

به یاد داشته باشید که هم آقایان و هم خانم ها به مشکلات جنسی دچار می شوند و هیچکس مقصر نیست، اما مطرح کردن این مشکلات نباید باعث خجالت و ناراحتی شما شود.

برای مطالعه مقاله درمان خشکی واژن بر روی کلمه خشکی واژن کلیک کنید.

تاثیر واژینیسموس بر مردان

نکته مهمی که در مورد واژینیسموس وجود دارد این است که واژینیسموس یک مشکل دو نفره است و زن و مرد، هر دو درگیر این مسئله می شوند. بنابراین اگر خانمی مبتلا به واژینیسموس باشد، همسر وی نیز تجربیات ناخوشایندی مربوط به این بیماری خواهد داشت.

پس از انقباضات دهانه واژن و درد و ترس ایجاد شده در خانم، به مرور تلاش برای برقراری رابطه کاهش می یابد و این وضعیت بر روی روحیه مردان تاثیر منفی خواهد گذاشت، در حالیکه برای داشتن یک رابطه جنسی سالم و طبیعی هم زن و هم مرد باید از نظر جنسی سالم باشند.

مشکلی که در مورد واژینیسموس وجود دارد این است که بسیاری از زن و شوهرها برای حل این مشکل تا بحرانی شدن این شرایط به پزشک مراجعه نمی کنند و همچنین اطلاعات خیلی کمی در مورد بیماری هایی مانند واژینیسموس دارند.

بررسی های انجام شده نشان داده اند مردانی که دارای همسران مبتلا به وازینیسموس هستند، بیش از سایر مردان به زودانزالی و اختلال نعوظ دچار می شوند. نکته مهم این که پس از درمان واژینیسموس خانم و شروع زندگی جنسی سالم و طبیعی، مشکل زودانزالی و اختلال نعوظ این مردان نیز برطرف می شود.

به هرحال گرچه واژینیسموس مستقیما بر روی خانم ها تاثیر می گذارد، اما عواقب آن مردان را نیز تحت تاثیر قرار می دهد که در ادامه به مهم ترین آنها اشاره می شود.

·         طرد شدن های پی در پی مرد توسط زن باعث ایجاد یاس و نا امیدی در مرد شده و اعتماد به نفس وی را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد، معمولا مردان در این شرایط پس از مدتی دچار کاهش اعتماد به نفس می شوند.

·         مرد به خاطر علاقه ای که به همسر خود دارد سعی دارد با وی همدلی کند و از مشکل ایجاد شده احساس ناراحتی می کند، این امر باعث می شود مرد هم از لحاظ روحی به شدت آسیب ببیند.

·         درد ایجاد در زن باعث بروز احساس گناه در مرد می شود، این حس گناه هر بار با تمایل برای برقراری رابطه در مرد افزایش پیدا می کند، در حالیکه نیاز جنسی در مرد و زن یک نیاز کاملا طبیعی است.

·         عدم موفقیت های پی در پی در رفع نیاز جنسی باعث ایجاد بروز عصبانیت و اختلالات خلقی در مرد می شود.

·         ناتوانی زن و مرد در برقراری رابطه جنسی و همچنین علاقه ای که بین آنها وجود دارد، باعث ایجاد ترس در هر دو می شود.

·         عدم توانایی در برقراری رابطه جنسی به مرور باعث دوری زن و مرد از یکدیگر می شود و در این شرایط ممکن است مرد تمایلی به حضور در خانه نداشته باشد.

درمان واژینیسموس

برای تشخیص این مشکل، پزشک سوابق پزشکی فرد را بررسی کرده و معایناتی بر روی لگن وی انجام می دهد. درمان واژینیسموس ممکن است متخصصین زیادی را درگیر کند که البته بستگی به علت آن دارد.
ابتدا لازم است هر گونه علت احتمالی، مانند عفونت، درمان شود و سپس بر روی علت اصلی بروز واژینیسموس تمرکز شود.
هدف از درمان، کاهش سفت شدن خود به خود ماهیچه ها و ترس از بروز درد است، به علاوه به فرد کمک می شود تا با هر گونه ترس مربوط به این مشکل مقابله کند.

درمان های انجام شده برای واژینیسموس به شرح زیر می باشند:

· تمرینات کنترل کف لگن : این تمرین ها شامل منقبض کردن و شل کردن پی در پی ماهیچه هاست که تمرین های کگل Kegel نامیده می شوند، این تمرین ها به کنترل ماهیچه های کف لگن کمک می کنند.
· آموزش و مشاوره: ارائه اطلاعات مربوط به آناتومی اندام های جنسی و واکنش جنسی می تواند به فرد کمک کند تا علت درد و فرایند پاسخ بدن را به شکل بهتری درک کند.
· تمرین های عاطفی: این تمرین ها به فرد کمک می کند تا فاکتورهای عاطفی را که منجر به بروز واژینیسموس می شوند، تشخیص دهد، این عواطف را بیان کند و با کمک شریک جنسی خود این مشکلات عاطفی را برطرف کند.
· کاهش حساسیت به دخول: در این روش بیمار را تشویق می کنند تا هر روز دهانه واژن را لمس کند و تا حد امکان به دهانه واژن نزدیک شود و این کار را تا زمانی انجام دهد که لمس کردن این ناحیه باعث بروز درد نشود. مرحله بعد از آن نیز فرد باید انگشت خود را وارد واژن کند.
استفاده از بوتاکس: بوتاکس به ماهیچه های داخل واژن تزریق می شود. بوتاکس باعث فلج شدن ماهیچه ها می شود و در نتیجه قدرت انقباض ماهیچه – انقباض ارادی یا غیر ارادی – مختل می شود و در نتیجه در زمان نزدیکی مشکل دخول برطرف می شود. تزریق بوتاکس به ناحیه واژن با عوارض جانبی زیادی همراه است.

درمان واژینیسموس با انرژی هیگز

انرژی هیگز ترکیبی از دو انرژی گرمایی و کششی است که بر روی ماهیچه های واژن به ویژه ماهیچه های بولبوکاورنوس Bulbocavernosus (یعنی ماهیچه ای که دقیقا در دهانه واژن قرار گرفته است) تاثیر می گذارد.

دستگاه هیگز

در روش استفاده از هیگز در فرایند درمان در آغاز از هندپیس اکسترنال یا بیرونی استفاده می شود و سپس هندپیس درونی را به کار می بریم.
ترکیب انرژی های نام برده به فرد کمک می کنند که حساسیت ناحیه از بین رفته ، گرفتگی های ماهیچه ها کاهش یابد تا اینکه فرد بتواند انقباض غیر ارادی ماهیچه ها را کنترل کند.
البته درمان واژینیسموس با هیگز طی یک جلسه کامل نمی شود و به چند جلسه درمانی نیاز دارد، به علاوه ین فرایند درمانی با سکستراپی و مشاوره بهترین نتیجه را به همراه خواهد داشت.

برای بازدید از صفحه محصول هیگز بر روی عکس بالا کلیک کنید.

مقاله مرتبط

برای یافتن پزشکان دارنده دستگاه هیگز با کلیک بر عکس روبرو وارد صفحه پزشک یاب مداریا شوید.

جستجوی پزشکان