علت تنگی واژن و درمان آن

تنگی واژن

علت تنگی واژن به خاطر باریک بودن و فشرده بودن بیش از حد معمول کانال واژن است، آیا تنگ بودن واژ واقعیت دارد؟ تنگی واژن عبارتی است که به خودی خود واقعیت ندارد اما عوامل مختلفی باعث بروز مشکل در زمان دخول می شوند. در واقع این نکته یا کوچکی بیش از حد کانال واژن به ندرت مشاهده می شود اما اینکه واژن – یا به طور کلی بدن – برای رابطه جنسی و دخول آمادگی نداشته باشد یک مشکل بسیار شایع است. برای رسیدن به این آمادگی عشق بازی قبل از رابطه اهمیت زیادی دارد. عمق واژن قبل از اینکه به حالت برانگیختگی برسد، بین 7.5 تا 10 سانتیمتر است که این شرایط برای دخول مناسب نیست اما وقتی خانم به حالت برانگیختگی می رسد، عمق واژن افزایش پیدا می کند، همچنین ترشحالت واژن باعث نرمی دیواره واژن شده و درد را به میزان قابل توجهی کاهش داده و دخول را آسان می کند.

مقاله مرتبط : عفونت واژن

علت تنگی واژن

علت تنگی واژن

در صورت عدم برانگیختگی دهانه واژن تنگ تر است، عمق واژن کمتر و دیواره واژن خشک است و در نتیجه در دخول دچار مشکل خواهید شد که ممکن است تصور کنید دچار تنگی وازینال هستید، اما این مسئله واقعیت ندارد. عدم برانگیختگی جنسی تنها دلیل تنگی واژینال نیست، از دیگر دلایل این مشکل عفونت و آسیب یا ناهنجاری مادر زادی است که باعث بروز درد و ناراحتی در زمان رابطه جنسی و دخول می شود. در ادامه به عوامل دیگری اشاره می کنیم که گاهی منجر به تغییر شکل واژن شده و یا رابطه جنسی و دخول را دردناک می کنند که اغلب تحت عنوان تنگی واژینال مطرح می شود.

واکنش بیش از حد عضلات کف لگن

گاهی عضلات کف لگن و اطراف کانال واژن بیش از حد فعال هستند و یا کمتر شل می شوند، این امر باعث ایجاد حس تنگی در فرد می شود. شایع ترین شرایطی که باعث بروز این حالت در عضلات کف لگن می شوند، عبارتند از: کف لگن هیپوتونیک hypotonic pelvic floor، کف لگن بیش فعال overactive pelvic floor و عضلات بدون شل شدگی non-relaxing pelvic floor. این عضلات را می توان درست مانند سایر عضلات در بدن، آموزش داده و بازتوانی کرد، به این معنا که با مراقبت مناسب این عضلات می تواند خود را با شرایط جسمی و نیازهای شما سازگار کنند.

تنگی واژن و واژینیسموس

واژینیسموس یکی دیگر از پیامدهای مشکل در عضلات کف لگن است که می تواند دخول را دردناک یا حتی غیر ممکن کند. .اژینیسموس به معنای انقباض غیر ارادی عضلات کف لگن است که قبل از وارد شدن هر چیزی به داخل واژن (از آلت تناسلی مرد گرفته تا تامپون) اتفاق می افتد و باعث ایجاد حس تنگی واژینال می شود.

درمان واژینیسموس اغلب با استفاده از روش های ترکیبی انجام می شود. از آنجایی که واژینیسموس یک مشکل روحی نیز محسوب می شود، گاهی روش های روان درمانی و سکستراپی نیاز خواهد بود. علاوه بر جلسات مشاوره و روان درمانی، استفاده از روش های انرژی محور که به شکل غیر تهاجمی انجام می شوند، توصیه می شود. پس از درمان واژینیسموس دخول بدون درد انجام شده و حس تنگی واژن برطرف می شود.

پرینئوپلاستی Perineoplasty

پرینئوپلاستی یک عمل ترمیمی است که بر روی ناحیه پرینه (فاصله بین واژن و مقعد) انجام می شود. این جراحی اغلب به این صورت انجام می شود که پوست بین واژن و مقعد بخیه زده می شود، عمل پرینئوپلاستی به ویژه پس از زایمان طبیعی انجام می شود. گاهی ممکن است تعداد این بخیه ها زیاد باشد و باعث شود ورودی کانال واژن بیش از حد کوچک شود و منجر به تنگی واژینال خواهد شد.

عفونت های مقاربتی

واضح است که عفونت ها شکل واژن یا میزان تنگی و گشادی واژن را تغییر نمی دهند، با این حال می توانند رابطه جنسی را دردناک تر کنند. این بیماری ها می توانند باعث التهاب در بخش داخل کانال واژن شوند که منجر به کوچک شدن یا سفت شدن واژن و یا ایجاد حس تنگی واژن می شوند.

آسیب دیدن

علت آسیب هر چه که باشد (چه آسیب ناشی از یک رابطه جنسی، یا آسیب در زمان انجام فعالیت های جسمی و یا پارگی ناشی از زایمان) باعث بروز دخول دردناک می شود. بنابراین اگر می دانید در ناحیه تناسلی خود هنوز آثار آسیب و زخم باقی ماند، قبل از شروع رابطه جنسی صبر کنید تا این آسیب به طور کامل بهبود پیدا کند.

اگر در ناحیه تناسلی خود زخمی را مشاهده می کنید که نمی دانید علت بروز این زخم چیست، در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنید. به یاد داشته باشید وجود هر گونه آسیب و زخم در ناحیه تناسلی منجر به بروز رابطه دردناک شده و حس تنگی واژن را در فرد ایجاد می کند.

سابقه تجاوز جنسی

اگر پیش از این تجربه تجاوز جنسی داشته باشید، شروع هر گونه رابطه جنسی با درد همراه خواهد بود و یا منجر به بروز واژینیسموس می شود که باعث ایجاد حس تنگی واژینال می شود.

ناهنجاری های مادرزادی

برخی خانم ها با پرده بکارت ضخیم یا غیر قابل انعطاف به دنیا می آیند، در این شرایط ورود آلت تناسلی و یا تامپون قاعدگی به داخل واژن بسیار دردناک یا غیر ممکن خواهد بود. حتی پس از پاره شدن بافت بکارت، برخورد هر چیزی با این بافت دردناک است، در نتیجه رابطه جنسی نیز دردناک خواهد بود و علاوه بر این وجود بافت ها باعث تنگی واژن، به ویژه دهانه واژن، می شود.

تنگی واژن پس از درمان سرطان

روش های درمانی و برخی داروهای تجویز شده برای مسدود کردن استروژن، که معمولا برای درمان سرطان سینه و تخمدان تجویز می شوند، باعث سفت و تنگی واژن می شوند. این داروها سطح استروژن را در بدن کاهش داده که منجر به خشکی و سفتی واژن می شوند. علاوه بر این پرتودرمانی اگر مستقیما بر روی ناحیه لگن انجام شود، منجر به تنگی واژینال و باریک شدن کانال واژن می شود.

یائسگی

در دوره یائسگی تخمئتن هت تولید استروژن را متوقف می کنند که این مسئله باعث توقف قاعدگی نیز می شود. افت استروژن در بدن منجر به آتروفی یا افتادگی واژن می شود که این مسئله نیز باعث سفت شدن کانال واژن می شود. سایر علائم یائسگی عبارتند از:

• گرگرفتگی
• نوسانات خلقی
• نازک شدن مو
• خشک شدن پوست
• پریودهای نامنظم
• افزایش وزن

درمان تنگی واژن

درمان تنگی واژن

دلایل تنگی واژن بر روی انتخاب نوع درمان تاثیر می گذارد و با رفع علت زمینه، تنگی واژینال نیز درمان می شود. در حالت کلی انجام برخی اقدامات به درمان تنگی واژن کمک می کنند، از جمله:

• انجام تمرینات کف لگن یا تمرینات کگل که به کنترل عضلات واژن کمک می کنند. این تمرینات را چندین بار در روز انجام دهید تا عضلات کف لگن خود را تقویت کنید. تقویت این عضلات به بهبود علائم تنگی واژن کمک می کند.

• روش دیگر ماساژ دیواره واژن در حین انقباض عضلات اطراف آن است. در این روش یک انگشت را به اندازه یک بند وارد واژن کنید و دیواره واژن را نیز منقبض کنید. این تمرین را با یک انگشت شروع کرده و به تدریج تعداد انگشت ها را افزایش دهید و به سه انگشت برسانید.

در زمان انجام این تمرین منقبض شدن عضلات واژن را در اطراف انگشت خود احساس خواهید کرد و اگر حس خوبی ندارید، می توانید انگشتان خود را خارج کنید. در شرایط شدید تنگی واژینال که این روش ها کارساز نیستند، حتما به متخصص مراجعه کنید تا با توجه به دلیل تنگی واژن روش درمانی مناسبی اتخاذ شود.

مقاله مرتبط : سفید کردن واژن

دلایل گشادی واژن

همانطور که در مورد تنگی واژن گفتیم که واقعیت ندارد و عواملی باعث ایجاد حس تنگی در فرد می شوند، مسئله ای تحت عنوان گشادی واژن نیز درست نیست، با این حال شرایطی وجود دارند که می توانند شکل واژن را کمی تغییر داده و باعث شلی واژن شوند، به ویژه پس از بارداری و زایمان. علت شل شدن واژن آسیب دیدن عضلات لگن یا ایجاد پارگی هایی است که در زمان بارداری و زایمان رخ می دهد.

عوامل دیگری که ممکن است باعث شلی واژن شوند، به شرح زیر می باشند:

• افزایش سن
• بارداری
• زایمان
• یائسگی
• یبوست مزمن
• اضافه وزن

دقت کنید که رابطه جنسی سالم باعث گشادی واژن نمی شود، بلکه رابطه جنسی عاملی است که به تقویت عضلات کف لگن کمک کرده و راهی برای بهبود علائم گشادی واژن و تنگی واژینال است. دلایل تنگی و گشادی واژن هر چه که باشد، کاملا قابل درمان است، برای درمان این مشکل انجام تمرینات کگل به صورت منظم و روزانه اهمیت زیادی دارد، همچنین مراجعه به پزشک اقدام مهمی است که باید انجام دهید.

لینکدین مداریا را دنبال کنید.