وبینار- ورکشاپ ارائه جدیدترین تکنیک های درمان تایتنینگ و لکسیتی

با توجه به مسایل و مشکلات روزافزون انسان امروزی، هر روز روش ها و دستگاه های جدیدی وارد دنیای پزشکی می شوند که نسبت به روش ها و دستگاه های گذشته پیشرفت های چشمگیری داشته اند. یکی از این تکنولوژی های به روز، انرژی هیگز است که  پس از ده سال تحقیق و توسعه در بالاترین سطح علمی، در سال 2017 توسط دانشمندان ایرانی به دنیای پزشکی معرفی شد.

انرژی هیگز ترکیبی از انرژی های مختلف با فرکانس های متفاوت است که توانسته با نتایج فوق العاده خود دنیا را شگفت زده کند و بسیاری از بیماری های ناحیه خصوصی بانوان را درمان نماید.

تاکنون طرح های تحقیقاتی زیادی در رابطه با هیگز انجام شده که به تازگی یکی از مقالات هیگز به چاپ رسیده است و در حوزه زنان یکی از اندیکاسیون های درمانی هیگز را هدف قرار داده است.

شرکت دانش بنیان مایا اسلیم آریا، مداریا، به منظور بررسی آخرین مقاله علمی تایید شده با تکنولوژی هیگز، اقدام به برگزاری وبیناری تحت عنوان چه درمان هایی در مطب با هیگز بهترین نتایج را به دنبال خواهد داشت نمود؛ این وبینار با حضور جمعی از متخصصین زنان و زایمان و در روز جمعه 21 خرداد 1400 برگزار شد.

سخنرانان حاضر در این وبینار به شرح زیر می باشند:

 • دکتر شیرین شمس
  متخصص زنان و زایمان، فلوشیپ زیبایی زنان

 • دکتر حبیبه احمدی
  متخصص زنان و زایمان و زیبایی

 • دکتر شهره درویش زاده
  متخصص و جراح زنان و متخصص زیبایی ژنیکولوژی

 • دکتر الهه میری
  فیزیوتراپیست

 • دکتر مصطفی فرهی
  قائم مقام مدیرعامل شرکت مداریا

وبینار هیگز با سخنرانی دکتر فرهی، قائم مقام شرکت مداریا آغاز شد، ایشان در ابتدا با قدردانی از شهدای مدافع سلامت، سخنان خود را با زندگی پس از دوره کرونا ادامه داد و افزود: دوره پس از کرونا دوره ای است که ما باید بتوانیم به دنبال ارائه درمان های بدون عارضه جانبی باشیم، درمان هایی که قابل انجام در مطب پزشک باشند و نیاز به مراجعه مجدد بیمار نداشته باشند.

دکتر فرهی در ادامه به معرفی چند پژوهش انجام شده و بیان نتایج آنها در زمینه شلی واژن پرداخت و در این زمینه اظهار داشت: مقاله ای در سال 2020 در زمینه لکسیتی یا شلی واژن به چاپ رسیده که لکسیتی یکی از علائم کمتر بررسی شده در اختلالات کف لگن می باشد و شلی را “کاهش احساس در ناحیه واژن در خلال رابطه جنسی” تعریف کرد که دارای پیامدهای عاطفی، احساسی و جسمی است. در سال 2018 نیز محققان در این زمینه اعلام کردند که هیچ تست تشخیصی استانداردی برای تشخیص شلی واژن وجود ندارد. در مقاله دیگری نیز در سال 2016 لکسیتی به عنوان یکی از علائم اختلالات جنسی و از عوارض پرولاپس ارگان های کف لگن معرفی شده است.

در سال 2017 نیز در مقاله ای با عنوان

?Vaginal laxity: what does this symptom mean

پس از بررسی 334 بیمار به این نتیجه رسیدند که 24 درصد بیماران دچار شلی واژن هستند و لکسیتی واژن نتیجه پرولاپس ارگان های لگن است.

در سال 2018 نیز در مقاله ای که به چاپ رسیده اعلام شده که 30 درصد خانم ها دچار اختلالات کف لگن هستند و 70 درصد از بانوان مبتلا به این اختلالات دچار اختلالات جنسی هستند.

در بررسی دیگری که در انجمن یوروگایناکولوجی انجام شد، 2235 پرسشنامه توسط تمام پزشکان پر شد که نتیجه نشان داد 82.6 درصد از پزشکان معتقدند که مشکلات عضلات کف لگن بیشترین تاثیر را در لکسیتی واژن دارد. 73 درصد از پزشکان نیز تقویت عضلات کف لگن را به عنوان راه درمان پیشنهاد داده بودند که این تقویت به روش های مختلف انجام می شد، از جمله: ورزش های کگل، استفاده از دستگاه یا تجویز دارو، به هرحال هدف نهایی تقویت عضلات کف لگن بود. 82.6 درصد از پزشکانی که جراحی را پیشنهاد می دادند، اعلام کردند که ریسک دیسپارونیا پس از جراحی خیلی زیاد است. مسئله دیگری پزشکان در این تحقیق به آن اشاره کردند این بود که 82.7 درصد از بیماران گزارش درستی از وضعیت خود به پزشک ارائه نمی دهند.

دکتر فرهی در ادامه صحبت های خود علت لکسیتی را توضیح داد و بیان کرد: بارداری، زایمان، جراحی، اضافه وزن و افزایش سن. برخی روش های درمانی ارائه شده تغییر در سبک زندگی، مصرف داروها و کرم ها و روش های تهاجمی مانند جراحی و برخی دستگاه های غیر تهاجمی مانند رادیوفرکانس، CO2 فرکشنال و غیره. اما در واقع آنچه نیاز است یک دیدگاه چند وجهی است که بتوان، پوست، مخاط، عضلات و دهانه کانال واژن را تحت تاثیر قرار داد و در اینجا انرژی هیگز مطرح می شود، انرژی هیگز یک انرژی منحصر به فرد است که می تواند تمام محدوده واژن را پوشش دهد، یعنی هم می تواند ورودی کانال واژن، هم مخاط و هم عضلات را درمان کند.

دکتر فرهی در تعریف انرژی هیگز بیان کرد: هیگز مدولاسیونی از امواج الکترومغناطیس است که تمام پارامترهای سایر انرژی ها را در خود دارد، هم می تواند گرما تولید کند، تحریک فیبروبلاست انجام می دهد، کلاژن سازی انجام می دهد و فرایند هماهنگ سازی الاستین ها را نیز انجام می دهد (کاری که رادیو فرکانس انجام می دهد)، عضلات را ورزش داده و قوام عضلانی ایجاد می کند، انقباضات پیاپی ایجاد می کند و یک ورزش هوازی را شبیه سازی می کند برای عضلات بدن و فیدبک بدن بیمار را نیز دارد (مانند بیوفیدبک) و براساس این فیدبک کار خود را انجام می دهد.

پس از آن در ویدئویی کوتاه چگونگی عملکرد دستگاه هیگز نمایش داده شد و دکتر فرهی توضیحاتی در مورد عملکرد هیگز و چگونگی ایجاد انقباضات را به پزشکان حاضر توضیح داد.

پس از پایان سخنان دکتر مصطفی فرهی، دکتر الهه میری سخنرانی را ادامه داد. دکتر میری ابتدا در مورد علت هایی مانند جراحی، هیسترکتومی و زایمان که منجر به بروز مشکل در عضلات کف لگن می شوند، سخنانی گفت و سپس ادامه داد: انتظار ما این است که با روش های موجود و روش های جدیدی که هر روز به درمان اضافه می شود، بتوانیم مشکلات ایجاد شده در عضلات کف لگن را، که عضلات بسیار مهمی هستند، برطرف کنیم. اما یادآور می شویم که تکنولوژی ها قرار است در فرایند درمان به پزشک کمک کنند و مشوقی برای بیمار باشند تا درمان خود را ادامه دهد و به تنهایی نمی توانند کاری از پیش برند.

دکتر میری در ادامه صحبت های خود اظهار داشت: درمان عضلات کف لگن برای بیماران شناخته شده نیست و این مسئله درمان را سخت می کند. آنچه در این مسیر مهم است شناساندن عضلات کف لگن به بیمار است.

دکتر میری در ادامه سخنان خود در مورد عضلات کف لگن توضیحات تخصصی به پزشکان ارائه داده و نحوه تاثیر انرژی هیگز بر این عضلات را توضیح داد.

در ادامه وبینار دکتر درویش زاده و دکتر احمدی از تجربیات خود در درمان بیماران مختلف با دستگاه هیگز را با سایر پزشکان به اشتراک گذاشتند؛ نکته مهمی که دکتر درویش زاده در رابطه با درمان با هیگز بیان کرد انتخاب درست بیمار برای درمان است.

دکتر فرهی پس صحبت های دکتر درویش زاده در مورد هندپیس های مختلف دستگاه هیگز توضیحاتی ارائه داد و بیان کرد: دستگاه هیگز دارای هندپیس های متفاوت است که هر هندپیس دارای اثربخشی خاصی است و باید به آن توجه شود و برای هر بیمار هندپیس مناسب انتخاب شود.

سخنران دیگر این مراسم دکتر شیرین شمس بود که در سخنان خود به مقایسه انرژی هیگز با سایر انرژی ها از جمله لیزر پرداخت.

پس از اتمام سخنرانی این عزیزان، به سوالات پزشکان در رابطه با عملکرد دستگاه هیگز پاسخ داده شد. لازم به ذکر است که حاضران در این وبینار پزشکان و متخصصین زنان و زایمان و ماماها از سراسر ایران بودند.