درمان خشکی واژن برای همیشه

آیا می دانید احتمال ابتلا به خشکی واژن در هر خانمی وجود دارد؟ به هرحال شیوع آن بعد از یائسگی بسیار رایج است و بیشتر از نیمی از بانوان در سنین بین 51 تا 60 سالگی به خشکی واژن ، بی اختیاری ادرار دچار می شوند که البته درمان خشکی واژن در این سن اهمیت بالایی دارد،  این مطلب به شما کمک می کند درک بهتری نسبت به این عارضه، نشانه ها و علت بروز آن داشته باشید و همچنین یک روش درمانی موثر به شما معرفی می کند.

به طور طبیعی دیواره های داخلی واژن به وسیله یک لایه نازک از مایع شفاف، روان و مرطوب می شود. هورمون استروژن به حفظ این مایع شفاف کمک می کند و پوشش داخلی واژن را سالم، ضخیم و قابل ارتجاع می کند. افت استروژن میزان رطوبت واژن را کاهش می دهد که این مشکل در هر سنی و به دلایل مختلف رخ می دهد.

در حقیقت در زمان یائسگی تولید استروژن کاهش پیدا کرده و سپس متوقف می شود. با توقف تولید استروژن تغییرات زیادی در بدن خانم ها رخ می دهد که بسیاری از آنها ناخوشایند هستند؛ قاعدگی نامنظم شده و سپس متوقف می شود، فرد دچار گر گرفتگی، نوسانات خلقی و افزایش موهای زائد در صورت می شود.

نشانه های خشک شدن واژن

این مشکل باعث ناراحتی در ناحیه واژن و کف لگن می شود. به علاوه این مشکل با نشانه های زیر همراه است:

 • سوزش
 • کاهش تمایلات جنسی
 • درد در هنگام نزدیکی
 • خونریزی در زمان رابطه جنسی
 • سوزش
 • عفونت مجاری ادرار که درمان نمی شود یا به طور مکرر عود می کند
 • خارش واژن
نشانه های خشکی واژن

خشکی واژن یک عامل مهم ناراحتی و آزردگی در خانم هاست. همچنین اکثر خانم ها از صحبت کردن در مورد این مشکل با همسر یا پزشک خود اجتناب می کنند، به هرحال خشک شدن واژن عارضه ای است که خانم های زیادی را تحت تاثیر قرار می دهد.

جهت مطالعه مقاله درمان بی اختیاری ادرار بر رو کلمه درمان بی اختیاری ادرار کلیک کنید.

علت خشکی واژن

خشک شدن واژن یکی از رایج ترین نشانه های یائسگی است که از هر 3 خانم یک نفر در زمان یائسگی به آن دچار می شود. این مشکل پس از یائسگی حتی رایج تر می شود.  همچنین یائسگی منجر به نازک شدن و کاهش خاصیت ارتجاعی آن می شود.

عواملی که باعث کاهش سطح استروژن می شوند، عبارتند از:

 •         زایمان و شیردهی
 •         پرتودرمانی و شیمی درمانی برای سرطان
 •         برداشتن تخمدان ها با جراحی
 •         داروهای ضد استروژن که برای درمان فیبروم های رحمی یا آندومتریوز مصرف می شوند
 •         سندروم شوگرن Sjögren’s syndrome (یک بیماری خود ایمنی که سلول های ایجاد کننده رطوبت در بدن را مورد حمله قرار می دهند)
 •         آلرژی و داروهای سرماخوردگی
 •         برخی داروهای ضد افسردگی
 •         دوش واژینال
 •         عدم عشق بازی کافی قبل از رابطه جنسی

گاهی برخی عوامل روحی هم به بروز این مشکل منجر می شوند، از جمله:

 • افسردگی
 • استرس شدید

برخی کرم ها و لوسیون های مخصوص ناحیه واژن باعث تحریک پذیری و حساس شدن این ناحیه می شوند و خشکی واژن را در پی دارند. ورزش کردن شدید و طولانی مدت نیز یکی دیگر از علل بروز این مشکل است.

علاوه بر یائسگی عوامل دیگری نیز باعث خشک شدن واژن می شوند که در ادامه به آنها اشاره می شود.

درمان خشکی واژن

جهت مطالعه مقاله علت گشادی واژن بر روی کلمه گشادی واژن کلیک کنید.

خشکی ناگهانی واژن

برخی عوامل هستند که باعث می شوند واژن به طور ناگهانی رطوبت خود را از دست بدهد که در ادامه به آنها اشاره می شود.

استرس و اضطراب

تحریک جنسی چیزی بیش از یک واکنش جسمی است، این حالت بیشتر یک پاسخ ذهنی هم می باشد. استرس باعث بروز نوعی انسداد ذهنی شده و ایجاد حس برانگیختگی را در فرد سخت می کند و همچنین ترشحات ذهنی کاهش پیدا می کند.

به علاوه استرس باعث بروز فرایندهای التهابی در بدن می شود. این فرایندهای التهابی بر روی گردش خون یا سیستم عصبی که برای حفظ رطوبت واژن ضروری هستند، تاثیر می گذارند.

نوشیدنی های الکلی مصرف می کنید

الکل باعث کم آبی بدن شده و این امر بر روی واژن تاثیر می گذارد. با کم شدن آب بدن، میزان رطوبت واژن نیز کاهش پیدا می کند.

به علاوه الکل سرکوب کننده سیستم عصبی مرکزی است، به این ترتیب پس از نوشیدن الکل انتهای عصب های شما به اندازه قبل حساس نیستند.

از محصولات حساسیت زا استفاده می کنید

برخی ودرهای شوینده و محصولات بهداشتی که استفاده می کنید، ممکن است بوی خیلی خوبی داشته باشند، اما مناسب ناحیه واژن نیستند. این محصولات باعث تحریک ناحیه واژن و حساس شدن این بخش می شود و خشک شدن واژن را به دنبال دارد. این محصولات حساسیت زا عبارتند از:

 • مواد شوینده معطر یا نرم کننده های لباس که برای شستن لباس زیر استفاده می شوند.
 • لوسیون ها و محصولات معطر
 • دستمال توالت معطر
 • صابون هایی که برای تمیز کردن ناحیه واژن استفاده می شود

اگر پس از استفاده از یکی از این محصولات خشکی واژن را تجربه کردید، بهتر است مصرف آن محصول را متوقف کنید.

آنتی هیستامین مصرف می کنید

مصرف آنتی هیستامین فعالیت هیستامین ها را مسدود می کند، هیستامین ها ترکیبات التهابی سیستم ایمنی هستند.

آنتی هیستامین ها تاثیر واکنش های آلرژیک را مسدود می کنند، علاوه بر این می توانند پاسخ انتقال دهنده های عصبی را که مسئول مرطوب نگه داشتن واژن هستند، مسدود کنند. پس از توقف مصرف آنتی هیستامین خشکی واژن نیز برطرف می شود.

سیگار می کشید

خانم هایی که سیگار می کشند، احتمالا بیش از دیگران خشکی واژن را تجربه کنند. سیگار کشیدن بر روی خونرسانی به بافت های بدن، از جمله واژن، تاثیر می گذارد. کاهش خونرسانی به واژن نیز بر روی میزان تحریک جنسی، برانگیختگی و رطوبت واژن تاثیر می گذارد.

عوامل خشکی واژن

جهت مطالعه مقاله واژینیسموس بر روی کلمه واژینیسموس چیست کلیک کنید.

قرص ضد بارداری مصرف می کنید

به طور کل هر چیزی که بر روی سطح استروژن تاثیر می گذارد و میزان استروژن بدن را کاهش می دهد، خشکی واژن را در پی دارد. قرص های ضد بارداری نیز از دسته داروهای کاهش دهنده استروژن هستند.

میزان خشک شدن واژن ناشی از مصرف داروهای ضدبارداری بستگی به میزان مصرف این داروها دارد.

داروهای ضد افسردگی مصرف می کنید

برخی از رایج ترین داروهای ضد افسردگی، مانند مسدود کننده های باز جذب سروتونین SSRI و ضد افسردگی های سه حلقه ای دارای عوارض جانبی هستند که بر روی تمایلات جنسی شما تاثیر می گذارند.

این داروها طوری طراحی شده اند که ارتباط بین سلول های عصبی و مغز را تغییر می دهند. این تاثیر برای بهبود خلق و خو مفید است، اما ارتباط بین واژن و مغز را نیز کاهش می دهد و منجر به کاهش رطوبت واژن می شود.

میزان عوارض جانبی این داروها به میزان مصرف این داروها ارتباط زیادی دارد. هرچه میزان مصرف این داروها بیشتر باشد، میزان خشکی واژن نیز بیشتر خواهد بود.

به یاد داشته باشید توقف ناگهانی داروهای ضد افسردگی به هیچ عنوان توصیه نمی شود، در مورد تاثیرات این داروها با پزشک خود مشورت کنید.

باردار شده اید

عجیب نیست که حاملگی بر روی هورمون ها تاثیر می گذارد. بارداری منجر به کاهش سطح استروژن می شود که خشکی و حساسیت واژن را در پی دارد.

نوع لباسی که می پوشید

اگر دوست دارید لباس تنگ بپوشید، بهتر است بدانید که اینگونه لباس ها باعث خشکی دیواره واژن می شوند. با پوشیدن لباس های تنگ به اندام های خصوصی خود اجازه نفس کشیدن نمی دهید. در نتیجه سلول های این قسمت ها تغییر می کنند، سطح pH عوض می شود و در نتیجه این قسمت ها تحریک پذیر و حساس می شوند.

به هرحال این نوع خشکی واژن شباهتی به خشکی واژن بعد از دوران یائسگی ندارد، اما باز هم یک مشکل آزار دهنده است که باید درمان شود. توصیه می کنیم لباس های گشاد بپوشید و اجازه بدهید هوای تازه به تمام بخش های بدن از جمله واژن، برسد.

بی دقتی در رفع موهای زائد ناحیه تناسلی

امروزه رفع موهای زائد ناحیه تناسلی اهمیت بسیار زیادی پیدا کرده است. رفع موهای زائد با  استفاده از تیغ و ژیلت در روزهای اول نرمی و لطافت پوست را به همراه دارد، اما با گذشت زمان عوارض استفاده از ژیلت و تیغ نمایان می شود.

مهم نیست علت خشکی واژن چیست، به هرحال این مسئله بسیار ناراحت کننده است و منجر به خارش، سوزش و نزدیکی دردناک می شود. موهای ناحیه تناسلی از بروز عفونت در این ناحیه پیشگیری می کنند و به بهبود تعادل این بخش کمک می کنند. راه حل مناسب برای پیشگیری از این مشکل دقت بیشتر در رفع موهای زائد است.

استفاده از تامپون پس از دوره قاعدگی

تامپون یکی از محصولاتی است که بسیاری از خانم ها از آن در دوره قاعدگی استفاده می کنند. استفاده از تامپون در زمان پریود مشکل زیادی ایجاد نمی کند، اما برخی خانم ها حتی پس از اتمام قاعدگی، به خاطر ترشحات واژینال، از تامپون استفاده می کنند.

بهتر است بدانید که تامپون ها برای جذب مایعات طراحی شده اند که می تواند خون قاعدگی، ترشحات سفید واژن یا مایعات طبیعی واژن باشند. استفاده بیش از اندازه از تامپون می تواند مایعات طبیعی ترشح شده از واژن را جذب کرده و باعث خشکی دیواره واژن شود.

دوره قاعدگی به تازگی شروع شده یا نزدیک است

قاعدگی یکی از عواملی است که بر روی افزایش و کاهش هورمون استروژن تاثیر کمی می گذارد. در ابتدا سطح استروژن افزایش پیدا می کند تا ضخامت دیواره رحم افزایش یابد و از تخمک باردار شده محافظت شود.

اگر تخمک باردار نشود، سطح استروژن کاهش پیدا کرده و قاعدگی شروع می شود. از آنجایی که در دوره پریود سطح استروژن کم شده، بنابراین به طور موقت دچار خشکی واژن می شوید.

درمان خشکی واژن

جهت مطالعه مقاله تنگ کردن واژن بدون جراحی، بر روی کلمه تنگ کردن واژن کلیک کنید.

پیشگیری از خشک شدن واژن

انواع مختلفی از لوبریکانت های بدون نسخه در بازار موجود است که به بهبود خشکی و ناراحتی ناحیه واژن کمک می کنند. این لوبریکانت ها و کرم های مرطوب کننده می توانند pH ناحیه واژن را کاهش داده و احتمال بروز عفونت مجاری ادرار را کاهش دهند.

لوبریکانت انتخابی باید مخصوص ناحیه واژن و آبرسان باشد. نکته مهم این است که لوبریکانت مورد استفاده نباید معطر، حاوی عصاره های گیاهی یا رنگ های مصنوعی باشد، چرا که اینها عوامل بروز حساسیت در ناحیه واژن می شوند.

درمان خشکی واژن

برقراری رابطه جنسی مداوم به درمان خشکی واژن کمک می کند. زمانی که خانم به ارگاسم می رسد، گردش خون به سمت بافت های واژن افزایش پیدا می کند و این امر باعث تحریک و تولید ترشحات مرطوب کننده واژن می شود.
بسیاری از تولیدات بهداشتی حاوی مواد معطر و رنگی هستند که می توانند بافت های واژن را تحریک کرده و منجر به خشک شدن واژن شوند.
واژن حاوی باکتری های خوبی است که به تمیز شدن این ناحیه کمک می کنند و نیازی به دوش واژینال یا استفاده از صابون های معطر در ناحیه واژن نیست.
یکی دیگر از نکاتی که باید رعایت کنید مصرف مواد غذایی حاوی فیتواستروژن است. فیتواستروژن ها ترکیباتی هستند که درست مانند استروژن در بدن عمل می کنند. منابع فیتواستروژن ها عبارتند از غذاهای گیاهی مانند آجیل ها، سویا و دانه های مختلف.
انتخاب لباس زیر مناسب نیز مسئله بسیار مهمی است. لباس های زیر که از الیاف مصنوعی ساخته شده اند، به بدن می چسبند و جابه جایی هوا را در این ناحیه محدود کرده و منجر به تحریک واژن می شوند. لباس زیر مناسب برای پیشگیری از بروز خشکی واژن و سایر مشکلات این ناحیه توصیه می شود لباس زیر نخی بپوشید.

روش های مختلفی برای درمان خشکی واژن وجود دارد. برخی خانم ها از روش های طبیعی مانند سرکه سیب، روغن نارگیل، آلوئه ورا، روغن درخت چای و غیره برای رفع این مشکل استفاده می کنند. اما این روش های درمانی، روش های ماندگار و تایید شده ای نیستند.

پیشنهاد ما برای درمان خشکی واژن استفاده از دستگاه هیگز است. هیگز دستگاه جدیدی است که با انرژی منحصر به خود به نام انرژی هیگز بسیاری از مشکلات ناحیه تناسلی خانم ها، از جمله خشکی واژن، را به طور موثر و بدون درد درمان می کند.

انرژی هیگز همزمان از انرژی گرمایشی، رادیوفرکانسی و کشسانی استفاده می کند تا کار خود را به بهترین نحو انجام دهد. لازم به ذکر است رادیوفرکانسی استفاده شده در هیگز به همراه گرما و انقباض ماهیچه ها به خونرسانی بیشتر به این ناحیه کمک می کند و رطوبت واژن را بهبود می بخشد.

برای بازدید از صفحه دستگاه هیگز بر روی عکس زیر کلیک کنید.

دستگاه هیگز

رفع خشکی واژن و حفظ رطوبت آن مزیت های زیادی دارد که یکی از مهم ترین آنها رضایت از برقراری رابطه جنسی است. هیگز به شما خانم ها این نوید را می دهد که دیگر لازم نیست نگران مشکلات ناحیه واژن و کف لگن خود باشید، چرا که تمام آنها با هیگز بدون درد و بدون نیاز به دوره نقاهت درمان می شود.

webmd

برای یافتن پزشکان دارنده دستگاه هیگز با کلیک بر عکس روبرو وارد صفحه پزشک یاب مداریا شوید.

جستجوی پزشکان