علت زود انزالی – پیامدها و درمان آن

زود انزالی

انزال یا Ejaculation به معنای خروج مایع منی از بدن است و زود انزالی یا Premature Ejaculation زمانی رخ می دهد که انزال در طول رابطه جنسی زودتر از آنچه مرد یا پارتنر وی دوست دارد، اتفاق می افتد. علت زود انزالی اغلب نگران کننده نیست، اما باعث کاهش لذت در رابطه جنسی شده و نارضایتی جنسی را در پی خواهد داشت. بروز زود انزالی اگر هر از گاهی رخ دهد نیاز به درمان ندارد اما علت زود انزالی اگر به صورت مکرر رخ دهد، نیاز به بررسی و درمان دارد.
بنابراین اگر در شرایط زیر هستید، می توان گفت مبتلا به زود انزالی هستید:

• همیشه یا تقربیا همیشه طی یک دقیقه پس از دخول انزال اتفاق می افتد.
• همیشه یا تقریبا همیشه در زمان رابطه قادر به تعویق انداختن انزال خود نیست.
• به دلیل موارد یاد شده احساس ناراحتی و یاس کرده و در نتیجه از صمیمیت جنسی اجتناب می کنید.

طبق آمار در امریکا از هر مرد 18 تا 59 ساله یک نفر به زود انزالی مبتلاست اما در ایران آمار دقیقی از میزان این بیماری در مردان در دست نیست. تصور می شود علت زود انزالی اغلب مشکلات روحی و روانی باشد اما بیولوژی نیز نقش مهمی در بروز این بیماری دارد.

مقاله مرتبط : اورولوژی چیست ؟ 

انواع زود انزالی

انواع زودانزالی

انزال زودرس را می توان به صورت زیر طبقه بندی کرد:

زود انزالی اولیه یا مادام العمر:

این نوع انزال زودرس همیشه یا تقریبا همیشه در اولین برخورد جنسی اتفاق می افتد.

زود انزالی اکتسابی یا ثانویه:

در این نوع فرد تجربه رابطه جنسی بدون مشکل را دارد اما پس از مدتی به دلایل مختلف دچار زود انزالی می شود. علت زود انزالی ثانویه باید موررد برسی قرار گیرد.

بسیاری از مردان احساس می کنند که علائم انزال زود رس را دارند اما این علائم با معیارهای تشخیصی برای این بیماری مطابقت ندارند. در واقع این مردان دچار زود انزالی متغیر طبیعی هستند که شامل دوره های انزال سریع و همچنین دوره های انزال طبیعی می شود.

نعوظ چگونه اتفاق می افتد؟

برای اینکه علت زود انزالی بهتر درک شود، ابتدا بهتر است با فرایند انزال آشنا شوید. انزال به وسیله سیستم عصبی مرکزی کنترل می شود؛ وقتی مرد از نظر جنسی تحریک می شود سیگنال هایی به نخاع و مغز ارسال می شود و زمانی که مرد به سطح معینی از هیجان می رسد سیگنال هایی از مغز به اندام های تناسلی ارسال می شود. این امر باعث می شود منی از طریق آلت تناسلی خارج شود و انزال رخ دهد.

انزال دارای دو مرحله است: ترشح یا Emission و تخلیه یا Expulsion

مرحله اول انزال: Emission

مرحله امیشن یا انتشار به زمانی گفته می شود که اسپرم از بیضه به پروستات حرکت می کند و با مایع سمینال ترکیب شده تا مایع منی را بسازد. مجرای وابران یا واس دفرانس vasa deferentia لوله هایی هستند که به حرکت اسپرم از بیضه ها و از پروستات به سمت پایه آلت تناسلی کمک می کنند.

مرحله دوم تخلیه: Expulsion

تخلیه یا Expulsion زمانی رخ می دهد که ماهیچه های قاعده آلت تناسلی منقبض می شوند. این انقباض منی را از آلت تناسلی خارج می کند. اغلب انزال و ارگاسم همزمان اتفاق می افتند و برخی از مردان نیز بدون انزال به اوج لذت جنسی می رسند. در اغلب موارد نعوظ پس از این مرحله از بین می رود.

علت زود انزالی چیست؟

علت زود انزالی چیست؟

گاهی اختلال نعوظ می تواند علت زود انزالی باشد، اختلال نعوظ به حالتی گفته می شود که مرد نمی تواند به نعوظ کامل برسد و یا نعوظ خود را حفظ کند و یا آلت به اندازه کافی سفت نمی شود. از آنجایی که نعوظ پس از انزال از بین می رود، تشخیص اینکه اختلال نعوظ علت زود انزالی است یا بالعکس کمی دشوار است. ابتدا باید اختلال نعوظ درمان شود، اغلب پس از درمان اختلال نعوظ، زود انزالی نیز درمان می شود.

علت زود انزالی : عوامل هورمونی

گرچه علت زود انزالی به طور دقیق هنوز مشخص نشده، اما سروتونین می تواند در بروز آن نقش داشته باشد. سروتونین یک ماده طبیعی در بدن است که به وسیله عصب ها ساخته می شود. مقادیر بالای سروتونین در مغز زمان انزال را افزایش می دهد و مقادیر کم آن زمان انزال را کوتاه کرده و منجر به زود انزالی خواهد شد.

 مسائل روانشناختی

مشکلات روانی و روحی ممکن است علت زود انزالی باشند، این عوامل شامل موارد زیر می باشند:
• افسردگی
• استرس
• احساس گناه
• انتظارات غیر واقعی در مورد عملکرد جنسی
• عدم اعتماد به نفس
• سابقه سرکوب تمایلات جنسی
• وجود مشکل در رابطه با پارتنر

در این موارد رفع مشکلات عاطفی به درمان زود انزالی کمک زیادی می کند.

 افزایش سن و سال

این عارضه در هر سنی ممکن است اتفاق بیفتد، به هرحال افزایش سن هم می تواند علت زود انزالی باشد و افزایش سن می تواند باعث تغییر در نعوظ و انزال شود. برای مردان مسن تر نعوظ ممکن است آنقدر سفت و قدرتمند نباشد و همچنین به اندازه کافی طولانی نباشد، این احساس که انزال در شرف وقوع است می تواند علت زود انزالی باشد.

شریک جنسی

مردی که دچار زود انزالی است، ممکن است بخشی از صمیمیت و نزدیکی جنسی خود را با پارتنرش از دست بدهد و باعث خشم، شرم و یا ناراحتی و همچنین دوری از پارتنر خواهد شد. بنابراین زود انزالی یک مشکل فردی نیست و به پارتنر فرد بیمار نیز آسیب خواهد زد.

مقاله مرتبط : پروستات چیست؟

پیامدهای زود انزالی

پیامدهای زودانزالی

زود انزالی می تواند منجر به بروز مشکلات شخصی در زندگی شود، به همین دلیل است که تاکید می شود علت زود انزالی سریع تر تشخیص داده شده و درمان شود. مهم ترین پیامدهای زود انزالی عبارتند از:

• استرس و بروز مشکل در رابطه با پارتنر: یکی از مهم ترین و شایع ترین پیامدهای زود انزالی دلستردی از رابطه است. در یک رابطه هر دو تحت فشار بوده و دچار استرس و اضطراب خواهند شد.
• مشکلات باروری: زود انزالی باعث می شود که انزال در داخل واژن اتفاق نیفتد و در نتیجه لقاح رخ نمی دهد.
علت زود انزالی هر چه که باشد باید زودتر درمان شود. صحبت در مورد این مشکل اولین و مهم ترین گام برای درمان است.

درمان انزال زودرس

درمان این بیماری با توجه به علت زود انزالی انجام می شود. روش های درمان زود انزالی عبارتند از:

• تکنیک های رفتاری: به عنوان مثال پزشک توصیه می کند چند ساعت قبل از رابطه خودارضایی کنید تا بتوانید زود انزالی را کنترل کنید و یا مدتی از برقراری رابطه جنسی و دخول اجتناب کنید و بر روی انواع دیگری از بازی های جنسی تمرکز کنید تا به این ترتیب فشار تحمیل شده به رابطه جنسی کاهش پیدا کند.
• عضلات کف لگن خود را با انجام تمرینات کگل تقویت کنید.
• تکنیک توقف و فشار، این تکنیک به این صورت است که مرد زمانی که احساس کرد به زمان انزال نزدیک شده، از رابطه دست بکشد و از پارتنر خود بخواهد که انتهای آلت را برای چند ثانیه به آرامی فشار دهد تا نیاز فوری به انزال برطرف شود.
• استفاده از کاندوم هایی که دارای بی حس کننده هستند. این کاندوم ها آلت تناسلی را بی حس می کنند و به این ترتیب حساسیت آلت تناسلی کاهش پیدا می کند، گاهی علت زود انزالی حساسیت بالای آلت است.
• مصرف داروها مانند قرص ها و داورهای خوراکی که توسط پزشک تجویز می شود و یا بی حسی های موضعی

تشخیص علت زود انزالی مسئله بسیار مهمی است و نیاز به معاینات متعدد دارد، برای درمان این مشکل نیز معمولا روش های درمانی ترکیبی بهترین نتیجه را در پی دارند چرا که معمولا علت زود انزالی یک مسئله خاص نخواهد بود، به علاوه با تداوم زود انزالی مشکلات روحی نیز به آن اضافه می شوند؛ بنابراین فرد مبتلا به انزال زود رس علاوه بر درمان های دارویی نیاز به درمان های روحی نیز خواهد داشت.

لینکدین مداریا را دنبال کنید.